Karmienie piersią w czasie Ramadanu


Ramadan jest świętym czasem, w którym muzułmanów obowiązuje post od wschodu do zachodu słońca. Post dotyczy spożywania pokarmów, napojów, palenia tytoniu oraz innych uzależniających czynności i produktów. Ramadan trwa do 30 dni i jest obowiązkowy dla wiernych.

Istnieją liczne fatwy (czyli opinie teologów muzułmańskich) na temat poszczenia przez mamy karmiące piersią.

Odstępstwa od postu obejmować mogą m.in. kobiety w ciąży i kobiety karmiące (obejmuje je tzw. odroczenie postu, czyli mogą go odbyć w innym terminie) oraz dzieci (które z wiekiem w myśl zasad religii należy zachęcać do podejmowania wysiłku utrzymania postu).

Niektóre kobiety karmiące poszczą w czasie Ramadanu i uważa się, że jeżeli kobieta jest w stanie pościć, to powinna/może to zrobić.

Jeżeli podejmiesz taką decyzję, pamiętaj, żeby zwracać uwagę na swoje samopoczucie oraz wskaźniki skutecznego karmienia. O ile mleko produkuje się w odpowiedniej ilości i jakości nawet u kobiet, które mają deficyty żywieniowe, o tyle może mieć to negatywny wpływ na zdrowie mamy, bo karmienie piersią zwiększa łaknienie i zapotrzebowanie m.in. na kalorie i składniki odżywcze.

W czasie, kiedy dozwolone jest jedzenie i picie, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i odpowiednim odżywieniu się. Zadbaj żeby Twoja dieta była odżywcza i pełna dobrej jakości tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. 1 2 3.

Szczególnie kiedy Ramadan przypada w miesiącach kiedy dzień od wschodu do zachodu jest długi, trzeba pamiętać, że kobiety karmiące piersią mogą odczuwać skutki postu (chociażby pod kątem prawidłowego nawodnienia). Szczególnie w okresie Ramadanu, jeżeli kobieta decyduje się na post w tym terminie, a karmi piersią, jej dieta powinna być bardzo dobrze zbilansowana i jak najzdrowsza i odżywcza, kiedy można spożywać posiłki.

Dzieci karmione piersią można karmić bez przeszkód. Na koniec dnia ciało może wykazywać objawy zwolnienia produkcji lub maluch może być nerwowy. W tym czasie możesz stosować kompresję piersi lub podać mleko zamrożone (pamiętaj żeby zapasy zrobić wcześniej a nie w trakcie postu)

W przypadku problemów z laktacją np. kiedy mama karmi noworodka, a wskaźniki nie są zachowane warto rozważyć rezygnację z postu i odroczenie. Jeżeli odciągasz mleko i podajesz je butelką, to odciągaj więcej w nocy i wtedy kiedy możesz spożywać posiłki.

Przed Ramadanem możesz odciągnąć pokarm nawet jak karmisz piersią żeby na okres postu mieć lekką nadprodukcję, która pomoże utrzymać odpowiednią ilość mleka jeżeli w czasie postu pojawią się spadki.


 1. https://mzr.pl/informacje-o-ramadanie/

 2. https://www.llli.org/islamic-cultural-practices-breastfeeding-2/

 3. https://www.hamad.qa/EN/your%20health/Ramadan%20Health/Health%20Information/Pages/Breastfeeding-and-Pregnancy.aspx

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

6 komentarzy

 • Anka
  27 kwietnia 2020 at 21:58

  Jako muzulmanka nieposzczaca 4 rok (ciąża, np, ciaza plus kp i teraz kp) niestety ale mam sporo koleżanek poszczacych ponad siły bo mąż opowiada jak to jego mama karmiła miała 10 dzieci i dała radę. Znam też takie które odatawiały od piersi żeby poscić.

 • Ode mnie
  26 kwietnia 2020 at 04:58

  Nie jestem muzułmanka . Od 14 lat jestem związana z marokanczykiem a od 2 lat jesteśmy po ślubie. Nigdy mnie nie namawiał , w tym roku sama z siebie próbuje zrobić ramadan żeby zobaczyć jak to jest. Żeby docenic , że na codzien mogę i mam co jeść czego dużo ludzi nie może powiedzieć na świecie.. mam 1.5 rocznego brzdąca stąd moja wizyta na tej stronie w poszukiwaniu informacji. Pozdrawiam.

 • Marta
  16 lipca 2019 at 16:57

  Ramadan nie jest OBOWIĄZKOWY. Można byc wierzacym a jednak ramadanu nie obchodzić. To malo znaczacy błąd w poscie, a jednak wazny. Moj partner jest muzulmaninem, wierzacym i to głęboko, jednak tak jak kobieta ma prawo do ustępstwa na rzecz karmienia piersia tak mezczyzni rowniez przy ciężkiej pracy, na sloncu, jezeli czują ze nie podolaja, po prostu tego nie robia. Tak jak to mowi zawsze moj partner Bog kaze Ci to robic dla siebie i dla mnie, On widzi i rozliczy Cie, Ty samego siebie nie oszukasz. Masz wiele muzulmaninow, ktorzy na pokaz w pracy nic nie jedza, a ida do szatni i wciskaja w siebie naraz 2 kanapki gdy nikt nie widzi. Kwestia indywidualna, tak jak u nas katolikow posty. Pozdrawiam.

  • Ada
   27 kwietnia 2020 at 13:08

   post w Ramadanie jest jednym z 5 filarów islamu i JEST obowiazkowy. mozna byc muzulmaninem i nie obchodzic Ramadanu, co jednak NIE sprawia, ze nagle staje sie nieobowiazkowy. sa wyrazne wytyczne, kiedy mozna post przesunac – choroba, ciaza, podroz. zwolnieni sa z postu chorzy psychicznie czy niepelnosprawni intelektualnie, ktorzy nie sa w stanie zrozumiec tego obowiazku. ciezka praca NIE zwalnia z postu. w ten sposob kazdy moglby sie tlumaczyc. tak wiec z calym szacunkiem – nie pisz bzdur.

 • Gosia
  5 lipca 2019 at 12:16

  nie trzeba być muzułmaninem i daleko szukać, ja jestem katoliczką i w naszej wierze przecież też są posty, chociażby środa popielcowa… ja próbowałam ograniczyć ilość spożywanych pokarmów, ale odbiło się to na laktacji, nie polecam więc

 • Sandra
  13 maja 2019 at 15:28

  Niesamowicie ciekawy wpis — z punktu kulturowego — łaa. Ja sama nie wyobrażam sobie zaprzestać w tym czasie przyjmowania jedzenia (co dopiero wody).

Comments are closed here.