Czy piersi mają pojemność?


Pewnie się zdziwicie – co to za pytanie. Jak to pojemność? Myśląc o pojemności myślimy zwykle o wielkości, a przecież wielkość piersi nie ma tu znaczenia w kontekście produkcji mleka.

Racja!

Za wielkość piersi odpowiada tkanka tłuszczowa, a za produkcję mleka tkanka gruczołowa.

W czasie ciąży i w pierwszych tygodniach laktacji tkanka gruczołowa intensywnie się rozwija. Mnożą się komórki produkujące mleko, receptory prolaktyny. Mleko, które te komórki produkują, wydziela się do pęcherzyków mlecznych. Pęcherzyki te mają jakąś zdolność do czasowego magazynowania mleka. Nie przepełnią się nigdy ponieważ działa na nie wsteczny inhibitor laktacji oraz baroreceptory w piersiach. Te dwa elementy są odpowiedzialne za to, że produkcja mleka zwalnia jak gruczoł się zapełnia.

Ale nie każdy gruczoł ma taką samą pojemność i zdolność przechowywania pokarmu. Zależy to od cech indywidualnych oraz od tego jak rozbudzony na pierwszym etapie laktacji jest gruczoł. Jak uruchomić piersi przeczytaj tu:

Tak więc zdolność przechowywania pokarmu u każdej kobiety jest inna, a to może się przekładać na indywidualny plan karmienia dziecka.

Co to oznacza?

Przede wszystkim nieważne jaką masz zdolność przechowywania mleka – dla Twojego dziecka jest ona zawsze wystarczająca!

Jeżeli Twoje piersi mają małą zdolność przechowywania mleka, to dziecko może potrzebować około 12 karmień na dobę, zwykle po skończeniu jedzenia z jednej piersi chce być przy drugiej. Karmienia mogą trwać dłużej, może być więcej nocnych karmień. Dość szybko możesz czuć dyskomfort jak piersi się zapełniają. Zwykle ta pojemność to ok 75 ml.

Jeżeli Twoje piersi mają średnią zdolność przechowywania pokarmu, to karmień może być około 10-11 na dobę, dziecko może ale nie musi chcieć jeść z obu piersi. Karmienia nie trwają długo, ale też nie kończą się szybko. Zwykle ta pojemność to ok 105 ml

Jeżeli Twoje piersią mają dużą zdolność do przechowywania mleka, to karmień może być około 8-10 na dobę. Twoje dziecko zwykle będzie jadło tylko z jednej piersi. Karmienia są w miarę krótkie, a przerwy nocne między karmieniami mogą być dłuższe. Możesz dłużej nie karmić i nie czuć dyskomfortu. Zwykle ta pojemność to ok 150 ml

Ponieważ dziecko w pierwszych miesiącach (1-9)  zjada dziennie mniej więcej ok. 900 ml mleka (ok. 35 ml/godzinę), to przy dużej pojemności piersi tych karmień może być mniej – przy małej więcej. Przy dużej pojemności noce mogą być mniej wypełnione karmieniami, przy małej bardziej.

Pamiętaj więc, żeby nie porównywać się z innymi mamami w temacie częstotliwości karmienia dziecka piersią – dla każdej z nas jest ona inna i każda z nas inaczej będzie te karmienia miała rozłożone w czasie dnia i nocy!

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

4 komentarze

 • Beata
  18 maja 2022 at 12:53

  Czy to normalne, że w ciągu dnia moje dziecko je co godzinę ? A karmienie trwa w granicach 5-10 minut ? W dodatku często przy jednym karmieniu je z obu piersi. Wieczorami zdarza się że domaga się piersi nawet co pół godziny. Mam ciągle wrażenie, że mam mało pokarmu. Synek ładnie przybiera ana wadze i zużywa dziennie 8-10 pieluszek. Ma obecnie 9 tygodni. Gdy ściągam pokarm laktatorem to jest ok. 60ml łącznie z obu piersi. Czy to jest normalne czy powinnam skorzystać z porady CDL ?

 • Ewelina
  4 stycznia 2021 at 12:02

  Czy dobrzy rozumiem, że to dowód na to, że choćby kobieta całymi dniami karmiła, to nigdy nie osiągnie mlecznego „wyniku ” innej mamy? Czy każda kobieta ma możliwość wyprodukowania ilości, dajmy na to, 1.5l mleka?

 • Kasia
  8 listopada 2020 at 19:36

  A jak to wygląda w sytuacji gdy dziecko porodzie nie jest z mamą – bo kangurowane ale z przyczyn zdrowotnych zostało przewiezione do innego szpitala – mama mleko odciąga dla utrzymania laktacji, i od początku jest butelka. próbują karmienia ale nie wychodzi, zostaje odciąganie pokarmu. Teraz syn kończy 3 miesiące, przy piersi płacze denerwuje się bardzo i od początku tak było no i po piersi musiał poprawić butelką – choć jadł długo i ładnie.. Moja laktacja jest na poziomie 40 max 60ml przez cały dzień a syn je każdorazowo 90-120ml.czy dalej próbować? Karmienie to piękna przygodna którą przeżyłam..ale odciągnie to inna para kaloszy..

 • Magdalena
  8 listopada 2020 at 19:07

  Czy po tygodniu bez karmienie można pobudzić laktację? Dziecko źle zdiagnozowane i nie ma uczulenia na mój pokarm tylko AZS 😓 i przez to półtora tygodnia jest na mm

Comments are closed here.