Torbiel mleczna w czasie laktacji


Czasem w czasie laktacji mamy wyczuwają u siebie w piersi guzek. Takie zmiany zawsze trzeba zbadać u lekarza diagnosty (USG lub Mammografia).

Jedną ze zmian łagodnych jakie mogą pojawić się w czasie laktacji jest torbiel mleczna.

Torbiel tworzy się na skutek niedrożności kanalika oraz podwyższonego poziomu prolaktyny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana w postaci torbieli wypełnionej mlekiem. W dotyku zwykle jest miękka i ruchoma, niekiedy powoduje dyskomfort i jest tkliwa. Zwykle ma wielkość od 1 do 6 cm średnicy. Pojawia się raczej rzadko, najczęściej na początku laktacji, ale nie wyłącznie. Nie powoduje objawów zapalenia tj. gorączki czy osłabienia.

Niekiedy taka zmiana może wyglądać niepokojąco na USG i przybierać różne kształty. Czasem może wyglądać na pierwszy rzut oka jak guz lity (jedno badanie pokazało, że nawet w 13% obraz może przypominać zmianę litą), czyli zmiana z podejrzeniem złośliwości, ale badanie dobrym sprzętem przez doświadczonego diagnostę może szybko wykluczyć taką możliwość. Z czasem torbiel może być twardsza, gdyż mleko w jej wnętrzu gęstnieje. Zwykle jednak ma bardzo wyraźne granice.

Przykładowe zdjęcia USG torbieli mlecznej:

zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   
zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   
zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   
zdjęcie dzięki uprzejmości czytelniczki   

W rzeczywistości torbiel mleczna jest niegroźną zmianą piersi, która w większości przypadków sama się cofa z czasem. Oczywiście takie zmiany należy obserwować i lekarz może zlecić powtórną diagnostykę. Niekiedy wykonywana jest biopsja, żeby wykluczyć złośliwość. Można też zlecić wyciągnięcie zawartości torbieli strzykawką ale nie jest to zawsze wymagane, a głównie wtedy kiedy torbiel powoduje ból, ucisk lub jest w miejscu wrażliwym lub przeszkadza (np. pod zagięciem biustonosza).

Jeżeli torbiel tworzy się przy okazji stanu zapalnego należy podjąć leczenie zgodne z zaleceniami lekarza np. stosować antybiotyki i dbać żeby nie dopuścić do powstania ropnia.  Torbiele często stanowią pozostałości po stanach zapalnych czy uszkodzeniach lub zatkaniu kanalika.

Przeczytaj więcej o stanach zapalnych w piersi

 

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

2 komentarze

 • Aga
  3 grudnia 2021 at 20:46

  Czy takie torbiele mogą się pojawić w następstwie nieumiejętnego odstawienia dziecka od piersi ?
  Czy takie uwięzione mleko może pozostać na zawsze w piersiach?
  Mimo, ze odstawiłam dziecko prawie 3 lata temu to mam wrażenie, że cały czas (szczególnie w drugiej części okresu) zbiera mi się mleko, mam takie charakterystyczne ukłucia jak miałam, gdy zbliżała sie pora karmienia. A w obrazie USG są widoczne torbiele. (Miałam często problemy z zapchanymi kanalikami w okresie karmienia. Ale z pierwszym dzieckiem, które odstawiło się samo piersi wróciły do normy, a z drugim, które odstawiałam mimo jego woli nigdy normy nie było).

  • Dominika
   31 lipca 2022 at 07:06

   Aga, nie jestem specjalistą ale moja teściowa również miała zapalenie piersi przez zatkany kanalik mleczny. Przez lata już gdy dziecko dorosło mówiła że czuję że „naplywa” jej pokarm. Niestety, po 25 latach od zakończenia karmienia zachorowała na nowotwór kanalika mlecznego właśnie, w tym samym miejscu w którym wtedy było zatkane zrobił się guz. Dlatego lepiej żebyś regularnie to kontrolowała.

Comments are closed here.