Najwygodniejsza pozycja do karmienia piersią


Pozycja o której dzisiaj napiszę jest nie tylko bardzo wygodna ale i bardzo pomocna. Polecana jest przy problemach z przystawieniem do piersi, polecana jest dla dzieci płytko chwytających pierś, dla dzieci nerwusków, dla mam z szybkim wypływem pokarmu i dla tych którym po prostu ma być wygodnie. Polecana jest też wtedy kiedy musisz mieć wolną rękę do trzymania książki, telefonu, pilota czy do sięgania po przekąskę.

Pozycja ta nosi nazwę pozycji odchylonej, biologicznej lub pozycji naturalnej, a po angielsku laid-back-breastfeeding. Nazwę tej pozycji po angielsku stworzyła Suzanne Colson

ten obrazek możesz wykorzystać w celach edukacyjnych – wystarczy, że podpiszesz go adresem strony i nazwą wpisu: „źródło: https://www.hafija.pl/; „Najwygodniejsza pozycja do karmienia piersią”

Jak przystawić dziecko do piersi w pozycji naturalnej?

Główną zaletą tej pozycji jest wygoda.

Wyobraź sobie, że szykujesz się na wieczorny sens filmowy z partnerem. Rozłożyliście kanapę wyciągnęliście poduszki na wierzch. Umościliście się pozycji pół-leżącej tak, żeby wszystkie wasze mięśnie mogły się rozluźnić. Kładziecie się w takiej pozycji, masz podpartą głowę, ramiona barki, plecy i łokcie. Jest ci super wygodnie.

Teraz zrób to samo przed karmieniem.

Otocz się poduszkami, daj całemu ciału podparcie, tak żeby mięśnie były zrelaksowane. Na koniec połóż swoje dziecko na swoim tułowiu brzuch do brzucha i pozwól dziecku głową ułożyć się na piersi. Kiedy dziecko złapie pierś lekko odchyli główkę i zacznie jeść. Daj mu podeprzeć głowę na swoim ręku jak je. I już. Nic nie musisz robić.

Dziecko na początku robi, jak ja to mówię „dziobaka”, czyli podnosi główkę i celuje buzią w brodawkę sutkową, opuszcza i znów podnosi, żeby złapać dobry moment i kierunek przystawienia. Należy dać mu chwilę żeby popróbowało samo się dobrze uchwycić pierś.

W tej pozycji dzieje się wiele dobrych rzeczy.

  1. Możecie być w kontakcie skóra do skóry w sposób taki , że siła grawitacji dosłownie przylepia ci dziecko do brzucha i piersi na całej długości malucha
  2. Dziecka buzia łapie pierś bardzo głęboko bo główka opada na nią dzięki sile grawitacji i jeżeli dziecko miało problemy z głębokim uchwyceniem piersi w tej pozycji ta trudność jest wyeliminowana.
  3. Dziecko nie musi walczyć mięśniami szyi i głowy z tyłu z grawitacją, tak jak wtedy kiedy jest pleckami w dół. Jego szyja i plecy nie potrzebują ciągłego podtrzymywania i dziecko praktycznie samo z minimalną pomocą odnajduje wygodną pozycję do karmienia się.
  4. Dzieci są bardzo zrelaksowane w tej pozycji i często właśnie w niej problemy z techniką i przystawieniem są minimalizowane
  5. Pozycja pomaga dzieciom przed zabiegiem przycięcia krótkiego wędzidełka poprzez zredukowanie ryzyka wypadania piersi z buzi
  6. Dla dzieci które nie lubią szybkiego wypływu pokarmu jest to korzystana pozycja, bo grawitacja hamuje i redukuje „strzelanie” mleka do buzi dziecka.
  7. Często przestajemy odczuwać ból brodawki bo grawitacja nie działa na tył główki dziecka jak to się dzieje kiedy przystawiamy dziecko na siedząca i nie ściąga piersi w dół.
  8. Pozycja ta otwiera ciało mamy na dziecko tak jak dzieje się to kiedy bierzemy głęboki oddech.
  9. Bardzo często obie dłonie mamy mogą zyskać „wolność” a sięgnięcie po przekąskę czy butelkę z wodą (albo telefon, albo pilota) nie wiąże się w końcu z walką o utrzymanie dziecka przy piersi
  10. Dobra pozycja dla mam o bardzo dużych piersiach, gdyż piersi w pozycji półleżącej będą dla dziecka nieco wygodniejsze w obsłudze

Zobaczcie jak takie pozycje wyglądają w praktyce:

 

View this post on Instagram

We haven’t experienced much parenting challenges recently. Aside from being with our son day in and day out without our support village during the pandemic, he has had a sunny and funny disposition. He has changed rapidly and happily before our eyes. Today though he just didn’t want to leave my arms. He rested his head on my shoulder for most of the day while I carried him around and he comfort nursed heavily. Glad I found the hammock, where I was mystified at how mellow and snuggly he stayed. I believe he’s teething, but again the information out there conflicts all over itself and his symptoms hit the mark, but could apparently mean any number of other things. Hello confusion my old friend! I cast that aside though because being in tune with him is really what counts, watching him closely, getting to know who he is, providing nourishment and nurturing. As trying as it can be, this is my job right now. This is significant. This won’t last forever. #normalizebreastfeeding #breastfeeding #milkymama #breastfeedingjourney #breastfeedwithoutfear #bondingmoments #breastfeedingmom ? @joelomite thanks for getting us in this glorious moment together. ?

A post shared by Amy J (@_thegeneral) on

 

 

.
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj

Hafijaski – podcast

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.