Karmienie piersią w czasie Ramadanu


Ramadan jest czasem, w którym Muzułmanów obowiązuje post od wschodu do zachodu słońca. Post obejmuje spożywanie pokarmów, napojów, palenie tytoniu i innych uzależniających czynności i produktów.  Ramadan trwa do 30 dni i jest obowiązkowy dla wiernych.

Jednocześnie odstępstwa od postu obejmować mogą m.in. kobiety w ciąży i kobiety karmiące – je obejmuje tzw. odroczenie postu, czyli mogą go odbyć w innym terminie, oraz dzieci (które z wiekiem w myśl zasad religii należy zachęcać do podejmowania wysiłku utrzymania postu). Niektóre kobiety karmiące poszczą w czasie Ramadanu i uważa się że jeżeli kobieta jest w stanie pościć to powinna to zrobić. Jeżeli podejmiesz taką decyzję pamiętaj, żeby zwracać uwagę na samopoczucie swoje oraz wskaźniki skutecznego karmienia. O ile mleko produkuje się w odpowiedniej ilości i jakości nawet u kobiet, które mają deficyty żywieniowe, to jednak może mieć to negatywny wpływ na zdrowie mamy, bo karmienie piersią zwiększa łaknienie i zapotrzebowanie m.in. na kalorie i składniki odżywcze. W czasie kiedy dozwolone jest jedzenie i picie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i odpowiednim odżywieniu1 2 3.

Szczególnie kiedy Ramadan przypada w miesiącach tak jak teraz – maj/czerwiec – trzeba pamiętać że dni są długie w związku z tym kobiety karmiące piersią mogą odczuwać skutki postu (chociażby pod kątem prawidłowego nawodnienia). Szczególnie w okresie Ramadanu jeżeli kobieta decyduje się na post w tym terminie a karmi piersią, jej dieta powinna być bardzo dobrze zbilansowana i jak najbardziej zdrowa i odżywcza w okresach kiedy można spożywać posiłki.

Dzieci karmione piersią można karmić bez przeszkód.

  1. http://mzr.pl/informacje-o-ramadanie/
  2. https://www.llli.org/islamic-cultural-practices-breastfeeding-2/
  3. https://www.hamad.qa/EN/your%20health/Ramadan%20Health/Health%20Information/Pages/Breastfeeding-and-Pregnancy.aspx
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

1 komentarz

  • Sandra
    13 maja 2019 at 15:28

    Niesamowicie ciekawy wpis — z punktu kulturowego — łaa. Ja sama nie wyobrażam sobie zaprzestać w tym czasie przyjmowania jedzenia (co dopiero wody).

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki