Mleko matki – dar dla zdrowego serca wcześniaków!


O wcześniakach i tym jak na ich organizm wpływa mleko matki pisałam tutaj1 i tutaj 2

Jednak to nie koniec cudownych właściwości mleka kobiecego. Tym razem pod lupę wzięte zostały serca wcześniaków, a naukowcy sprawdzili czy sposób żywienia tych najmniejszych dzieci ma wpływ na funkcjonowanie ich serca w przyszłości.

Dorosłe wcześniaki, jak pokazują wcześniejsze badania, mają mniejsze komory serca, sztywne ściany serca i pompują mniej krwi3. Ponadto u dorosłych wcześniaków obserwuje się różnice w geometrii lewej komory serca i czynności skurczowej i rozkurczowej serca4.

 

Czy mleko mamy może pomóc? Czy może wesprzeć rozwój malutkiego serca, które musi sobie poradzić poza ciałem mamy?

 

Najnowsze badania pokazują, że może.

Dr Lewandowski z Oxfordu miał już wyniki poprzednich swoich badań, w których analizował przypadki 900 osób. Badania te rozpoczęły się w 1982 roku. Postanowił, że sprawdzi jak sposób żywienia wpłynął na rozwój ich serca. Ponad sto osób z tej grupy (ludzie obecnie w wieku trzydziestu paru lat) postanowiło wziąć udział w badaniu. Druga grupa tej samej wielkości została zrekrutowania spośród osób, które wcześniakami nie były.

 

Co pokazały badania?

 

Osoby, które urodziły się przed terminem miały mniejszą objętość serca, a co za tym idzie efektywność pracy serca była mniejsza (serce pompowało krew wolniej i w mniejszej ilości). Ale ta redukcja objętości była mniejsza, jeżeli dziecko było karmione WYŁĄCZNIE mlekiem matki. To nie wszystko. Jeżeli było to karmienie mieszane to im więcej było mleka matki tym struktura serca w przyszłości okazywała się lepsza i tym lepiej funkcjonowało serce. Przypomnijmy, że mówimy tutaj o dzieciach, które obecnie mają jakieś trzydzieści parę lat.

Oczyma wyobraźni już widzę te komóreczki macierzyste z mleka matki, które u wcześniaków budują im serce5.

Zespół oxfordzki wziął też pod uwagę czynniki inne niż wcześniactwo, a które mogą mieć wpływ na serce człowieka dorosłego i… nadal różnica między sercami osób karmionych po urodzeniu mlekiem matki, a sercami osób karmionych mlekiem sztucznym była wyraźnie widoczna.

Dr Lewandowski powiedział, że nawet najlepsza mieszanka nie posiada (i nie posiadała nigdy wcześniej, oraz nie zapowiada się żeby posiadać miała) w swoim składzie kluczowych dla rozwoju malucha enzymów wzrostu, przeciwciał, i innych składników których dostarcza rozwijającemu się organizmowi mleko mamy. Jego badania6, jako kolejne pokazują, że nawet u dzieci, które są dotknięte problemami związanymi z wcześniactwem mleko mamy stanowi czynnik leczniczy, umożliwiający lepszy rozwój. Także w sferze budowy serca.

Więcej o wcześniakach TUTAJ

ps. Zaglądajcie na bloga jeżeli interesuje was tematyka wcześniaków. Niebawem będzie ciekawie!

 1. https://www.hafija.pl/2012/07/mleko-mamy-dla-wczesniaka-to-wykonalne.html
 2. https://www.hafija.pl/2016/05/mleko-matki-i-rozwoj-mozgu-wczesniakow.html
 3. https://oxfordbrc.nihr.ac.uk/premature-babies-found-to-have-smaller-hearts-in-later-life/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23224059
 5. https://www.hafija.pl/2015/04/trawienie-mleka-matki-i-komorki-macierzyste-czyli-o-komorkach-ktore-nie-chca-umierac-w-przewodzie-pokarmowym-dziecka.html
 6. https://pediatrics.aappublications.org/content/early/2016/06/12/peds.2016-0050?sso=1&sso_redirect_count=1&nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

3 komentarze

 • n
  17 czerwca 2016 at 21:16

  Fantastyczny artykuł pisz Kochana jak najwięcej na ten temat Jest mi on bardzo bliski. co prawda moja Coreczka urodziła się w terminie ale musialam o to walczyc… dawano nam male szanse …wtedy wiele czytałam na temat wcześniaków i do dziś niezmiernie mnie to interesuje.

 • Salusiowo.blogspot.com
  16 czerwca 2016 at 22:27

  Lubie tego typu wpisy u ciebie…

 • Kasia
  16 czerwca 2016 at 22:12

  No dobrze, mam tylko jedno male pytanie. Jak dlugo taki wczesniak musi byc karmiony tylko mlekiem matki aby jego serduszko bylo „zdrowsze”? Dodam, iz moj cudaczek wczesniaczek urodzil sie w 27 tyg i od pierwszego karmienia dostawal TYLKO moje mleko. Obecnie ma 5 miesiecy ale 4 dni temu moje mleczko „umarlo”. Czy te 5 miesiecy wystarczy aby przyswoil odpowiednia ilosc komorek macierzystych, ktore beda pracowac dla jego zdrowia? Czy to przeklada sie jakos an czas?

Comments are closed here.