Karmienie piersią w ciąży


Mamy karmiące piersią, zachodzą w ciążę, karmią w ciąży i karmią w tandemie. Najczęściej jednak pojawiają się wątpliwości czy karmienie piersią w ciąży nie zaszkodzi dziecku, które dopiero rozwija się w ciele mamy?

Wcześniejszy post na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.hafija.pl/2017/06/karmienie-piersia-i-ciaza-najnowsza-analiza.html

Przedstawiam wyniki najnowszej metaanalizy tematu

Najnowsza metaanaliza, której wyniki ukazały się pod koniec grudnia 2021 roku pokazały, że:

Mamy karmiące piersią nie mają większego ryzyka poronienia, jeżeli są w ciąży, ani zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu w porównaniu do mam, które nie karmią piersią w ciąży. Mamy karmiące w ciąży nie mają też większego ryzyka krwawień przed porodem ani nie wpływa karmienie na długość porodu.

Wyniki pokazały, że karmienie piersią w ciąży nie niesie niekorzystnych skutków ani dla mamy ani dla dziecka jeżel ciąża jest fizjologiczna. Jednak zwrócono uwagę na to, że ciąża w czasie laktacji może prowadzić do problemów żywieniowych u mamy jeżeli nie zostanie odpowiednio zbilansowana jej dieta. Nie stanowi to zagrożenia dla dziecka karmionego piersią, ani dla płodu, ale może nieść zagrożenie niedoborów u kobiety. Jeżeli jednak masz dostęp do produktów bogatych w składniki odżywcze takie jak: żelazo, wapń, białko, kwas foliowy, jesteś pod opieką lekarza i regularnie wykonujesz badania kontrolne, to nie powinno to stanowić dużego problemu.

Jest to potwierdzenie dotychczasowej wiedzy na temat karmienia piersią w ciąży z poprzednich metaanaliz i przeglądów systematycznych.

Jeżeli karmisz piersią i zajdziesz w ciążę, to nie musisz na wszelki wypadek odstawiać dziecka od piersi.

AAFP uważa, że karmienie piersią w czasie ciąży nie jest niczym niezwykłym i jeżeli ciąża jest prawidłowa a mama zdrowa to to czy mama ma karmić w czasie ciąży jest jej osobistym wyborem.

Nie ma dowodów na to, że ciąża w czasie laktacji jest obarczona większym ryzykiem, ale zaleca się, żeby w sytuacjach kiedy ciąża nie jest fizjologiczna zwrócić uwagę na jej przebieg i zachować szczególną ostrożnośc. Jeżeli Twoja ciąża to ciąża wysokiego ryzyka, lub ciąża zagrożona, jeżeli wcześniejsze ciąże kończyły się przedwcześnie albo zdażały się poronienia, to wymagana jest tu indywidualna ocena Waszej sytuacji. Oznacza to, że może zajść potrzeba odstawienia od piersi starszaka, ale nie musi.

Stymulacja sutków i skurcze

Bardzo dużo się mówi, że w ciąży nie można stymulować sutków bo może to powodować przedwczesny poród. Skurcze jakie mogą być wywołane karmieniem piersią mają najczęściej podobne nasilenie jak podczas orgazmu. Jeżeli możesz bezpiecznie kochać się z partnerem to najprawdopodobniej możesz także bezpiecznie karmić.

Stymulacja piersi może (ale wcale to nie znaczy że musi) wywołać poród kiedy ciąża jest już donoszona. 

Dostępne dane wskazują na to, że kobiety które karmią piersią w ciąży nie odczuwają żadnych skurczy macicy, bo są one zbyt male żeby mogły stwarzać ryzyko przedwczesnego porodu. Skurcze takie mogą być wyczuwalne i są najczęściej nie silniejsze od skurczy Braxtona-Hicksa – czyli skurczy przygotowujących do porodu. 

Uważa się, że macica kobiety w trakcie fizjologicznej ciąży znajduje się w dwóch stadiach – stadium przed czasem kiedy ciąża jest donoszona (do 38TC) – kiedy to jej odpowiedź aktywna na wzrost oksytocyny w organizmie pojawiający się w trakcie karmienia piersią jest nikła, oraz w stadium gotowości do porodu kiedy to macica reaguje skurczami na wzrost tego hormonu w organizmie i może rozpocząć się akcja porodowa.

Ta druga faza w zdrowej ciąży zaczyna się po 38 tygodniu – czyli kiedy ciąża jest już donoszona i nie grozi to przedwczesnym porodem. 

Czy moje dziecko samo odstawi się w ciąży?

W czasie kolejnej ciąży starszak może odstawić się samodzielnie. Około 18 – 20 tygodnia ciąży zmienia się gospodarka hormonalna i produkcja może (ale nie musi) wyhamować. Ilość pokarmu w piersiach może spaść w okolicy połowy ciąży nawet o 70%.

Czasami może zdarzyć się, ze produkcja zatrzyma się prawie całkowicie. Są też sytuacje w których produkcja utrzymuje się na niskim lub stabilnym poziomie i starszak bez zmian korzysta z mleka mamy. Jednak najczęściej w okolicy drugiego trymestru ciąży dzeci odstawiają się od piersi.

W ciąży skład mleka zmienia się trochę podobnie jak podczas odstawienia. Jest więcej skłądników odpornościowych- mleko staje się bardziej skoncentrowane. Niektóre kobiety zaczynają pod koniec ciąży produkować siarę i wtedy też wiele starszych dzieci też odstawia się samoczynnie.

Kiedy jesteś w ciąży i karmisz dziecko takim skoncentrowanym mlekiem nie musisz się bać że starszak zużyje siarę przeznaczoną dla noworodka. Natura zadbała o to żeby tak nie było i organizm odpowiada w pierwszej kolejności na potrzeby noworodka. Po porodzie najpierw będzie siara, potem mleko przejściowe i na koniec dojrzałe.

Ponadto na skutek zmiany składu mleka starsze dziecko może mieć bardzo luźne kupki – tak działa siara i nie jest to nic złego. Kiedy siara się skończy a ty karmisz już dwójkę dzieci kupki straszaka będą znowu takie jak dawniej.

Bardzo częstą przyczyną odstawienia w ciąży są dokuczliwości fizyczne. Wiele mam skarży się na ból piersi, zmęczenie karmieniem, poczucie zwiększenia liczby karmień lub dokuczliwością”karmienia na sucho”. Wiele mam w tym okresie skarży się na Zajwisko Awersji Laktacyjnej (zapisz się do grupy dla mam z ZAL: https://www.facebook.com/groups/zjawiskoawersjilaktacyjnejidmer )

Q&A

Pytania: Czy jak dziecko odstawi się od piersi, a po porodzie będzie znów chciało być przy piersi, to czy mam mu na to pozwolić?

Odpowiedź: To zależy czego potrzebujesz. Czy chcesz karmić w tandemie czy nie? Czy jest to dla Ciebie komfortowe, czy będzie Ciebie to wspierać, czy będzie wspierać to dziecko czy nie? Na to pytanie najlepiej odpowiesz sobie sama. Możesz jak najbardziej wrócić do karmienia starszaka jak urodzi się drugi maluch ale możesz też postawić granicę zakończenia karmienia piersią starszaka i już do niego nie wracać.

Pytanie: Czy jak będę karmić w tandemie, to noworodek nie będzie miał za mało mleka?

Odpowiedź: Nie powinno to stanowić problemu!. Warto pamiętać, żeby starszak miał dostęp do piersi z początku zawsze po noworodku. Po jakimś czasie wypracujesz sobie na pewno własny syetm karmienia maluchów. Niekóte mamy w tandemie karmią jednocześnie a inne karmią dzieci oddzielnie. Pamiętaj, że jeżeli masz dwójkę dzieci karmionych piersią to mleko produkuje się w ilości dla dwojga. Dwójka dzieci nie jest dla piersi super wyzwaniem w zakresie poziomu produkcji.

Pytanie: Czy mleko przystosuje się do obu dzieci?

Odpowiedź: Oczywiście. Niektóre mamy w tandemie, które karmią z jednej piersi starszaka, a z drugiej młodsze dziecko produkują mleko, które dostoswouje się oddzielnie do dziecka. Jeżeli karmisz obydwoje dzieci z obu piersi, to w obu piersiach będzie mleko odpowiednie zarówno dla starszaka jak i dla młodszego dziecka.

Le Huu Nhat Minh, MD, Gehad Mohamed Tawfik, MBBCh, Sherief Ghozy, MD, Mohammad Rashidul Hashan, MBBS, Nguyen Hai Nam, MD, Le Khac Linh, MD, Sara Attia Mahmoud Abdelrahman, MBBCh, Tran Thuy Huong Quynh, MD, Nguyen Khoi Quan, MD, Tran Nhat Le, MD, Hassan Yousif Ibrahim, MBBCh, Mohamed Omar El-Nile, BDS, Ahmed Mostafa Ahmed Kamel, B. Pharm, Hoang Thi Nam Giang, MD, PhD, Nguyen Tien Huy, MD, PhD, Feto-Maternal Outcomes of Breastfeeding during Pregnancy: A Systematic Review and Meta-Analysis, Journal of Tropical Pediatrics, Volume 67, Issue 6, December 2021, fmab097, https://doi.org/10.1093/tropej/fmab097
López-Fernández G, Barrios M, Goberna-Tricas J, Gómez-Benito J. Breastfeeding during pregnancy: A systematic review. Women Birth. 2017 Dec;30(6):e292-e300. doi: 10.1016/j.wombi.2017.05.008. Epub 2017 Jun 19. PMID: 28642112.
Cetin I, Assandro P, Massari M, Sagone A, Gennaretti R, Donzelli G, Knowles A, Monasta L, Davanzo R; Working Group on Breastfeeding, Italian Society of Perinatal Medicine and Task Force on Breastfeeding, Ministry of Health, Italy. Breastfeeding during pregnancy: position paper of the Italian Society of Perinatal Medicine and the Task Force on Breastfeeding, Ministry of Health, Italy. J Hum Lact. 2014 Feb;30(1):20-7. doi: 10.1177/0890334413514294. Epub 2013 Dec 4. PMID: 24305595.
https://www.aafp.org/about/policies/all/breastfeeding-position-paper.html

1. Cetin I, Assandro P, Massari M, et al. Breastfeeding during Pregnancy: Position Paper of the Italian Society of Perinatal Medicine and the Task Force on Breastfeeding, Ministry of Health, Italy. Journal of Human Lactation. 2014;30(1):20-27. doi:10.1177/0890334413514294

https://www.breastfeeding.asn.au/bf-info/breastfeeding-through-pregnancy-and-beyond

Karmienie piersią i ciąża – najnowsza analiza

 

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Jeden komentarz

  • Natalia
    6 stycznia 2022 at 22:31

    Nie wiedzialam ze to co mnie dotknelo przy pierwszym dziecku i drugiej ciazy ma fachowa nazwe – Zjawisko Awersji Laktacyjnej. Karmilam starszaka 22mies i w 4mies ciazy musialam przestac (mimo ze poczatkowo plan byl na tandem) bo karmienie sprawialo mi bol fizyczny i na sama mysl o tym ze Mlody idzie na mleko sprawialo ze mialam juz dosc i robilam sie sztywna. Bywalo ze sie na niego zloscilam 🙁 bylo mi straaasznie przykro ze to koniec naszej wspolnej przygody z KP ale powinno to byc ok dla jednej i drugiej strony. Mimo to i tak jestem dumna ze tyle to trwalo i nie mala w tym Twoja zasluga za co dziekuje!

skomentuj