Opryszczka w czasie laktacji


Z okazji tego, że znowu w ciągu kilku zaledwie tygodni wyskoczyła mi opryszczka zwana potocznie zimnem wezmę ją na tapet w kontekście laktacji.

Zanim jednak przejdę do możliwości leczenia oraz do tego jak pojawienie się opryszczki wpływa na laktację i mleko, opowiem krótką historię ze swojego życia.

Kiedy poznałam mojego męża, to on wcześniej nigdy nie miał opryszczki. Nie był nosicielem, ani nie chorował na „zimno”. Tego wirusa sprzedałam mu ja. Jego pierwsze „zimno” objawiało się 40o temperaturą, dreszczami, osłabieniem i wykwitem na przysłowiowe „pół ryja”. A był facetem przed trzydziestką – młodym i zdrowym.

Dlaczego przytaczam tą historię? A no dlatego, że „zwykła” opryszczka nie jest niegroźna i banalna, a wręcz przeciwnie – zakażenie wirusem HSV może położyć zdrowego faceta, a dla noworodka czy niemowlęcia może być śmiertelnie niebezpieczne.

Są dwa wirusy HSV-1 i HSV-2 – 1 zwykle pojawiają się  na ustach, wargach, na nosie lub w nosie. HSV-2 zwykle daje wykwity na genitaliach i odbycie. Wykwity mogą pojawić się także na brodawce piersiowej. Zakażenie tym wirusem jest dożywotnie 😀 oznacza to, że jak  się nim zarazimy nie możemy się z niego wyleczyć.

Czy jak mam opryszczkę, to mogę karmić piersią?

 

 

Generalnie tak, możesz, ale…

Opryszczką – zarówno wargową jak i genitalna – można się zarazić jeżeli dotkniemy wykwitu i przeniesiemy go na swoje błony śluzowe. Jeżeli nie zabezpieczymy wykwitu przed dzieckiem maluch może zarazić się od mamy zarówno z wykwitu z ust jak i wykwitu na piersi. To bywa bardzo niebezpieczne i w skrajnych przypadkach może prowadzić do powikłań neurologicznych a nawet do śmierci malucha. Wirus może zaatakować różne organy np. wątrobę i płuca ale też oczy i w większości przypadków ma charakter rozsiany na różne części organizmu dziecka.

Należy utrzymywać zdecydowaną higienę – myć ręce, nie spać dzieckiem w jednym łóżku żeby nie przenieść wirusa na dziecko przypadkiem, i dokładnie myć ręce i sprzęt do odciągania pokarmu.

Nie wolno oblizywać (nigdy nie tylko przy opryszczce) sztućców, smoczka dziecka, a szczoteczka dziecka powinna być oddalona od naszej. Nasza szczoteczkę do zębów powinnyśmy sterylizować. Dziecko powinno mieć oddzielny ręcznik. Nie całuj dziecka, nie zbliżaj do niego swoich ust.

Jeżeli u dziecka młodszego niż 3 tygodnie pojawi się oznaka opryszczki należy skonsultować się pilnie z lekarzem ponieważ może to zagrażać jego życiu.

Jeżeli mamy opryszczkę na ustach, to przy zachowaniu higieny możemy normalnie karmić i odciągać pokarm. HSV nie przenosi się przez mleko.

Ale…

Jeżeli wykwit pojawi się na brodawce piersi to musimy zrezygnować z karmienia tą piersią jeżeli uniemożliwione jest zasłonięcie i zabezpieczenie wykwitu przed kontaktem z dzieckiem. Odciągając pokarm z piersi na której jest wykwit trzeba pamiętać że mleko, które miało kontakt z wykwitem należy wylać.

Jak leczyć opryszczkę.

Jak każda infekcja wirusowa, opryszczka nie może być w 100% leczona lekami i zwykle trzeba przejść infekcję ale możemy ograniczyć wykwity i ich rozrost stosując leki antywirusowe i wspomagające leczenie, ograniczające ból, świąd i ryzyko zakażenia.

 

Acyklowir – Lek bardzo niskiego ryzyka w karmieniu piersią g wg. E-lactancia, nawet przy dużych dawkach pojawia się w mleku w małych ilościach nieznaczących klinicznie zarówno przy stosowaniu doustnym jak i miejscowym, L2 wg. Hale

Hydrokortyzon miejscowo – Lek bardzo niskiego ryzyka w karmieniu piersią g wg. E-lactancia, nie wchłania się dobrze przez skórę, należy ograniczyć stosowanie na brodawce jeśli preparat zawiera w składzie parafiny i oleje mineralne, L2 wg Hale

Kwas salicylowy miejscowo – Lek bardzo niskiego ryzyka w karmieniu piersią g wg. E-lactancia, należy unikać smarowania miejsc gdzie może go zlizać dziecko, Wg Hale L2

Denotywir – brak danych

Doconazolum – wg Hale L3

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące leków w czasie laktacji skontaktuj się:

I na koniec. Kiedy spytałam mojego męża czy warto było się zarazić ode mnie i cierpieć za pierwszym razem kiedy go ścięła opryszczka, tylko po to żeby zemną być , powiedział „Ha! No warto!”

https://www.babycenter.com/baby/breastfeeding/breastfeeding-and-herpes_8685
https://breastfeeding.support/herpes-and-breastfeeding/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus
https://ibconline.ca/maternal-illness2/
https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/maternal-or-infant-illnesses/herpes.html
https://redbook.solutions.aap.org/chapter.aspx?sectionid=88187163&bookid=1484
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

7 komentarzy

 • Iga
  21 marca 2021 at 21:02

  Super wpis. Właśnie dlatego nie pozwalam nikomu całować mojej córki. Chociaż teściowej ciężko to zrozumieć…

 • Igq
  22 marca 2021 at 09:45

  Właśnie dlatego nie pozwalam nikomu całować mojej córki… Teściowej ciężko to zrozumieć…

 • Agnieszka
  22 marca 2021 at 13:42

  Jestem mamą z opryszczką . Taki mój urok. Od zawsze jak pamiętam, miałam tak, że każde osłabienie organizmu czy przeciążenie objawiało się „ zimnem” na ustach. Męża na szczęście nie zaraziłam ale wciąż karmię 1,5 rocznego synka piersią. Nie zdawałam sobie sprawy że na brodawkach też mogę coś mieć. Dziękuję za tą cenną informację. Ostrożności nigdy za dużo.

 • Zuza
  23 marca 2021 at 21:02

  Akurat o tym mało się mówi…a opryszczka rzeczywiście może być groźna dla Maleństwa.

 • Joanna
  30 lipca 2021 at 20:23

  Czy dziecka nie mozna calowac nawet jesli nie ma sie wykwitu na ustach?? To raczej byloby bardzo trudne.

  • Ania
   29 grudnia 2021 at 09:42

   Rodziłam dziecko mając opryszczkę na ustach. Jeszcze w ciąży lekarka (prywatna) zapisała mi lek z acyklowir em w tabletkach, który brałam w pierwszym i drugim trymestrze. Potem zmieniłam lekarza (NFZ) i on stwierdził że mogłam narazić dziecko na wady rozwojowe. Obecnie karmie z opryszczka bo mam ją dość często. Boję się o zarażenie dziecka, ale nie wyobrażam sobie ubierać maseczki, staram się zabezpieczać plasterkami albo fimożelem.

 • Nata
  25 października 2021 at 07:59

  dzien dobry, mam pytanie a co z zakażeniem opryszczką dziecka w wieku przedszkolnym? tez jest ono takniebezpieczne? przedszkolak przyniósł do domu wirusa z przedszkola i teraz wszysty walczymy

skomentuj