Jaką wybrać butelkę dla dziecka karmionego piersią


Ważna informacja:

Przy dokarmianiu noworodków i niemowląt karmionych piersią butelka jest OSTATNIM narzędziem do dokarmiania po które powinnaś sięgać!

Preferowane sposoby dokarmiania to: kubeczek, łyżeczka, dren ze strzykawką po piersi (ew. po palcu) i dopiero na końcu butelka.

Nie polecam żadnej konkretnej marki butelki ani smoczka, bo należy dobrać ją INDYWIDUALNIE do dziecka i mamy.

Jedyne, „najlepsze” butelki do karmienia istnieją tylko w reklamach, którymi przy wyborze butelki nie powinnyśmy się sugerować.

Intuicja może Ci podpowiadać, że dla dziecka karmionego piersią najlepiej wybrać „taką butelkę która przypomina pierś mamy„.

Jeżeli tak jest, to intuicja podpowiada Ci źle. Ale nie martw się, intuicja podpowiada tak nawet profesjonalistom.

Przede wszystkim nie istnieje butelka wyglądająca jak pierś, bo nie ma jednego wyglądu piersi. Nasze popkulturowe wyobrażenie piersi nie ma nic wspólnego z tym jak wyglądają naprawdę piersi kobiety.

Twoje piersi nie wyglądają jak butelka i żadna butelka nie wygląda jak Twoja pierś. Twoje piersi nawet między sobą wyglądają inaczej.

Butelkę dla dziecka dobieramy INDYWIDUALNIE i najważniejszy jest nie kształt smoczka a SPOSÓB PODANIA BUTELKI!

Przy butelce, która wygląda jak pierś dziecko faktycznie szeroko otwiera buzię, ale ssanie piersi to nie tylko szeroko rozłożone wargi.

Pierś wypełnia buzię dziecka co pomaga utrzymać właściwe pobieranie mleka i pracę buzi i pozwala wytworzyć podciśnienie.

Butelka wyglądająca jak pierś, nawet z najdelikatniejszego tworzywa nie wypełni buzi dziecka w środku a im bardziej drastyczne przejście między podstawą butelki a „dzióbkiem” tym więcej powietrza między wnętrzem ust dziecka a butelką i większe ryzyko spłycania uchwytu.

Butelki w kształcie piersi są ostatnim wyborem w przypadku dokarmiania dziecka karmionego piersią, bo wygląd jak pewnie już wiecie, to nie wszystko.

To które butelki sprawdzą się lepiej?

Albo te z bardzo łagodnym smoczkiem, albo te ze smoczkiem tzw. klasycznym.

Co prawda w tych ostatnich otwarcie buzi może nie być tak szerokie, ale smoczek może znajdować się głębiej w jamie ustnej dziecka, dziecko lepiej może objąć smoczek wnętrzem ust, dziecko rzadziej będzie spłycało „uchwyt” butelki i tym samym będzie niższe ryzyko przy powrocie do piersi ranienia brodawek i spłycania przystawienia w czasie karmienia.

W takich butelkach lepiej pracują mięśnie wewnątrz jamy ustnej dziecka

Ale nawet z takich butelek należy korzystać w sposób responsywny.

Dziecko powinno być stabilnie spionizowane, a butelka podawana poziomo, smoczek nie powinien być w pełni wypełniony mlekiem, mleko ma płynąć powoli (nie po to żeby zmęczyć dziecko ale po to, żeby zminimalizować ryzyko przekarmiania i zalewania dziecka mlekiem, oraz zminimalizować ryzyko „flow confusion”)

Co 2-3 łyki z butelki, smoczek należy uchylić, zrobić przerwę i dać dziecku czas na złapanie oddechu i przerwę

Dziecko w ten sposób może efektywnie zasygnalizować kończenie karmienia.

Podawanie butelki pionowo dziecku i pozostawianie niemowlaka samego do samodzielnego jedzenia z butelki jest częsta przyczyną przekarmiania dziecka

Chcesz wiedzieć więcej o odciąganiu mleka i podawaniu go dziecku – objerzyj webinar

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Comments are closed here.