CZY WIESZ CZYM JEST MLEKO? MLEKO JEST EMULSJĄ.
Czym jest emulsja? Jest to ciecz, która składa się dwóch faz które się ze sobą nigdy w pełni nie łączą (kojarzysz dwufazowy zmywacz do makijażu?). W mleku mamy jest faza wodna i faza tłuszczowa. Obie te fazy mają różne właściwości.
Faza tłuszczowa jest bardziej lepka i gęsta, faza wodna jest mniej lepka i bardziej płynna. W czasie kiedy pokarm jest wypychany z pęcherzyków mlecznych na zewnątrz, faza tłuszczowa wypływa „leniwiej” i zwykle większość jej płynie z tyłu, bo trudniej odrywa się od ścianek pęcherzyka i kanalika. Faza wodna jest szybka i „wartko” opuszcza pierś.
Nie oznacza to, że produkujemy dwa różne rodzaje mleka. Mleko jest jedno i nie ma mleka „lepszego” lub „gorszego”. Obie fazy nigdy nie występują oddzielnie, ale też nigdy w pełni się nie mieszają.
Nieefektywne pobieranie pokarmu, spowodowane np. nieprawidłowym przystawieniem, czy skróconym wędzidełkiem, może spowodować taki efekt, że dziecko otrzymuje wartką falę pokarmu z przewagą fazy wodnej a faza tłuszczowa w całości nie dociera do dziecka. Stanowi to ryzyko niskich przyrostów (mniej dobrego tłuszczu z mleka) oraz tzw. przelaktozowania. Więc jeżeli chcecie żeby Wasz maluch otrzymał odpowiedni miks pokarmu, to prawidłowe przystawianie i efektywne pobieranie pokarmu oraz nieograniczanie dziecku czasu przy piersi jest ważne.
Ale to nie wszystko.
Czy wiecie, że im dłużej trwają przerwy między karmieniami, tym więcej w mleku jest fazy wodnej a mniej tłuszczowej. Im pełniejsza pierś – tym jest większa przewaga fazy wodnej nad fazą tłuszczową.
To nie znaczy, że można mieć – niepełnowartościowe mleko, to nie znaczy, że mleko jest podzielone na dwie części, to nie znaczy, że można mieć za chude mleko.
Oznacza to, że szczególnie w chwili niskich przyrostów oraz tzw. przelaktozowania częste i efektywne karmienia bez ograniczeń czasowych w przerwach między karmieniami będą pomagały w produkcji ilościowo i jakościowo.