Karmienie piersią i pasożyty


Często zdarza się, że dzieci, które chodzą do placówek opiekuńczych, łapią różnego rodzaju robaczki. Jak dziecko choruje, to odrobaczyć musi się cała rodzina.

A co, jeżeli mama karmi piersią? Czy może się odrobaczać? Można. Ba, nawet trzeba.

Postaram się omówić dzisiaj sposoby leczenia infekcji pasożytniczej: wszy, tasiemca, glisty i owsików.

UWAGA!

Każdorazowo przyjmowanie leków w czasie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że nie wolno przyjmować nic na własną rękę. Poniższe informacje mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada medyczna dot. laktacji i leków.

Wszy

Wszy są dość powszechnym problemem u dzieci i o ile niektórzy zdecydują się na ogolenie głowy, o tyle nie wszyscy. 😉 Dobra wiadomość jest taka, że wszawicę się leczy i można się jej pozbyć. Trzeba oczywiście wyprać dokładnie i wyczyścić ubrania, pościel, ręczniki, bieliznę oraz dbać intensywnie o higienę osobistą.

Substancje stosowanie w leczeniu wszawicy to:

Permetryna – jest substancją bezpieczną w czasie karmienia piersią. Nie wolno jej jedynie nakładać na piersi. 😉 Jest substancją pierwszego wyboru, jeżeli chodzi o karmienie piersią. Wg WHO kompatybilna z karmieniem piersią. Jej stosowanie może być jedynie wątpliwe w krajach, gdzie masowo odwszawia się ludzi. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Dimetikon – nie wchłania się przez skórę i działa powierzchniowo – jest uważany za bezpieczny w czasie karmienia piersią. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Iwermektyna – lek niskiego ryzyka, uważany przez AAP za bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Malathion – lek niskiego ryzyka, ale nie pierwszego wyboru. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Lindane – niebezpieczna dla dziecka karmionego piersią. Nie jest rekomendowana do stosowania w czasie laktacji. Należy przerwać karmienie na 24 h po zastosowaniu na skórę. Wg klasyfikacji Hale’a – L4.

Tasiemiec pospolity

Zarazić się nim można, jedząc surowe mięso. Z tego powodu nie powinno się jeść nieprzebadanego surowego mięsa, z bylekąd. Więcej o jedzeniu surowych produktów w czasie karmienia piersią znajdziecie tutaj.

Substancje lecznicze stosowane w czasie leczenia tasiemczycy to:

Prazykwantel – bezpieczny w czasie karmienia piersią, do mleka dostaje się w małych ilościach. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Niclosamid – uważany za bezpieczny w czasie laktacji, prawie wcale nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Albendazol – minimalnie wchłania się z przewodu pokarmowego, bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Iwermektyna – uważana za bezpieczną w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.

Glista ludzka

Pojawia się, kiedy człowiek zje pokarm lub wypije wodę zawierającą niewyklute jajka. Mycie rąk i dbałość o higienę spożywanych pokarmów stanowi ważny czynnik prewencji.

Substancje lecznicze stosowane w czasie leczenia glistnicy to:

Prazykwantel – bezpieczny w czasie karmienia piersią, do mleka dostaje się w małych ilościach. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Niclosamid – uważany za bezpieczny w czasie laktacji, prawie wcale nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Albendazol – minimalnie wchłania się z przewodu pokarmowego, bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Iwermektyna – uważana za bezpieczną w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3

Owsiki

Owsikami można zarazić się, spożywając jajka pasożytów, które znajdują się na pokarmie, w wodzie lub na dłoniach. Ponieważ owsiki zasiedlają okolice odbytu swoimi jajkami, to mycie rąk po skorzystaniu z toalety oraz dbałość o czystość bielizny, ręczników czy pościeli wydaje się kluczowe, żeby uchronić się przed infekcją. Bardzo często przekazują ją sobie nawzajem dzieci. Jak przy każdej infekcji pasożytniczej, powinno się leczyć całą rodzinę w przypadku stwierdzenia obecności pasożytów.

Substancje lecznicze stosowane w czasie leczenia owsicy to:

Albendazol – minimalnie wchłania się z przewodu pokarmowego, bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Mebendazol – prawdopodobnie wcale nie wydziela się do mleka. WHO uważa go za bezpieczną substancję dla mam karmiących. Był jeden udokumentowany przypadek zaburzeń produkcji mleka po zastosowaniu. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Pyrantel – nie wydziela się do mleka, można stosować w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.

korekta: AD VERBA

Źródła:
1. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [Internet]. Drugs.com. [cytowane 23 styczeń 2019]. Dostępne na: https://www.drugs.com/
2. e-lactancia. Is this compatible with breastfeeding? [Internet]. [cytowane 23 styczeń 2019]. Dostępne na: http://www.e-lactancia.org/
3. Hale TW. Medications & mothers’ milk 2019. 2019.
4. Medications and Mothers Milk Online [Internet]. [cytowane 24 styczeń 2019]. Dostępne na: https://www.medsmilk.com/
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

8 komentarzy

 • Ola
  25 stycznia 2019 at 01:15

  Agatko dziekuje za ten wpis! Mam pytanie – czy jakkolwiek grozne dla dziecka sa „toksyny”, ktore podczas oczyszczania z robali wytwarza organizm? Masz moze wiedze w tym temacie?

 • Anna
  25 stycznia 2019 at 08:20

  A co z dzieciem cyckowym? Np. W sytuacji owskików ogromna szansa że i ono złapie. Jemu też się coś podaje? Na parazytologii na studiach mówili że jaja owsików mogą unosić się nawet w powietrzu w domu.

 • Kasia
  25 stycznia 2019 at 12:32

  Zastanawiam się właśnie nad odrobaczeniem rodziny. Podczas odrobaczania uwalnia się sporą ilość toksyn, czy to z robali czy z własnego organizmu, który zaczyna się oczyszczać. I te ilości toksyn usuwane są przez krew, czyli dostają się również do mleka. Czy dziecko nie otrzyma zbyt dużej dawki toksyn uwolnionych z naszego organizmu? Mogłabyś przybliżyć ta stronę odrobaczania podczas kp?

 • Anna
  26 stycznia 2019 at 15:28

  Miałam problem owsicy podczas KP i żaden lekarz, pediatra, internista i zakaźnik nie pozwolilu mi przyjąć odrobaczaenia mimo dużej inwazji.

 • Magdalena
  12 lutego 2019 at 23:08

  Zastanawiałam się nad tym tematem i ubolewałam ze nic nie mogę zrobić przy kp. Czytałam gdzieś, że trując pasożyty, obumierając wydzielają one toksyny ktore przedostają się do krwi i tym samym do mleka. No to jak z tym jest? Ja chciałam się odrobaczyć naturalnymi sposobami , ziołam. A konkretnie pić piołun i olej z dyni. Czy te substancje mają wpływ na kp?

  • Hafija
   29 marca 2019 at 21:35

   To jest bzdura… nic nie wydzielają do organizmu matki

 • Julita
  7 czerwca 2019 at 21:10

  Jak jest z lambliozą? Te pierwotniaki mogą się przemieszczać. Czy dostaną się do mleka? Co do tego, czy coś wydzielają.. chyba więcej odpadków wytwarzają będąc w organizmie niż podczas ich usuwania

 • Sabina
  18 czerwca 2019 at 08:49

  Pirantel czy pyrantelum? Bo wpis jest pirantelum A na tabketkach jest pyratelum i nie wiem czy to to samo.

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki