Torbiel mleczna w czasie laktacji


Czasem w czasie laktacji mamy wyczuwają u siebie w piersi guzek. Takie zmiany zawsze trzeba zbadać u lekarza diagnosty (USG lub Mammografia).

Jedną ze zmian łagodnych jakie mogą pojawić się w czasie laktacji jest torbiel mleczna.

Torbiel tworzy się na skutek niedrożności kanalika oraz podwyższonego poziomu prolaktyny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana w postaci torbieli wypełnionej mlekiem. W dotyku zwykle jest miękka i ruchoma, niekiedy powoduje dyskomfort i jest tkliwa. Zwykle ma wielkość od 1 do 6 cm średnicy. Pojawia się raczej rzadko, najczęściej na początku laktacji, ale nie wyłącznie. Nie powoduje objawów zapalenia tj. gorączki czy osłabienia.

Niekiedy taka zmiana może wyglądać niepokojąco na USG i przybierać różne kształty. Czasem może wyglądać na pierwszy rzut oka jak guz lity (jedno badanie pokazało, że nawet w 13% obraz może przypominać zmianę litą), czyli zmiana z podejrzeniem złośliwości, ale badanie dobrym sprzętem przez doświadczonego diagnostę może szybko wykluczyć taką możliwość. Z czasem torbiel może być twardsza, gdyż mleko w jej wnętrzu gęstnieje. Zwykle jednak ma bardzo wyraźne granice.

Przykładowe zdjęcia USG torbieli mlecznej:

zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   
zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   
zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   
zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   

W rzeczywistości torbiel mleczna jest niegroźną zmianą piersi, która w większości przypadków sama się cofa z czasem. Oczywiście takie zmiany należy obserwować i lekarz może zlecić powtórną diagnostykę. Niekiedy wykonywana jest biopsja, żeby wykluczyć złośliwość. Można też zlecić wyciągnięcie zawartości torbieli strzykawką ale nie jest to zawsze wymagane, a głównie wtedy kiedy torbiel powoduje ból, ucisk lub jest w miejscu wrażliwym lub przeszkadza (np. pod zagięciem biustonosza).

Jeżeli torbiel tworzy się przy okazji stanu zapalnego należy podjąć leczenie zgodne z zaleceniami lekarza np. stosować antybiotyki i dbać żeby nie dopuścić do powstania ropnia.  Torbiele często stanowią pozostałości po stanach zapalnych czy uszkodzeniach lub zatkaniu kanalika.

Przeczytaj więcej o stanach zapalnych w piersi

 

.
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj