Skąd dziecko wie gdzie kierować się do piersi?


Grudki na otoczce brodawki to gruczoły Montgomerego.

Na Twojej piersi jest ich mniej niż na tej sztucznej i są nieregularnie ułożone.

Jest ich od 1 do 15 sztuk a w czasie ciąży i laktacji znacznie się powiększają.  Wydzielają one substancję natłuszczającą brodawkę piersi, która łagodzi wrażliwość podczas ssania i chroni przed infekcjami.

Substancja ta daje też sygnał chemiczny gdzie maluch ma się kierować po mleko. Myjąc często brodawki i kremując pierś lub niepotrzebnie nakładając na nią maści możemy zakłócić zapach, który steruje instynktem dziecka, kierując go do piersi.

Badania sugerują, że duża liczba gruczołów Montgomerego, jest związana z większym przybieraniem dziecka na wadze w trzy dni po porodzie ze zwiększoną szybkością przystawiania się dziecka do piersi, większą aktywnością ssania piersi oraz krótszym czasem stabilizacji laktacji.

Ponadto brodawka w czasie ciąży ciemnieje, dając dziecku po porodzie kontrastowy sygnał wzrokowy!

Otoczka brodawki w pierwszym i drugim dniu po porodzie ma wyższe pH niż reszta skóry piersi co daje kolejny unikalny sygnał gdzie noworodek ma kierować się po pokarm.

Kilkadziesiąt lat temu rekomendowano żeby piersi po karmieniu myć a nawet dezynfekować spirytusem.  Teraz wiemy, że może to zakłócać naturalne sygnały dla dziecka, wskazujące mu gdzie ma szukać mleka!

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj