Czy mama karmiąca może zaszczepić się na COVID-19? / UPDATE 2021


Najprawdopodobniej dostępne będą dwie szczepionki. Jedna Pfizer/BioNtech i druga Moderny. Obie są do siebie podobne a komunikat w zakresie ich stosowania w czasie laktacji wydała Academy of Breastfeeding Medicine.

Nie istnieją żadne dane dotyczące stosowania tych szczepionek w czasie karmienia piersią ale istnieje szansa na jej zastosowanie w czasie laktacji. Wiele osób karmiących piersią jest bowiem w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19 np. w przypadku pracowników ochrony zdrowia.

Academy of Breastfeeding Medicine nie rekomenduje przerywania karmienia piersią z powodu wykonania szczepienia. Osoby, które chcą się zaszczepić powinny otrzymać informację dotyczącą m.in. skutków rezygnacji ze szczepienia i zachorowania na COVID-19 z ciężkim przebiegiem, korzyści z zaszczepienia się, oraz powinny zostać rozważone korzyści z karmienia piesią dla mamy i dziecka i ryzyko związane z zaprzestaniem karmienia piersią.

Badania i testy szczepionek nie uwzględniały osób karmiących piersią. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że szczepionka może zaszkodzić dziecku karmionemu piersią, a przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 w mleku mogą chronić dziecko karmione piersią.  Szansa na to, że jakikolwiek składnik szczepionki dostanie się do mleka mamy jest bardzo mała lub żadna. Nawet jeżeli tak by się stało, to składnik ten zostałby przez dziecko strawiony i wydalony i nie miał by możliwości wywołania infekcji. Pamiętać też trzeba że fragment to nie jest żywy wirus, ani wirus w całości.

Szczepionka zawiera mRNA z wirusa, czyli taki fragment na którym jest instruckja co wirus ma robić, który daje sygnał do mięśnia, żeby wytworzył nieszkodliwe białko, które nazywa się białkiem spike. Ja tą nazwę spolszczę do „haczyk”. Ten „haczyk” to taka przyssawka na powierzchni wirusa, która pozwala mu przyczepić się do komórki. Kiedy instrukcja z mRNA pojawi się w mięśniu (szczepienie wykonane w ramię), to zacznie produkować się dużo takich „haczyków”. Będą one pojawiały się na powierzchni komórki mięśnia, a kiedy się tam znajdą organizm i nasz system immunologiczny zorientują się, że ten „haczyk” nie powinien się tam znajdować. Układ odpornościowy zacznie produkować przeciwciała i zacznie uodparniać organizm na wirusa. Dostarczone w sczepionce mRNA zostaje zniszczone i wydalone w momencie wykonania swojego zadania czyli przekazania informacji. Proces uodpornienia wg danych z badań trwa ok 14 dni. W ten sposób organizm uczy się jak radzić sobie z przyszłą infekcją COVID-10. Dzięki temu uodparniamy nasz organizm bez potrzeby zachorowania i ryzykowania powikłaniami po COVID-19.

Znając sposób działania szczepionki i jej mechanikę uważa się że będzie ona bezpieczna dla osoby karmiącej piersią i karmionego dziecka. Po szczepieniu przeciwko innym wirusom przeciwciała IgA są wykrywalne w mleku matki w ciągu 5 do 7 dni. Dlatego podejrzewa się, że przeciwciała przenoszone do mleka mogą chronić także niemowlę przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Teoria działania mechanizmu szczepienia i szczepionki napawa optymizmem ale upewnić o tym będzie się można dopiero wtedy, kiedy osoby karmiące piersią zostaną poddane szczepieniom. Wg CDC z wyjątkiem szczepienia na ospę prawdziwą i żółtą febrę, szczepionki w okresie laktacji nie wpływają na bezpieczeństwo karmienia piersią matki lub jej dziecka.

American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca szczepienie osób karmiących piersią, które spełniają warunki takie jak osoby niekarmiące piersią, czyli po uwzględnieniu innych przeciwwskazań oraz priorytetyzacji ze względu na wiek i grupę ryzyka zachorowania na COVID-19 stosowanych do osób niekarmiących. Jak czytamy na stronie ACOG teoretyczne obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepienia osób karmiących piersią nie przeważają nad potencjalnymi korzyściami z otrzymania szczepionki. Nie ma potrzeby rezygnacji z rozpoczynania lub przerywania karmienia piersią u pacjentek, które otrzymały szczepionkę COVID-19.

UPDATE 2 KWIETNIA 2021
SZCZEPIONKA ASTRA ZENECA

Wg  Światowej Organizacji Zdrowia szczepionka może być oferowana kobietom karmiącym piersią z grup wytypowanych do szczepienia. Nie rekomenduje się przerywania karmienia piersią po otrzymaniu szczepionki.

 

ź: https://abm.memberclicks.net/abm-statement-considerations-for-covid-19-vaccination-in-lactation
https://www.acog.org/en/clinical/clinical-guidance/practice-advisory/articles/2020/12/vaccinating-Pregnant-and-Lactating-Patients-Against-COVID-19
https://www.infantrisk.com/covid-19-vaccine-pregnancy-and-breastfeeding
https://www.nytimes.com/interactive/2020/health/pfizer-biontech-covid-19-vaccine.html
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/mrna.html
https://www.ennonline.net/attachments/3836/FAQs-BF-COVID-10-Vaccines-V2-MAR-26-Share.pdf
https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/the-oxford-astrazeneca-covid-19-vaccine-what-you-need-to-know
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

9 komentarzy

 • Aga
  20 stycznia 2021 at 09:08

  Uspokoił mnie ten post, bo zaczęły się pojawiać sprzeczne informacje. Jak przyjmowałam 1 dawkę, to była informacja, ze robie to na własne ryzyko, bo siła rzeczy nikt nie eksperymentował na ciężarnych i karmiących, dzis mam przyjąć 2 dawkę i dotarły do mnie informacje, ze nie powinnam się szczepić podczas kp, potem ze jednak można, na warunkach jak przy 1 dawce. Ehh… chociaż karmie już 1 raz dziennie (w nocy), bo jesteśmy w trakcie odstawiania się (córka ma prawie 2 lata), a po pierwszej dawcę nic jej nie dolegało, to miałam trochę wątpliwości przez ta druga. Ale nic, idę i niech już mam spokój z tym wszystkim. Aha, i tez podczas Covida karmiłam normalnie, córka i mąż byli zdrowi 🤷‍♀️

 • Kasia
  15 stycznia 2021 at 21:42

  Ja jestem w grupie 0 , jestem na macierzyńskim, mam 8 miesięcznego synka i zapisałam się na szczepienie.
  Nowe wytyczne zalecają szczepienie matek karmiących .

 • Ola
  6 stycznia 2021 at 15:39

  Nie wiem co robić… Jestem w grupie 0, ale obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, po macierzyńskim, jeszcze przynajmniej rok będę na wychowawczym… Właściwie to siedzę z dziećmi w domu, pilnuję się, jednak obawiam się, że mąż może
  „przynieść” tę chorobę do domu, bo jest aktywny zawodowo… No i zastanawiam się czy teraz skorzystać ze szczepienia czy poczekać na badania na matkach karmiących…

 • Natalia
  5 stycznia 2021 at 18:22

  Mi odmówiono szczepienia z tego powodu.

 • Ewelina
  5 stycznia 2021 at 12:24

  A ja karmie mojego niemowlaczka juz 4 miesiac. Choruje na tarczyce i zastanawiam sie nad szczepieniem… powinnam podchodzic do szczepienia czy jednak nie? Ehhh

 • Natalia
  3 stycznia 2021 at 20:35

  Dziękuję za ten wpis. Póki co i tak muszę czekać na rozwiązanie więc liczę że do tego czasu będzie jeszcze więcej danych dotyczacych szczepienia a kp ale i tak juz coś wiecej wiem.

 • Aga
  31 grudnia 2020 at 19:49

  Rozwiałaś moje wątpliwości w sprawie szczepienia podczas kp. Dziękuję, bo zaczęłam się już wahać czy mogę się szczepić bez szkody dla dziecka.

 • Kati
  31 grudnia 2020 at 14:19

  A co jeżeli 2 miesiące temu chorowalam na covid karmiąc.?? Ja przeszłam to dość ciężko, nawet pokarmu przez kilka dni nie miałam, a mojemu dziecku nic nie było więc chyba wyssal przeciwciała z mlekiem. Chyba bez sensu to szczepienie by teraz było skoro one utrzymują się w organizmie do pół roku.

 • Iza
  30 grudnia 2020 at 19:14

  No i ja mam problem. Mogę się szczepić bo medyk a nie wiem czy moge bo karmię… 3 lata już… I szlak mnie trafia ze przez to musiałabym odstawić niemal już… Dziecku powiedziałam… Nie jest zachwycone… Niby obiecalo się pozegnać z mleczkiem za 2 dni… Ale nie wróżę sukcesu…

Comments are closed here.