Czy laktatorem możesz zmierzyć to ile produkujesz mleka?


Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: “Nie możesz”. Laktator nie został stworzony po to, żeby mierzyć twoją produkcję mleka i wydolność piersi!

Laktator to narzędzie, które ma odciągnąć pokarm w razie potrzeby, czyli w sytuacji, kiedy chcesz zrobić zapasy, chcesz dokarmiać, musisz dokarmiać swoim mlekiem albo w sytuacji, kiedy chcesz odciągnąć trochę pokarmu, żeby poczuć ulgę, bo piersi zapełniają się dosyć szybko. Wtedy laktator się przydaje.

Zazwyczaj, jeżeli nie odciągasz regularnie pokarmu i nie jesteś mamą, która Karmi Piersią Inaczej i zaczynasz odciągać mleko, bądź pierwszy raz zabierasz się za pracę z laktatorem, to może okazać się, że w twoim laktatorze pojawi się bardzo mało mleka, a czasem może się okazać, że nie pojawi się wcale.

Wiele mam w takim momencie ma wrażenie, że z ich produkcją jest coś nie tak. Wiele mam obawia się, że taki niski poziom mleka, który odciągają laktatorem oznacza, że tego mleka w ogóle jest mało i dziecku może go brakować.

Wyjaśnijmy sobie, dlaczego tak nie jest

Pamiętaj o tym, że karmienie piersią, czyli karmienie polegające na tym, że dziecko jest przystawione do piersi i ją ssie, to jest proces, który nie tylko polega na tym, że pierś stymulowana jest ssaniem przez dziecko. Oprócz tego dochodzą też czynniki psychologiczne, emocjonalne oraz czynniki sensoryczne. Bardzo istotną rolę mają tutaj takie elementy procesu ssania piersi przez dziecko jak:

dotyk ciała dziecka

ślina dziecka która również dostaje się do piersi dzięki zjawisku Backwash

zapach dziecka

brak koncentracji na obserwowaniu wyników odciągania mleka

Jak widzisz laktator nie jest w stanie jeden do jednego zastąpić dziecko. Kolejnym ważnym elementem całej tej układanki jest to, że dzieci jedzą różnie, czasem więcej a czasem mniej.

Na jedno karmienie mogą zjeść 20 ml na kolejne 120 ml, 50 ml na kolejne, a potem 30 ml.

Nie jesteśmy w stanie ocenić, ile dziecko je mleka z piersi na każde karmienie dlatego że dzieci nie są maszynami, dzieci nie są tabelkami, gdzie wpisujemy sztywne dane. Dzieci jedzą mleko nie liniowo a skokowo.

Noworodki czasem jedzą na jedno karmienie więcej, czasem jedzą na jedno karmienie mniej. Wszystko zależy od tego jak bardzo są głodne jak szybko opróżniały pierś, jaka jest prędkość wypływu pokarmu i prędkość opróżniania żołądka.

Czynników jest to dosyć dużo. Na szczęście w naszych piersiach nie ma podziałki i nie możemy tego widzieć na bieżąco, bo wtedy byśmy chyba zwariowały, dlatego że ciągła obserwacja i liczenie, ile tego mleka jest w piersiach mogłoby wzbudzać niepotrzebne lęki. Jest to przypadek wielu mam, które obawiają się, że ich dzieci się po prostu nie najadają, bo za mało odciągnęły mleka.

Pamiętajcie, że ocena tego czy dziecko się najada jest realizowana na podstawie tak zwanych Wskaźników Skutecznego Karmienia. Są to takie dane które zbieramy na temat dziecka, a które pozwalają nam ocenić czy dziecko rzeczywiście się najada.

We wskaźnikach skutecznego karmienia nie ma takiego elementu jak ilość mleka którą mama może odciągnąć laktatorem, ponieważ ilość odciąganego mleka nie stanowi wartości diagnostycznej.

Z obu piersi na jedną sesję u mamy, która nie odciąga regularnie mleka, a odciąganie będzie zaczynać ok. 1h po karmieniu w godzinach porannych może pojawić się tylko około 60 ml i jest to jak najbardziej normalne i właściwe.

Dodatkowo na właściwy poziom odciągania mleka wpływają także czynniki niezależne od nas czyli na przykład to czy laktator jest sprawny, czy lejek do laktatora jest dobrze dobrany, to czy w sposób prawidłowy przygotowujemy się do odciągania pokarmu, to czy w sposób prawidłowy pierś jest pobudzona żeby odciągać pokarm, to jak często odciągamy, to czy już kiedyś odciągałyśmy mleko, czy laktator jest nowy czy może jest używany, czy jest jeszcze na gwarancji, czy ma sprawny silniczek, czy zaworki, lejki, membrana czy rurki są nowe, a może są zużyte.

Jeżeli odciągniesz mało mleka i masz obawę o to czy produkcja jest na wystarczającym poziomie, to pamiętaj, że przede wszystkim sprawdzić musisz wskaźniki skutecznego karmienia. Jeżeli wskaźniki skutecznego karmienia się zgadzają to znaczy, że dziecko otrzymuje tyle pokarmu, ile trzeba.

Drugą rzeczą, którą sprawdź w takiej sytuacji jest Twój sprzęt, czyli sprawdzasz wszystkie techniczne elementy związane z odciąganiem pokarmu począwszy od prawidłowego doboru lejka skończywszy na sprawdzeniu czy silnik laktatora i jego części są jeszcze sprawne.

Trzecia kontrola to przygotowanie się do odciągania pokarmu: czy ogrzałaś sobie pierś przed odciąganiem, czy od ostatniego karmienia przed odciąganiem minęła około godzina, czy stosujesz kompresję do odciągania.

Są też mamy którym znacznie lepiej idzie odciąganie ręczne dlatego że u niektórych mam odciąganie ręczne daje większe poczucie pracy z ciałem. Odciąganie laktatorem dla niektórych mam jest zbyt mechanicznym procesem i ciało nie współpracuje z maszyną.

Ponadto odciąganie pokarmu, żeby sprawdzić, ile jest go w piersiach i czy w ogóle jest, zwykle generuje więcej stresu, a stres zaburza odruch oksytocynowy i generuje więcej problemów z odciągnięciem odpowiedniej ilości mleka. Dlatego w momencie, kiedy chcesz sprawdzić czy dziecko się najada nie możesz stosować metod, które będą wprowadzały cię w stan stresu zakłopotania czy zmartwienia.

Pamiętaj, że nawet najlepszy laktator z najlepiej dobranymi lekami nie odciągnie z Twoich piersi tyle mleka, ile jest w stanie zjeść z nich dziecko

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Comments are closed here.