5 cudownych właściwości mleka matki


Jeżeli musicie przekonywać niedowiarków, że Wasze mleko jest lepsze niż mieszanka, że jest zdrowsze niż kleik ryżowy w czasie biegunki czy w innej chorobie, to proszę. Tylko pięć przykładów na to, że mleko mamy to niepowtarzalna substancja.


 1. W mleku matki znajdują się komórki macierzyste, które w organizmie dziecka tworzą komórki funkcjonalne jego układów. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie o tutaj

 2. Z mleka matki w brzuchu dziecka tworzy się HAMLET – związek, który potrafi zabijać komórki nowotworowe. Więcej o nim pisałam tutaj.

 3. Mleko matki jest specyficznie dostosowane do płci dziecka.
  Badania przeprowadzone zarówno z kenijskimi mamami, jak i mamami ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że kobiety produkują inne mleko dla chłopców i inne dla dziewczynek. Kenijskie matki, które nie pochodziły z biednych obszarów produkowały mleko bogatsze w tłuszcze dla synów. Matki z biednych obszarów tłustsze mleko dawały swoim córkom. Badanie w stanach pokazało, że bogatsze w tłuszcze mleko dostają synowie. Pojawia się hipoteza, że na skutek działania naturalnej selekcji, biologia nakazuje ciału matki inwestować w córki kiedy czasy są ciężkie, a kiedy czasy i okoliczności są przyjazne – w synów1.

  Ponadto mleko matki różnicuje swój profil mikrobiologiczny w zależności od tego czy rodzi się syn czy córka. Inne  kompozycje dobrych bakterii pojawiają się mleku dla syna – inne dla córki. Wpływa to potem na mikrobiotę układu pokarmowego dziecka2.


  Niektóre doniesienia pokazują, że stężenie wapnia w mleku matki karmiącej chłopca jest wyższa niż w mleku matki karmiącej dziewczynkę3.

 

 1. Mleko matki ułatwia dziecku zasypianie. W mleku matki pojawiają się – w godzinach wieczornych i nocnych – substancje odpowiedzialne za ułatwienie zasypiania dziecku m.in. melatonina 4. Co ciekawe, wyższe stężenie melatoniny w mleku występuje także wtedy, kiedy matka… śmieje się. Naukowcy sugerują, że melatonina odpowiedzialna jest nie tylko za sen, ale także jej wyższe stężenie w mleku matki może redukować reakcje alergiczne u niemowląt m.in. związane z wypryskiem atopowym5.


  W mleku matki są także nukleotydy takie jak m.in. Adenozyno-5′-monofosforan czy Guanozyno-5′-monofosforan. Te dwa związki uważa się za czynniki zaangażowane w fizjologiczny proces snu, a występują w wyższym stężeniu w nocnym mleku matki. Na tej podstawie naukowcy sugerują, że pełnią one istotną rolę w procesie zasypiania i snu dziecka. Adenozyno-5′-monofosforan  jest już od ponad 30. lat uważany za nukleotyd pełniący funkcje wręcz hipnotyczne, a jego ilość znacznie spada w okresach aktywności i pobudzenia. Natomiast ilość Guanozyno-5′-monofosforanu w osoczu krwi wzrasta kiedy człowiek idzie do łóżka i pozostaje wysoka przez całą noc. Stymuluje on wydzielanie melatoniny z szyszynki6. Może to być istotne szczególnie dla mam odciągających pokarm i podających go z butelki.

 

 1. W mleku mamy występują oligosacharydy, które pełnią unikalną rolę. Specyficzne cukry w mleku matki żywią bakterię Bifidobacterium longum infantis. Na skutek kontaktu bakterii z tymi oligosacharydami uwalniane zostają krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe, które odżywiają jelita niemowlęcia. Skutkuje to produkcją lepkich białek, które uszczelniają przerwy między komórkami jelit dziecka, zamykając tym samym drogę niebezpiecznym patogenom. W tym procesie wytwarzane też są cząsteczki o działaniu przeciw zapalnym, które w unikalny sposób kalibrują na całe życie układ immunologiczny dziecka. Wszystkie te reakcje mają miejsce tylko wtedy, kiedy Bifidobacterium longum infantis żywi się oligosacharydami mleka ludzkiego – w żywieniu sztucznym procesy te nie zachodzą7.

 

 1. https://www.scientificamerican.com/article/boys-and-girls-may-get-different-breast-milk/ 


  Infant Sex Predicts Breast Milk Energy Content CAMILLE E. POWE,1* CHERYL D. KNOTT,2 AND NANCY CONKLIN-BRITTAIN1 1 Department of Anthropology, Harvard University, Cambridge, Massachusetts 02138 2 Department of Anthropology, Boston University, Boston, Massachusetts 02115
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4702315/
 3. https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=51892
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22205210
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17540228
 6. The possible role of human milk nucleotides as sleep inducers Cristina L. Sánchez1 , Javier Cubero1 , Javier Sánchez2 , Belén Chanclón1 , Montserrat Rivero3 , Ana B. Rodríguez1 , Carmen Barriga1 1 Department of Physiology, Faculty of Science, University of Extremadura. Badajoz, Spain 2 Laboratory of Metabolism, Hospital ‘Perpetuo Socorro’, Badajoz, Spain 3 Ordesa Group, St Boi de Llobregat, Barcelona, Spain https://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091001091757.htm
 7. https://www.newyorker.com/tech/elements/breast-feeding-the-microbiome
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

23 komentarze

 • Olga
  4 marca 2019 at 09:00

  Mamy i Droga Hafijo a co myslicie o zakraplaniu noska mlekiem z piersi podczas kataru i nie tylko?

 • ania
  19 lipca 2018 at 13:23

  A mnie się nie zgadza wpis dotyczący bakterii innych dla chłopców i dziewcząt. Przeczytałam Źródło które podałaś i nie znaleziono statystycznie znaczących różnic.
  Results
  A diverse community of milk bacteria was found with the most dominant phyla being Proteobacteria and Firmicutes and at the genus level, Staphylococcus, Pseudomonas, Streptococcus and Lactobacillus. Comparison of bacterial profiles between preterm and term births, C section (elective and non-elective) and vaginal deliveries, and male and female infants showed no statistically significant differences.

 • Mirella
  1 lipca 2018 at 22:03

  Punkt trzeci… mleko tłustsze dla jednej bądź drugiej płci… to w końcu to mleko może być bardziej bądź mniej tluste?? Wszędzie pisano, że nie ma czegoś takiego jak mleko jałowe, a z tego punktu wynikałoby że jednak może być.

  • Hafija
   3 lipca 2018 at 08:06

   Nie, nie może być…

 • Paulitaaa
  4 lipca 2017 at 19:30

  A mnie fascynuje teza odmiennego mleka zależnie od płci dziecka. A co kiedy matce rodzą się bliźnięta – chłopiec i dziewczynka? ?

  • Anka
   1 lipca 2018 at 19:47

   Właśnie….ja też się nad tym zastanawiam.. Albo kiedy mama karmi tandem odmiennej płci to wtedy co się dzieje?

  • Anita
   1 lipca 2018 at 21:07

   Podbijam pytanie, bo bardzo mnie to ciekawi

 • Krzysia
  4 lipca 2017 at 13:56

  U nas przygoda trwa synek 2lata i 5m drugi ciągle w brzuszku 31tydz ? oboje się mają dobrze i ja cieszę się prze ogromnie wiedząc jak dużo dobrego jestem wstanie im od siebie dać 🙂 dzięki hafiji i kobieta matka które tu piszą i też wspierają ?

 • MamaAga
  31 marca 2017 at 19:10

  Ja też czytając Hafijowe teksty, co jakiś upewniam się, ze robię dobrze dla córci.. Ale znow mam dylemat, bo ma 15,5 m-ca i budzi się w nocy co godzinę. Czasem je 60 minut. Prawie nie śpię. Trwa to jakiś tydzień, a w lżejszej formie nawet dwa. Infekcja..? Zeby..? Nie wiem.. Pewnie wszystko minie.. Pozdrawiam i nie żałuję ani jednego dnia karmienia, bo małej służy.

 • Kasik
  14 lutego 2017 at 23:08

  A mój synuś ma 22 miesiące i jego podstawowe hasło to: uśmiech tak szeroki, że widać wszystkie 14 ząbków i słowo cycy. Jak się opieram to potrafi włożyć główkę pod koszulkę i odkrywczo krzyknąć: jest cycy. Jak długo to jeszcze potrwa to sama nie wiem.

 • Magdalena
  30 stycznia 2017 at 22:59

  Ja się zawsze wzruszam jak czytam takie rzeczy jakie mleko mamy jest wspaniałe 🙂 Choć przyznaje, że najsilniejszym argumentem do długiego karmienia jest moja Malutka, która przyczłapuje do mnie i kładzie główkę na mojej piersi i szuka cyca 🙂

 • Asia
  14 stycznia 2017 at 15:55

  Karmię córkę piersią prawie 2 lata. W trudnych chwilach zawsze znajduję tutaj ukojenie i potwierdzenie swoich działań,że robię dobrze. Córka pomimo swego wieku dość często domaga się piersi a ograniczenie podawania graniczy z cudem 🙂 Dziś w sklepie zaprowadziła mnie na krzesło i poprosiła o cysia. Nie było histerii, krzyków, szarpania za bluzkę i nachalnego wyciągania tylko słodkie ’ mama daj cysia’ więc bez chwili zastanowienia dałam jej go. Na to wszystko właścicielka sklepu ” Ja swoją córkę karmiłam 1,5 roku… Dziś w telewizji doktor wypowiadał się na ten temat. Mówił,że dzieci nie powinny być karmione w nocy, bo w mleku matki jest za dużo cukrów i dzieci budzą się za często. A pani córka często się budzi? Moja się budziła 3 razy aż mąż ją dwie noce powoził w wózku i przesypiała całą noc. Drugi raz nie karmiłabym jej tak długo” Olałam ją, nie zmieniłabym jej zdania żadnymi argumentami. Mój mąż przyznał jej racje. krew się we mnie zagotowała. Miałam przed oczami noce w których on słodko spał a ja wstawałam co 45minut…

 • Patuniaka
  31 grudnia 2016 at 16:17

  Alleluja!

 • Marta
  31 grudnia 2016 at 00:19

  A mnie dzisiaj pediatra powiedziała, że przeciwciała z mlekiem dziecko kp dostaje tylko do 6 m-ca życia. A potem to co? Shake truskawkowy leci? 😉 Czyżby kolejna bajka opowiadana przez lekarzy?

  • Kasiaa
   30 marca 2017 at 18:23

   Wolę daje waniliowy, ale na truskawkowy za Free też się skuszę ???

 • Diodka
  30 grudnia 2016 at 23:21

  Czy można prosić o wyjaśnienie jak rozumieć podpunkt „Mleko mamy zmienia się w zależności od: sposobu podawania”? Czy chodzi tu o opcję”prosto z piersi” czy odciągnięte mleko podawane np. z butelki? Zastanawiam się jak sposób podawania ma wpływ na mleko mamy:)

  • Olka
   1 lipca 2018 at 19:57

   Myślę, że chodzi tutaj o kontakt skutków ze śliną dziecka i wymianę infoemacji pomiędzy organizmami o stanie zdrowia dziecka. Gdy jest chore sklad mleka zmienia się tak by pomóc wyzdrowieć dziecku

  • Asia Trykacz
   2 lipca 2018 at 19:23

   To proste. Mleko mamy ma inny skład rano wieczorem i w nocy. Podawane na bieżąco jest najbardziej wartościowe dla malucha.Jeśli odciagnelas mleko rano to podaj je jeśli możesz również o poranku. Pomaga wpis na woreczku daty i godziny.

 • pola pola
  30 grudnia 2016 at 23:02

  Ileż ja bym dała żeby móc karmić:( ( z powodu duzych dawek lekow musialam przerwac w 4 mies.)
  Teraz moje dziecie ma biegunkę, pewnie by nie miało jak bym karmiła.

  • Hafija
   30 grudnia 2016 at 23:17

   Nieprawda, wszystkie dzieci miewają biegunki :* te karmione piersią też 😉

  • Weronika
   4 lipca 2017 at 10:03

   Moja córeczka była tylko na piersi, a mając 5 miesięcy złapała okrutnego rotawirusa ( biegunka, wymioty ) tak, ,że otarliśmy się o szpital… tam sprawdzili jej poziom nawodnienia i odeslali do domu jako lekarstwo zapisując probiotyk i mleko mamy 🙂 myślę, że kp pomogło jej szybko dojść do siebie, ale jak widać nie uchronilo przed zachorowaniem…

 • Monika
  30 grudnia 2016 at 21:04

  Uwielbiam Twoje wpisy 🙂

Comments are closed here.