Suplementy diety w ciąży: co suplementować?

Suplementy diety w ciąży: co suplementować?


Dbałość o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka zaczyna się tak naprawdę przed ciążą. Już na etapie planowania dziecka warto zadbać o prawidłową podaż kwasu foliowego czy DHA. W ciąży natomiast rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają taką suplementację, żeby zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy było w całości zaspokojone przy prawidłowo zbilansowanej diecie.

Jak prawidłowo odżywiać się w okresie ciąży?

Podstawą, oczywiście, zawsze powinna być dobrze zbilansowana dieta mamy.  Zgodnie z zasadami Instytutu Żywości i Żywienia1 podstawą prawidłowego i zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Zaraz potem najważniejsze są warzywa i owoce, z czego ¾ powinny stanowić warzywa i ¼ owoce. Należy też spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste oraz nabiał w ilości 2 szklanek mleka lub zastępując mleko jogurtem, kefirem i innymi przetworami mlecznymi. Raczej wybierać należy produkty, które nie są dosładzane. Do jogurtu naturalnego lepiej dodać świeże lub mrożone owoce niż kupować gotowy jogurt owocowy. Zaleca się spożywanie ryb, jaj i roślin strączkowych oraz ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, które nie jest najzdrowsze. Warto wybierać tłuszcze pochodzenia roślinnego. Warto ograniczyć spożycie soli na korzyść przypraw i ziół naturalnych. Należy także zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i pić wodę.

Czy kobieta w ciąży musi przyjmować suplementy diety, czy wystarczy, jeśli odżywia się zdrowo?

W przypadku każdej zdrowej kobiety w ciąży zalecenia mówią także o dodatkowej suplementacji, która ma na celu zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów dla rozwijającego się płodu.

Poniżej znajdziecie wytyczne PTG dot. suplementacji w okresie ciąży2.

Dlaczego kwas foliowy jest ważny w czasie ciąży?

Kwas Foliowy – jego niedobory wpływają na zwiększone ryzyko wad ośrodkowego układu nerwowego, wad serca, zakrzepicy oraz poronienia. Zalecana suplementacja to 0,4 mg na dobę dla kobiet przed ciążą, w czasie pierwszego i drugiego trymestru. Zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta też w czasie karmienia piersią, a jego niedobór może powodować m.in. niedokrwistość megaloblastyczną u mamy. Dawka kwasu foliowego nie powinna jednak być za wysoka, gdyż grozi to przedawkowaniem.

Kwasy DHA dla ciężarnych – dlaczego są istotne?

DHA – jego głównym źródłem są tłuste ryby morskie i owoce morza. DHA przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz widzenia, w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie. Jednocześnie prawidłowy poziom DHA w ciąży sprawia, że jest więcej tego składnika w siarze po porodzie. Zaleca się, żeby w ciąży, jeżeli mama spożywa mało ryb lub innych produktów zawierających DHA, suplementacja tego składnika wynosiła 600 mg, a w wypadku kobiet z grupy wysokiego ryzyka przedwczesnego porodu – 1000 mg DHA.

Suplementacja w okresie ciąży: żelazo

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który w okresie ciąży także należy suplementować. Kobiety ciężarne są w grupie ryzyka niedoborów żelaza. PTG rekomenduje, żeby dawka żelaza, jaką suplementowane są kobiety karmiące i ciężarne wynosiła 26–27 mg dziennie.

Jod w czasie ciąży – czy jest ważny?

Jod – w trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jod. Mimo że Polska nie jest krajem z wysokim ryzykiem niedoborów, to jednak dużo jodu pobieramy ze wzmacnianej soli kuchennej, a sól raczej należy ograniczać. Jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. PTG zaleca suplementację 200 μg na dobę.

Dlaczego witaminę D należy suplementować w okresie ciąży?

Witamina D – jest to witamina, którą w naszej szerokości geograficznej powinniśmy suplementować wszyscy. W okresie marzec-wrzesień może jej zapotrzebowanie być mniejsze, ze względu na większą ekspozycję na słońce. Jednak jeżeli używamy kremów z wysokim filtrem (co jest rekomendowane ze względu na związek ekspozycji na słońce z wysokim ryzykiem raka skóry), ta ekspozycja może być niewystarczająca. W ciąży ryzyko niedoboru witaminy D jest wyższe, a skutkami niedoboru może być m.in. zaburzenie gospodarki mineralno-wapniowej i fosforowej, prowadzącej np. do osteoporozy. W czasie ciąży suplementacja witaminy D powinna wynosić 2000 UI na dobę.

Suplementacja w okresie ciąży: magnez

Magnez pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, odgrywa rolę w procesie podziału komórek, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Magnez powinien być suplementowany w dawkach od 200 do 1000 mg na dobę.

 

Jak wygląda suplementacja w okresie ciąży?

Dzisiejszy wpis powstał pod patronatem marki Doppelherz aktiv – Mama PREMIUM.

Doppelherz aktiv Mama PREMIUM jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i zawiera wszystkie składniki niezbędne do suplementacji na poziomie rekomendowanym przez PTG. Może być on także przyjmowany przez kobiety karmiące piersią. Nie zawiera glutenu ani laktozy. Jest suplementem diety, który zawiera wszystkie rekomendowane w suplementacji składniki potrzebne mamom oczekującym na dziecko, w odpowiedniej dawce.

 

W opakowaniu znajdziecie dwie różne kapsułki. Należy przyjmować dwie kapsułki dziennie. Kapsułkę brązową z solidnym śniadaniem albo obiadem, a żółtą z kolacją. Można też zastosować obie kapsułki na raz lub w odwrotnej kolejności. Takie opakowanie wystarczy mamie  na cały miesiąc suplementacji. Producent zachęca do rozpoczęcia suplementacji na miesiąc przed planowaną ciążą i stosowanie Doppelherz aktiv Mama PREMIUM aż do momentu zakończenia karmienia piersią.

 

Jest bezpieczny dla kobiet chorujących na cukrzycę i nie zawiera glutenu.

Sprawdź cenę oraz opinie o Doppelherz aktiv Mama PREMIUM >>

I ostatnia uwaga ode mnie – pamiętajcie, że suplementy należy popijać wodą! Doppelherz aktiv Mama PREMIUM należy, jak już wyżej pisałam, przyjmować z posiłkiem, np. ze śniadaniem i kolacją, ale do popijania sięgnijcie po wodę.

korekta: AD VERBA

 1.  https://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia
 2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

10 komentarzy

 • Marta
  21 marca 2020 at 11:07

  Droga Agato.
  Bardzo proszę o i nformację jakie witaminy powinna suplementować kobieta w ciąży jednocześnie karmiąca starszaka (1,5 rocznego)?

 • Ewcik
  19 lipca 2019 at 22:54

  Dziękuję za polecenie fajnego suplementu diety. Jestem właśnie na początku ciąży w 8 tygodniu i muszę kupić sobie jakieś witaminy. Doppelherz mają bardzo dobry skład. Mam nadzieję, że będą doskonale wzmacniać mój organizm, a także mojego maleństwa, które rozwija się w brzuchu.

 • Martini
  7 października 2018 at 07:37

  Ja biorę tylko kwas foliowy od początku ciąży i wyniki mam książkowe. Jeśli chodzi o odżywianie to specjalnie diety nie stosuję, choć spożywam wiecej warzyw i owoców niż zwykle. O aktywności fizycznej w moim przypadku nie ma mowy….mam niewydolność szyjki macicy i założony szew więc niestety większość czasu spedzam leżąc. Pozdrawiam wszystkie ciężarne 🙂

 • Agata
  21 września 2018 at 18:45

  Jestem fanką zdrowego odżywiania i unikania wszelkiech wspomagaczy. Prawda jednak jest taka, że będąc w ciąży nie chciałam czegokolwiek zaniechac. a jednak żaden człowiek nie posiada wiedzy absolutnej. Dlatego też konsultowałam wszystko z lekarzami, specjalistami i zdecydowałam, że skoro wszystkie mamy przyjmują suplementy, to ja też będę to robić. Wszystko poszło dobrze i mam zdrową, piękną córeczkę.

 • Agata
  21 września 2018 at 18:45

  Jestem fanką zdrowego odżywiania i unikania wszelkiech wspomagaczy. Prawda jednak jest taka, że będąc w ciąży nie chciałam czegokolwiek zaniechac. a jednak żaden człowiek nie posiada wiedzy absolutnej. Dlatego też konsultowałam wszystko z lekarzami, specjalistami i zdecydowałam, że skoro wszystkie mamy przyjmują suplementy, to ja też będę to robić. Wszystko poszło dobrze i mam zdrową, piękną córeczkę.

 • Asik
  16 września 2018 at 12:23

  Przewagą Doppelherz jest to, że wszystko jest w dwóch małych pastylkach. Ja mam niedobory wit. D, kwasu foliowego i magnezu więc branie po kilka tabletek dziennie w różnych odstępach czasu byłoby problematyczne tym bardziej, że mam niedoczynność tarczycy + hashimoto i po Letroksie powinnam odczekać co najmniej dwie godziny aż wezmę inne tabletki. Doppelherz znacznie ułatwia mi sprawę i mam wszystko pod kontrolą. Koleżanka brała w czasie ciąży i tak jak ja była mega zadowolona.

 • Walentyna
  12 września 2018 at 14:43

  Strasznie się bałam zajścia w ciążę. Zwłaszcza, gdy patrzyłam na swoje kolezani, które ciągle chodziły bez chumoru i energii. Gdy sama się dowiedziałam, że zostane mamą chciałam zrobić wszystko, by nie być taką. Wiem że ciąża to trudny czas, ale i troche radosny – w końcu przyjdzie na świat moje maleństwo. Gdy już badania potwierdziły, ten fatk zapytałam też lekarza, co zrobić, żeby tak nie sflaczeć w czasie ciąży. Poradził nie tylko suplementację – tutaj też Doppel Herz, ale i odpowiednie jedzenie – no ale przede wszystkim jak najwięcej ruchu. Łatwo nie było się zmoblizować, aż wreszcie wzięliśmy z mężem sunię z schroniska. Dzięki niej moja ciąża przeszła naprawdę jakoś tak łagodniej 🙂 . Teraz Diana pomaga mi wrócic do formy po ciąży 🙂 . Tak więc dziewczyny – ciąża to nie choroba i nie odpuszczajcie sobie. Suplementy – suplementami, ale ruch jest też ważny. Polecam!

 • Małgośka
  12 września 2018 at 10:23

  w ciąży też przyjmowałam Doppelherz dla ciężarnych i polecam, każda przyszła mama powinna wspierać swój organizm dodatkowymi suplementami, niestety nawet najzdrowsza dieta nie dostrczy nam i dziecku wszystkich potrezbnych składników i witamin

 • emika
  6 września 2018 at 14:11

  Dobrze że więcej się pisze o tym że nie tylko kwas foliowy jest potrzebny, moja wcześniejsza ciąza była już dobrych parę lat temu i wtedy to tylko o kwasie foliowym się mowilo i magnezie, teraz też PTG zaleca jod, dha i witaminę d, jeśli tylko mogę poprawić odpornos m aluszka to czemu ni eskorzystac, biorę od paru miesięcy mama dha premium bo to mi lekarz polecil i wyniki mam książkowe

 • Justyna
  4 września 2018 at 10:50

  A jak powinna wyglądać suplementacja wśród ciężarnych które karmią starszaka?
  I ponoc suplementacja magnezu powinna się odbywać bez udziału wit b6, prawda to?

Comments are closed here.