Herbaty, napary trakcie karmienia piersią |update 2022|


UWAGA

Nie należy traktować tego wpisu, jako zalecenia lekarskiego lub zaleceń w zakresie przyjmowania ziół. Zastosowanie leków i ziół oraz herbatek i naparów zawsze należy skonsultować z lekarzem. Post ma charakter tylko informacyjny

Yerba Mate – Very Low Risk wg e-lactancia uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.  Zawiera alkaloidy, kofeinę, flawonoidy, taniny. Ponieważ zawiera kofeinę należy uważać na dobowe spożycie produktów z kofeiną.

Zielona Herbata – Low Risk wg. e-lactancia – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.  Zawiera mniej kofeiny niż czarna herbata. Biała herbata zawiera jej jeszcze mniej. Dodatkowo zawiera tainy, flawonoidy. Nie ma dowodów na to, ze zielona herbata działa mlekopędnie. Antyoksydanty z herbaty nie zostały znalezione mleku matki. Zielona herbata polecana jest mamom karmiącym w umiarkowanych ilościach. Często zielona herbata zanieczyszczona jest ołowiem, kadmem, aluminium i PBDE.

Kawa z zielonych ziaren – Low Risk wg. e-lactancia uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.   Zwykle poleca się spożywanie w ograniczonej ilości. Czas eliminacji kofeiny z organizmu trwa od kilku godzin do kilku dni. Picie dużych ilości kofeiny jest też często wiązane z nasileniem objawu Raynauda brodawki.

Rooibos – Very Low Risk wg e-lactancia- uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie bardzo niskie ryzyko dla dziecka.  Składniki z rooibosa nie przechodzą do mleka. Nie ma działania usypiającego, nie ma działania rozkurczowego u dziecka mamy karmiącej. Nie znaleziono wyższego poziomu antyoksydantów w mleku matki pijących rooibosa. Uważana za niegroźną, jeżeli jest pita z umiarem.

Żeń-szeń – Low Risk wg. e-lactancia i L3 wg. Halea – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.   Zawiera on saponiny.  Nie odnotowano przypadków skutków ubocznych picia przez matkę żeń-szenia u dziecka. Niska toksyczność sprawia, że uważa się, iż umiarkowane spożywanie żeń-szenia nie jest ryzykowne w karmieniu piersią. Duże spożycie może wpłynąć negatywnie na produkcję mleka.

Kombucha – L5 wg Halea (zabroniona) High Risk wg e-lactancia, uważa się, że jej picie przez mamę jest dla dziecka karmionego piersią niebezpieczne i nie poleca się w ogóle spożywać jej w trakcie laktacji.

Propolis (kit pszczeli) -Low Risk wg. e-lactancia uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.  Zawiera ponad 200 substancji mineralnych i biologicznych. Ma miejscowe działanie antybakteryjne i lecznicze. Może indukować reakcje alergiczne szczególnie u osób uczulonych na pyłki roślinne. Należy unikać nakładania go na brodawkę.

Wodorosty – nie ma dokładnych informacji na temat stosowania wodorostów w laktacji. Uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.   Poleca się zwracać uwagę na skład wodorostów gdyż każdy jest inny szczególnie, jeżeli pochodzi z różnych regionów świata.

Spirulina – bogata jest w białka, zdrowe kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą nie niesie ryzyka dla dziecka.

Żurawina – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie bardzo niskie ryzyko dla dziecka. Ma właściwości antybakteryjne i jest stosowana w zakażeniach dróg moczowych. Skłądnik wielu leków na tą przypadłość.

Dziurawiec – Very Low Risk wg e-lactancia, L3 wg Halea – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie bardzo niskie ryzyko dla dziecka. Składniki nie przenikają do mleka lub przenikają w śladowej ilości, które nie są uważane za znaczące w laktacji. Niewykrywane są po spożyciu dziurawca przez mamę u niemowląt. Nie wolno jednak stosować bez konsultacji medycznej

Czarny bez – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.

Mniszek lekarski – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.

Amarantus – uważany za bezpieczny w trakcie laktacji

Jagody Goji – niepolecane w trakcie laktacji. Spożywanie może wpływać na zaburzenia krzepnięcia.

Melisa lekarska – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka.  W dobranych dawkach nie jest toksyczna. Zaleca się stosowanie w umiarkowanych ilościach. Nie zaleca się stosowania na brodawki, po posmarowaniu brodawki należy pierś dokładnie wyczyścić.

Skrzyp – picie skrzypu przez karmiącą mamę wiąże się z dość wysokim ryzykiem dla dziecka. Nie poleca się picia skrzypu. Nie są do końca poznane skutki uboczne stosowania i działanie toksyczne.

Chmiel – wysokie ryzyko w laktacji. Może zmniejszać produkcję mleka.

Kozieradka – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka. Nie jest toksyczna. Badania nie potwierdzają jej mlekopędnego działania, chociaż niektóre mamy zgłaszają uczucie zwiększenia ilości pokarmu po stosowaniu kozieradki. Czasem po kozieradce dzieci mają zieloną, wodnistą kupkę i są niespokojne.

Jeżówka – (echinacea) – wg e-lactancia spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka. Nie jest toksyczna i umiarkowane spożycie jest dozwolone. Uważa się, że nie powinno się jej stosować dłużej niż 8 tygodni. Brak badań na temat bezpieczeństwa oraz pzrenikania do mleka.

Imbir – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą nie niskie ryzyka dla dziecka. Nie ma informacji, które potwierdzają jakikolwiek efekt na mamę karmiącą lub dziecko karmione piersią w kontekście laktacji.

Siemię lniane – uważa się, że spożywanie przez mamę karmiącą niesie niskie ryzyko dla dziecka. Uważa się, że działa przeczyszczająca na układ pokarmowy matki. Nie ma potwierdzonego działania na dziecko karmione piersią. Może delikatnie, negatywnie wpływać na poziom pokarmu.

Matcha – Low Risk wg. e-lactancia. Zastosowanie mają obostrzenia jak w przypadku kofeiny.

Nasiona Chia – można – źródła podają, że są bezpieczne w laktacji

Koper włoski  – nie polecany w laktacji ani dla niemowląt

ź: e-lactancia.org

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

116 komentarzy

 • Monika
  16 października 2020 at 20:23

  Szukam informacji na temat jaśminu 🤔

 • Magda
  16 maja 2020 at 05:33

  Z jakiego powodu nie powinno sie pic kambuchy przy karmieniu piersia?
  Dzieki!

 • Justyna
  4 września 2019 at 10:54

  Chciałabym zapytać o piwo bezalkoholowe i Femaltiker . Czy polecasz Hafijo na pobudzenie laktacji? Kilka razy widziałam to pytanie w komentarzach, jednak nie znalazłam odpowiedzi niestety . Położna laktacyjna poleciła mi picie przez 2 tygodnie Femaltikeru na podkręcenie laktacji.

 • Gosia
  24 maja 2019 at 21:01

  Ważne pytanie o siemie lniane – właśnie studiuję problematykę spożywania nasion lnu ze względu na zawartość glikozydów cyjanogennych oraz fitoestrogenów. O ile z tymi pierwszymi można sobie poradzić stosując właściwą obróbkę termiczną lub spożywanie w towarzystwie kwasów owocowych/warzywnych, o tyle te drugie nadal przedostają się do organizmu w niezmienionej postaci. I doszukałam się informacji, iż „siemię lniane zawiera fitoestrogeny, dlatego nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, karmiące i dzieci”. Ktoś zna bardziej temat? Dzięki.

 • Marcelina
  18 maja 2019 at 07:24

  Własne, co z piwami 0,0%, ale takimi zwykłymi niesmakowymi (skład: woda, słód jęczmienny, chmiel). Jednak nie powinno się?

 • Agnieszka
  3 kwietnia 2019 at 17:25

  Mam pytanie odnośnie pyłku pszczelego, jest to naturalna bomba witaminowa czy mozna go stosować podczas karmienia piersia ?

  • Hafija
   20 czerwca 2019 at 08:40

   Ja znalałam mało informacji na ten temat więc jak zwykle… to zależy. Nie ma badań na ten temat więc zwykle powinno się unikać.

 • Dorota
  19 marca 2019 at 16:29

  Hafijo,
  Mam pytanie o ashwagandhe , czy mogę przyjmowac karmiąc piersią? Karmie głównie w nocy. Pozdrawiam

 • Szamanka
  22 lutego 2019 at 16:21

  Dziękuję za artykuł. Czy ktoś ma informację jak się ma picie kefiru z grzywką tybetańskiego podczas karmienia? Pozdrawiam

  • Hafija
   29 marca 2019 at 21:13

   Kombucha? Nie wolno jej pić

 • Monika
  10 grudnia 2018 at 17:08

  Chmiel hamuje? Jak to? A co ze słynnym karmi i słodem jęczmiennym? Widzę, że ma w składzie chmiel…:(

 • Monika
  8 listopada 2018 at 16:03

  A co z szałwią? Jak ona działa? I czy można ja pić na zmniejszenie laktacji jak dziecko nie chce już tak często piersi?

 • Magda
  17 lipca 2018 at 13:50

  A co z Senesem można ?

  • Hafija
   19 lipca 2018 at 11:36

   z czym?

 • Justyna
  3 lipca 2018 at 20:59

  Mnie jedno zastanawia, skoro koper nie jest wskazany to dlaczego tak często polecają go położne jako środek łagodzący wzdęcia u niemowlaka?

 • Marta
  1 lipca 2018 at 18:52

  Zastanawiam się jeszcze nad hibiskusem. W ciazy był niewskazany, a w czasie karmienia?

 • Jagoda
  12 czerwca 2018 at 20:58

  Czy można pić piwo bezalkoholowe? W składzie słód jęczmienny, ale również chmiel.

 • Jagoda
  12 czerwca 2018 at 20:56

  Witam, czy można pić piwo bezalkoholowe? Jest słód jęczmienny, ale w składzie jest również chmiel.

 • Jagoda
  6 czerwca 2018 at 11:04

  Witam
  Czy można pić piwo bezalkoholowe? W składzie ma chmiel. Czy taka ilość nie zaszkodzi?

 • Jago
  6 czerwca 2018 at 04:00

  Witam
  A jak to jest z piwem bezalkoholowym, w składzie jest słód jęczmienny – polecany na zwiększenie laktacji, Ae też jest chmiel. Czy można wypić takie piwo 0%?

 • Patrycja
  25 kwietnia 2018 at 08:20

  Mi położna kazała pić koper włoski bo mała ma problemy z wyróżnieniem…

 • Angelina
  31 marca 2018 at 20:51

  A malwe czarna mozna pic podczas kp? Mam okropnie nieregularne cykle a nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat

 • Olga
  29 marca 2018 at 21:19

  Zaskoczyła mnie informacja dotycząca kopru włoskiego, dlaczego jego picie jest niezalecane podczas laktacji? Praktycznie od początku piję herbatki dla mam karmiących, które zawierają koper włoski (sprowadzane z Czech) i zastanawiam się czy nieświadomie robiłam błąd pijąc codziennie takie herbaty.

 • Justyna
  20 marca 2018 at 15:18

  Koper włoski – jest napisane „mnie polecany” . I tak się zastanawiam czy tobie był polecany? Czy może wkradła się literówka i jednak miało być, ze nie polecany?

 • Mamulka
  15 lutego 2018 at 20:17

  A jak się ma sprawa z herbatkami żurawinowymi, w których składzie zawsze znajduję lukrecję??
  Można pić w kp?

 • Marta
  18 stycznia 2018 at 12:50

  Sprawdzałam na e-lactancia chmiel i u mnie ma niskie ryzyko. Okazjonalnie można. Z drugiej strony psychiatra, która specjalizuje się w leczeniu mam kp powiedziała, że w świetle obecnych badań jest zupełnie bezpieczny w łagodnych preparatach przeciwnerwowych. Boziu tak naprawdę juz nie wiadomo komu wierzyć.

 • Agata
  21 grudnia 2017 at 08:12

  Miętę dostałam w szpitalu. Raz do śniadania i raz do kolacji. Położna osobiście przynosiła tacę, więc na tyle im zaufałam, że wypiłam, ze smakiem. I… przerażający mnie nawał mleka, który pojawiał się przy wszystkich trzech corkach, teraz był słabszy. Mięta sprawdzona.
  A jak to może być z ostrożeniem warzywnym, popularnym czarcim żebrem? Przetrząsnęłam Internet wzdłuż i wszerz, ciężko coś znaleźć. W jednym sklepie zielarskim to można a w drugim nie polecają…
  Poza tym, dziękuję Hafija, moja imienniczko, że jesteś. Dopiero przy czwartym dziecku jestem mądra. Wreszcie będę mogła normalnie funkcjonować w tym pięknym okresie mojego życia jakim jest karmienie. Pozdrawiam ?

 • Katarzyna
  18 grudnia 2017 at 19:47

  Hafijo, a jak to jest z karmieniem dwulatka, który ciumka tego cyca tak bardziej rekreacyjnie? Czy nadal trzeba się tak strasznie ze wszystkim pilnować?
  Chciałabym sobie wziąć coś na lepsze spanie i pani w aptece zasugerowała mi Valerin Sen. Skład wygląda tak:

  wyciąg z ziela melisy – pomaga utrzymać pozytywny nastrój, przyczynia się do zmniejszenia napięcia, ułatwia odprężenie i pomaga w utrzymaniu zdrowego snu.
  wyciąg z szyszek chmielu – działa kojąco i przyczynia się do spokojnego snu.
  wyciąg z krokusa uprawnego – przyczynia się do równowagi emocjonalnej oraz pomaga utrzymać pozytywny nastrój.
  magnez oraz witamina B6 – pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.
  L-teanina, L-typrofan, kwas gamma-aminomasłowy(GABA) – związki należące do grupy aminokwasów

  Czy coś strasznego się stanie jak wezmę jedną taką tabletkę na wieczór?

  • Hafija
   31 grudnia 2017 at 00:04

   Na stronie fpkp.pl można takie pytanie zadać farmaceutce 🙂

 • Magda
  17 grudnia 2017 at 13:14

  Witam. A jeśli chodzi o herbatkę z bratka na cera w trakcie kp? Można? Nie można? Pół „interneta” przekopałam i nadal nie wiem co w tym temacie powinnam wiedzieć 😉 będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam serdecznie

 • Agnieszka
  19 września 2017 at 12:46

  Miesięczny synek piszczy i płacze podczas robieia kupki i bąków. Czy mama może pić herbatkę z kopru włoskiego. Czy pomoże maluszkowi?

 • Ania
  17 sierpnia 2017 at 21:10

  A matche traktować jak herbatę zielona czy jednak jest przeciwskazana do picia podczas karmienia ?

 • Zecisz
  28 lipca 2017 at 11:56

  A czy wiesz moze czy mozna pic herbatę ulung(oolong) ? Jest to zielona herbata ale fermentowana

 • Olka
  13 lipca 2017 at 08:19

  A ja chciałbym zapytać o miętę, czy to taka z ogródka z zimna wodą czy też suszoną i parzoną? Można?:)

 • Dana
  12 lipca 2017 at 08:32

  Czy duża ilość antyutleniaczy w diecie jest dozwolona podczas karmienia piersią?

  • Hafija
   15 lipca 2017 at 21:38

   jakich?

 • Karolina
  6 lipca 2017 at 22:45

  Czy herbata matcha jest wskazana w trakcie karmienia piersią?

  • Hafija
   8 lipca 2017 at 18:34

   „wskazana” czy „dozwolona”?

 • Joanna
  11 maja 2017 at 09:58

  A sok z granatu? Na opakowaniu napisane, że nie można, ale nie znalazłam nigdzie żadnych informacji, dlaczego. Masz może coś na ten temat?

 • Eliza
  8 kwietnia 2017 at 15:53

  A w kwestii dziurawca czy wiesz coś więcej? Rozumiem, że bardzo niskie ryzyko oznacza, że raczej nie trzeba się obawiać, ale czy dotyczy to konkretnych dawek? Czy po prostu jest niegroźny i tyle?

 • Domi
  31 marca 2017 at 07:43

  Nasiona chia jadłam przez całą ciążę i codziennie podczas karmienia ( łyżkę stołową dziennie), a karmię już 7 miesiąc i żadnych problemów z laktacją nie mam, mały dobrze przybiera na wadze. Gdzieś w 3 miesiącu karmienia przeczytałam, że niby nie powinno się, jednak z praktyce nie widzę przeciwwskazań:)

 • Lidka
  6 marca 2017 at 11:53

  Nie znalazłam informacji o tym, żeby w nasionach szałwii hiszpańskiej był tujon czy kamfora. Myślę, że dotyczy to tylko ziela. Jedyne substancje czynne opisywane dla chia (poza omega 3 i 6) to przeciwutleniacze: mirycetyna, kwercetyna, kemferol i kwas kawowy. Trzy pierwsze są bardzo powszechne w pożywieniu. Można by zastanawiać się nad ostatnim, ale sporo go w kawie, więc jest to sprawa dyskusyjna (jako samodzielny suplement nie jest wskazany przy laktacji). Myślę, że ostrożność w nie polecaniu chia ciężarnym i karmiącym wynika z braku jakichkolwiek badań. Oczywiście nie namawiam do spożywania chia, myślę, że można się spokojnie bez niego obejść. Nie wydaje mi się też, żeby był powód do paniki :).

  • Hafija
   6 marca 2017 at 22:00

   muszę to zaktualizować tą szałwię hiszpańską

 • Olka
  11 grudnia 2016 at 21:47

  A czy w trakcie karmienia piersią mozna spożywać miód? Małym dziecom się go nie podaje (bo istnieje ryzyko wystąpienia jadu pszczelego na który nie mają odporności) – co z miodu może przenikać do mleka matki? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂 I jeszcze jedno pytanie – o drożdże: ostatnio ktoś z przerażeniem spytał mnie, czy aby nie jem ciasta drożdżowego – bo podobno bardzo dla niemowlaka karmionego piersią szkodliwe… Kolejny mit, czy coś w tym jest?

  • mama Marcysi
   14 grudnia 2018 at 01:22

   Mit z tym drożdżowym. A miód też można spożywać podczas karmienia, nic „złego” nie przejdzie do pokarmu. Jeszcze drobna uwaga: miodu nie podaje się dzieciom przed ukończeniem roku nie ze względu na jad pszczeli, tylko na potencjalną zawartość sporów pewnego typu bakterii, na które maluch nie ma jeszcze odporności, a które mogą u niego wywołać ciężką chorobę podobną do botulinizmu (zatrucie tzw. jadem kiełbasianym); z jadem pszczelim nie ma to nic wspólnego.

 • Asia
  23 listopada 2016 at 11:44

  To jak jest z nasionami Chia?szkodzą w laktacji czy nie ???

  • Ania
   12 stycznia 2017 at 16:36

   Tez się zastanawiam bo znajduje sprzeczne informacje. Na mlecznym wsparciu piszą ze 2 łyżki dziennie są dopuszczalne a na ustabilizowana laktacje wpływu taka ilość nie ma. I bądź tu mądry :/

 • Monika
  12 listopada 2016 at 21:16

  Witam, często czytałam jak korzystny jest krzem dla matki i dziecka, że przechodzi z pokarmów do mleka więc jestem zaskoczona informacją o skrzypie

 • Początkująca w karmieniu
  6 listopada 2016 at 11:21

  Chciałam tylko zwrócić uwagę, że według źródła które zostało tu podane (e-lactancia) nasiona Chia mają zupełnie inne właściwości niż „zwykła” szałwia i nie szkodzą w laktacji…Proponuję zweryfikowanie tej informacji?

 • Beata
  24 października 2016 at 14:40

  Morwę białą można?

 • Anna
  29 września 2016 at 22:39

  Rooibos jet bardzo dobry na laktację. W ogóle jet rewelacyjną herbatką, bez teiny, więc nie pobudza. Dzięki niemu wykarmiłam piersią (przez bardzo długi okres)dwóch synów.

 • Joanna
  14 lipca 2016 at 15:59

  Jak to jest z chmielem? Pod tym linkiem https://www.hafija.pl/2013/01/herbatki-na-laktacje-trunki-i-zapachy-mlekopedne-oraz-ziola-ktore-ograniczaja-produkcje-mleka.html opisujesz chmiel jako napar na laktacje a tutaj odradzasz bo może zmniejszyć produkcję mleka?

  • Hafija
   14 lipca 2016 at 20:32

   Dziękuję za zwrócenie uwagi – postaram się nanieść korektę. Jakby co to zawsze aktualny jest post z bardziej aktualną datą!

 • Far Minka
  9 lipca 2016 at 10:26

  Hafijo gdzie znajdujesz określenie kategorii laktacyjnych dla tych herbat i reszty?
  Co do spiruliny to mam zgoła przeciwne przemyślenia: https://aptekamalegoczlowieka.blogspot.com/2016/06/ciemna-strona-spiruliny.html
  Jeśli chodzi o dane dotyczące karmienia czy ciąży to brak jakichkolwiek badań. Takie dane są też w TOXNET: https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2 Osobiście szukałam badań i jedyne jakie zostało przeprowadzone to na grupce ciężarnych szczurów. Jak dla mnie, to trochę mało, żeby stwierdzić brak ryzyka, zwłaszcza jak się zastanowić nad metalami ciężkimi i resztą o której pisałam…

 • Ewa
  18 kwietnia 2016 at 13:14

  Zastanawiam sie na tymi ziarenkami chia, karmie juz 3 mc i chce jeszcze i jeszcze bo pierwszego synka karmiłam 1,5 roku. Gdzieś wyczytałam ze nasiona podczas karmienia można sama nawet spróbowałam i małemu nic a mleka ile miałam tyle mam. Tzn nic sie nie zmniejszyło. Mój mały ma skaże białkowa i ogólnie jestem na diecie bezmlecznej. Mleko pije ale to bez laktozy.

 • Ewelina
  15 kwietnia 2016 at 15:59

  a propos czystka znalazlam info, że mogą pić go dzieci od 3 m-ca życia, Sama nie wiem, ale skoro można podawać dzieciom to chyba matka karmiąca tez może pić. czy się mylę??
  link do strony https://www.akademiawitalnosci.pl/10-powodow-dla-ktorych-warto-pic-herbatke-z-czystka/

 • Janka
  19 marca 2016 at 14:29

  A ja mam pytanie o skrzyp. Cały internet (w tym dawne komentarze Moniki Staszewskiej) mówią, że można łykać tabeltki ze skrzypem na włosy. To jak to z nim jest? Coś się zmieniło czy może chodzi o dawkę?

  • Hafija
   20 marca 2016 at 11:35

   Znane mi źródła są zgodne, że skrzyp nie jest polecany.

 • Peggy
  1 marca 2016 at 21:18

  Agata, czy możesz napisać dwa słowa o spożywaniu drożdży w czasie laktacji? W celu podratowania kondycji włosów chcę pić przez 30 dni drożdże piekarskie (25g/dzień) zalane wrzątkiem, już po wystygnięciu napoju. Czy może to negatywnie wpływać na laktację lub na niemowlaka?

 • Ewa
  11 lutego 2016 at 19:56

  A ja dla odmiany chciałabym zapytać o melisę podczas karmienia piersią… można czy nie można?

 • Michalina
  10 lutego 2016 at 18:18

  Czy już wiadomo co z tym czystkiem?

 • Sandr
  31 stycznia 2016 at 19:07

  Na moim czystku rownież widnieje informacja, żeby nie stosować w okresie karmienia piersią. A pudding z chia pare razy zdażyło mi sie zjeść 🙁

 • Iza
  6 stycznia 2016 at 10:04

  Na opakowaniu czystka firmy Malwa mam napisane, że nie powinien być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. Szkoda.

 • Monikaa
  26 grudnia 2015 at 18:06

  A jak się sprawą ma z czystkiem podczas karmienia?

  • Hafija
   26 grudnia 2015 at 19:09

   Nie ma jednoznacznych badań na ten temat

 • athe
  21 października 2015 at 09:11

  chcialabym zapytac, po jakim czasie skladniki z diety matki przenikaja do mleka, i na jak dlugo? moja coreczka ma problemy z brzuszkiem, chcialam sama pic rumianek z koperkiem, zamiast jej cokolwiek podawac, bo ma dopiero miesiac. ale na ile mniej wiecej przed karmieniem wypic herbatke, aby miala szanse podzialac u niej?

 • gataboum
  12 października 2015 at 12:34

  Witaj Hafijo,
  bardzo dziekuje za wpis. Zaintrygowalo mnie kilka rzeczy.
  Nie do konca rozumiem jaka jest roznica miedzy „niesie niskie ryzyko dla dziecka” i ” niesie ryzyka dla dziecka”. Ryzyko czego? Jakie problemy moze np. wywolac zurawina?

  Pije kupione we Francji po kolei 3 rozne mieszanki ziol na laktacje. W jednej z nich waznym skladnikiem jest chmiel, ktory Ty odradzasz. Z czego moze wynikac ta roznica w ocenie jego dzialania?
  Mnie najbardziej na lakacje pomaga herbata Gifrer- napar z lukrecji, anyzku i kozieradki. Ta ostatnia jest we Francji bardzo polecana na laktacje i niektore moje znajome parza ja sama, bez zadnych dodatkow.

  • Hafija
   12 października 2015 at 17:52

   To są oznaczenia z literatury Hale 🙂 odsyłam do linku który jest w tekście 🙂

  • Natalia
   9 stycznia 2016 at 22:15

   No właśnie a co do lukrecji to można czy nie? Bo gdzieś wyczytałam, że nie można a dużo owocowych herbatek zawiera jej korzeń.

 • julia
  8 października 2015 at 15:06

  Ah, juz widze ze bylo to pytanie… W ciazy podobno nie mozna…

 • julia
  8 października 2015 at 15:03

  A mozna pic czystek podczas kp?

 • Karola
  28 września 2015 at 20:00

  Czy coś na temat czystka wiadomo? Bo na takich ogólnych stronach (nie w tematyce kp) znalazłam info, że można. Wolałabym się jednak upewnić (czyt. jak Hafija napisze, że można, to można 😉 )

  • Hafija
   28 września 2015 at 20:23

   szukam źródeł

 • Magda
  21 września 2015 at 08:22

  Dziękuje za wpis o nasionkach chia:)
  Mam kolejne zapytanie:)) – o jęczmień zielony:)

 • Keejti
  20 września 2015 at 12:59

  Ja pije zieloną herbatę na potęgę i co? toksyczna…. wszędzie piszą, że zdrowa. I co tu pić? już nie mam pomysłu.
  A propos kawy polecam orkiszową 🙂

 • Słoneczna
  12 września 2015 at 20:13

  Droga Hafijo, mam do Ciebie pytanie trochę w innym temacie. Moja córka ma już ponad 2 lata, niestety nie karmiłam jej zbyt długp piersią, szybko się poddałam i laktacja nawet nie zdążyła się rozkręcić. Dopiero jakiś rok temu odkryłam jak zbawienny wpływ na dziecko ma karmienie naturalne i nie ma dnia bym nie żałowała, że bardziej się nie starałam. Jakiś tydzień temu zauważyłam u siebie nawrót laktacji. Czy relaktacja może mieć związek z tym, że tak intensywnie o tym myślałam ? Czy dobrze robię przestawiając dwuletnie dziecko ?

 • Ola
  11 września 2015 at 12:21

  Co to znaczy, że siemię lniane „Może delikatnie, negatywnie wpływać na poziom pokarmu we krwi.”? Pokarm w krwi?

  • Hafija
   13 września 2015 at 16:53

   Blech, coś mi się źle napisało 🙂

  • Monika
   1 lutego 2017 at 11:44

   Tez sie nad tym zastanawiam 😉

 • Marzena
  8 września 2015 at 11:51

  Zacznę może od tego, że uwielbiam Twojego bloga i że za 2 tygodnie zostanę mamą, a dzięki Tobie z pewności „nigdy nie będę karmiła” zmieniłam swoje poglądy na ” bardzo zależy mi aby karmić jak najdłużej” bardzo Ci za to dziękuję.
  Ale mam problem, wiem, że to post nie o tym, ale nie mogę znaleźć nic podobnego, a mianowicie co z karmieniem np. tylko piersią Lewą a następne karmienie tylko piersią Prawą? jaka jest zasada takiego karmienia? Bardzo proszę o jakąś odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Hafija
   8 września 2015 at 22:54

   Pytasz czy należy karmić naprzemiennie i jak skończy prawą to podać lewą?

  • Marzena
   9 września 2015 at 09:40

   Tak. Czytałam, że mleko z jednej piersi ma tak jakby 3 etapy wypływania. Przez pierwsze kilka minut karmienia jest bardzo rzadkie (1 etap), potem ma dużo wartości, które dają dziecku odporność (2 etap), a na końcu jest bardziej kaloryczne aby dziecko najadło się (3etap) Pisze tam, że powinno się karmić do całkowitego opróżnienia jednej piersi, a następnie podać na chwilkę drugą i przy następnym karmieniu zmienić kolejność podawania piersi, a karmiąc np po 15 min z jednej i 15 min z drugiej nie opróżniam do końca piersi i nie podaje tak jakby tego 3 etapu. Nie wiem czy ma to sens??

  • Hafija
   9 września 2015 at 16:20

   nie nie prawda – przeciwciała są w mleku zawsze, wszystkie niezbędne składniki także 🙂

  • Agata
   10 września 2015 at 08:12

   Jednak istnieje ryzyko że niemowlaczek będzie ssał tylko mleko I fazy i przez to nie będzie sie najadał, tzn. napełni żołądek ale za chwilę znów będzie głodny. Moja tak miała, zasypiała podczas karmienia. Zwykle jednak dzieci (donoszone) nie mają tego problemu, same sobie regulują ile chcą ssać (te 15 min. to jest wartość orientacyjna), ważne żeby obserwować dziecko i faktycznie nie przekładać za szybko na drugą stronę.

 • Kasia
  8 września 2015 at 06:57

  A co pobudza laktację?

 • Magdawroc
  7 września 2015 at 21:08

  Szałwia jako hamujące laktacje?
  Ostatnio padło pytanie o mięte w tej samej roli?!

  • Magda
   8 września 2015 at 10:48

   nie, nie – nie chodzi mi o hamowanie laktacji. Chce pić te nasionka i karmić. Dzieć ma 2,5l prawie ale jeszcze nie hamuje. A nasionka w sumie zaczełam juz pić bo takie zdrowe i kolezanka ostatnio oświeciła mnie ze szałwia niby własnie na „nie” dziala przy laktacji. Ale to ta nasza szałwia. A jak jest z nasionkami Chia?

 • Magda
  7 września 2015 at 20:29

  Super zestawienie:)
  A jak z nasionami Chia? Szalwia chinska?
  Bo szalwia przy laktacji na nie…a jak z tym?

 • Ważna pisze
  7 września 2015 at 13:42

  A słyszałaś/czytałaś może, że rooibos pobudza laktację? Ja się z tą informacją spotkałam chociażby tu: https://zdrowie-diety.pl/czerwony-krzew-czyli-rooibos Nie wiem na ile jest to wiarygodne zródło i jak podchodzić do takiej informacji…

  • Hafija
   7 września 2015 at 18:22

   nie pobudza

  • Patrycja
   20 lutego 2017 at 13:57

   Ja piję rooibosa kilka razy dziennie bo bardzo lubię, ale w laktacji mi nie pomogła 🙂

 • ania
  7 września 2015 at 08:53

  dziękuję za wpis ;0

 • natka
  7 września 2015 at 05:56

  A na co mogą wpływać negatywnie jagody goi? Jadam je regularnie 🙁

  • Hafija
   7 września 2015 at 06:12

   Na krzepliwość krwii m.in.

 • Anna
  6 września 2015 at 22:56

  A zielony jęczmień? Piję od 2 tyg. Czuje się po nim super i z bobaskiem tez wszystko ok ale się zastanawiam.

 • Karola
  6 września 2015 at 20:12

  Ciekawa jestem jak jest z piciem jeżówki

 • Agata
  6 września 2015 at 20:03

  A dlaczego kombucha nie? Jest jakieś uzasadnienie? Z ciekawości pytam.

  • Hafija
   6 września 2015 at 20:35

   Hale klasyfikuje ją jako L5 – całkowicie przeciwwskazana

  • Metis
   6 września 2015 at 22:13

   Super, że to napisałaś bo chciałam pić! Jeszcze myślę nad „kryształami japońskimi” aby zrobić „kefir”.

  • Anonim
   29 marca 2019 at 00:05

   Kombucha to zgerowana herbata z dodatkiem grzyba, więc pewnie dlatego niebezpieczna 🙂

 • Ania
  6 września 2015 at 19:51

  Pije parzone siemię lniane, można?

 • Tedi
  6 września 2015 at 19:43

  A imbir? Jest bardzo dobry na odporność, więc przydaje się, gdy innych leków nie można, ale czy na pewno imbir można?

 • Magda
  6 września 2015 at 19:32

  A czystek?

  • Hafija
   6 września 2015 at 19:35

   szukam wiarygodnego źródła

  • Oszczędnicka
   6 września 2015 at 20:09

   Dołączam się do pytania i czekam na wiarygodne źródła 🙂 Czytałam wiele dobrych opinii o czystku, zakupiłam, a potem zaczęłam się zastanawiać jak to jest z karmieniem piersią (niestety w internetach brak informacji) – wolałam nie eksperymentować na dziecku… 🙂

  • Oszczędnicka
   21 września 2015 at 21:43

   Czyli lepiej nie pić? Skoro wiarygodnego źródła dalej brak 🙁 Ehh się naczytałam tyle o cudownych właściwościach czystka…

  • Ap
   11 kwietnia 2017 at 16:24

   Na opakowaniu czystka jest info zenie zaleca siew czasie ciazy ikp

 • Marta Bogucka
  6 września 2015 at 19:27

  Jak to jest z innymi ziołami? Chciałabym wiedzieć, dlaczego na herbatkach ziołowych jest, że nie pić w czasie laktacji. io-activr: ”Skład: owoc czarnego bzu, nasiona lnu, ziele mięty.” albo taka https://www.doz.pl/a…………….
  Które składniki są tymi niewskazanymi?

  • Hafija
   6 września 2015 at 19:32

   Nie jestem zielarką ani farmaceutką. Trzeba te skłądniki sprawdzić

 • Edyta
  6 września 2015 at 19:26

  A herbatka z czystka? Piję ją od jakiegoś czasu 2-3 razy dziennie i nie zauważyłam jakiegoś wpływu na dziecko, ale wole się upewnić.

 • alicja
  6 września 2015 at 18:57

  A kawa? Zwykla sypana z mlekiem? Nie jest wskazana, to wiem..ale czy na pewno nie mozna i czemu?

  • Pola Zuch
   2 lutego 2017 at 16:08

   Zastanawiam się co z korzeniem lukrecji…w internecie spotkałam się z różnymi opiniami. Czy jeden mały kawałek na kubek herbaty może zaszkodzić?

  • Ewa
   19 stycznia 2018 at 08:05

   No nikt nie mówi ze nie można . Ja przetestowałam na sobie i powiem ci ze jak wypije kawę (czy zwykła czy rozp) do godziny 10.00 (i po wypiciu np do 16 )nie karmie to jest ok ale jak nakarmiłam dzieci ponwypiciu kawy to dzieci mi nie mógłby spać przez 2 noce ! Także stwierdziłam ze aż tak bardzo kawy nie potrzebuje …

Comments are closed here.