Badania piersi w czasie karmienia piersią


Rak piersi jest drugim po raku płuca najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym i drugą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet wg danych z 2020 roku.

Karmienie piersią przez rok lub dłużej najbardziej obniża ryzyko zachorowania na raka piersi. Różne mechanizmy są podejrzewane o działanie zmniejszające ryzyko np.:1

 • Podczas karmienia piersią zmienia się krążenie hormonów: estradiolu, prolaktyny i hormonu wzrostu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.
 • Komórki nabłonkowe gruczołu mlecznego, w czasie laktacji są bardziej zróżnicowane i mniej podatne na mutacje nowotworowe.
 • Płaty typu IV w pełni dojrzałe pojawiają się dopiero w okresie laktacji. Karmienie piersią, przyczynia się do ostatecznego różnicowania komórek piersi, czyniąc je mniej podatnymi na zmiany nowotworowe.
 • Proces apoptozy zachodzący podczas karmienia piersią usuwa z piersi komórki z początkową mutacją DNA, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi.

Badania pokazują, że względne ryzyko raka piersi zmniejsza się o 4,3% po każdych 12 miesiącach karmienia piersią. Czas trwania karmienia jest powiązany ze zmniejszeniem przypadków złośliwych nowotworów piersi

Wyniki badań pokazują, że im dłuższy jest okres karmienia piersią, tym mniejsze ryzyko raka piersi zarówno u kobiet przed, jak i po menopauzie. Karmienie przez 25 miesięcy wiąże się z 37% spadkiem ryzyka pojawienia się nowotworu piersi

ale…

Mniejsze ryzyko nie oznacza braku ryzyka. Nadal, pomimo, że karmisz piersią, to możesz zachorować na nowotwór piersi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka: samobadanie piersi, USG piersi i mammografia

W czasie karmienia piersią można wykonywać samobadanie piersi.

W czasie karmienia piersią regularnie można wykonywać USG piersi, tak samo jak w okresie kiedy nie karmimy piersią

Jeżeli jest tak potrzeba można regularnie wykonywać mammografię piersi

Po badaniach można karmić piersią.

Należy zgłosić się do lekarza w czasie laktacji zawsze kiedy:

 • Wyczujemy guzek w piersi i nie zmienia się on w ciągu 4-5 dni
 • Mamy nawracające stany zapalne i epizody tzw. zatkanego kanalika
 • Piersi zmieniają się np. pojawiają się zmiany skórne albo zauważysz znaczące zmiany w wyglądzie piersi (wklęśnięcia, guzki, zasinienia itd.)
 • Pojawiają się niepokojące wycieki z piersi np. stałe krwawienie, wydzielina o dziwnej konsystencji lub kolorze

Zalecanie wykonywania tych badań dopiero po zakończeniu laktacji niesie za sobą ryzyko niewykrycia zmian złośliwych i rozwoju choroby!

 • Przed badaniem nakarm dziecko lub odciągnij jak największą ilość mleka
 • Po badaniu nie musisz wstrzymywać się z karmieniem piersią
 • Po wykonaniu biopsji nie trzeba przerywać karmienia piersią
 • Badaj piersi regularnie bez względu na to czy karmisz piersią czy nie!

 1. Bothou A, Zervoudis S, Iliadou M, Pappou P, Iatrakis G, Tsatsaris G, Peitsidis P, Gerende A, Chalkidou A, Anthoulaki X, Nikolettos N, Tsikouras P. Breastfeeding and Breast Cancer Risk: Our Experience and Mini-review of the Literature. Mater Sociomed. 2022 Mar;34(1):28-32. doi: 10.5455/msm.2022.33.28-32. PMID: 35801066; PMCID: PMC9229285.
  World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research. Diet, Nutrition, Physical Activity and Cancer: a Global Perspective. Continuous Update Project Expert Report 2018. Available at dietandcancerreport.org
  https://www.bfmed.org/assets/DOCUMENTS/PROTOCOLS/Protocol%20%2330%20-%20English%20Translation.pdf

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

2 komentarze

 • Marlena
  21 października 2022 at 13:43

  Czy ktoś poleca kogoś w Poznaniu do usg piersi w trakcie kp?
  Kogoś kto nie wyśmieje i się zna.

 • Sylwia
  9 września 2022 at 16:32

  Dziewczyny! Macajcie się co miesiąc, niezależnie od tego czy jesteście w ciąży czy karmicie. Wczesne wykrycie ratuje życie.
  Pierwsze dziecko karmiłam piersią 26 miesięcy, w 9 miesiącu drugiej ciąży wyczułam guzek w piersi. To był nowotwór złośliwy. Długie leczenie za mną. Teraz cieszę się życiem bez raka. I patrzę jak moje dzieci rosną. Gdybym czekała mogłoby być różnie.
  Badajcie się!

Comments are closed here.