Zatkany kanalik – namaczanie w soli angielskiej (epsom salt)


Bardzo często zatkane ujście kanalika powoduje ból i opuchnięcie szczytu brodawki. Jest to wyjątkowo bolesna, chociaż z pozoru bardzo mała niedogodność. Jednak zatkane ujście kanalika zwykle wiąże się z miejscowym opuchnięciem wewnątrz kanalika i mikro stanem zapalnym spowodowanym spowolnionym wypływem.

Ostatnio coraz większą popularność w social mediach zyskuje domowa metoda polegająca na utworzeniu roztworu z soi angielskiej (epsom salt, siarczanu magnezu) z ciepłą wodą, umieszczeniu go w kolektorze pokarmu i nawilżeniu nim szczytu brodawki w celu odetkania kanalika.

Aktualne rekomendacje odradzają takie praktyki 1

Protokół Academy of Breastfeeding Medicine z 2022 odradza stosowanie kolektorów pokarmu wypełnionych roztworami wodnymi soli epsom (soli angielskiej) na zatkaną brodawkę, ponieważ taka praktyka może powodować uszkodzenie zewnętrznych warstw skóry tzw. macerację i jej wysuszanie.

Sól angielska ma właściwości przeciwbólowe i ściągające, ale lepszym wyborem dla skóry brodawki jest zastosowanie leków przeciwbólowych i okładów hydrożelowych lub ciepłych okładów.

Jest to sposób bardzo często polecany sobie przez mamy ale nie tylko nie ma dowodów naukowych na to, że jest to właściwe postępowanie, to dodatkowo sprzyja uszkodzeniom brodawki po ich zastosowaniu!

Rany, opuchlizna czy uszkodzenia brodawki nie powinny być wysuszane, a wręcz przeciwnie, powinno stosować się opatrunki i maści, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry.

Jak poradzić sobie z zatkanym kanalikiem przeczytasz tutaj:

O stosowaniu lecytyny na zatkany kanalik przeczytasz tutaj:


  1. https://www.bfmed.org/assets/ABM%20Protocol%20%2336.pdf

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Comments are closed here.