Zwrotny Inhibitor Laktacji – prędkość produkcji mleka


FIL to polipeptyd znajdujący się w mleku mamy. Co ciekawe, w każdej piersi działa on niezależnie. Dzięki niemu piersi nie zapełniają się mlekiem w sposób nieograniczony.

Zwrotny Inhibitor Laktacji (FIL)

Jest to czynnik, który reguluje prędkość produkcji mleka. Kiedy pierś jest pełna i mleko w niej wzbiera, ale nie jest opróżniana przez dziecko lub odciąganie, to FIL hamuje produkcję spowalniając proces syntezy mleka.

Kiedy pierś jest opróżniania przez dziecko lub odciąganie, to FIL opuszcza pierś razem z mlekiem i produkcja mleka przyśpiesza. To FIL umożliwia piersi produkcję mleka w ilości takiej jakie zapotrzebowanie ma dziecko.

Jak możemy wykorzystać FIL?

Możemy nim regulować prędkość produkcji kiedy  jesteśmy w pracy, a dziecko jest w żłobku lub przedszkolu. Kiedy pierś wzbiera niekomfortowo mlekiem w czasie tej rozłąki, odciągnięcie odrobiny pokarmu, tylko do poczucia ulgi, sprawi, że produkcja będzie zwalniała, bo pierś nadal będzie pełna mleka, a dodatkowo organizm nauczy się, że w trakcie pracy produkcja powinna być mniejsza bo nie ma obok dziecka, które opróżniało by pierś .

Produkcja mleka i jej prędkość jest także zależna od dziennego rytmy ssania piersi / pobudzania gruczołu. Oznacza to że rytm produkcji dopasowuje się idnywidualnie dla każdego dziecka.

Co ciekawe, nawet mamy, pracujące w systemie zmianowym, mogą sobie wyregulować produkcję tak, żeby w czasie ich pobytu w pracy była wolniejsza, a piersi nie przepełniały się mlekiem.

Receptory prolaktyny

Także ciśnienie działając na komórki produkujące mleko, spowodowane dużą ilością mleka w piersi, spowalnia ich pracę poprzez fizyczny nacisk na nie i zmniejszenie czułości receptorów prolaktyny co zwalnia wydzielanie mleka do pęcherzyków.

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Comments are closed here.