Karmienie piersią i COVID-19 – rozdzielanie chorej mamy od noworodka


Wczoraj ukazała się ciekawa informacja z Nowego Jorku, dotycząca transmisji wirusa powodującego COVID-19 z mamy na noworodka. Przeanalizowano ok. 100 przypadków mam chorych na COVID oraz ich noworodków, które przyszły na świat w szpitalu. Okazuje się, że przy zachowaniu zasad higieny, ryzyko zarażenia noworodka od mamy jest niskie. Jest to jedno z najbardziej szczegółowych badań dostępnych aktualnie, dotyczące ryzyka transmisji choroby z mamy na dziecko. Okazuje się, że praktyka ograniczania kontaktu czy rozdzielania mam i dzieci powinna ulec zmianie.

W czasie badania w celu ograniczenia ryzyka zachorowania dzieci na COVID-19 personel szpitala praktykował dystans społeczny, nosił maski a mamy chore były umieszczane w pojedynczych pokojach razem z dziećmi. Personel zapewnił mamom materiały edukacyjne nt. COVID-19 i został skrócony czas pobytu w szpitalu u wszystkich mam bez powikłań porodowych.

Większość noworodków przebywała w pokoju z matkami. Niemowlęta, które przebywały z matkami, były umieszczane w łóżeczkach ochronnych około 2 metrów od łóżek matek. Zachęcano do bezpośredniego karmienia piersią i kontaktu skóra do skóry, pod warunkiem, że matki nosiły maski i myły ręce i piersi wodą z mydłem.

Kontakt skóra do skóry i wczesne, wyłączne karmienie piersią pomagają dziecku dobrze się rozwijać i nie ma powodu, aby przerwać karmienie z powodu wirusa. Do tej pory nie wykryto transmisji wirusa, który może powodować infekcję COVID-19, poprzez mleko matki i karmienie piersią.

Noworodki i niemowlęta są w grupie niskiego ryzyko COVID-19. Wśród nielicznych przypadków potwierdzonych u dzieci większość przechodzi zakażenie COVID-19 łagodnie lub bezobjawowo. Karmienie piersią wzmacnia układ odpornościowy dziecka, a przeciwciała matki są przekazywane dziecku w mleku matki i pomagają dziecku zwalczać różne infekcje. Jeśli niemowlę lub małe dziecko zachoruje na COVID-19 lub inną infekcję należy kontynuować karmienie piersią.

Podobne z resztą zdanie ma m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. WHO zaleca, aby matki z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19 były zachęcane do inicjowania lub kontynuowania karmienia piersią. Należy informować matki, że korzyści płynące z karmienia piersią znacznie przewyższają potencjalne ryzyko transmisji. Matka i niemowlę powinny mieć możliwość: pozostania razem w systemie rooming-in, kontaktu skóra do skóry, w tym kangurowania, szczególnie bezpośrednio po porodzie i podczas porodu, karmienia piersią, niezależnie od tego, czy mama lub dziecko są podejrzewani lub mają potwierdzony COVID-19.

Ponadto wykryto wydzielnicze IgA w mleku matek po wcześniejszym zakażeniu COVID-19. Chociaż siła i trwałość sIgA reaktywnej na COVID-19 nie została jeszcze określona, ​​to wiele innych składników bioaktywnych, takich jak laktoferyna, która nie tylko chroni przed infekcjami, ale poprawia funkcje neuropoznawcze i rozwój immunologiczny dziecka są obecne w mleku matki.

Głównym czynnikiem zarażenia jest droga kropelkowa – nie mleko. Jeśli potwierdzono / podejrzewa się, że matka ma COVID-19 powinna ona:

 • Często myć ręce mydłem i wodą lub używać produktów do czyszczenia rąk na bazie alkoholu, zwłaszcza przed dotknięciem dziecko
 • Nosić maskę podczas karmienia.

Ważne uwagi:

– Należy wymieniać maski, gdy tylko staną się wilgotne

– Natychmiast wyrzucić użytą maski

– Nie używać ponownie maski

– Nie dotykać przedniej części maski, ale zdjąć ją od tyłu lub z boku

 • Kichać lub kasłać w chusteczkę, a potem natychmiast ją wyrzuć i użyć od razu produktu do czyszczenia rąk na bazie alkoholu lub umyć ręce ponownie mydłem i czystą wodą
 • Regularnie czyścić i dezynfekować powierzchnie.

A dlaczego w niektórych miejscach wytyczne są inne?

Zalecenia WHO dotyczące kontaktu matka/niemowlę oraz karmienia piersią opierają się nie tylko na pełnym ujęciu ryzyka zakażenia niemowlęcia COVID-19, ale także na ujęciu ryzyka poważnej zachorowalności i śmiertelności związanych z

 • brakiem karmienia piersią,
 • niewłaściwego stosowania produktów mlekozastępczych

oraz

 • braku korzyści z kontaktu skóry do skóry i karmienia piersią.

Rekomendacje innych organizacji mogą koncentrować się jedynie na zapobieganiu transmisji COVID-19 bez pełnego rozważenia znaczenia kontaktu skóra do skóry i karmienia piersią.

 

Ź:

Breastfeeding and COVID-19 Scientific brief 23 June 2020, WHO
https://www.globalbreastfeedingcollective.org/sites/unicef.org.globalbreastfeedingcollective/files/2020-07/Key-advocacy-messages-on-BF-and-COVID-19.pdf
https://www.who.int/docs/default-source/maternal-health/faqs-breastfeeding-and-covid-19.pdf
Dumitriu D, Emeruwa UN, Hanft E, et al. Outcomes of Neonates Born to Mothers With Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Infection at a Large Medical Center in New York City. JAMA Pediatr. Published online October 12, 2020. doi:10.1001/jamapediatrics.2020.4298
https://www.unicef.org/eap/breastfeeding-during-covid-19
https://waba.org.my/v3/wp-content/uploads/2020/04/Publications-and-references-on-COVID-19-revised.pdf
Columbia University Irving Medical Center. „Very low risk to newborns from moms with COVID-19, finds study.” ScienceDaily. ScienceDaily, 12 October 2020. www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201012120000.htm
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

7 komentarzy

 • Nezja
  7 grudnia 2020 at 13:29

  Czy istnieją informacje nt. Szczepień przeciw covid przy kp? W ciąży odradza się, a z zajściem trzeba czekać co najmniej dwa miesiące. A KP?

 • Alicja
  20 października 2020 at 13:32

  Apelując w związku z zagrożeniem rozdzielenia w wyniku kwarantanny lub zarażenia covid. Proszę o uzupełnienie wpisu lub nowy wpis o sposobie radzenia sobie w takiej sytuacji. Co zrobić podczas rozłąki z laktacją, jak później próbować karmić itp.

 • Alicja
  17 października 2020 at 23:01

  Myślę, że tu nie tyle matki trzeba edukować, co dyrektorów szpitali i ministra zdrowia. Matki zazwyczaj czują silną potrzebę bycia z dziećmi, nastomiast nie zawsze szpitale im to umożliwiają. I to jest straszne…

 • Karolina
  14 października 2020 at 09:29

  Dziękuję za artykuł. A czy może wiadomo, jak, sprawa się ma do praktyki stosowanej w naszym kraju? Jestem zielona w temacie. Czy przyjmując kobietę do porodu ma ona wykonywany test na Covid? Co jeśli okaże się, że wyszedł pozytywny? Rzeczywiście pozwalają zachować maleństwo przy sobie, karmić i obcować z nim od pierwszych chwil? Przeraża mnie ciąża w czasie pandemii, co prawda do porodu jeszcze kilka miesięcy, ale ciągle coś się zmienia i zaczynam się bać.

  • Asia
   3 listopada 2020 at 10:41

   W Olsztynie w jednym ze szpitali wystosowano oficjalna informacje, zgodnie z ktora kazda ciezarna pacjetka ma miec zrobiony test na covid. W przypadku chociazby podejrzenia zakazenia dzieci sa ODDZIELANE od matek 🙁 -dramat!!!

 • Agata
  13 października 2020 at 15:43

  A miałam się pytać jak to jest z karmieniem i dodatnim covidem. Mój syn ma 22 miesiące, ja nadal karmie piersią, a od dwóch dni mam wynik covid pozytywny. Nie karmie w maseczce, nikt mi nie potrafił odpowiedzieć czy można czy nie można karmić więc potraktowałam to jak każdą chorobę. Mam nadzieje, że obejdzie się bez sensacji.

  • Iwona
   16 października 2021 at 10:44

   U mnie ta sama sytuacja, syn 24 miesiące. Miałam do wyboru – albo nagle odstawienie i wyprowadzic sie z domu. Albo kontynuować KP, ale wtedy bez izolacji od synka. Wybrałam to drugie. Mam nadzieję, że słusznie ..

Comments are closed here.