Człowiek potrafi popsuć laktację nawet małpie


Żyjemy w kulcie patologii. Patologia stała się naszym punktem wyjścia do wszystkiego. Od ciąży, po poród tylko czeka się i nieustannie sprawdza czy nie zaszła jakaś patologia.

Wychodzimy z miejsca, w którym kobieta w ciąży i karmiąca jest wiecznie czymś zagrożona. Przerażające historie o zagłodzonych dzieciach i śmierci w porodzie szerokim echem odbijają się w mediach. Galopujący kult patologicznych sytuacji sprawiają, że rodzicielstwo okołoporodowe jest jedną wielką wyprawą w poszukiwaniu tego, co może pójść nie tak. Miliony zbędnych interwencji nawet najlepiej przygotowanej i oczytanej matce może zrobić z porodu i laktacji pasmo nieszczęść i porażek. Człowiek to mistrz w przeszkadzaniu fizjologii w trakcie poszukiwania często nieistniejącej patologii. Ale to że patologia nie istnieje, nie zamyka drogi do jej poszukiwań.  Poraniona brodawka może rozpocząć wielką batalię z zagrożeniami a finalnie okazać się niewielkim niedociągnięciem w przystawianiu dziecka.

Na PROLAKTYNIE Jack Newman pokazał coś, co na długo zostanie mi w pamięci.

Otóż gorylica (wybaczcie małpę w tytule, posta) urodziła dziecko. „Pomagali” jej weterynarze. Jej dziecko zostało dopchnięte do jej piersi i nie przystawiło się jak trzeba. Matka po tych „interwencjach pomocowych” odrzuciła dziecko. Gorylek został dokarmiony „palcem” i wylądował w inkubatorze. Skończył… na butelce. Rozumiecie absurd sytuacji? Goryl skończył na butelce! Tak wszyscy usilnie im pomagali.

Tak często dzieje się też w naszym ludzkim świecie. Przystawianie do piersi zamiast pozostawienie pierwszego karmienia matce i dziecku. Ograniczenie kontaktu skóra do skóry, uczenie dziecka jedzenia palcem… i tak wiele ludzkich dzieci także kończy na butelce.

Jack Newman zaprezentował też wypowiedzi osób, które brały udział w pomocy gorylicy:

„Matka gorylica nie wiedziała, co robić z dzieckiem i tylko z nim leżała, więc trzeba było zabrać jej dziecko do inkubatora.  Dziecko ważyło w normie dla goryla, ale baliśmy się, że może być lekko przedwcześnie urodzone gdyż nie chciało ssać piersi”

Tak, więc gorylica nie wiedziała, co robić z dzieckiem… gorylica! Zwierzę, które kieruje się instynktem, według człowieka nie wiedziało co robić i otrzymało taką intensywną pomoc okołoporodową, że odrzuciło własne dziecko… Jak to dobrze, że miała człowieka, który przyszedł z butelką i inkubatorem. A poważnie to właśnie człowiek nie wiedział co robić. Może, jakby człowiek dał jej zająć się dzieckiem zgodnie z fizjologią, to nie potrzebowałaby ani butelki, ani inkubatora.

I to jest kejs wielu porodów w Polsce. Bo przecież kobieta nie wie co robić – tutaj zaczyna się kopanie matki, wbijanie jej w podłogę i lekceważenie jej potrzeb i emocji. Bo wiecie, PATOLOGIA może pojawić się w każdej chwili.

Ale jakby człowiek wiedział, że się przewróci to by się położył. Tylko, że ludzkie samice mają w nosie „kładzenie się” na wszelki wypadek. Potrzebujemy, żeby nas objąć opieką a nie reżimem i kontrolą bezosobową. To opieka okołoporodowa jest DLA NAS a nie my dla niej! To nie my jesteśmy dla położnych, lekarzy, doradców tylko oni są DLA NAS i oni mają się dostosować DO NAS a nie my do nich.

Wróćmy do goryla…

Naczelne po porodzie kładą sobie dzieci na brzuchu i dzieci są tam w idealnej pozycji do karmienia się piersią przez dłuższy czas. A potem np. szympansy karmią się wyłącznie piersią przez pół roku i potem do czterech lat dla pożywienia i jako mechanizm podtrzymujący więzi w stadzie. Trzeba wielce naprzeszkadzać małpie (za przeproszeniem) żeby jej się nie udało. Nieudana laktacja, u zdrowiej matki i zdrowego dziecka, nieudana niby bez powodu, to domena człowieka. Zdolność Homo Sapiens do paskudzenia porodu i karmienia piersią swoim samicom można skwitować w ten sposób „Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze”.

 

Rok później ta sama gorylica z historii powyżej urodziła kolejne dziecko. Nie pozwoliła ludziom zbliżyć się do niego, wpadała we wściekłość jak ktoś próbował podejść. Pracownicy ZOO nie mieli okazji nawet sprawdzić, jakiej płci było dziecko. Mama gorylica cały czas trzymała je przy sobie, tym razem „jakimś cudem”, wiedziała, co trzeba zrobić – trzymać ludzi i ich butelki z dala od siebie, a dziecko na swojej skórze. Gorylica karmiła je piersią ponad rok.

 

(To jest właśnie powód, dla którego Was nie odwiedzamy)

Człowiek potrafi, każdą laktację popsuć w poszukiwaniu patologii.

Wszystko zaczyna się od porodu, od miliona zbędnych interwencji, od wymuszonych pozycji, stałego, wenflonu, od przedmiotowego traktowania. Po porodzie od kontaktu skóra do skóry, a raczej od jego braku, od niesamodzielnego przystawienia się pierwszy raz dziecka do piersi, przez zawinięcie go w kilka betów, czapeczkę i rękawiczki kończąc na „pomocy w karmieniu” przy użyciu palucha, butelki i ciągłym szukaniu czegoś, co można naprawić. TRZEBA dziecko od razu zważyć, zmierzyć, umyć i bóg wie, co jeszcze, bo inaczej świat się zawali, a wiadomo, że patologia tylko czyha niczym czarna wołga i łowcy organów…

 

W Polsce nie ma problemu kobiet, które nie chcą karmić piersią, w Polsce mamy problem kobiet, którym się w karmieniu przeszkadza.

Karmienie piersią to nie jest odpowiedzialność jednej kobiety – matki. To nie jest zadanie tylko dla niej. To nie jest tylko i wyłącznie kwestia chęci i „poczytania sobie w ciąży”. Wiele kobiet mimo świetnej edukacji, mimo ogromnych chęci i determinacji nie karmi piersią. Nie mają wsparcia w tak oczywistych sferach, które funkcjonują w społeczeństwie jak w otoczeniu prywatnym matki, w domu rodzinnym brakuje wsparcia partnera i rodziców, pomocy i wsparcia wśród personelu medycznego, wsparcia w społeczeństwie i wsparcia ustawodawczego.  Więc jeżeli karmienie piersią nie wychodzi, to kobieta nie powinna winić siebie – nie ma ku temu żadnych przesłanek. Każdy, kto jest w otoczeniu matki jest winny każdej nieudanej laktacji.

Człowiek już na poziomie podstawowej, bezpośredniej pomocy potrafi rozwalić starania drugiego człowieka. Stępić instynkt matki, dziecka… I nagle dzięki ludzkim staraniom okazuje się, że i goryl będzie potrzebował butelki „ratującej życie” i laktację bo „nie wie co robić”. Komedia…

Matka jest traktowana jako ostatnia ekspertka – a matka, szanowni państwo, jest PIERWSZĄ ekspertką w kwestii karmienia piersią, jeżeli tylko przestaniemy ją traktować jak przedmiot w porodzie i karmieniu, jak beznamiętnego obserwatora i podporządkowaną uczestniczkę narodzin dziecka.

 

Refleksję mam smutną.

Z tak naturalnej rzeczy, jaką jest ciąża i karmienie piersią zrobiliśmy filozofię na poziomie matematyki kwantowej. Rozkładamy ten proces na czynniki pierwsze szukając najdrobniejszego problemu, który wprowadzi niewielką interwencję medyczną uruchamiając całą kaskadę dalszych interwencji. A raz popchnięta śnieżna kula nie zatrzymuje się łatwo.

Jestem zła, bo kobietom odbiera się kompetencje, mówi się im, że potrzebują wielkiej świty „tych, którzy się znają”, bo ona „to niewiele wie”, bo współczesne matki myślą, że potrzebują „doradców i trenerów od oddychania i puszczania bąków”, bo z matek robi się nieradzące sobie dziewczyneczki, które trzeba za rękę poprowadzić przez to do czego ich ciała są biologicznie zaprogramowane – macierzyństwo. Nic dziwnego, że kobiety wytracają zaufanie w instynkt macierzyński, że uważają iż nie dadzą sobie rady. Nic dziwnego, że nie dają sobie rady jak na każdym kroku wmawia im się, że ich porażki to tylko ich wina, więc teraz siadaj i płacz! Nawet z głupiej kolki robi się matkom alergie, nietolerancje i zaparcia u dziecka.

Najgorsze jest to, że nie mogę nic na to poradzić, nie mogę podać żadnego sensownego rozwiązania, bo mogę Wam wypisać, co powinno Was spotkać w szpitalu a co nie1, ale co z tego, kiedy człowiek potrafi zepsuć laktację nawet małpie w zoo, to co dopiero w wielkim szpitalu zajmującym się tylko porodem gdzie pełno chętnych do dzielenia się skomplikowaną niewiedzą, a mało do traktowania człowieka jak człowieka…

 

 1. https://www.hafija.pl/2016/07/co-powinno-spotkac-cie-w-szpitalu-a-co-nie.html

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o rodzicielstwie bliskości i karmieniu piersią.

16 komentarzy

 • Mika
  11 kwietnia 2017 at 19:41

  Prawdziwe i bolesne słowa! To samo myślałam jak byłam w ciąży już. Jak wszyscy wokoło mówili jaki to straszny może być poród…a ja myslałam tylko jedno…skoro nasz gatunek przetrwał miliardy lat, bez specjalistycznych sprzętów, szmerów bajerów, butelek, mleka w proszku itp to ja dam radę urodzić swoje dziecko i je wykarmić! jak miliardy kobiet przede mną:) ….natura na prawdę jest genialna i czasem wystarczy jej nie przeszkadzać…urodziłam naturalnie, bez znieczulenia, bez wielkiego szumu i karmiłam syna piersią do 2 r. ….i nie powiem, że nie bolało czy było łatwo….ale było pięknie;)….najlepszą radą jaką można dać młodej matce to:kieruj się własną intuicją…jeśli czujesz, że dziecko chce jeść co godzinę to je tak karm….jesli czujesz, że w czasie porodu ci niewygodnie to zmień pozycję:)

 • Aga
  11 kwietnia 2017 at 19:56

  Jakbym sama napisała ten tekst. Pozostaje wierzyć, że takich jaskiniowców, co wierzą w to, że ludzie (przynajmniej na samym początku) są podobni do małpek kierujących się instynktem i że to musi działać skoro istniejemy (co dla mnie dodatkowo jest dowodem na to, że Bóg nas dobrze zaplanował), będzie przybywało. To pisałam ja, która miałam na tyle szczęścia, że w karmieniu nikt mi nie przeszkadzał na początku, a i wspomagał później, oraz która po dwóch szpitalnych porodach z komplikacjami kolejną trójkę urodziłam bez najmniejszych problemów w domu, w tym dwoje z mężem w roli położnej.

 • Jed
  11 kwietnia 2017 at 19:59

  Oj zgadzam się. Wtrącanie się, gadanie że to matki wina że dziecko będzie na mm a potem wciskanie tego mm, bo was nie wypuszczą do domu. Jestem po drugim porodzie. W dwóch różnych szpitalach w dwóch różnych miastach. W jednym zeszmacenie matki, w drugim pozostawienie jej samej sobie (oczywiście można prosic o pomoc, ale nikt nie wprowadzał nerwowej atmosfery). Pierwsze dziecko dokarmiane mm, bo mimo próśb pomocy pomoc się nie zjawiła. I tylko gadanie: nie wyjdziecie nie wyjdziecie. Drugie , mimo sporego spadku wagi, bez mm. A wystarczyło iść za instynktem. W trzeciej dobie spadek masy prawie 10% (pomiar wieczorem) a na następny dzień było +30gramów. Tylko tym razem to ja się nie dałam i nie musiałam być przez 3tyg kpi.

 • maja
  12 kwietnia 2017 at 02:41

  super artykul! nie zgadzam sie tylko z ostatnim akapitem- uwazam, ze mozesz temu zaradzic i caly czas to robisz, prowadzac bloga i zwiekszajac swiadomosc przyszlych matek. jestem doskonalym przykladem tego, ze zwiekszona swiadomosc przynosi wymierne efekty. Miesiac temu urodzilam corke, do szpitala poszlam uzbrojona w teorie, jak powinien wygladac poczatek karmienia – 2h kontaktu, zero butelek, zadnego itd. i jestem ci za to wdzieczna, poniewaz gdyby nie moja swiadomosc, na 100% skonczylabym dokarmiajac- juz w pierwszej dobie polozna proponowala butelke (zeby sie „rozsmakowala” w mleczku i teoretycznie to mialo pomoc rozkrecic laktacje-wtf), poniewaz mala byla senna i nie zainteresowana ssaniem – ale ja wiedzialam ze trzeba jej dac czas i oczywiscie mialam racje. A nad moim lozkiem wisial plakat medeli z pozycjami kp – o ironio. Ale ha wiedzialam, ze musze sama zadbac o swoja laktacje, wszedzie chodzilam za dzieckiem, nie dalam jej sobie zabrac „zebym odpoczela”, nie dalam dokarmic i nie dalam wprdzic sie w poczucie winy zecos zle robie bo dziecko nie jadlo w pierwszej dobie rowno co 3h i udalo sie byc wylacznie na piersi. W szpitalu bylam tydzien (z zoltaczka) i zaliczylam 6 wspollokatorek w pokoju i wszystkie dokarmialy butelka – tylko ja jedna karmilam wylacznie piersia. A wszystkie deklarowaly, ze chca kp- a dokarmialy bez wskazan medycznych!!!, czesto od pierwszej doby (czyli nawet przed drugim wazenien!) , duze, zdrowe dzieci – bo „placze wiec sie nie najada”, „chyba nie mam mleka bo on caly czas placze” itd. I zamiast wsparcia i wiedzy otrzymywaly butelke. (swoja droga te dzieci naprawde plakaly w normie wg mnie). Nagle dzieci stawaly sie jakos mniej zainteresowane piersia, niektore w ogole nie chcialy potem ssac piersi – to bylo naprawde smutne. Mysle, ze gdyby mialy wystarczajaca wiedze to bylyby byc moze asertywne i mialby wieksza szanse nie zaburzyc sobie laktacji. Zgadzam sie z Toba, ze straszne jest to, ze kobieta musi walczyc z tym systemem, ktory teoretycznie powinien jej pomagac- ja od poczatku bylam nastawiona bardzo asertywnie i swiadomie i niestety to sie przydalo od samego poczatku do konca pobytu w szpitalu. A szpital caly obwieszony plakatami o kp, pozycjach itd. ..
  W kazdym razie chcialabym ci podziekowac za to, ze zwiekszasz swiadomosc takich osob jak ja – dzieki tobie moj poczatek macierzynstwa byl na tyle naturalny na ile to bylo mozliwe i karmie od miesiaca wylacznie piersia z wielka radoscia i mam nadzieje ze bede karmic jeszcze wiele miesiecy.

 • Krzysia
  12 kwietnia 2017 at 03:36

  Tak się czasem zastanawiam gdybym się nie pokłóciła z personelem tuż po porodzie i miała bym opiekę jak kobieta co obok mnie lezala (podane mm bo dziecko płacze) bo by się mną interesowały czy wtedy karmiła bym tak długo już ponad 2lata hmm zastanawiające chociaż nie mi też wciskamy mm tylko się postawiłam że mam przecież mleko i dokarmiać mogę tylko swoim …

 • aven
  12 kwietnia 2017 at 06:23

  Mnie tacy „doradcy” zrujnowali laktację i w ogóle więź z dzieckiem aż to tego stopnia, że przez pierwsze 3 miesiące bałam się chwili kiedy córka się obudzi a gdy słyszałam płacz i wiedziałam, że jest głodna szłam do niej jak na ścięcie. Karmienie było dla mnie męką. Do tego ciągły spadek wagi w pierwszych tygodniach życia, strasznie przez położną… A czułam, że wtedy wystarczyłoby powiedzenie mi, żeby wyluzować i próbować dalej, że nie jestem złą mamą bo nie umiem wykarmić córki. Zapewnienie, że będzie dobrze zamiast ciągłej krytyki. Niestety zraziłam się tak mocno, że na chwilę obecną nie wyobrażam sobie karmić piersią ewentualnego kolejnego dziecka.

 • Magda
  12 kwietnia 2017 at 06:40

  28.02.2017 rodziłam Córkę przez cc . O cesarce wiedziałam od 5 tygodni , bo uparta po Mamusi postanowiła odwrócić się tyłkiem do świata i ani myślała o zmianie pozycji na główkową . Co ja się nasłuchałam o problemach z karmieniem po cc , ze sie nie da , ze nie będę miała pokarmu , żeby butelki kupować itd….
  Bardzo chciałam rodzić naturalnie , że się nie udało postanowiłam że karmienia nie odpuszczę choćbym miała osiwieć .
  Z pomocą przyszła Koleżanka która też miała cc w szpitalu w którym chciałam rodzic , powiedziała o planie porodu , poleciła artykuły o karmieniu po cc ( między innymi z Twojej strony ) no i powiedziała że Ona od razu powiedziała Położnym że nie wyraża zgody na sztuczne dokarmianie Dziecka ( nie wiedziałam że można )
  Kilka słów o szpitalu rodziłam w SIMiN w Chorzowie , chociaż sale 3-4 osobowe ze wspólna łazienką na 2 sale , nowe łóżka co prawda , ale oddział bez szału , to opieka rekompensuje wszystko .
  Zaraz po cc Córkę dostał Mąż do kangurowania , jak tylko mnie wieźli na salę , Agatka zaraz była przy mnie a raczej na mnie , golutka w pieluszce i miałyśmy 2h na kontakt skóra do skóry , Pani Położne położyły mi ją na piersi i kazały poczekać aż Młoda sama się dossie , zajęło jej to kilka minut , powiedziały żeby potem próbować ją przystawiać na zmianę , tak żeby laktacja ruszyła .
  Nie każdy tak ma ale Ja czułam się dobrze po cc więc Agata była ze mną od początku od dnia cc na sali , była brana tylko na badania , ok 22 Położne wzięły ją na Noworodki żebym się chwile przespała , zaznaczyłam że nie wyrażam zgody na sztuczne dokarmianie i o dziwo Panie się ucieszyły i obiecały mi ją przywozić za każdym razem jak będzie płakać .
  Skończyło się na tym że zaraz do mnie wróciła , wzięli ją ponownie o 1 nad ranem żeby wreszcie trochę odpoczęła .
  O 6 rano następnego dnia dostałam Córkę z powrotem i do wyjścia ze szpitala była tylko ze mną ( oczywiście była brana na badania ) .
  Pierwsze dwa dni polegały głównie na przystawianiu do piersi , Położne przyszły i pokazały jak moge to robić , bardzo stresowałam się tym czy mam pokarm czy nie . Podzieliłam się obiekcjami z personelem , czy nie zagłodzę własnego Dziecka , wtedy usłyszałam ze Dziecko na początku nie potrzebuje rzeki mleka , że na pewno z głodu nie umrze i mam cały czas próbować . Jedna z Pań Położnych widząc że bardzo mnie to stresuje zapytała czy może dotknąć piersi i sprawdzić czy mam już pokarm , zgodziłam się i faktycznie coś pociekło , od tego momentu byłam spokojna . Wiem że to nie jest uważane za dobrą praktykę ale Ja była wdzięczna .
  Ogólnie opieka w szpitalu jak dla mnie na 5 z plusem , Panie nie tylko słuchały i szanowały co do nich mowie , ale pomagały jak mogły żeby nam się udało .
  Po cc wyszłyśmy do domy po 2 dniach , co też uważam za ogromny plus , bo nie widzę potrzeby żeby siedzieć w szpitalu jak nie ma wskazań medycznych .
  Położna ze szpitala była u nas już drugiego dnia i znowu zerkała jak nam idzie i pokazał kolejne pozycje do karmienia .
  Córka ma skończone 6 tygodni , karmimy się wyłącznie piersią , przytyła już 1,5kg od najniższej wagi i zaczynam sie zastanawiać czy śmietany 36% nie mam w piersiach 🙂
  Na początku sutki bolały jak jasna cholera , wstawanie co 1-1,5h , lub ciągłe dostawanie było upierdliwe , ale z każdym dniem jest i było coraz lepiej, a widok mojej Córki która dostawiona do piersi nagle ma błogi wyraz na twarzy rekompensuje wszytko , nie mówiąc już o aspektach zdrowotnych i wygodzie z kp .
  Przepraszam za długi wpis , ale chciałam żeby Każda przyszła Mama która boi się cc , czy tego że po cc nie da sie kp , wiedziała że odpowiednie nastawienie , upór i dobry szpital który można wybrać przed porodem działają cuda , a może to nie cud tylko natura po prostu . 🙂

 • Juliet
  12 kwietnia 2017 at 07:47

  Ja karmilam w szpitalu corke przez 7 dni sama piersia,przybierala na wadze prawidlowo w tym czasie.Na 8 kiedy bylysmy juz w domu przyszla polozna na patronaz i zaczela mi wmawiac,ze zle dostawiam dziecko do piersi,ze mam to robic tak,a nie inaczej…i koniec koncow bylo pootem juz odciaganie mleka i karmienie dziecka z butli,a po 2 miesiacach juz butla z mm….

 • wewelinka
  12 kwietnia 2017 at 09:08

  A Pani jak zawsze w punkt! Lepiej bym tego nie ujęła. Ja jestem zdania, że trzeba iść za naturą najbardziej jak się da. Na szczęście nie jestem z tych matek co biegają co chwile do lekarza ale mam taki w swoim otoczeniu. Im więcej leków i suplementów podają dziecku, tym gorszą ma ono odporność. Ja do lekarza chodzą sporadycznie, jak widzę, że coś jest mojej Lence to pierwsze co piszę do jakiegoś specjalisty z tego portalu ……….. po radę. Bo jak się pójdzie do lekarza to od razu dostaje się silne leki. Bezsens.

 • Iza
  12 kwietnia 2017 at 13:33

  Doskonale rozumiem gorylicę. Zachowałam się identycznie, jak ona…

 • Lena
  12 kwietnia 2017 at 17:03

  Oh jakie to prawdziwe. Powiedz, czy niewłaściwe pierwsze dostawienie po porodzie i ograniczenie dostawiania w pierwszych dniach/tygodniach może się równać całej nieudanej, przedwcześnie zakończonej (z powodu słabego przybierania na wadze) drodze mlecznej? Mimo że później wszystko było korygowane, te pierwsze chwile mogły mieć aż tak wielkie znaczenie jak u tej gorylicy? Czemu mimo, jak mi się zdawało, sporej wiedzy kp się nie udalo?

  • Katarzyna
   13 kwietnia 2017 at 15:26

   Może się udać. Ja mam wcześniaka, ktory leżał w inkubatorze, dostał mm bo mi kazali odciągać i nie szło. Potem problemy z dostawieniem i przybieraniem w domu. Odwodnienie, powrót do szpitala, gdzie kazali odciągać i dokarmiać mm. Przy wypisie kazali „nie bać sie dokarmiać” ale do tego czasu zdążyłam z powrotem uwierzyć w siebie. Dziecko na samej piersi ruszyło z wagą i… karmię już 20 miesiąc.

 • gosia
  12 kwietnia 2017 at 21:43

  Matka natura wie co robi…

 • Kanuszka
  13 kwietnia 2017 at 09:18

  Dokladnie. Niestety

 • J.Hu
  14 kwietnia 2017 at 02:32

  Często bywam i mam kontakt z murami szpitalnymi i im podobnym. Wiedza i ” pozycja/stanowisko” personelu sprawia, iż nie podchodzą ( pracownicy służby zdrowia) do pacjenta jak do osoby, a jednego z przypadków opisanych w podręczniku. Pacjenta boli i wie gdzie bo czuje. To mało ważne. Tam przecież nigdy nikogo nie boli… Relanium dożylnie siostro. 300mg. Po co ma nam zawracać głowę. Czasem trzeba dokładnie wsłuchać się w to co pacjent chce powiedzieć, przekazać.

 • Natalia
  15 kwietnia 2017 at 04:08

  Ja mam troszkę inne doświadczenie. Synek ma miesiąc, od początku w szpitalu wszystko szło świetnie, instynktownie, sama byłam zdziwiona że karmienie jest takie proste. Natomiast kiedy już jesteśmy w domu czuję, że zaczynają się schody. Najpierw położna, która stwierdza że synek przybrał za dużo i proponuje smoczka zamiast cyca, a w tym tygodniu lekarz, który na wysoki (ale spadający!) poziom bilirubiny wymyślił tygodniową odstawkę cyca i przejście na mm. U mnie to dopiero początek, ale już teraz widzę, że karmiąc piersią trzeba być asertywnym optymistą z dużą dozą zdrowego rozsądku

skomentuj

Pobierz darmowy e-book