Zakończenie karmienia piersią z dnia na dzień


Zakończenie karmienia piersią nie jest krzywdą dla dziecka. Traktuj je jako kolejny krok ku dorosłości malucha.

Wszystkie dzieci kiedyś kończą karmienie piersią, a sposób zakończenia tej drogi w dużej mierze leży po Twojej stronie.

Możesz zakończyć karmienie piersią powoli lub wyeliminować karmienia z dnia na dzień jednocześnie wspierając malucha w tej zmianie.

Jeżeli kończysz karmienie piersią z dnia na dzień, to przygotuj się na to, że dziecko najprawdopodobniej będzie płakać.

Płacz nie jest zły, to naturalny sposób komunikacji dziecka i kanalizacji jego emocji. Z płaczem malucha będziesz jeszcze nie raz musiała się zmierzyć.

Ignorowanie łez dziecka i jego potrzeby żeby być w tym momencie blisko Ciebie lub taty może być dla malucha negatywnym doświadczeniem. Decydując się na nagłe odstawienie nie umniejszaj wagi płaczu dziecka, przygotuj się na trudne emocje.

Wspieraj dziecko w tym smutku, to najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić.
Nie dystansuj się od malucha, bo ono Ciebie bardzo potrzebuje.

Zanim postanowisz, że nadszedł ten dzień zbudujcie z ojcem (lub zbuduj sama) pakiet narzędzi zastępujących karmienie piersią na pocieszenie, karmienie piersią w nocy, karmienie do usypiania i karmienie z głodu i pragnienia.

Daj sobie ok. 14 dni na zbudowanie nowych i skutecznych rytuałów.

Zwróć uwagę na to, żeby dieta Twojego dziecka była dobrze rozszerzona i odstawienie od piersi nie zabrało dziecku większości dostępnych składników odżywczych!

Pamietaj, że laktacja nie kończy się w momencie kiedy odstawisz dziecko od piersi.
Przy odstawieniu z dnia na dzień, warto mieć pod ręką laktator lub kolektor pokarmu, żeby odciągać odrobinę pokarmu kiedy masz uczucie, że piersi zapełniają się i powoduje to dyskomfort. To może uchronić Cię przed zastojami. Czasem w takiej sytuacji lepiej delikatnie odciągnąć pokarm dłonią niż użyć w/w narzędzi.

Jeżeli nie planujesz podawać odciągniętego mleka dziecku to możesz pokusić się o picie naparu szałwii i/lub mięty, które mogą pomóc w wyciszeniu produkcji.

W czasie odstawienia nagłego poziom prolaktyny i oksytocyny zaczyna lawinowo spadać.
Oznacza to, że możesz czuć się emocjonalnie kiepsko – często mówi się też o tzw. „deprsji odstawienia od piersi” i najczęsciej pojawia się to zjawisko kiedy ostawienie jest nagłe.

Jest to stan w którym szybka zmiana hormonalna powoduje nagłe i czasem dramatyczne obniżenie nastroju.

Bądź dla siebie łaskawa! Zaplanuj na ten czas coś kojącego dla siebie i poproś bliską osobę o pomoc.

Jeżeli chciałabyś, żeby w tym procesie pomógł Ci tata dziecka, to zanim wyeliminujesz wszystkie karmienia, daj tacie czas na zbudowanie skutecznych i działających narzędzi wspierających dziecko.

Pozwól tacie nawiązać z dzieckiem bezpieczną relację tak żebyś mogła „w razie czego” podać dziecko jemu a sama złapać dystans!

Nie ma nic złego w tym, że tata będzie zarządzał przez jakiś czas łzami dziecka. Tata jest rodzicem, który może sobie ze smutkiem dziecko cudownie poradzić.

Pamietaj, że przy odstawieniu nagłym, lub eliminacji wielu karmień na raz zanim będzie lepiej, to będzie gorzej.

Niestety dzieci potrzebują czasu na adaptację do dużych zmian i przez chwilę może być niespokojnie.

Jednak, odstawiając dziecko od piersi nagle, albo eliminując dużą liczbę karmień na raz, nie robisz dziecku krzwdy.
Bądź przy maluchu blisko i wspieraj go w tym trudnym czasie przejścia. Pamiętaj, że Twoje matczyne uczucia i umiejętności nie sprowadzają się tylko do podania piersi! Twoja obecność jest ważna!

Jeżeli szukasz podpowiedzi i wsparcia jak zakończyć karmienie piersią na różne sposoby, jeżeli potrzebujesz wsparcia w eliminacji nocnych karmień, karmień w dzień lub ograniczeniu pobudek dziecka, chcesz to zrobić szybko lub wręcz przeciwnie – chcesz się do tego przygotować i dać Wam czas na zmianę – zapisz się na warsztaty „Zakończenie karmienia piersią”!

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Comments are closed here.