Gastronomiczny cyrk kobiet karmiących dzieci piersią


KAŻDA Matka Polka Piersią Karmiąca traktowana jest niemal jak jajo, albo wybryk natury, albo alergiczka anafilaktyczna z ciężkim genetycznym upośledzeniem jelit. Jakby była cały czas w ciąży albo  zrośnięta z dzieckiem piersią, przez którą bezpośrednio płynie z piersi treść żołądkowa matki. Oczywiście jest to całkowity nonsens, ale to czego „nie może” matka karmiąca to wie każdy – od salowej w szpitalu, co banana kwalifikuje jako cytrusa, po kelnera w restauracji, który matce nie chce podać plastra cytryny do wody bo właśnie cytrus… Dzięki tym wielce przemyślanym i zero-kompetentnym radom mamy boją się do ust wziąć głupie jabłko bez obawy o życie dziecka.

Dzisiaj kilka produktów, które uważane są kontrowersyjne, które często są matkom karmiącym „zbaraniane” ale tak naprawdę, można jest spokojnie jeść, nawet jak się karmi piersią

Tatar wołowy – robi się go z chudego mięsa wołowego, najlepsza jest polędwica. Dodaje się do niego cebulkę, korniszony, przyprawy. Tatar można jeść jeżeli karmi się piersią. Warunkiem jest to że tatar jest kupiony w miejscu gdzie sprzedaje się przebadane mięso i oczywiście mięso jest świeże. Do tatara podaje się surowe żółtko. Nadal nie stanowi to przeciwwskazania do jedzenia tatara. Pamiętać trzeba żeby jajko pochodziło z dobrego źródła, a przed podaniem – sparzone (po skorupce, nie po żółtku). Jak widać zasady bezpiecznego jedzenia tatara dla matki karmiącej NICZYM nie różnią się od zasad przyrządzania i jedzenia tatara dla osoby niekarmiącej. UWAGA: nie zjada się nigdy surowego ani wędzonego mięsa z dzika – zasady tej powinni przestrzegać wszyscy, a nie tylko matki karmiące.

Sushi – potrawa wywodząca się z Japonii, my w Europie mówimy sushi na zawinięty w wodorosty ryż ale to nie do końca oddaje istotę tej potrawy. Sushi robi się głównie z gotowanego ryżu, dodaje się marynowany imbir, wasabi (taki wschodni chrzan), ryby, owoce morza, grzyby, zawija się lub nie w wodorosty nori. Niektóre owoce morza czy ryby są podawane w sushi na surowo. Nic co tam jest w tym sushi nie jest przeciwwskazane w czasie karmienia piersią. Nie będziemy mieć mleka wasali, nie umrzemy od surowej ryby (o ile ryba w sushi pochodzi z dobrego źródła) ani dziecko nie padnie od tego że pójdziemy na sushi i umoczymy je w sosie sojowym. Ważne jest to żeby patrzeć na to JAKI gatunek ryby jest w sushi ponieważ niektóre ryby zawierają więcej rtęci w swoim mięsie niż inne. TUTAJ więcej informacji na temat gatunków ryb, które warto wybierać. Owoce morza są generalnie uważane za bezpieczne.

Sery pleśniowe, dojrzewające – ponieważ paniom w ciąży zabrania się jedzenia takich serów, to z automatu ten sam zakaz przenosi się na matki karmiące piersią. DUŻY BŁĄD. Nie ma żadnego powodu dla którego matka karmiąca nie mogłaby jeść w/w serów. W ciąży groźna dla płodu jest bakteria – listeria, którą mogą zawierać niepasteryzowane sery, surowe mięso czy ryby, ale też surowe mleko (pomijam już to że większość serów na półkach sklepowych jest pasteryzowana.). Po ciąży to zagrożenie jest już żadne. Zarażenie listerią może powodować poronienie czy nawet śmierć dziecka w łonie matki O ILE KOBIETA JEST W CIĄŻY bo jak nie jest to nie może. Podczas karmienia piersią nie ma już w łonie dziecka, ani nie można poronić. Nie można też zarazić dziecka listerią via. mleko.

Produkty tzw. alergizujące, m.in. orzechy, truskawki, cytrusy, ryby, miód – nie wiem dlaczego matka karmiąca ma bać się jedzenia tych produktów. Eliminacja jakichkolwiek alergenów z diety zdrowiej mamy karmiącej zdrowego malucha jest wielce nielogiczna. Obecnie zaleca się wręcz eksponowanie dzieci na alergeny, bo badania pokazują, że spożywanie alergenów jest czynnikiem ochronnym przed alergią. Nawet pojawiły się badania, które mówią o tym, że wczesna ekspozycja dziecka na orzeszki zmniejsza ryzyko alergii u niego (nawet przed 6 miesiącem życia – czego osobiście nie polecam – wiadomo 😉 ). Innymi słowy ograniczanie alergenów na zapas, przez ostrożność nie tylko nie ma sensu ale wręcz jest dla matki i dziecka niekorzystne. Kiedy jednak ryzyko alergii jest wysokie – np. predyspozycje rodzinne są znaczne, to trzeba być pod opieką alergologa i dietetyka (po studiach) i z nimi INDYWIDUALNIE dobierać zasady odżywiania.

Surowe owoce i warzywa – nie umiem tego odpowiednio skomentować, co trzeba mieć w głowie, żeby zabraniać jedzenia matce surowego jabłka, czy banana, czy marchewki… Mama karmiąca może jeść warzywa i owoce na surowo na takich samych zasadach jak każda inna osoba niekarmiąca.

Grzyby – grzyby leśne i pieczarki można jeść. Warunkiem jest wiadome pochodzenie i prawidłowe przygotowanie! Czyli nie jemy grzybów, które zbierał ktoś kto może się na tym nie zna, nie jemy grzybów, które są sprzedawane gdzieś przy ulicy, drodze, na bazarze z mercedesa rocznik 1990 wyłożonym kocem. Ja nawet grzybów od babci lękam się jeść, a już nie karmię, więc kupuję je w sklepie. Grzyby leśne i pieczarki najlepiej kupować w sklepie. Opakowanie powinno zawierać numer partii, informację o tym, że partia była kontrolowana przez odpowiednie służby i dopuszczona do spożycia. Nic czego się nie stosuje także do zaleceń dla ludzi niekarmiących piersią

Miód – TAK – jak karmisz piersią to możesz jeść miód. W miodzie, co prawda, mogą znajdować się bakterie Clostridium botulinum. Te bakterie z miodu u osób starszych niż 12 miesięcy nie stanowią zagrożenia. Z tego powodu nie powinno się dziecku podawać miodu przed ukończeniem pierwszego roku. Natomiast po pierwszym roku życia organizm ludzki – a dokładnie układ pokarmowy – już sobie z tym radzi, oznacza to, że mama która zje miód – a precyzyjniej jej układ pokarmowy – unieszkodliwi bakterię zanim ta będzie miała JAKĄKOWLIEK szansę dostać się do piersi.

Owoce pestkowe – ponieważ do tych owoców „eksperci” zaliczają wszystko jak leci od truskawki, przez cukinie, po awokado, to ciężko się od tych rewelacji odnieść sensownie. Więc tak – można jeść owoce i warzywa, tak normalnie jak się je jadło całe życie. Jak jakieś owoce jecie bez pestek od dziecka, to jedzcie je bez pestek i w czasie karmienia. Z owoców NIEpestkowych – warto zwrócić uwagę na rabarbar, którego spożycie w trakcie laktacji jest często kontrowersyjne. Jedne źródła mówią, że jest on niepolecany, a inne, że owszem może powodować jakieś uboczne skutki u dziecka, ale nie ma na to wystarczających dowodów. Czy jeść rabarbar? Z posiadanych przeze mnie źródeł i wiedzy z ręką na sercu mówię – NIE WIEM. Jak coś się zmieni to dam znać! E-lactancia twierdzi, że jest ok1.

Zupa szczawiowa – są pewne wskazania, żeby z zupą szczawiową nie przesadzać (co nie znaczy, że nie wolno) bo może wpływać na produkcję mleka (negatywnie)

Wątróbka – można w takich ilościach jakich może ją jeść każdy człowiek, który nie produkuje mleka dla swojego dziecka.

Ocet – można – natomiast dla własnego zdrowia proponuję nie litrami tylko jako dodatek

Popularny czarny napój gazowany i inne tym podobne – myślę, że o tym że jest to niezdrowa opcja do popijania non stop pisać nie muszę. Natomiast można ją pić – oczywiście nie trzeba, nie ma przymusu, ale MOŻNA. Nie jest zabroniona. Jest po prostu niezdrowa dla osoby pijącej – ale nie dla mleka. Jak chcesz z niej zrezygnować – to dla siebie – nie dla mleka.

Drób – można i tyle.

Nowalijki – jak chcecie jeść nowalijki w lutym, to generalnie ja bym nie kupowała. Nowalijki w sezonie – możecie – nie zabijają 😉

Słodycze – „puste kalorie” prawie śmiertelne zagrożenie dla mleka 😉 No więc mleku jest obojętne czy zjecie batona z kokosem, czy zjecie tort krówkowy, czy nie zjecie. Cukier ze słodyczy nie wpływa na zawartość cukru w mleku matki.  Zasada jest taka sama jak dla ludzi, którzy dzieci piersią nie karmią – umiar i rozsądek. MOŻNA jeść słodycze – jakość i ilość słodyczy jest istotna dla zdrowia MATKI nie dla mleka dziecka.

Hummus – po prostu można

Chleb – pytałyście, więc jest w zestawieniu… no można

Zupa flakowa – można

Podroby – można

Soki naturalne / jednodniowe – można

Śledzie – patrz: sushi

Tiramisu (jajko i mascarpone) – patrz: tatar i sery miękkie

Syrop z cebuli – „tzw. koncentrat zła laktacyjnego, groźny niczym granat w składzie porcelany, po którym na pewno dziecko odrzuci pierś bo mleko będzie smakować DOKŁADNIE tak samo jak ten syrop…” jednocześnie jedyna rzecz na jaką wielu lekarzy „daje zgodę” kiedy mama ma katar. Nie umiem się odnieść do tych bzdur. Po prosu można – zapewne nikt od tego nie umrze, nie straci mleka i nie odrzuci piersi.

Bigos – można – TUTAJ szczegóły jak zrobić bigosik i pasztecik 😀

Kawa – można – TUTAJ szczegóły

Alkohol – można – TUTAJ szczegóły

Czosnek – można – TUTAJ szczegóły

Przyprawy ostre i korzenne – można – szczegóły TUTAJ

 

Udowodnij mi, że można!

Tak piszą do mnie niektóre czytelniczki. „Jakie badania pokazują, że mogę jeść tatara, albo że mogę sushi”. Odpowiem, krótko – a jakie pokazują, że nie można? Przypominam, że nie piszę, ani nie mówię o lekach, substancjach chemicznych których stosowanie jest regulowane, czy ich stosowanie ma wpływ na prowadzenie maszyn.

Mówimy o JEDZENIU. Produktach spożywczych. Nie trutce na szczury! Nie o płynie do WC.

O JEDZENIU!

Wiele razy pisałam, że ważne jest to czym się karmi dziecko i jak. I ważne jest też to czym się siebie karmi i jak ale NIE dlatego, że karmisz piersią – ale dlatego, że twoje zdrowie się liczy. Ponadto jest ogromna różnica w tym, że nie warto czegoś jeść bo jest nie do końca dobre dla ciebie, a ni można, bo nie bo karmisz.

 1. https://e-lactancia.org/producto/1358
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

72 komentarze

 • Anonim
  15 stycznia 2021 at 14:12

  A czekolada ?

 • Ma
  14 stycznia 2020 at 20:48

  A co z drozdzami? Dziś usłyszałam że przez bułeczki coś może się małej stać.

 • Jola
  13 lipca 2019 at 15:16

  A ja drugie dziecko karmię piersią. Syna 15m karmiłam. Córka ma 8. Wczoraj zjadłam zupę z pieczarkami i kilkoma suszonymi porządnie wygotowwnymi grzybami. Dziś Mała już 4razy wymiotowala. Usnela potem wykończona a ja Ją trzymam i obserwuję. Jeśli znowu zwymiotuje ruszamy na izbę.

 • Zan
  14 czerwca 2019 at 12:08

  Dzień dobry, bardzo pomocny artykuł. Mam pytanie co do spożywania: ogórków kiszonych, kapusty kiszonej, bobu i kogla mogla. Niestety mama uważa że nie powinnam.

  • Hafija
   20 czerwca 2019 at 08:04

   jedz! 🙂

 • Moni
  20 kwietnia 2019 at 16:19

  Jak dobrze, że ten blog powstał! Mój pierwszy synek miał ogromne problemy z brzuszkiem (jak się okazało – obniżone napięcie mięśniowe…) no i kto był winien – matka oczywiście! Lekarka nakazywała eliminację kolejnych produktów, co doprowadziło mnie do wychudzenia, długo nie mogłam przytyć… Teraz mam w domu noworodka i jem to, na co przyjdzie ochota – dziecku nic nie jest 🙂 cały czas na piersi 🙂

 • Monia
  2 kwietnia 2019 at 09:42

  Kochane podziele sie z Wami moimi doswiadczeniami. Jrstem mama 3 miesiecznego bobaska. Urodzilam przez cc. Podczas ciqzy jadlam wszystko doslownie wszystko wlacznie ze zlymi slodyczami wiem….ostre tluste itp. Myslalam ze jak urodze to pewnie bede sie musiala ograniczac. Nic bardziej mylnego ponyslalam sobie jesli maly bedzie plakal z powodu bolu brzuszka zaczne uwazac na to co.jem. i….po powrocie ze szpitala od razu na dzien dobry ugotowalam zupe kalafiorowa, szczerze o kalafiorze nie myslalam ze wzdyma czy cos dopoki nie zadzwonilam do.mamy. jak to uslyszala….czy Ty zwariowalas, taka zupe ppdczas karmienia? I wtedy zrozumialam ze nic sie.nie stalo, malo tego jadlam.od poczatku orzechy w tym fistaszki naturalnie, bigos, miod, czosnek, fasolke po bretonsku 2 talerze….i nic. Ciesze sie ze bylam nieswiadoma co niby mozna co nie. Bo teraz czytam i jakby w pierwszy dzien dziecko brzusze bolal pewnie bym przestala wszystko jesc. A takto….jem wszystko! Pije kawe, jem truskawki mozna powiedziec ze chyba w nadmiarze ale maz przynosi kilogramami z pracy, ostatnio kupilam maslo orzechowe i jem lyzkami takie prawdziwe, Jem ostre, moze nie tak jak w.ciazy ale….niekiedy dam czadu z chilli. I moj maluszek ma sie dobrze. Wiem….moge sie cieszyc inni tak nie maja ale…warto najpierw wyprobowac normalne jedzenie…a nie.od razu dieta eliminacyjna. Jedyny minus….to.to.ze nie.moge wrocic do swojej wagi te ostatnie 3-4 kg ale to tez zapewne ruch. Powoli czuje ze bede mogla sie cos poruszac poniewaz cesarka przebiegla mi zle, mam wciaz bole…i brzuszek nie.jest plasciutki ale tez to zapewne genetyka. Pozdrawiam 🙂 jedzeniomaniaczka.

 • Kinia
  17 lutego 2019 at 08:20

  Ja chciałam się podzielić drobna refleksją, że na szczęście nie w każdym szpitalu jest tak źle. Rodziłam dwa razy w Warszawie, na Karowej, zalecenie co do diety miałam ze względu na cc, ale od razu dodam, ze nawet jedzenie pooperacyjne było smaczne, tak naprawdę smaczne. A dziewczyny rodzące SN dostawały do jedzenia dosłownie wszystko! Przyprawione, smaczne, dalekie od zaslyszanych informacji o wstretny jedzeniu w szpitalu. Dodatkowo dostałam ulotkę dotycząca karmienia, normalna, z piramida żywienia, gdzie jak najbardziej podkreślone, że można wszystko. A położna laktacyjna (cudowna kobieta), rozmawiając z dziewczyną, która urodziła pierwsze dziecko i miała sporo pytań i wątpliwości, cierpliwie tłumaczyła, że może jeść wszystko, ba! Nawet może pić kawę, i to nawet czarną ☺️ chyba powoli już się odczarowuje ta wstretna dietę matki karmiącej. Wiem, że w popularnej sniadaniowce też już eksperci wypowiadali się o tym micie, a wiem bo zanim byłam jeszcze w drugiej ciąży, to mama prędko do mnie zadzwoniła, że oglądała i że można nawet grzyby jeść! ? Była zdziwiona, ale po pierwsze uwierzyła, a po drugie mojej karmiącej siostrze na Wigilii nie zabraniała niczego ? byle z umiarem jak to powiedziała. Ja jem raczej lekkie rzeczy, unikam smazonego, ciężkich potraw, ale to dla siebie i swojego zdrowia a nie ze względu na małego. Pierwszy syn, byłam na ścisłej diecie, żadnych dolegliwości z brzuchem nie miał, teraz mimo tego, że zaraz po cc też pilnowalam diety drugi syn ma problemy z kupa (robi średnio raz na tydzień) i naprawdę nie ma to nic wspólnego z moim jedzeniem. Kawę pije, jak ja za tą kawa przy pierwszym karmieniu tesknilam ? Rozsądek dziewczyny i edukować mamy, teściowe jak się jeszcze jest w ciąży. Powodzenia!

 • Danuska
  18 listopada 2018 at 00:25

  A ma może ktoś te stare zalecenia spisane? Bo na prawdę chce jeść wszystko, ale próbuje i to nie działa 🙁 Po jakichś 100 ml świeżo wyciskanego soku z jabłek i pigwowca młody miał kupke – galaretke z krwią 🙁 tak malutko było tych pasm ale były
  Po tym jak zjadłam w ciągu dwóch dób półtorej świeżego jabłka brzuch bardzo twardy, a dziecia nie mogłam uspokoić – tak płakał 🙁 kończy dziś 8 tygodni
  Trafia mnie bo skąd mam brać witaminy…A w ciąży jadlam owoce na kilogramy… A teraz nic z tego

 • Kam
  24 września 2018 at 20:42

  Treść o salowej trochę chamski i ja się czuje urażona. Pracowałam swego czasu jako salowa i to położne starej daty powielaly głupoty o odżywianiu podczas karmienia. To że ktoś sprząta nie znaczy że jest durniem, gdsie nie odróżnia cytrusów od banana.

 • Paula
  12 września 2018 at 10:26

  A mi wszyscy by chcieli układać dietę, mówię teściowej że zjem zupę warzywną a ona robi mi rosół bo nie mogę jeść kalafiora i groszku. Bo córkę przecież będzie wzdymac. A szczegół że w rosole jest kostka rosołowa a na kotlecie kucharek… uważam że taka chemię właśnie powinno się w życiu ograniczyć do minimum bądź do zera. Mała ma problem z wypróżnieniem, załatwia się ale przy tym często popłakuje i widać wysiłek na jej twarzy. Ma niecałe 4 tygodnie więc winie za to niedojrzaly układ pokarmowy, podajemy delicol i biogaię. Odstawilam laktoze ale to zaden problem bo kupuje nabial bez laktozy. Nie jem tez kupnych słodyczy ale piekę ciasto w wolnej chwili. Wyjdzie mi na zdrowie 🙂 ostatnio jak napisałam przyjaciółce że tracę już siły bo mała z przebodzcowania nie umie porządnie zasnąć tylko ciągle się wybudza, to pierwsze co napisała- a może zjadłaś coś co jej zaszkodziło? 😉

 • simon
  4 września 2018 at 15:12

  Z blog posta w zasadzie wynika że kobiecie karmiącej wolno jeść wszystko, zatem warto chyba zadać odwrotne pytanie. Czy w ogole są jakieś produkty których kobiecie karmiącej jeść nie wolno albo po prostu nie są polecane?

 • Anna
  22 lipca 2018 at 21:40

  Mowisz, ze cukier nie przenosi sie do mleka matki.
  To dlaczeeeego moj syn nie spi, jak pozre ciasteczka?! (Duzo, no dobra, ale ja zawsze tak jadlam.)
  I dlaczeeeego po krowkach boli go brzuszek??? (Edit od mojego meza: po pol paczki krowek. Edit ode mnie: zawsze tak zarlam 😛 )

 • Aga
  9 czerwca 2018 at 20:06

  Super post! Jestem mamą 3tygodniowego chłopca i cały czas walczę z mitami diety laktacyjnej;) Chociaż najbardziej podobał mi się komentarz pielęgniarki w szpitalu która na widok jogurtu stwierdziła ostentacyjnie „jogurtu nie jemy…” więc się pytam dlaczego w takim razie w menu szpitalnym dostajemy : zupę mleczną, kawę z mlekiem, twaróg i kaszkę mannę (menu z tego dnia;). Argumentów zabrakło bo usłyszałam tylko: w sumie tak, ale niech będzie chociaż naturalny … kurtyna. Ale ulubionym złem tego świata są czosnek, cebula, kapusta i truskawki samo zło 😉 Pozdrawiam wszystkie wytrwale karmiące mamy!:)

 • Magda
  30 maja 2018 at 07:49

  Hej.
  Na Twój blog trafiłam poprzez koleżankę. Super wpisy, które motywują, gdy już ręce opadają od rad wszystkich kobiet w rodzinie.
  Moja kluska ma 5mscy i waży 8kg. Tylko i wyłącznie na piersi. Co prawda na początku nie wiadomo czemu ale uczulala się na wiele z mojej diety- byłam uparta i stopniowo celowo wprowadzałam te produkty w odstępach czasowych. Teraz jem już praktycznie wszystko na co tylko mam ochotę, a grubasek nosi ubranka o rozmiar większe, bo się guziczki nie dopinają ?

 • Julia
  30 maja 2018 at 07:40

  Nie wiem o co chodzi z tym rabarbarem, piłam kompot przez 2 dni i nic się dziecku nie działo 🙂

 • Ewelina
  30 maja 2018 at 07:21

  Jem wszystko od samego początku. Nawet nie wpadłam na pomysł żeby nie zjeść orzeszków albo truskawek (które zresztą teraz jem codziennie kilogramami) czy innych wyżej wymienionych rzeczy. Moja córka ma 7,5 tygodnia ma się świetnie i ani razu nie miała żadnej alergii, wysypki etc. Pozdrawiam 🙂

 • Anita
  29 maja 2018 at 22:10

  A mi teściowa ostatnio życzyła „powodzenia” jak się dowiedziała ze będę jeść wszystko – i ze „o zgrozo” będę jadła zupę pomidorową ???

 • Agnieszka
  29 maja 2018 at 21:50

  Przy pierwszym dziecku uległam gastro-fiksacji i przez długi czas żywiłam się ziemniakami z potrawką z indyka i duszoną marchewką/buraczkami. Gdy postanowiłam „zaszaleć” i zjadłam pomidorową to pół dnia spędziłam w kibelku. Chyba że stresu, że „co to się teraz z dzieckiem stanie” 😉
  Przy drugim synku postanowiłam, że koniec z głupotami. W szpitalu, czekając na wypis, zjadłam w 3 minuty całą czekoladę z orzechami (tak, tę z okienkiem – mniam), a w domu zagryzłam truskawkami, bo to akurat czerwiec był. I nic się nie stało. Dalej karmię i jem wszystko. I żyjemy 😀

 • Molka
  25 maja 2018 at 09:22

  Trafic na dobrego pediatre to jak trafic szóstkę w lotka. Większość lekarzy ma ulubiona diagnozę typu alergia lub nietolerancja.

 • Torka
  9 maja 2018 at 08:06

  Uważam, że takie doradztwo typu nie wolno nic jeść jest wręcz szkodliwe i powinno być karane 😀 Każdą wysypkę i dolegliwość brzuszkową doradcy tłumaczą tym, że „mama coś zjadła”. Pediatrzy zazwyczaj zamiast szukać przyczyny i się dokształcić mają swoją ulubioną diagnozę – alergia na bmk. Niestety powoduje to to, że biedne matki czują się winne i przytłoczone, a przyczyna wysypki, bólu itd wcale nie jest eliminowana! Bo każda wysypka, sucha skóra dla nich to AZS. Ponadto takie wykluczenie produktów mlecznych bez ulozonej diety jest szkodliwe dla matki. Później się dziwią, że kobiety karmią tak krótko. Oczywiście są dzieci alergicy, ale to musi stwierdzić dobry doświadczony lekarz, a nie położna, nie lekarz rodzinny, nie ciocia, babcia, nie internet itd. Bo można nic nie jeść i narobić sobie dużych kłopotów zdrowotnych i obrzydzić kp. Dlatego to co Pani robi jest wspaniałe! Bo trzeba mieć dużo szczęścia, żeby znaleźć naprawdę dobrego lekarza z wiedzą o laktacji

 • Kasisi
  8 maja 2018 at 10:40

  Z rabarbarem trzeba uważać, wypiłam na noc dużą szklankę i dzień miałam z głowy. Synek był bardzo niespokojny a ogólnie jest grzeczny i nie marudzi zbyt wiele. Jakoś przetrwałam ten dzień, ale nigdy więcej. Nie spał praktycznie cały dzień, jedynie miał króciutkie drzemki. Przeszło dopiero wieczorem, dlatego ja polecam ostrożność jednak. Pozdrawiam serdecznie

 • Kasisi
  8 maja 2018 at 00:06

  Synek po rabarbarze nie spał cały dzień, był wyjątkowo niespokojny. Na to warzywo na pewno warto zwrócić uwagę przy kp.

 • Aga
  3 marca 2018 at 11:08

  Wczoraj odświeżyćłam sobie Twój artykuł, a dzisiaj dostaję wypis ze szpitala z zaleceniami dla matki karmiącej, a tam… Lista produktów, które należy unikać i które zupełnie wyeliminować z diety podczas karmienia, a na niej co najmniej połowa z wymienionych przez Ciebie 😀 szkoda, że szpitale zachowują się, jakby nie mieli dostępu do najnowszych badań i powielają takie bzdury. Potem biedne matki chodzą głodne i sfrustowane, bo jedzą tylko gotowaną marchewkę 😉
  Pozdrawiam!

  • monilip
   18 kwietnia 2018 at 07:52

   Najgorsze jest to, że można edukować się i osoby bliskie, tłumaczyć, wyjaśniać, ale jak dostanie się oficjalną listę ze szpitala to szlag to wszystko trafia. No bo przecież na liście truskawka i bigos jest produktem zakazanym, więc co ja tam mogę wiedzieć, naczytałam się internetów, lekarze wiedzą lepiej :/

  • Ewa
   26 maja 2018 at 12:37

   To ja miałam szczęście, bo w szpitalu gdzie rodziłam położne kilkakrotnie powtarzały, że nie ma „diety matki karmiącej” a we wskazówkach wypisowych jedynie zalecenia aby stosować dietę zdrową i urozmaiconą.

 • Ana
  23 lutego 2018 at 08:14

  P.S. A jeśli chodzi o doradcę laktacyjnego to też nie jestem zadowolona. Po ok 24h po porodzie stwierdziła, że za mało mleka mam a już powinno płynąć (z tego co wiem to jest trochę inaczej) więc chciała zobaczyć piersi i tak mnie ścisnęła że aż zwróciłam jej uwagę a ona że musi. Drogiej piersi nie dałam sprawdzać. Z fochem odeszła. Po powrocie do domu (trzecia doba) mleko zaczęło szaleć ale tylko z jednej tej nie ruszanej piersi. Ściśnięta nadal pobolewała a mleko po kropelce aż całkiem zniknęło. Z drugim dzieckiem również były problemy z karmieniem tą piersią. Dzieciaki były dopajane butelką i szybko rezygnowały z „cyca”.

 • Ana
  23 lutego 2018 at 08:01

  Pielęgniarka w szpitalu nakrzyczała wręcz na mnie gdy zobaczyła jak piję sok jabłkowy z kartonika, a jak odparłam że przecież mogę pić to powiedziała że jedynie wodę przegotowaną lub odrobinę soku ale własnej roboty, nic kupnego nie wolno. Dobrze że mąż donosił mi jedzenie z domu bo to co było w tacy szpitalnej… nie życzę nikomu. Jedzenie pływało zmieszane. I to według pielęgniarek było dobre?

 • Judyta
  22 lutego 2018 at 13:20

  Chciałabym jeszcze tylko dodać, że w naszym państwie nawet sery pleśniowe znanych marek, które można kupić w supermarketach, są produkowane z mleka pasteryzowanego. Także jeśli kupię sobie taki serek pleśniowy, zobaczę skład, a w składzie widzę, że jest mleko pasteryzowane, to będąc w ciąży sobie go spokojnie jem, bo żadna listeria się tam w nim na pewno nie czai 😛
  A nowalijki w sezonie, to już nie nowalijki 🙂

 • Sandra
  14 lutego 2018 at 16:42

  Niestety, ja i moja córka jesteśmy potwierdzającym regułę wyjątkiem 🙁 przez pierwszy miesiąc jadłam normalnie, co skończyło się mega problemami z brzuszkiem u dziecka. Teraz cokolwiek z zakazanej listy, tj. ser, mleko, czekolada, kapusta i noc z głowy 🙁 tak więc dieta matki karmiącej to może i mit ale nie we wszystkich przypadkach…

 • Ja
  4 lutego 2018 at 07:52

  Nie wiem czy się zgodzić z postem. Fajnie napisany jadlam też wszystko do 3 miesiąca.. A teraz mamy problem bo dziecko ma wysypke i każdy lekarz mówi że to na mleko i ciągle jestem na diecie bezmlecznej bo nie wiedzą jakie mleko podać zastępcze..

 • Ela
  27 grudnia 2017 at 20:09

  Czekolada. .? Mam 4mc córkę, a czekolady sobie nie odmawiam 😉 już tydzień po cc trochę kosztowalam i wszystko ok.

 • Dominika
  11 grudnia 2017 at 19:44

  a co z moja ukochana czekolada???

  • Ela
   27 grudnia 2017 at 20:12

   Już tydzień po cc skosztowalam czekolady i wszystko ok 😉 moja 4 mc córka rośnie zdrowo, póki co na piersi 😉

 • Sylwia
  8 grudnia 2017 at 22:48

  A ja mam dylemat odnośnie śledzia w ciąży 🙁 ostatnio robiac sledzie z cebulką doznała olśnienia ze przeciez to surowa ryba. Nie mogę się doszukać vezposredniej informacji czy solanka i ocet wystarcza żeby wyeliminować listerie czy jednak nie można jeść śledzi w tej postaci w ciąży. Może tutaj ktoś coś wie na ten temat – proszę o pomoc!

  • Hafija
   16 grudnia 2017 at 15:12

   Śledź w occie to nie surowa ryba, a nawet jakby była to surowe można jeść – np. w sushi – tylko muszą być z dobrego źródła

 • Dorota
  16 października 2017 at 10:24

  Dopiero dziś natrafiłam na ten post. Super. Dobrze wiedzieć . Jednakże nie zgadzam się z wykazem ryb, które zostały zamieszczone w artykule. I zachęcam do obejrzenia programu ” Cała prawda o rybach”. Pozdrawiam serdecznir

 • Monika
  16 października 2017 at 10:24

  3,5 miesiąca temu urodziłam córeczkę. Po urodzeniu żyłam w przekonaniu, że istnieje jednak określona dieta dla karmiącej, ale w moim jadłospisie nie pojawiały się jedynie warzywa rozdymające i nie jadłam smażonego (wówczas myślałam o tym jako o bezpiecznym minimum). Wszystko było pięknie to 3. tygodnia, kiedy u dziecka zaczęła się kolka. Wtedy obsesyjnie wręcz sprawdzałam, czy to co jem może potencjalnie jej zaszkodzić. Wydawało mi się, że dieta matki karmiącej to nie jest jakaś czarna magia, więc nie wertowałam internetu dość szczegółowo – w poszukiwaniu informacji przeglądałam kilka pierwszych stron – na tych stronach oczywiście „nie jeść nabiału, owoców, warzyw, ryb, orzechów”. Do tego dołożyły się opinie w rodzinie i u lekarza (nawet sąsiadów, wrażliwych na płacz dziecka :)), że może coś jem i dlatego tak dziecko płacze. Próbowałam ustalić, co może dziecku szkodzić, ale nie mogłam zaobserwować prawidłowości. Ktoś mi w końcu zwrócił uwagę (gdy odmówiłam napoju gazowanego), że mleko gazowane raczej być nie może. Chwila refleksji 🙂 I zaczęłam szukać głębiej. Znalazłam więc ten blog i byłam nim zachwycona. Podniosło mnie na duchu to, że kolka nie jest spowodowana dietą i z nadzieją czekałam do 3 miesiąca, kiedy to bóle brzuszka miały w „cudowny” sposób ustąpić. Jak do tej pory było kilka dni spokojnych, ale bóle brzuszka nadal się pojawiają (tak, wiem, że kolka może trwać znacznie dłużej), dlatego zaczęłam drążyć temat jeszcze wnikliwiej. Z jednej strony czytam na tym blogu czy też na mlecznym wsparciu, że jeść można wszystko, ale poszperałam trochę w PubMed i wyskoczyły mi takie oto rewelacje (niektóre dość stare, może już zdementowane, ale nie znalazłam takich doniesień):

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28631347
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0049823/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8537569

  Jak się więc do tego odnieść? Rozumiem, że badania te nie gwarantują 100% pewności co do wpływu diety na kolkę, ale jest to dość frustrujące, że opinie w kwestii diety karmiącej są tak skrajne – od jedz tylko rozgotowaną marchewkę po jedz absolutnie wszystko…Może jednak prawda leży gdzieś po środku? Może w przypadku dzieci z kolką jednak są produkty, które ewidentnie nasilają napady?

 • Ala
  8 października 2017 at 18:36

  Najlepszy blog o kp ever?mi położna nie pozwoliła jeść surowych warzyw i owoców, baban kategoryczne NIE a o serkach jakichkolwiek mowy nie było?ale nie sluchałam bo coś już czytałam o tej całej ,,diecie” mamy kp?niestety narzeczony takowej wiedzy nie posiadał i często słuchał położnej a ja się później gimnastykowałam żeby mu rozumu do głowy nabić?dopiero jak zobaczył że jem faktycznie wszystko i nic się nie dzieje to uwierzył w moje słowa?swoją drogą jak mała miała problemy z brzuszkiem to słyszałam nawet ze może pokarm mam za tłusty albo za chudy…?

 • Gosia
  11 września 2017 at 16:31

  o matko, jak dobrze, że można miód. Kocham miód, całą ciążę go spożywam i ogromnie się ciesze, że będę mogła go jeść w czasie karmienia 🙂 DZIĘKI

 • Daria
  8 czerwca 2017 at 13:28

  Ja od początku swojej drogi mlecznej miałam wbijanie trzymanie diety na wszelki wypadek, bo dziecko miało kolki i oczywiście to byla moja wina. Bałam się zjeść cokolwiek, nic smażonego, prawie żadnych owoców i warzyw, nigdy surowych, nic ostrego, nic wzdymajacego, nic słodkiego. Nawet lekarz zabronił, na wszelki wypadek. Byłam sfrustrowana, zastraszona, bezsilna i czasem po prostu głodna… Było mi niesamowicie przykro, gdy przy wspólnym stole było mówione tego nie jedz, tego nie możesz. Bałam się. Bałam się czy czasem nie wywołam kolek, bałam się reakcji rodziny.
  Jestem mamą laktatorowa, obecnie karmię już mieszanie, dziecko ma 8 miesięcy. Udało mi się przez pierwsze 6 miesięcy karmić moim mlekiem mimo krzywych spojrzeń, bo przecież po modyfikowanym dziecku będzie lepiej, ma witaminy wszystkie, naje się w przeciwieństwie do mojego bezwartosciowego mleka..
  Przy drugim dziecku zrobię inaczej, nie dam sobie wmówić tych wszystkich bzdur, w które uwierzyłam, choć instynkt podpowiadał inaczej.
  Dziękuję za te stronę!

 • Ciężarówka
  24 maja 2017 at 08:50

  Że też jeszcze nie pisałaś bloga, jak urodziłam pierwsze dziecko 🙂

  • Hafija
   24 maja 2017 at 21:08

   Jak ja urodziłam dziecko to też Hafiji nie było!

 • Kamila
  9 maja 2017 at 11:17

  Droga Agato, po 1: Kocham Cię ? po 2: Takich pytań pewnie z milion już miałaś, ale muszę Ci je zadać: A śliwki?? wiem, że to owoc i pyszny i dobrze działa na mój brzuszek, lecz pytam bo(!): Zjadłam śliwkę od babci z ogródka ze 3 dni po porodzie, a Pani doradczyni laktacyjna wraz z położną zaserwowały mi niezłą burę, że me dziecko przez te 4 ( dobra przyznam były ze 4 ) śliwki brzuszek boli taką mu zaserwowałam katorgę… Oczy większe miałam od wygranej w totka ( wtedy Malo co wiedziałam w tym temacie). Więc Moja Droga, czy na takiego mikro maluszka zasady są takie same? Pozdrawiam i ściskam ?

  • Kasia
   30 maja 2017 at 21:07

   Śliwki to owoce pestkowe, stąd oburzenie obu pań. Oczywiście, niesłuszne.

 • olga
  9 maja 2017 at 09:46

  Temat walkowany juz z tysiac razy, ale najwyrazniej do wielu osob wciaz nie dociera. I nie wiem, czy bardziej irytuja mnie osoby postronne, ktore mowia mi co moge, a czego nie moge jesc (na szczescie zdarza sie to rzadko, ale teraz juz tez niewielu osobom przychodzi do glowy, ze tego „wielkiego chlopa” dwuletniego karmie piersia), czy przerazaja matki, ktore same sobie narzucaja drakonska diete typu: biala bulka i gotowany kurczak. A tekich kobiet w swoim otoczeniu mam mase. ALe z argumentem „bo ja widze, ze jak tylko zjem cos innego, to on sie zle czuje” naprawde ciezko walczyc.
  To moze od innej strony: czy jest cokolwiek, czego matka karmiaca nie powinna jesc (ze wzgledu na mleko)?
  Mi do glowy przychodza (oprocz lekow i srodkow psychoaktywnych czy papierosow w ogolnosci): alkohol w wiekszych ilosciach/ przed karmieniem itp; nadmiar kawy, czy ogolnie kofieiny z innych zrodel; produkty, na ktore dziecko ma potwierdzona alergie; cos jeszcze?
  Dzieki, za permanentne sprowadzanie ludzi na ziemie;)

  • monilip
   18 kwietnia 2018 at 07:54

   Mnie przerażają lekarze i położne głoszące takie rewelacje. To, że osoby postronne są wygadane i gadają bzdury – ich problem. To, że matki nie wiedzą to już problem systemu, które je nie wyedukował

 • PAULINA
  8 maja 2017 at 14:15

  Boże. Uwielbiam takie zdrowe podejście. Respektuje właśnie zasadę prób i błędów. Ale te mity to coś strasznego. Mąż do szpitala przynosił mi kanapki z ogórkiem i o zgrozo z pomidorem!! Bo w menu była jakaś wstrentna mielonka która to napewno jest zdrowa i bez konserwantów. Ale pomidora którego nie wolno. Zabiliby mnie. A położne kazaly nawet sok jabłkowy z wodą mieszać. Położna na pierwszej wizycie powiedziała,, można jeść wszystko, broń boże się nie ograniczać z wyjątkiem… (w tym miejscu cała Latania Loretanska tego co właśnie jadłam od zawsze). Najcudowniejsze jest kiedy proszę przy obiedzie o troszeczkę wina wytrawnego a wszystkie ciotki krzyczą,, nie lej jej!!! ”.
  Uwielbiam Panią 😉 i zgadzam się z tym że wielu rzeczy nie powinien jeść każdy. Co nie ma zastosowania do karmienia piersią.

  • Kasia
   30 maja 2017 at 21:11

   To mieszanie soku jabłkowego z wodą to najgłupsza, ale powtarzalna historia, jaką znam w temacie kp. Bo jak wypiję jedną szklankę soku czystego, to będzie mniej sokowy, niż jedną rozrobioną z wodą w postaci dwóch szklanek płynu.

 • mamii
  8 maja 2017 at 09:25

  Każdemu kto watpi, że można jeść niemal wszystko polecam wizytę na oddziale szpitalnym i zobaczenie na własne oczy co podają matkom ?
  Pozdrawiam ze szpitala z 3 cudem urodzonym 2 doby temu przez cc
  Rozkręcamy laktacje – proszę trzymać kciuki.

 • justka
  5 maja 2017 at 21:58

  zawsze mnie zastanawiało to przekonanie i gdzie nie byłam to słyszałam, że truskawki bardzo alergizują, to jak to kurcze jest?

  • San_lej
   12 maja 2017 at 20:32

   Truskawki-mozna! 🙂

 • Mammma
  5 maja 2017 at 15:16

  Czy można spytać, tak ogólnie czy możliwe jest karmienie piersią dziecka ze stwierdzoną alergią na białko mleka krowiego? U mojego drugiego syna stwierdzono ją bardzo późno, bo dopiero w drugim półroczu-w zasadzie wtedy, kiedy odstawiłam go od piersi. Natomiast przez cały okres laktacji, syn miał straszne kolki, był niespokojny, stale szukaliśmy pomocy u lekarzy, pomogło dopiero podanie hydrolizy i odstawienie od piersi. Nie wspominam okresu laktacji dobrze, ale do dziś żałuję, że karmiłam piersią tylko pół. Czy można poradzić sobie z taką alergią nadal karmiąc piersią? Czy naprawdę prepatat mlekozastępczy to jedyne wyjście?
  Pytam z myślą o kolejnym potencjalnym maluchu…

  • Kasia
   30 maja 2017 at 21:06

   Tak, można karmić dziecko ze skazą bialkową piersią. Ważna jest w takiej sytuacji dieta eliminacyjna u mamy, czyli zero mleka i nabiału mlecznego. Karmienie piersią daje większą szansę na wyrośnięcie ze skazy i na to, że dziecko po drodze nie zacznie mieć kolejnych alergii. Moje doświadczenie to rok karmienia bez mleka w diecie i kolejne półtora roku z jedzeniem wszystkiego. Córeczka szczęśliwie też może już wcinać mleczności, ale mleko od mamy to wciąż nr jeden. Oczywiście, nie zawsze tak szybko dzieci wyrastają ze skazy, a mamy wracają do produktów mlecznych. Hydrolizat jednak to niejedyne rozwiązanie i niekoniecznie najlepsze. Szkoda, że nikt Ci nie podpowiedział, że może być inaczej, ale w tej sytuacji pół roku to i tak długo.

  • Alicja
   29 maja 2018 at 21:23

   Moja córka ma alergię na białko mleka krowiego chociaż jest za mała i testy tego nie wykazały. Ale kiedy napije się chociaż kawy z mlekiem dostaje wysypki na twarzy. Kiedy nie wiedziałam o alergii jadłam wszystko normalnie. Dziecko ma refluks przełykowo-żołądkowy. Teraz już zaleczony. Odstawiłam od razu wszystkie przetwory mleczne. Ale jak tylko opanowaliśmy chorobę to próbowałam różnych rzeczy i sprawdzałam reakcje dzięcia. Okazało się, że surowych przetworów i świeżego mleka mi nie wolno. Ale próbuje co jakiś czas żeby sprawdzić czy nie wyrosła z tego. Przyjmuje też wapno w tabletkach. Jestem zdania, że lepiej całkiem nie rezygnować z alergenów. Podawane w minimalnych ilościach zmuszają do walki organizm. A jeśli całkiem wyjałowimy się to nawet niewielka dawka spożyta przez przypadek może nieść za sobą wielkie ryzyko.

  • Ewelina
   29 maja 2018 at 21:44

   Mammma, oczywiście, że jest możliwe karmienie piersią, nawet jeśli dziecko ma alergię na bmk. Po prostu wtedy mama musi przejść na ścisłą dietę bez bmk i nauczyć się czytać etykiety na wszystkich produktach żywnościowych. Ot, cała filozofia.

  • Mamamijaa
   29 maja 2018 at 22:17

   Ja mam małego alergika – alergia na bmk i białko jajka. Mały ma prawie dwa lata. Jak miał ok 3 msc to alergolog stwierdził skaze i od tamtej pory jestem na diecie bez mleka, nabiału itp. Na początku było ciężko, bo mleko i serwatka jest dosłownie wszędzie – chleb, ciastka, wedlina – trzeba czytać wszystkie etykiety produktów. Ale po takim czasie już się idzie przyzwyczaić ? i oczywiście komentarze ludzi po co tak długo karmię i się mecze dietą słyszę na porządku dziennym. Ale mam to gdzieś. Wiem że moje mleko dla mojego alergika to najlepsze co mogę mu dac. Hydrolizatu nie pil ani raz.

 • Paulina
  5 maja 2017 at 11:10

  No właśnie i zaraz wyślę ten wpis do mojej mamy, urodzilam dwa tygodnie temu i przyjechala na kilka dni. Jako, ze duzo czytalam będąc w ciąży, poradniki, blogi, wiem, ze nie ma tej glupiej diety. Od początku jem wszystko na co mam ochotę, mama byla u mnie cztery dni, to byl koszmar. . . Pije czarny napoj gazowazny, mama: ” dziecko Ty pijesz gazowane??”, pije kawe: ” ja nie rozumiem dlaczego Ty to pijesz, nie wolno Ci”, jem bigos i golabki, znow mama: ” niunia nie jedz kapusty, zobaczysz, ze maly bedzie plakal”. Smialam sie jej w twarz, a moj syn placze owszem, ale jak ma mokro w pieluszce badz kiedy jest glodny. 🙂 Mama tlumaczy się, ze kiedys ja tak uczyli, ale juz jej powiedziałam ze to bylo 26 lat temu, niech troche poczyta, poslucha, popyta ludzi wykwalifikowanych w tym kierunku to ta wizja na ta diete na pewno jej sie zmieni. 😀

 • San_lej
  5 maja 2017 at 08:41

  Zarówno w ciąży, jak i przy kamieniu piersią jadlam wszystko na co miałam ochotę. Urodziłam zdrowa córkę, ktora ma teraz 4msc i jak do tej pory nie miała problemów z brzuszkiem.

 • Monika
  5 maja 2017 at 07:42

  A dowody z własnego doświadczenia wystarczą? Ja to jestem naukowoec, żadnej ściemy się nie boję, jadłam wszystko poza rekinem, ale rekina i tak nie jadam jak nie karmię… alkohol (z umiarem kogoś, kto LUBI piwo) też piłam.
  Dziecko żyje, d. jej nie urwało i wydaje się pełnosprytna, więc zakładam, że humus i chmiel jej nie zaszkodziły. Z drugiej strony 10 lat obserwacji może być bardziej stosowne…

 • Marta
  5 maja 2017 at 07:36

  Amen! Mam ochotę wysłać to do wszystkich teściowych i matek świata! Może dałyby spokój biednym karmiącym, które musza walczyć o każdy kęs ogórka kiszonego 😉

 • Agata
  5 maja 2017 at 06:24

  Ha! Przy pierwszym dziecku w pierwszej dobie po porodzie dali mi szczawiową 😀

 • Patuniaka
  5 maja 2017 at 00:44

  I choćby milion razy to powtórzyć, to większość woli w UFO uwierzyć…

 • A.
  4 maja 2017 at 23:52

  Jadłam wszystko normalnie. W pierwszej dobie po porodzie zeżarłam miętowe lody w większej ilości – z powodu cukrzycy ciężarnych byłam na restrykcyjnej diecie i mąż mi przyniósł te lody z własnej inicjatywy do szpitala – chyba mu zaimponowałam ilością zjadanych wcześniej pomidorów (świetnie mi zbijały cukier). Na jakiekolwiek próby pyszczenia o diecie oznajmiałam, że skoro wolno wszystko to wszystko i tyle w tym temacie. Dziecko alergii żadnej nie ma (odpukać), je chętnie i bez problemu wszystko próbuje (nie wszystko lubi), już się niestety odstawiła, ale wcześniej była absolutną piersioholiczką i nie przeszkadzały jej żadne czosnki czy cebule. Zresztą czosnek i cebulę lubi nie tylko w formie przetworzonej na mleko.

 • Elajza
  4 maja 2017 at 23:44

  Droga Hafijo, zaintrygowal mnie bardzo ten alkohol i chcialam poczytac, o co dokladnie chodzi. Niestety nie potrafie tego tematu znalezc w kwartalniku, do ktorego podalas link. Nie wiem, czy link sie nie zgadza czy to ja mam problem z oczami 😉

  • Elajza
   4 maja 2017 at 23:48

   Przepraszam, znalazlam 😀

 • Ania
  4 maja 2017 at 23:40

  Zazwyczaj wszelkiego typu komentarze splywaja po mnie jak woda po kaczce, ale raz myslalam, ze komus przyfasole, bo chcial mi zabrac czarna herbate (moj glowny napoj, ukochany, wiec juz bylam w zlym nastroju), a zamiast tego zaordynowac bardzo zdrowe ziolka, ktore skladaly sie glownie… z szalwii.
  Tak, tej szalwii, ktorej uzywa sie do zatrzymania laktacji.

 • Mama z Lublina
  4 maja 2017 at 20:34

  Wspanialy post! Często tutaj zagladam. Bardzo lubię Twojego bloga i uważam że robisz bardzo wiele dobrego dla przyszłych i obecnych pokoleń. Ja na swojej drodze spotkałam wspaniałą polożnaą, która zafiksowała mnie na karmienie piersią, dzięki Bogu bez większych problemów ponad dwa lata. I spotkałam też bardzo mądrą pediatre – chwaliła, że tak pięknie synek rośnie i nigdy nie komentowala nie naklaniala do zmiany i sposobu karmienia naszego synka. Do rozszerzenia diety też nie zachęcała za wcześnie. Wiem, miałam szczęście? dzięki za Twoją pracę! Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!

  • Aga
   24 maja 2017 at 16:57

   A możesz podać nazwisko pediatry? Będę wdzięczna. Mam 5 miesięczną córeczkę. Też jestem z Lublina i niestety póki co nie trafiam zbyt dobrze z lekarzami.

 • Katarzyna
  4 maja 2017 at 20:08

  Dziękuję za ten wpis:-) jeszcze w szpitalu salowa wyrywała mi z rąk jabłko a położna laktacyjna butelkę wody mineralnej gazowanej. Pózniej było już tylko gorzej 🙂 Uparłam się i jadłam wszystko 🙂 obie z córką mamy się dobrze

  • Kat
   30 maja 2018 at 08:00

   Jezu! Chyba bym zaj***ła z plaskacza ?

  • Moni
   12 lutego 2019 at 13:43

   Biedna ty 🙂 Ja w ciąży miałam cukrzyce ciążową, ale lekką odmianę (która w zasadzie zakończyła się przed porodem) i przez ostatnie miesiące musiałam być na diecie (co dobrze mi zrobiło). Wiecie co zjadłam parę godzin po porodzie? Pyszną przesłodką milkę!!! Obiecałam sobie ze zjem ją po wszystkim w ramach nagrody ^^ Ja i dziecko żyjemy i mamy się dobrze ^^

Comments are closed here.