Karmienie piersią i antykoncepcja awaryjna | Update 2022


Należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji awaryjnej nie powinna stanowić zastępnika antykoncepcji tradycyjnej.

Nie można jej stosować regularnie i stanowi ona jedynie sporadyczne zabezpieczenie.

Mama karmiąca powinna przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku skonsultować się z dobrym lekarzem lub doradcą laktacyjnym albo farmaceutą.

Wpis nie stanowi profesjonalnej porady lekarskiej.

W Polsce antykoncepcja awaryjna, czyli pigułka po stosunku, nie jest dostępna bez recepty.  Sięgają po nią także kobiety karmiące piersią i bardzo często szukają wiedzy na temat takiego rodzaju antykoncepcji i jej związku z laktacją.

W Polsce dostępne są pigułki zapobiegające ciąży od 72h do120h po stosunku, o różnym składzie.

Ich głównym składnikiem jest lewonorgestrel (Levonorgestrelum) albo octan uliprystalu (Ulipristali acetas) (w zależności od rodzaju pigułki).

Lewonorgestrel stosowany, jako antykoncepcja awaryjna, wg kategorii ryzyka laktacyjnego prof. Hale’a zaliczany jest do leków z grupy L21. Przeprowadzone analizy zalecają wstrzymanie się od karmienia od 8 do 24 h. Nie zostały natomiast zarejestrowane żadne skutki uboczne dla dziecka karmionego piersią, nie jest prawdopodobne żeby ta substancja przeszkadzała w laktacji czy szkodziła dziecku przy stosowaniu jednorazowym. W połogu natomiast, może mieć hamujące działania na laktację. Producenci leków z tą substancją zalecają żeby powstrzymać się przed karmieniem 8h i w tym czasie odciągać i wylewać mleko. Wg Hale dawki przechodzące do mleka są znikome. AAP uważa ta substancję za bezpieczną dla karmionych piersią dzieci 2

Badania z 2013 roku pokazały, że wstrzymywanie się przed karmieniem piersią przy stosowaniu tej substancji nie jest naukowo uzasadnione 3.

Znajduje się w lekach: Escapelle

Octan uliprystalu wg Halea należy do leków z grupy L34, a w e-lctancia Very Low Risk 5

Nie ma badań prowadzonych z udziałem kobiet karmiących piersią; istnieje niskie ryzyko niepożądanych skutków dla niemowlęcia karmionego piersią i mimo, że jest ono możliwe, to kontrolowane badania wykazują jedynie minimalne, niezagrażające działania niepożądane. Jego wysoki stopień wiązania się z białkami sprawia, że transfer do mleka jest znikomy. Nie ma żadnych dodatkowych danych dotyczących stosowania go w trakcie laktacji. Przypuszcza się, że wydziela się on do mleka w ilościach niskich. Odnotowano obecność substancji w mleku szczurów.

Zaleca się wstrzymanie się od karmienia do 36 godzin po przyjęciu leku.6 

Skład leku sugeruje, że jego znaczące się wydzielanie do mleka jest mało prawdopodobne, ze względu na niskie przenikanie do mleka oraz słabą biodostępność w obecności lipidów z mleka a jego awaryjne stosowanie może być kompatybilne z laktacją 7

Znajduje się w lekach: Ella One


 1. L2 – prawdopodobnie kompatybilny lek, który został przebadany na ograniczonej liczbie kobiet karmiących piersią nie zwiększa ryzyka działań niepożądanych u niemowlęcia. I/lub dowody na ryzyko działań niepożądanych, które prawdopodobnie mogą się pojawić po zastosowaniu tego leku u kobiety karmiącej piersią, są mało prawdopodobne.

 2. http://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/108/3/776.full.pdf

  http://www.drugs.com/breastfeeding/levonorgestrel.html

 3. “In <em>summary, there were no reported side effects in infants exposed to levonorgestrel during breastfeeding and only transient, mild and infrequent side effects in mothers. We did not find evidence to support withholding breastfeeding for eight hours. These findings support the safety of using levonorgestrel during lactation.”</em> Levonorgestrel used for emergency contraception during lactation-a prospective observational cohort study on maternal and infant safety. Polakow-Farkash S1, Gilad O, Merlob P, Stahl B, Yogev Y, Klinger G.

 4. L3 – prawdopodobnie kompatybilny lek Leki należy podawać tylko wtedy, gdy potencjalna korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla niemowlęcia. (Nowe leki, które nie mają żadnych opublikowanych danych, są automatycznie klasyfikowane w tej kategorii, niezależnie od tego, jak bezpieczne mogą być).

 5. https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/ulipristal-acetate-contraceptive/product/

 6. Emergency contraception: potential role of ulipristal acetate Kristina Gemzell-Danielsson and Chun-Xia Meng

 7. http://www.e-lactancia.org/producto/1651 http://www.drugs.com/mtm/ulipristal.html

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

22 komentarze

 • Edyta
  6 stycznia 2016 at 21:15

  Bardzo mnie interesuje czy te jednoskladnikowe pigulki antykoncepcyjne sa bezpieczne podczas kp?

  • Neta
   7 stycznia 2016 at 13:38

   mnie też 🙂

  • Oszczędnicka
   13 stycznia 2016 at 15:10

   Edyta,
   ja dostałam receptę na takie pigułki od mojego ginekologa, który wiedział że karmię piersią. Zatem nawet nie pomyślałam, że mogłyby być niebezpieczne 🙂 Masz jakieś informacje, że mogą być niewskazane, czy po prostu profilaktycznie się pytasz? 🙂

 • Magda
  6 stycznia 2016 at 22:06

  A ja właśnie jestem w zawieszeniu bo mam tabletke a boje się ją zabrać ponieważ synek ma 3 miesiące. A jedyne przerwy w karmieniu to maks 2 h i butelka odpada 🙁

  • Anonim
   17 lutego 2017 at 10:39

   Witam serdecznie, czy któraś mama zażyła elleone i karmiła przy tym piersią? Ja powstrzymałam się 36 godzin od zażycia tabletki, ale dłużej już nie mam szans. Laktator u mnie nie działa, odciągam ręcznie, mozolnie, długo i boleśnie. Mała nie chce mm, robię jej lekką kaszkę (ma 7 miesięcy) i dokarmiam innymi produktami, ale jest nerwowa bez piersi… Jakie mogą być skutki dla dziecka które będzie karmione piersią po elleone? Proszę o pomoc i poradę…

 • natalia
  8 stycznia 2016 at 15:05

  Ja natomiast mam pytanie z innej beczki dotyczące KP i MM, czy jeśli przestaje karmić piersią to muszą dziecku podawać MM? Może pytanie tendencyjne, może juz poruszała ta kwestie, ale nigdzie nie mogę znaleźć info. Będę wdzięczna za odp. Pozdrawiam

  • Hafija
   10 stycznia 2016 at 14:34

   PO roku mozna już bez mm, wcześniej nie

 • mati
  9 stycznia 2016 at 15:18

  To okropne, że takie osoby jak autorka blogu pomaga nam, GDZIE ludzie, którzy biorą za to pieniądze? Już mi się nóż otwiera jak mądrale w kitlach gadają o profilaktyce, a jest jak jest. Mój gin wypisał mi zastrzyk, bym nie zaszła, ale po konsultacjach okazało się, że moja koleżanka zaszła po tym zastrzyku hormonalnym, efekty uboczne też nieciekawe. Dobrze, że jest internet i inne kobiety.

  • Piczkowa
   14 stycznia 2016 at 22:19

   Za co biorą pieniądze? Cóż, lekarze niestety nie mają obowiązku się kształcić w tym temacie…

 • sapichrust
  9 stycznia 2016 at 22:56

  Jak z każdym rodzajem antykoncepcji chemicznej, również z pigułką „po” trzeba uważać. Poza tym jeśli producent twierdzi, że należy się wstrzymać nawet do 36 godzin…który mały cycoholik to wytrzyma?:) Bardzo ważny wpis poza tym.

 • N.
  1 lipca 2016 at 06:20

  Mam pytanie – obecnie na ulotce od ellaone znajduje sie informacja, ze należy nie karmić przez tydzień, a nie 36h – wiesz moze skąd ta zmiana? Czy jest to kwestia nowych badań czy moze tylko przepisów?

 • Habda
  11 września 2016 at 21:11

  Czy udało Ci się może ustalić, dlaczego tak wydłużony został okres odstawienia od piersi po zażyciu ellaone? A może 36 h wystarczy jednak?

 • NT
  12 grudnia 2016 at 20:37

  Witam,
  Chyba zaszła tu pomyłka, albo ja czegos nie rozumiem 😉 Przeglądałam laktacyjny leksykon leków i w nim jest na odwrót. Tzn Ethinyl estradiol + Levonorgestrel jest zaliczany do L3, a Ulipristal acetate do L2.
  Przynajmniej wg tego leksykonu http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php ale może coś źle patrzę?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Hafija
   13 grudnia 2016 at 22:07

   LLL na stronie CNOlU jest lekko przeterminowany 😉 można na e-lactancia lub lact med

 • Anonim
  17 lutego 2017 at 09:58

  Witam serdecznie, czy któraś mama zażyła elleone i karmiła przy tym piersią? Ja powstrzymałam się 36 godzin od zażycia tabletki, ale dłużej już nie mam szans. Laktator u mnie nie działa, odciągam ręcznie, mozolnie, długo i boleśnie. Mała nie chce mm, robię jej lekką kaszkę (ma 7 miesięcy) i dokarmiam innymi produktami, ale jest nerwowa bez piersi… Jakie mogą być skutki dla dziecka które będzie karmione piersią po elleone? Proszę o pomoc i poradę…

  • Gos
   17 czerwca 2017 at 21:07

   Czy podała Pani dziecku pierś po 36 godzinach? Jestem w podobnej sytuacji i też się zastanawiam czy podać czy jeszcze poczekać. Czy widziała Pani jakieś skutki u dziecka?

 • Mania
  28 marca 2018 at 13:49

  Witam, mi lekarka wypisala tabletki ellaone, powiedziałem jej ze karmię małego i ze on się nie da odstawić . ona na to żebym zrobiła chociaż przerwę kilka godzin. Tak też zrobiłam, po 4 H zaczęłam karmić. Małemu nic nie jest i nic nie było . sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu.
  Pozdrawiam

  • Agata
   15 lipca 2018 at 13:40

   Dziękuje Ci za ten komentarz jestem w tej samej sytuacji, 8 h daliśmy radę a teraz jest płacz przeokropny.

  • Agnieszka
   17 sierpnia 2018 at 19:53

   Moja córka wytrzymała 5 godzin bez piersi. Potem musiałam Już dać. Mam nadzieję że będzie wszystko ok.

 • Ania
  28 lipca 2019 at 23:35

  Mój lekarz stwierdził, że mogę karmić po zażyciu ellaone i nie trzeba robić przerwy.

  • Marlena
   25 sierpnia 2020 at 05:05

   I karmiła Pani normalnie po ellaone? Mnie tak przeraził ten wpis na ulotce że trzeba na tydzień odstawić maleństwo i nie wiem co robić? Były jakieś skutki uboczne u dziecka? Czy wszystko dobrze? Proszę o odpowiedź
   Pozdrawiam

 • Ewa
  6 stycznia 2021 at 09:16

  Karnie piersią i jeszcze nie miesiączkuje, czy po zażyciu tabletki escapelle mam się spodziewać krwawienia? Dziękuję za odpowiedź

skomentuj