Składniki mleka matki, które trzeba kochać
HAMLET1 i komórki macierzyste2 to nie jedyne składniki, które są zadziwiającym cudem mleka matki. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić pewne małe białko, które zmniejsza ryzyko rozwinięcia się sepsy u wcześniaków. Ten składnik nie znajduje się w żadnym produkcie, którym zastąpić można mleko kobiece. Jest tylko w naszym mleku, tym które produkujemy w piersiach.
Ale od początku. Sepsa i martwicze zapalenie jelit to dwie najgroźniejsze dla wcześniaków przypadłości.
Są one dla dzieci śmiertelnie niebezpieczne. Jak pokazują badania, podawanie wcześniakom mleka kobiecego na oddziałach intensywnej terapii noworodka zmniejsza ryzyko sepsy i martwiczego zapalenia jelit. Z każdą większą dawką mleka kobiecego, w przeliczeniu na masę ciała, dziennie ryzyko sepsy u wcześniaków spada o 19% i spadają koszty leczenia dzieci3.
Naukowcy sprawdzili, jaki system działający w mleku kobiecym może wpływać na to, że tak unikalnie potrafi ono zmniejszać ryzyko groźnych schorzeń u dziecka4.
Dzieci po porodzie mają podwyższoną ilość białka S100A8/A9. Naukowcy odkryli, że mleko matki zawierać go może aż sześciokrotnie więcej, a największe stężenia są u mam dzieci urodzonych o czasie drogami natury. Ale u mam wcześniaków ta ilość jest również znacznie podniesiona i zaczyna spadać dopiero drugiego dnia po porodzie, a po kilku tygodniach jest już w normie dla człowieka.
Białko S100A8/A9 swoje działanie bakteriostatyczne uzyskuje w koncentracji 20 µg/mL, ale w obecności wapnia, którego jest ogromna ilość w mleku matki, znaczące działanie tego białka na hamowanie rozwoju bakterii zaczyna się już od 10 µg/mL. Mleko matki, zarówno u dzieci urodzonych o czasie, jaki i wcześniaków zawiera ogromne ilości białek S100 i naturalnie hamuje rozwój patogenów odpowiedzialnych za większość przypadków sepsy u noworodków: E. coli, S. aureus i GBS.
Karmienie mlekiem kobiecym jest uważane za lek dla wcześniaków i powinno być wdrażane wszędzie tam, gdzie tylko można pozyskać mleko od matki lub mleko z banku mleka dla dziecka przedwcześnie urodzonego. Trzeba taki model żywienia dzieci promować właśnie po to, żeby zmniejszać ryzyko zachorowania maluchów na sepsę i na martwicze zapalenie jelit. Ponadto warto wdrożyć żywienie mlekiem matki, jak najszybciej tylko się da, i podawać je dziecku nawet w formie zwilżania mlekiem matki warg i jamy ustnej dziecka, bo patrząc na wyniki uzyskane w badaniach, które przytoczyłam, koncentracja składników zmniejszających ryzyko wyżej wymienionych chorób jest największa od razu po porodzie (siara rządzi!). Wczesne5 podawanie siary u skrajnych wcześniaków (tak, tych urodzonych przed 28 tygodniem ciąży) może zmniejszać znacznie ryzyko sepsy, a to właśnie siara napakowana jest po brzegi mnóstwem składników przeciwzapalnych, zabójczych dla patogenów, wzmacniających układ immunologiczny dziecka i, moimi od dzisiaj ulubionymi, białkami S100.
Żeby podać wcześniakowi jak najwięcej mleka matki oraz żeby produkcja mleka u mamy wcześniaka była jak najlepsza, trzeba jak najszybciej podejmować próby odciągania mleka z piersi, najlepiej nie później niż w godzinę po porodzie6. Badania pokazują, że mleko mamy odciągane ręcznie może zawierać więcej tłuszczu niż mleko odciągane laktatorem7 i dlatego warto na początku nauczyć się sztuki ręcznego pozyskania mleka. Ponadto kiedy mleka jest bardzo mało we wczesnym etapie po porodzie, ręczne odciąganie i zbieranie kropli siary do strzykawki optymalizuje ilość mleka, jaką otrzyma dziecko.
korekta: AD VERBA
- https://www.hafija.pl/2015/12/jak-czytac-hamleta.html
- https://www.hafija.pl/2015/04/trawienie-mleka-matki-i-komorki-macierzyste-czyli-o-komorkach-ktore-nie-chca-umierac-w-przewodzie-pokarmowym-dziecka.html
- Patel AL, Johnson TJ, Engstrom JL, et al. Impact of Early Human Milk on Sepsis and Health Care Costs in Very Low Birth Weight Infants. Journal of perinatology : official journal of the California Perinatal Association. 2013;33(7):514-519. doi:10.1038/jp.2013.2
- High Amounts of S100-Alarmins Confer Antimicrobial Activity on Human Breast Milk Targeting Pathogens Relevant in Neonatal Sepsis. Pirr S, Richter M, Fehlhaber B, Pagel J, Härtel C, Roth J, Vogl T, Viemann D.Front Immunol. 2017 Dec 13;8:1822. doi: 10.3389/fimmu.2017.01822. eCollection 2017
- Impact of early human milk on sepsis and health-care costs in very low birth weight infants. Patel AL, Johnson TJ, Engstrom JL, Fogg LF, Jegier BJ, Bigger HR, Meier PP.J Perinatol. 2013 Jul;33(7):514-9. doi: 10.1038/jp.2013.2. Epub 31 stycznia 2013
- Parker LA, Sullivan S, Krueger C, Mueller M. Association of Timing of Initiation of Breastmilk Expression on Milk Volume and Timing of Lactogenesis Stage II Among Mothers of Very Low-Birth-Weight Infants. Breastfeeding Medicine. 2015;10(2):84-91. doi:10.1089/bfm.2014.0089
- Higher Fat Content in Breastmilk Expressed Manually: A Randomized Trial. Mangel Laurence, Ovental Amit, Batscha Neta, Arnon Maya, Yarkoni Inbal, and Dollberg Shaul. Breastfeeding Medicine. August 2015, 10(7): 352-354. https://doi.org/10.1089/bfm.2015.0058
Pewnie to nie bardzo poprawne politycznie, ale wciąż mam wrażenie, że powinno się zmienić narrację z „mleko matki zmniejsza ryzyko” na „mleko sztuczne zwiększa ryzyko”. Z „dzieci karmione naturalnie rzadziej..” na „dzieci karmione sztucznie częściej..” (bądź na odwrót ;)). Bo w końcu to mleko matki jest biologiczną normą i to chyba do niego powinno się odnosić?
Pozdrawiam 🙂
Moje dziecko urodziło się z 2pkt Apgar w 32tyg. Po ustabilizowaniu dziecka,kiedy była nadal pod respiratorem położne przybiegły że strzykawką, pokazały pomogły pozbierać pierwsze krople mleka(szpital powiatowy). Najpierw ręcznie ,potem z laktatorem walczyłam o każdą krople w szpitalu. Modliłam się, laktowłam i łykałam DHA a moje dziecko walczyło o życie ,potem zdrowie. Po wyjsciu do domu karmiłam odciagnietym mlekiem (z różnych przyczyn nie udało się piersią), później do 11mż na koniec już w sposób mieszany (dziś myślę że z takim wsparciem jak ten blog udałoby się inaczej i lepiej). Mam zdrową,wspaniałą 6latkę. Lekarze mówią o szczęściu…
Bardzo sie cieszę, ściskam Cię Aniu i pozdrawiam Twoją córeczkę.
Pięknie jest to opisane, tekst dane takie poczucie, że jak się bardzo chce to można. Szkoda tylko, że często personelowi szpitala… Nie chcę się. Tym bardziej czytając wkurzam się i serce jednocześnie mi płacze. Moje dziecko jest wczesniakiem, nie jakimś wczesnym 35 tydzień. Dostało butlę. Bez mojej zgody, wiedzy. Przykładalam ja dopiero po dobie. I to sama bez pomocy. Kolejne miesiące ciężka walka o każdą krople mleka. Brak pomocy położnej, wręcz krytyka że ha dokarmiam. Jak przestałam mała przestała przybierać na wadze. Pokarm straciłam w 7 miesiącu całkiem. Może gdyby personel działał jak piszesz byłoby inaczej? Wiem jedno dzięki Tobie Kamilam aż tyle! I dzięki tobie przestałam się obwiniac. Dzięki Hafija za to co robisz! Wiedzą jest bardzo ważna!