Co musisz wiedzieć o noszeniu dziecka w chuście i nosidełku?


Wpis we współpracy z Carrylove.pl

Pojawienie się w rodzinie dzieci zmienia wszystko. Banał? Niby tak, ale naprawdę wielu rodziców noworodków nadal wydaje się zaskoczona. Na szczęście po początkowej dezorientacji i chwilach zwątpienia zdecydowana większość z nas wraca do względnej równowagi. Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości, dostosowujemy się do niej i robimy wiele, by… ułatwić sobie codzienność z niemowlakiem. Bardzo często odkrywamy też chusty i nosidła do noszenia dzieci. 

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz miała podstawową wiedzę o chustach i nosidełkach ergonomicznych. Łatwiej będzie ci zdecydować czy w ogóle potrzebujesz czegoś co pomoże ci nosić noworodka czy niemowlaka. Jeśli stwierdzisz, że chusty i nosidła faktycznie są dla ciebie, będziesz też wiedzieć jaki model powinien cię zainteresować i gdzie go kupisz. 

Chusta czy nosidełko – diabeł tkwi w pozycji dziecka

Z punktu widzenia łatwości i szybkości zakładania na pewno wygrywa nosidło ergonomiczne. Jednak wygoda i szybkość to nie wszystko. Szczególnie jeśli noszony ma być noworodek, bardzo dużą wagę trzeba przyłożyć do prawidłowej pozycji dziecka, należytego podparcia jego wciąż rozwijającego się kręgosłupa i zabezpieczenia główki

Patrząc z tej perspektywy, w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka zdecydowanie bezpieczniej jest nosić je w dobrze zawiązanej i dociągniętej na ciele maluszka chuście. Właśnie dlatego, o ile rodzice mają taką możliwość, warto zaczynać przygodę z noszeniem dziecka właśnie od chusty

Jeśli z jakiegoś powodu (np. niepełnosprawność rodzica, problemy zdrowotne dziecka, psychiczny opór przed chustą) rodzic decyduje się od razu na nosidło, warto pamiętać, że przebywanie w nim nie powinno zastępować noszenia na rękach czy wożenia maluszka w wózku. 

Chusta do noszenia dziecka od urodzenia

W chuście można nosić już noworodki. Gatunkowo jesteśmy tzw. noszakami i noszenie, bujanie, dojrzewanie na ciele rodzica jest nam po prostu niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dlatego jeśli rodzic potrzebuje w tym noszeniu wsparcia, nie ma sensu czekać. Warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami, czyli doradcami noszenia dzieci. Właśnie oni fachowo doradzą w sprawie chusty i pokażą jak ją prawidłowo i bezpiecznie dla obu stron zawiązać. 

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Do dyspozycji rodziców są różne rodzaje chust. Są chusty elastyczne, które najpierw układa się na sobie, a później wkłada do nich noworodka. Celowo napisałam – noworodka. Ponieważ materiał chusty elastycznej jest dość rozciągliwy, jest ona przeznaczona właśnie dla maluszków. W praktyce sprawdza się przez kilka pierwszych tygodni życia dziecka. Gdy nabierze ono kilogramów, chusta elastyczna po prostu zaczyna sprężynować. Bardzo ciężko wtedy utrzymać prawidłową pozycję dziecka w chuście, a i plecy rodzica nie są należycie odciążone. Nie ma sensu nosić w niej długo, są naprawdę lepsze i wygodniejsze opcje. 

Dlatego doradcy noszenia dzieci zdecydowanie bardziej polecają, by od pierwszych dni życia dziecka inwestować w chusty tkane. One są używane zdecydowanie dłużej, a możliwości ich wiązania jest kilka (w przypadku chusty elastycznej jest jedno wiązanie podstawowe i jedna modyfikacja wiązania chusty tkanej). 

Chusty tkane – na początku najczęściej bawełniane lub z dodatkiem bambusa, lnu czy tencelu – mają różne długości, które dobieramy uwzględniając rodzaj wykorzystywanych wiązań oraz gabaryty noszącego rodzica. Najczęściej stosuje się chusty tkane mające 3,6 m, 4,2 m lub 4,6 m. Ta ostatnia długość jest najbardziej uniwersalna, wystarczy na wszystkie podstawowe wiązania chusty tkanej

Najczęściej pierwszymi wiązaniami dla noworodka są kangurek (chusta 3,6 m lub dłuższe) lub kieszonka (chusta 4,2 m lub dłuższe). Z czasem przydać mogą się również kangur na biodrze, 2x, plecak prostu czy plecak z koszulką. 

Wielu rodziców korzysta również z innego rodzaju chusty tkanej jakim jest chusta kółkowa. Jest zdecydowanie krótsza (1,7 m – 2,1 m w zależności od producenta) i służy przede wszystkim no noszenia dziecka na biodrze. Też można w niej nosić dzieci od samego początku. Trzeba jednak pamiętać, że wiązanie chusty kółkowej jest asymetryczne i dla dziecka, i dla rodzica. Nie oznacza to, że nie można z niej bezpiecznie korzystać. Wystarczy pamiętać, by dziecko (tylko takie, które nie ma żadnych asymetrii) nie przebywało w tym rodzaju chusty zbyt długo. Z drugiej strony – krótki czas noszenia jest też przyjazny rodzicowi, który również ma w chuście kółkowej obciążoną tylko jedną stronę ciała. 

Zasadą więc jest, że chusta długa tkana jest tą, w której bezpiecznie i długo możecie nosić nawet noworodki. Z kolei chusta kółkowa świetnie sprawdza się jako chusta uzupełniająca. Używana jest na “szybkie akcje”, gdy trzeba odebrać starszaka z przedszkola, wyskoczyć po jedną rzecz do pobliskiego sklepu czy szybko uśpić maluszka i później odłożyć go do wózka/łóżeczka. 

Jak wygląda dobre i bezpieczne nosidełko do noszenia dziecka

Przed jakimkolwiek zakupem warto dowiedzieć się jakie są cechy bezpiecznego dla dziecka (i jednocześnie wygodnego dla rodzica!) nosidełka ergonomicznego. Idźmy więc po kolei:

  • dobre nosidełko ma przede wszystkim szeroki, niezwężający się ku dołowi i miękki materiałowy panel, który nakładany jest na plecy dziecka, nie ma w nim żadnych wypełnień (np. gąbki) czy sztywnych elementów (np. mających podtrzymywać niestabilną jeszcze główkę dziecka),
  • bezpieczne nosidło ergonomiczne ma miękki lub nieco sztywniejszy pas biodrowy – który będzie wygodniejszy zależy od preferencji rodzica, pas może być zapinany na klamrę lub wiązany,
  • pasy naramienne nosidełek ergonomicznych mogą być zapinane na klamry lub wiązane, mogą być uszyte z pojedynczego, szerokiego kawałka materiału lub być w całości lub części wypełnione,
  • w dobrym nosidełku jest możliwość noszenia dziecka na brzuchu i na plecach, maluch zawsze ma być w pozycji przodem do rodzica, nigdy przodem do świata!

Zdecydowana większość produkowanych obecnie nosidełek ergonomicznych to modele regulowane. Co to oznacza? To, że wielkość nosidełka można dość precyzyjnie dostosować do rozmiarów dziecka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych dzieci. 

Regulacja panelu nosidełka sprawia, że jednego modelu nosidła można używać nawet przez kilka lat. Większość nosidełek dobry doradca noszenia jest w stanie dopasować do dzieci noszących ubranka od rozmiary 62/68 do nawet 98 czy 104. Poza nosidełkami regulowanymi dostępne są również modele rozmiarowe (nieregulowane), czyli takie, które mają stałe wymiary panelu. Te modele dzielimy na wersję baby (dla dzieci o rozmiarze ubranek ok. 74 do 92) oraz toddler (od rozmiaru 92/98 do 104)

Od niedawna coraz większą popularnością cieszą się też nosidełka dla starszaków (preschool, toddler plus), w których można nosić dzieci kilkuletnie, noszące ubranka 116, a nawet 122. 

W porządnym sklepie z nosidełkami do wyboru są modele dziesiątek firm. Wszystkie są nosidłami ergonomicznymi. Dlatego warto je po kolei przymierzyć, bo kupiony w ciemno dobry model może się okazać nie tak wygodny jak mieliśmy nadzieję.

Nosidełko dla dziecka – od kiedy można w nim nosić?

Jeszcze kilka lat temu napisałabym, że w chuście nosimy maluszki od urodzenia, a w nosidełku ergonomicznym od momentu, gdy dziecko nauczy się samodzielnie siadać. Jednak rynek nosidełek, ich konstrukcja i sposób dopasowania do dziecka tak się zmienił, że nie ma już miejsca na zero-jedynkowe stwierdzenia. Prawdą jest, że najlepiej jest w wieku niemowlęcym zaczynać noszenie od chusty, a później przejść na nosidło. Jednak gdy pojawia się dziecko wielu sytuacji nie możemy przewidzieć. Właśnie dlatego czasem nosidełka do noszenia dzieci używane są zdecydowanie wcześniej. Jeśli jest taka potrzeba, warto nosidło dla malutkiego niemowlęcia dobrać z doradcą noszenia. 

Nosidło do noszenia małego niemowlaka

Malutkie dzieci powinniśmy nosić w jak najmniejszych regulowanych nosidełkach. Mogą to być nosidełka klamrowe, warto jednak zwrócić też uwagę na nosidła hybrydowe (tzw. chustonosidła) czy wiązane. Od nosideł klamrowych różnią się one przebiegiem pasów naramiennych. W hybrydach i nosidłach wiązanych nie są one wpinane w połowie panelu zakrywającego plecy dziecka jak w klamrowych, tylko przebiegają pod nóżkami maluszka, nie bodźcując pleców. Niektóre nosidełka klamrowe mają dodatkowo możliwość przepięcia pasów naramiennych pod nóżki dziecka. Jest to rozwiązanie przydatne szczególnie w przypadku noszenia malutkich dzieci w pozycji na brzuchu rodzica. 

Im mniejsze/drobniejsze dziecko, tym większa potrzeba dobrania i dopasowania nosidełka ze specjalistą. Doradcy noszenia czekają np. w sklepie CarryLove.pl – stacjonarnie spotykają się z rodzicami z Warszawy, on line – mogą łączyć się wszędzie.

Nosidełko dla siedzącego dziecka

Gdy dziecko samodzielnie siada najważniejszym kryterium, którym powinno się kierować przy wyborze nosidła ergonomicznego, jest wygoda – zarówno dziecka, jak i rodzica. Tu już bez problemu można stosować nie tylko nosidła regulowane, ale również nosidełka rozmiarowe. To, czy będą to modele klamrowe czy hybrydowe jest również sprawą indywidualną. Najwygodniejszy model najlepiej oczywiście wybrać z doradcą noszenia. 

Nosidło ergonomiczne dla kilkulatka

Starsze dzieci też nosimy! Górska wycieczka z kilkulatkiem, szybkie dotarcie do żłobka czy przedszkola czy utulenie gorączkującego malca. Wiele jest sytuacji, w których nosidło jest przydatne również dla dużych, od dawna już biegających i całkiem samodzielnych dzieci. 

Nosidełka ergonomiczne toddler plus (preschool) mają taką samą konstrukcję jak ich mniejsze (standardowe) odpowiedniki. Zazwyczaj mają jednak wzmocnioną budowę – szerszy i sztywniejszy pas biodrowy, mocniej wypełnione pasy naramienne, szerszy i wyższy panel. Wszystko po to, by wygodnie było nosić dużo cięższe dziecko. 

Chustowanie – ucz się z doradcą noszenia

Choć noszenie dziecka w chuście jest niezwykle przyjemne, początki bywają różne. Wielu rodziców obawia się, że nie poradzą sobie z zawiązaniem kilkumetrowego materiału czy prawidłowym ułożeniem dziecka w chuście. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, czyli doradców noszenia dzieci.

To osoby, które nie tylko noszą czy nosiły swoje dzieci, ale też skończyły wiele specjalistycznych kursów i doskonale rozumieją wpływ wiązania chusty na pozycję dziecka i ciało rodzica. W trakcie takiego spotkania, czyli konsultacji chustowych, rodzic zyskuje wiedzę o samych chustach i ich rodzajach, ale też o prawidłowej pielęgnacji i noszeniu na rękach. Doradca pokazuje różne rodzaje wiązań, z których rodzic wybiera to, które najbardziej mu odpowiada. Najpierw uczy się ruchów na profesjonalnych lalach, udających niemowlaka. Później, gdy wiązanie będzie już opanowane, ćwiczy się dalej, już z maluszkiem. Po około dwugodzinnym spotkaniu z doradcą noszenia CarryLove.pl rodzic potrafi prawidłowo i bezpiecznie nosić swojego maluszka. 

Nosidło ergonomiczne – dobierz je pod okiem profesjonalisty

Nosideł ergonomicznych na rynku jest mnóstwo. Każda z czołowych firm ma w ofercie kilka modeli nosidełek do noszenia dzieci. Różnią się nie tylko wielkością i tym czy są regulowane, czy też nie. Poszczególne modele mają też, często niewidoczne na pierwszy rzut oka, inne konstrukcyjne szczegóły. Mają różną sztywność pasów biodrowych, stopień wypełnienia pasów naramiennych czy grubość (i skład) materiału, z którego są uszyte. Jedna mają przepinki, inne nie. Część z nosideł ma przydatne kieszonki, odblaski czy inne ułatwienia. 

Wszystko to wpływa na komfort noszenia. W nosidełku nie tylko maluch ma być prawidłowo ułożony. Dorosłemu też ma być w nosidle dobrze! Nie chodzi tu tylko o uwolnienie rąk, ale też odciążenie kręgosłupa i ogólną wygodę. Dlatego tak ważne jest to, by przed zakupem nosidło przymierzyć

By dobrze wybrać swój model, warto umówić się na przymiarki nosidełkowe, czyli spotkania z doradcą noszenia, który po prostu wie co polecić dla konkretnej pary dziecko-rodzic. W trakcie takich konsultacji przymierza się jak najwięcej modeli nosidełek różnych firm – klamrowych, hybrydowych i wiązanych. Wszystko po to, by rodzic poczuł różnice pomiędzy nimi i na własnym ciele. Musi również przekonać się, które nosidło jest dla niego i jego dziecka najodpowiedniejsze. W CarryLove.pl jeśli po przymiarkach kupisz nowe nosidło, nie płacisz za pomoc w doborze nosidełka. To chyba dobra propozycja?

Skoro już wiecie w czym możecie nosić swoje maluszki, do dzieła! Jeśli tylko uważacie, że chusty i nosidełka do noszenia dzieci mogą ułatwić funkcjonowanie waszej rodziny, nie czekajcie. Szczególnie, że idzie wiosna. Czas spacerów i przebywania na zewnątrz. To świetny moment na początek niezwykłej przygody. 

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj