Jak czytać HAMLETA?


HAMLET – mówi się o nim, że ma właściwości zabójcze dla nowotworów i głosi się w mediach, że to sprawia, że mleko kobiece jest wyjątkowe i jest nadzieją na znalezienie nietoksycznego leku na raka. Ale HAMLET nie jest składnikiem mleka matki. Na razie nikt nie podejmuje leczenia przy wykorzystaniu HAMLET, bo nie ma badań terapii tym związkiem.

Czym jest HAMLET?

HAMLET (Human a-lactalbumin made lethal to tumor cells) jest kompleksem składającym się  z połączonych ze sobą Alfa-Laktoalbuminy (Alfa-LA) z mleka kobiecego i kwasu oleinowego. Kompleks ten ma cechy zabójcze dla komórek, ale co ciekawe – jedynie dla komórek nowotworowych.  Żeby powstał taki związek Alfa-LA musi mieć częściowo rozwiniętą strukturę tak, żeby cząsteczki kwasu oleinowego mogły się do niej przyczepić.

HAMLET  został odkryty przypadkiem, w czasie badań nad składem mleka kobiecego w latach 90. Komórki rakowe zmieniały się kiedy zostały poddane działaniu części mleka ludzkiego o niskim pH. W części tej zostało zidentyfikowane białko i  była to Alfa-LA, potrzebna do produkcji laktozy. Alfa-LA znajduje się w mleku większości ssaków. W ludzkim mleku Alfa-LA to 20-25% wszystkich białek; w krowim – 2-5%. Podobieństwo struktury ludzkiej i krowiej Alfa-LA to 74% Jest to drugie co do obecności w mleku matki białko serwatkowe. Alfa-LA jest zwinięta podwójnie – pierwsze skręcenie to helisa alfa (taki cylinder) drugie  to harmonijka beta przypominająca pofałdowana kartkę papieru. obie struktury są oddzielone wgłębieniem ale razem trzymają je mostki disiarczków. Strukturę stabilizuje Ca2+. kiedy Ca2+ znika i panuje sprzyjające środowisko to struktura może się zmieniać i łączyć z innymi związkami. Łączenie się struktury jest zależne m.in. od temperatury czy pH.

W skrócie – okazało się, że w żołądku dziecka, na skutek różnych procesów alfa-LA może odłączyć Ca2+, dzięki czemu rozwija swoją cząsteczkę i może do niej przyłączyć cząstkę kwasu oleinowego, która stabilizuje jej budowę oraz nadaje jej nowe działanie biologiczne[1] i właśnie w takiej konfiguracji  powstaje  HAMLET. Od czasu odkrycia, HAMLET i jego składniki,  są  przedmiotem zainteresowania naukowców ponieważ mogą kryć potencjał do odnalezienia leku na raka.

Czy mleko ludzkie leczy raka?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele razy czytając informacje i pytania o podawanie chorym na raka mleka ludzkiego jako leku mam mieszane uczucia. Nie natknęłam się na badania, które jednoznacznie mówiłyby – tak pijcie mleko ludzkie ono leczy raka. A szkoda. Przede wszystkim zdolność zabijania komórek rakowych ma element, który nie jest de facto obecny w mleku mamy, tylko który tworzy się w brzuchu dziecka[2]. Oznacza to, że może on dziecko wspierać  np. w walce z nowotworem. Nadal  badania przynoszą niejednoznaczne rezultaty i nie można pod żadnym pozorem powiedzieć, że mleko matki to lek na raka, natomiast można powiedzieć, że bezdyskusyjnie jest ono czynnikiem obniżającym ryzyko zachorowania i wspomagającym w przypadku zachorowania. Ja, po lekturze dziesiątek analiz naukowych, mam teraz poczucie, że samo w sobie mleko nie jest lekiem antynowotworowym. Jego właściwości i struktura zmieniają się w zależności od tego jak jest odciągane, jak przechowywane, jak podawane. Słyszałam, że podanie mieszanki dziecku sprawia, że HAMLET nie powstaje w brzuchu dziecka, ale na ile to prawda – nie wiem ­– nie dokopałam się do takich analiz. Wiadomo, że zarówno pH jak i flory bakteryjne  jelit dzieci karmionych naturalnie, sztucznie czy mieszanie znacznie się od siebie różnią, a podanie jednorazowe mleka sztucznego może zaburzać tą florę na długi czas. Obserwowane przez naukowców działanie HAMLET miało miejsce w obniżonym pH, a dzieci karmione piersią mają niższe pH niż dzieci karmione sztucznie ale wjelitach. Jednak HAMLET powstaje w żołądku, a w nim pH nie ma aż takiej różnicy w zależności od sposobu karmienia.  Bywa że pH jelit dzieci dokarmianych w ciągu pierwszych siedmiu dni życia, nigdy nie będzie już takie samo jak dzieci karmionych wyłącznie piersią nawet jeżeli dokarmianie  już się nie powtórzyło[3] i będzie ono wyższe. Jednak żadne znane mi badania nie pokazały, że u tych dzieci nie wytworzy się HAMLET lub będzie go mniej czy więcej

Jako osoba bez medycznego wykształcenia przyjmuję, że logiczne jest, że inne procesy zachodzą w brzuchach dzieci różnie karmionych, a więc i zmiany w mleku i jego trawieniu mogą być różne ale nie uważam, że można na podstawie tego wyciągać wnioski, że dokarmianie wyklucza tworzenie HAMLET.

HAMLET w terapii nowotworów – co do tej pory wiemy.

Prace nad analizą działania HAMLET na komórki nowotworów już się rozpoczęły. Przeprowadzone zostały na przypadkach raka pęcherza, ludzkich komórek raka mózgu u szczurów i zmian powodowanych przez HPV na ludzkiej skórze. Próby były stosunkowo małe, a badanie nie służyło opracowaniu leku czy terapii, a sprawdzeniu funkcji i działania HAMLET. Mówienie, że HAMLET jest lekiem jest jeszcze dalekie od prawdy.

To co łączy te badania to fakt, że w badaniach działano bezpośrednio na komórki rakowe HAMLETEM pozyskanym laboratoryjnie z kobiecego mleka,  a nie mlekiem kobiecym. Jest to istotne ponieważ w odciągniętym mleku matki nie występuje HAMLET. Nie podawano tez pacjentom mleka doustnie ani HAMLET doustnie.

W przypadku pacjentów z rakiem pęcherza podawano roztwór zawierający HAMLET miejscowo kilkukrotnie przed planowaną operacją, bezpośrednio na komórki nowotworowe. Po każdym podaniu,  w moczu pacjentów wykrywalne były znaczne ilości  martwych komórek nowotworowych. W trakcie operacji zaobserwowano znaczne zmniejszenie wielkości nowotworu ale także zmiany w jego strukturze sugerujące rozpad komórek rakowych. Oprócz podrażnień powodowanych podaniem miejscowym HAMLET, zdrowe komórki nie ucierpiały w procesie badania. Zdjęcie działania HAMLET na nowotwór pęcherza możecie zobaczyć TUTAJ.

Działanie HAMLET na komórki glejaka wielopostaciowego. Badania zostały przeprowadzone na modelu szczura. Pozyskane z operacji komórki nowotworowe zostały wszczepione szczurom laboratoryjnym, a po pewnym czasie zostały poddane działaniu HAMLET.  Okazało się, że HAMLET zmniejszał rozmiary guza, spowalniał progresję choroby i symptomy bez efektu ubocznego dla zdrowych komórek.

W przypadku zmian wywołanych wirusem brodawczaka HPV osoby z agresywną formą zmian na dłoniach zostały poddane działaniu HAMLET. Zmniejszyła się wielkość i ilość zmian o 75% a w przeciągu dwóch lat od próby większość problemów skórnych została rozwiązana.

 

Jak działa HAMLET?

Cząsteczka HAMLET przyczepia się do komórki nowotworowej, przenika do niej przez błonę komórkową, atakuje organelle komórki nowotworu i  powoduje obumieranie komórki różnymi drogami, trochę jak hydra, której każda głowa dysponuje inną bronią. Ważne jest to, że zdrowe komórki pozostają nieczułe na działania HAMLET. Cząsteczka następnie kumuluje się w jądrze komórki rakowej.

Niepołączone składowe HAMLETA nie mają takiego działania. Żeby atak na zmienioną komórkę miał miejsce połączenie między Alfa-LA i kwasem oleinowym jest niezbędne.

W jądrze komórki rakowej HAMLET działa na histony (białka, które wiążą nić DNA i umożliwiają jej upakowanie w jądrze komórkowym) i zaburza ich strukturę. HAMLET uderza też w mitochondria i początkuje śmierć komórki na podobnej zasadzie jak obumieranie komórek zużytych lub uszkodzonych w organizmie ludzkim (u komórek nowotworowych brak takiego obumierania jest przyczyną powstania guza). To coś jak zaplanowane samobójstwo po okresie przydatności. HAMLET może też dawać początek autofagii komórki (zjadaniu się samej). Ponadto HAMLET uszkadza błonę komórkową i błony wewnątrz komórek i powoduje przeciekanie struktur.

HAMLET zaburza aktywność kinazy mTOR komórek rakowych – czyli wpływa bezpośrednio na regulację jej wzrostu, ruchu i zachowania.

Mimo tego, że te działania są obserwowane pełen obraz funkcji i zdolności Hamleta jest nadal niejasny.

HAMLET zabija ponad czterdzieści rodzajów komórek nowotworowych przy czym zostawia nienaruszone komórki zdrowe i robi to w sposób całkowicie nietoksyczny. Mam nadzieję że ten potencjał mleka kobiecego zostanie jeszcze za mojego życia wykorzystany przez medycynę w ratowaniu chorych i cierpiących z powodu nowotworów ale jednocześnie wiem, że wykorzystanie kliniczne HAMLET jest nadal daleko, daleko przed nami.  Autorzy badań nad działaniem HAMLET tak napisali w swoich opracowaniach:

Badania sprawdzają czy nowotwór pęcherza reaguje na podanie HAMLET miejscowo in vivo ale nie stanowi próby opracowania terapii antynowotworowej – i podkreślili to dwukrotnie. Leczenie przy wykorzystaniu funkcji HAMLET dopiero przed nami, a na razie jednoznacznych badań klinicznych terapii brak.

 

Konsultacja merytoryczna: mgr inż Monika Zielińska doktorantka w Katedrze Żywienia Człowieka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW

[1] związek z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych w naturze.  https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/oleic_acid

[2] https://www.breastfeeding.asn.au/digested-artificial-baby-milk-not-breastmilk-kills-normal-cells

Structure and function of human a-lactalbumin made lethal to tumor cells (HAMLET)-type complexes

Ann-Kristin Mossberg1, Kenneth Hun Mok1,2, Ludmilla A. Morozova-Roche3 and Catharina Svanborg1,4

The cytotoxicity of fatty acid/a-lactalbumin complexes depends on the amount and type of fatty acid Christel Rothe Brinkmann1, Andre´ Brodkorb2, Steffen Thiel1 and Joseph J. Kehoe2

Effect of Breast and Formula Feeding on Gut Microbiota Shaping in Newborns Federica Guaraldi1 and Guglielmo Salvatori2,*

Developmental microbial ecology of the neonatal gastrointestinal tract. Mackie RI1, Sghir A, Gaskins HR.

“Just One Bottle Won’t Hurt” — or Will It? Supplementation of the Breastfed Baby an article by Marsha Walker

RN, IBCLC

[3]https://www.wwl.nhs.uk/Library/All_New_PI_Docs/Audio_Leaflets/Obstetrics/breastfed_baby_supp/obs046_giving_formula_breastfed_baby316v1.pdf

Structure and function of human a-lactalbumin made lethal to tumor cells (HAMLET)-type complexes Ann-Kristin Mossberg1, Kenneth Hun Mok1,2, Ludmilla A. Morozova-Roche3 and Catharina Svanborg1,4

HAMLET (human a-lactalbumin made lethal to tumor cells) triggers autophagic tumor cell death Sonja Aits1, Lotta Gustafsson1, Oskar Hallgren1,2, Patrick Brest1,3, Mattias Gustafsson1, Maria Trulsson1,

Ann-Kristin Mossberg1, Hans-Uwe Simon4, Baharia Mograbi3 and Catharina Svanborg1,

Bladder cancers respond to intravesical instillation of HAMLET (human a-lactalbumin made lethal to tumor cells) Ann-Kristin Mossberg1, Bj€orn Wullt1,2, Lotta Gustafsson1, Wiking Ma˚ nsson1, Eva Ljunggren2, and Catharina Svanborg1

Protein–fatty acid complexes: biochemistry, biophysics and function Christel R. Brinkmann1,*, Steffen Thiel1 and Daniel E. Otzen2

https://www.med.lu.se/english/department_of_laboratory_medicine/mig/research_groups/the_svanborg_group/the_hamlet_project

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

25 komentarzy

 • Anna
  30 maja 2019 at 21:40

  Ta… to ciekawe dlaczego moje 6 miesięczne dziecko mimo, że karmione piersią ma nowotwór złośliwy???

  • Hafija
   20 czerwca 2019 at 08:14

   Bo karmienie piersią to nie jest glejt na zdrowie tylko wsparcie. Niestety nie uda się nam uchronić dziecka przed wszystkim 🙁 Życzę Wam dużo zdrowia i siły!

 • Lilla
  22 października 2017 at 09:20

  a czy maluszki z nowotworami pijąc mleko swoich mam były badane?

 • Karolina
  22 października 2017 at 02:15

  Szwedzi szykują próbną terapię na pacjentach z rakiem pęcherza lekiem, który jest laboratoryjnie otrzymywaną kopią Hamleta, tu wyczytałam: https://hamletpharma.com/
  Nic tylko trzymać kciuki!

 • MONIKA
  21 listopada 2016 at 15:54

  Rozumiem w takim razie, że podanie dziecku jednorazowo glukozy w pierwszych dniach życia również spowoduje że hamlet nie powstanie?

 • OLA
  21 listopada 2016 at 11:33

  Na pewno wiele dziewczyn zmartwilo zdanie: nawet jednorazowe podanie mm zaburza ph jelit na długi czas. Mam pytanie na jak długo mniej więcej? I jaki to może mieć wpływ na zdrowie dziecka? Czy można prosić o jakieś informacje? Mojemu synkowi zostało podane mm w szpitalu w drugiej dobie, był to jedyny raz kiedy syn pił takie mleko 🙁

 • Rob
  28 lipca 2016 at 00:35

  Jak wynika z artykuły, HAMLET został odkryty ~20 lat temu… Aż samo nasuwa się pytanie, na co oni czekają i w czym leży problem. Związek ma ciekawe właściwości (obiecujące), co stoi na przeszkodzie, aby zacząć stosować go masowo na pacjentach, bezpośrednio na guzy (z pominięciem testów na zwierzętach, bo to strata czasu). Chętnych będzie bez liku.
  A tu się okazuje, że od dwóch dekad sprawdza się jego właściwości (czasami) na szczurach… a do tego nikt nie myśli jeszcze o opracowaniu go jako leku, nie mówiąc już o całej procedurze leczniczej. Bardzo tajemnicza sprawa. Smutna.

 • dejan
  16 lipca 2016 at 19:53

  to może zamiast Hamleta olej z pestek moreli ?

 • Edyta
  10 stycznia 2016 at 15:25

  Czytalam tylko niestety nie pamietam gdzie ze mleko kobiece jest zalecane osobom po chemioterapi zeby odbydowac system immunologiczny, chyba to bylo w Stanach?

 • Gosia
  30 grudnia 2015 at 15:01

  Jesteś fantastyczną kopalnią wiedzy 🙂
  Uwielbiam Twój zdrowy rozsądek i to, że zawsze podajesz źródła z których czerpiesz informacje.
  Może dzięki badaniom nad mlekiem matki uda się stworzyć syntetyczny lek zwalczający nowotwory… To ważne zwłaszcza dla osób, które spotkały się z tą chorobą osobiście lub patrzyły jak bliscy walczą o zdrowie.

 • mala_Mi
  29 grudnia 2015 at 20:26

  No proszę. Pierwszy raz czytam o HAMLETcie. A dwa miesiące temu opowiadałam mężowi o pomyśle, że moooże ludzie długo karmieni mlekiem własnej matki są odporniejsi na nowotwory? Aż się chłop zjeżył, że brednie wymyślam. Hafijo, czy ktoś badał zależność długiego karmienia a zapadalność na nowotwór w późniejszym życiu?
  Pozdrowienia

 • gosia
  29 grudnia 2015 at 12:48

  Bardzo ciekawy artykuł. Jeszcze ciekawsze co w przyszłości z tego wyniknie, czy mleko kobiece będzie skuteczną bronią.

 • Alicja Szeloch
  29 grudnia 2015 at 01:07

  Dziękuję za ten artykuł, bo do tej pory sama byłam przekonana, ze coś musi być na rzeczy pozytywnego, skoro tyle razy słyszałam o wykorzystaniu mleka kobiecego w terapii nowotworowej. Trochę boleśnie rozwiewasz wątpliwości, ale lepiej tak, niż wyobrażać sobie nieprawdę. I jestem pozytywnie zaskoczona, jak wiele pamiętam i rozumiem z biologicznej terminologii 🙂

 • ab
  28 grudnia 2015 at 23:08

  A czy podanie dziecku zaraz po urodzeniu wit. K w kapsułce może już zaburzyć tworzenie HAMLETa? Czy może naciskać w szpitalu, by podano ją w formie zastrzyku, a nie z kapsułki doustnie????

  • Hafija
   28 grudnia 2015 at 23:14

   Nie ma żadnych badań że cokolwiek może zaburzać lub nie zaburzać.

  • ab
   29 grudnia 2015 at 17:35

   ale czy może wpłynąć na pH w jelitach, tak jak podanie mm?

 • monikas1990
  28 grudnia 2015 at 22:40

  Jeżeli dziecko w szpitalu karmione było mieszanką, „bo mleko matki na początku nie wystarcza” i takie dokarmianie trwalo 4 dni, to mimo, że karmię syna 10 miesięcy, jego jelita nie bedą miały niższego ph? Dobrze zrozumiałam?

  • Hafija
   28 grudnia 2015 at 22:43

   Analizy i badania sugerują, że dokarmianie w szpitalu może mieć długotrwały efekt na pH w jelitach człowieka.

  • monikas1990
   28 grudnia 2015 at 23:05

   Smutne, że personel medyczny w większości jest tak niedouczony… Będąc w szpitalu usłyszałam: ” dzieci karmić piersią, ale dokarmiać buteleczką, bo waszym mlekiem się nie najedzą”. W przypadku pierwszego dziecka, kobieta ufa położnym bezgranicznie… Niestety.

 • Małgorzata
  28 grudnia 2015 at 20:38

  Czyli picie mleka kobiecego przez osoby chore na raka nie ma jednak sensu? Czy mleko daje im jakiekolwiek korzyści? Temat bardzo mi bliski…

  • Hafija
   28 grudnia 2015 at 21:07

   Nie znalazłam ani jednego naukowego potwierdzenia sensu traktowania mleka kobiecego jako leku przy aktywnej chorobie nowotworowej.

  • Małgorzata
   28 grudnia 2015 at 21:24

   Nie jest to dobra wiadomość. Od kilku miesięcy jestem dawczynią mleka dla osoby chorej. Oczywiście jest leczona kompleksowo, mleko to dodatek. Czy w takim razie mleko kobiece ma do zaoferowania cokolwiek komuś innemu niż dziecko?

  • Hafija
   28 grudnia 2015 at 21:29

   Mleko nie jest tylko nośnikiem składowej HAMLETA ma też komórki macierzyste, ma wiele wartości odżywczych ale jego celem nie jest leczenie dorosłych z nowotworów, a żywienie dzieci i zapewnienie normalnego niezaburzonego rozwoju od urodzenia. Czy ma sens podawanie mleka osobie chorej na raka? Nie wiem – nie spotkałam się z potwierdzeniem tezy że HAMLET tworzy się u osób chorych na nowotwory i działa na miejsca zmienione chorobą.

Comments are closed here.