Karmienie piersią i pasożyty


Często zdarza się, że dzieci, które chodzą do placówek opiekuńczych, łapią różnego rodzaju robaczki. Jak dziecko choruje, to odrobaczyć musi się cała rodzina.

A co, jeżeli mama karmi piersią? Czy może się odrobaczać? Można. Ba, nawet trzeba.

Postaram się omówić dzisiaj sposoby leczenia infekcji pasożytniczej: wszy, tasiemca, glisty i owsików.

UWAGA!

Każdorazowo przyjmowanie leków w czasie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że nie wolno przyjmować nic na własną rękę. Poniższe informacje mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada medyczna dot. laktacji i leków.

Wszy

Wszy są dość powszechnym problemem u dzieci i o ile niektórzy zdecydują się na ogolenie głowy, o tyle nie wszyscy. 😉 Dobra wiadomość jest taka, że wszawicę się leczy i można się jej pozbyć. Trzeba oczywiście wyprać dokładnie i wyczyścić ubrania, pościel, ręczniki, bieliznę oraz dbać intensywnie o higienę osobistą.

Substancje stosowanie w leczeniu wszawicy to:

Permetryna – jest substancją bezpieczną w czasie karmienia piersią. Nie wolno jej jedynie nakładać na piersi. 😉 Jest substancją pierwszego wyboru, jeżeli chodzi o karmienie piersią. Wg WHO kompatybilna z karmieniem piersią. Jej stosowanie może być jedynie wątpliwe w krajach, gdzie masowo odwszawia się ludzi. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Dimetikon – nie wchłania się przez skórę i działa powierzchniowo – jest uważany za bezpieczny w czasie karmienia piersią. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Iwermektyna – lek niskiego ryzyka, uważany przez AAP za bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Malathion – lek niskiego ryzyka, ale nie pierwszego wyboru. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Lindane – niebezpieczna dla dziecka karmionego piersią. Nie jest rekomendowana do stosowania w czasie laktacji. Należy przerwać karmienie na 24 h po zastosowaniu na skórę. Wg klasyfikacji Hale’a – L4.

Tasiemiec pospolity

Zarazić się nim można, jedząc surowe mięso. Z tego powodu nie powinno się jeść nieprzebadanego surowego mięsa, z bylekąd. Więcej o jedzeniu surowych produktów w czasie karmienia piersią znajdziecie tutaj.

Substancje lecznicze stosowane w czasie leczenia tasiemczycy to:

Prazykwantel – bezpieczny w czasie karmienia piersią, do mleka dostaje się w małych ilościach. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Niclosamid – uważany za bezpieczny w czasie laktacji, prawie wcale nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Albendazol – minimalnie wchłania się z przewodu pokarmowego, bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Iwermektyna – uważana za bezpieczną w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.

Glista ludzka

Pojawia się, kiedy człowiek zje pokarm lub wypije wodę zawierającą niewyklute jajka. Mycie rąk i dbałość o higienę spożywanych pokarmów stanowi ważny czynnik prewencji.

Substancje lecznicze stosowane w czasie leczenia glistnicy to:

Prazykwantel – bezpieczny w czasie karmienia piersią, do mleka dostaje się w małych ilościach. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Niclosamid – uważany za bezpieczny w czasie laktacji, prawie wcale nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Albendazol – minimalnie wchłania się z przewodu pokarmowego, bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Iwermektyna – uważana za bezpieczną w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3

Owsiki

Owsikami można zarazić się, spożywając jajka pasożytów, które znajdują się na pokarmie, w wodzie lub na dłoniach. Ponieważ owsiki zasiedlają okolice odbytu swoimi jajkami, to mycie rąk po skorzystaniu z toalety oraz dbałość o czystość bielizny, ręczników czy pościeli wydaje się kluczowe, żeby uchronić się przed infekcją. Bardzo często przekazują ją sobie nawzajem dzieci. Jak przy każdej infekcji pasożytniczej, powinno się leczyć całą rodzinę w przypadku stwierdzenia obecności pasożytów.

Substancje lecznicze stosowane w czasie leczenia owsicy to:

Albendazol – minimalnie wchłania się z przewodu pokarmowego, bezpieczny w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L2.
Mebendazol – prawdopodobnie wcale nie wydziela się do mleka. WHO uważa go za bezpieczną substancję dla mam karmiących. Był jeden udokumentowany przypadek zaburzeń produkcji mleka po zastosowaniu. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.
Pyrantel – nie wydziela się do mleka, można stosować w czasie laktacji. Wg klasyfikacji Hale’a – L3.

korekta: AD VERBA

Źródła:
1. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [Internet]. Drugs.com. [cytowane 23 styczeń 2019]. Dostępne na: https://www.drugs.com/
2. e-lactancia. Is this compatible with breastfeeding? [Internet]. [cytowane 23 styczeń 2019]. Dostępne na: https://www.e-lactancia.org/
3. Hale TW. Medications & mothers’ milk 2019. 2019.
4. Medications and Mothers Milk Online [Internet]. [cytowane 24 styczeń 2019]. Dostępne na: https://www.medsmilk.com/
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

10 komentarzy

 • Patrycja
  3 lutego 2020 at 22:51

  A mam pytanie spie z córeczką ktora ma miesiąc w tym samym łóżku jest mi lepiej ze wzgledu ze wlasnie karmie ja piersia niedawno synek przyniósł ze szkoły owsiki i wszyscy my nawet ja sie zarazilam oczywiscie szlam zaraz po leki na pasozyty ale boje sie ze corka mogla sie zarazic. Co wtedy czy lekarz mi da dla niej jakies leki??? Ma tylko miesiąc prosze doradz bo zwariuje chyba od myslenia.

  • Maja
   8 września 2020 at 21:27

   MAm obecnie tą samą sytuację, z miesięczniakiem. możesz Patrycja powiedzieć jak było u Was?

 • Sabina
  18 czerwca 2019 at 08:49

  Pirantel czy pyrantelum? Bo wpis jest pirantelum A na tabketkach jest pyratelum i nie wiem czy to to samo.

 • Julita
  7 czerwca 2019 at 21:10

  Jak jest z lambliozą? Te pierwotniaki mogą się przemieszczać. Czy dostaną się do mleka? Co do tego, czy coś wydzielają.. chyba więcej odpadków wytwarzają będąc w organizmie niż podczas ich usuwania

 • Magdalena
  12 lutego 2019 at 23:08

  Zastanawiałam się nad tym tematem i ubolewałam ze nic nie mogę zrobić przy kp. Czytałam gdzieś, że trując pasożyty, obumierając wydzielają one toksyny ktore przedostają się do krwi i tym samym do mleka. No to jak z tym jest? Ja chciałam się odrobaczyć naturalnymi sposobami , ziołam. A konkretnie pić piołun i olej z dyni. Czy te substancje mają wpływ na kp?

  • Hafija
   29 marca 2019 at 21:35

   To jest bzdura… nic nie wydzielają do organizmu matki

 • Anna
  26 stycznia 2019 at 15:28

  Miałam problem owsicy podczas KP i żaden lekarz, pediatra, internista i zakaźnik nie pozwolilu mi przyjąć odrobaczaenia mimo dużej inwazji.

 • Kasia
  25 stycznia 2019 at 12:32

  Zastanawiam się właśnie nad odrobaczeniem rodziny. Podczas odrobaczania uwalnia się sporą ilość toksyn, czy to z robali czy z własnego organizmu, który zaczyna się oczyszczać. I te ilości toksyn usuwane są przez krew, czyli dostają się również do mleka. Czy dziecko nie otrzyma zbyt dużej dawki toksyn uwolnionych z naszego organizmu? Mogłabyś przybliżyć ta stronę odrobaczania podczas kp?

 • Anna
  25 stycznia 2019 at 08:20

  A co z dzieciem cyckowym? Np. W sytuacji owskików ogromna szansa że i ono złapie. Jemu też się coś podaje? Na parazytologii na studiach mówili że jaja owsików mogą unosić się nawet w powietrzu w domu.

 • Ola
  25 stycznia 2019 at 01:15

  Agatko dziekuje za ten wpis! Mam pytanie – czy jakkolwiek grozne dla dziecka sa „toksyny”, ktore podczas oczyszczania z robali wytwarza organizm? Masz moze wiedze w tym temacie?

Comments are closed here.