Czy moje dziecko prawidłowo przybiera na wadze?


Zastanawiasz się, czy dziecko się najada? Czy Twoje mleko jest wartościowe? Czy częste karmienia są spowodowane głodem? A może myślisz, że jest za chude lub za nisko na centylach? Ten wpis jest dla Ciebie.

Będę w nim mówić o wadze dzieci urodzonych o czasie, zdrowych i karmionych piersią.

Uwaga: Poniższy post nie zastąpi opieki lekarskiej, nie stanowi też porady laktacyjnej i ma charakter tylko informacyjny. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoją położną środowiskową, Doradcą Laktacyjnym lub Konsultantem IBCLC.

Jak ważyć dziecko

Zakładam, że jak wyszłaś z dzieckiem ze szpitala, to zaczęło ono przybierać na wadze.

Tak?

To super!

Nie?

Koniecznie jak najszybciej udaj się do poradni POZ do swojej położnej środowiskowej lub skontaktuj się z CDL lub IBCLC.

Ale zakładam, że tak.

Wskaźniki skutecznego karmienia znajdziesz TUTAJ.

Oznaki głodu u dziecka znajdziesz TUTAJ.

Pamiętaj, że dziecka nie trzeba ważyć codziennie. O częstotliwości ważenia zadecyduje Twoja położna / Twój pediatra. Najczęściej raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, czasem raz w miesiącu.

Dziecko powinno być ważone zawsze na tej samej wadze. Zwróć uwagę, żeby była ona stawiana zawsze w tym samym bezpiecznym miejscu na stabilnym twardym podłożu (stół, podłoga). Ważymy dziecko bez pieluszki na pupie i nie odejmujemy „na oko” pieluszki i jej zawartości. Po prostu rozbierz dziecko do golasa. Staraj się ważyć dziecko mniej więcej o tej samej porze. Na wadze możesz położyć pieluszkę tetrową, ale zanim położysz na niej malucha, wytaruj ją dokładnie.

I bach – masz zważone dziecko. Zapisuj wagę i datę.

Jak rozumieć masę ciała dziecka

Dlaczego ważenie dzieci codziennie bez wskazania jest bez sensu?

Bo dzieci przybierają na wadze różnie. Raz 10 g, raz 89 g, a kolejnego dnia 13 g. Codzienne ważenie zdrowych dzieci bez problemów i takich, które rosną, i zachowane są wskaźniki skutecznego karmienia, jest stratą czasu. Dopiero w dłuższych przedziałach czasowych waga może być analizowana pod kątem przyrostów.

 

Dzieci powinny średnio przybierać na wadze:

 • 26–31 g dziennie w pierwszym kwartale 
 • 17–18 g dziennie w drugim kwartale
 • 12–13 g dziennie w trzecim kwartale
 • 9 g dziennie w czwartym kwartale

Albo:

 • 182–217 g/tydz. w pierwszym kwartale
 • 119–126 g/tydz. w drugim kwartale
 • 84–91 g/tydz. w trzecim kwartale
 • 63 g/tydz. w czwartym kwartale

Pamiętać należy także o tym, że jak to w życiu z bobasem bywa, „dziecko tej książki nie widziało i nie zawsze równo trzyma się tabelki”. Normy te są uśrednione dla dzieci na 50 centylu i u dzieci na niższych centylach mogą być mniejsze, a u dzieci na wyższych centylach nieco większe.

Spójrzcie jeszcze raz na te średnie przyrosty. 

Czy widzicie coś charakterystycznego?

DZIECI Z CZASEM ZWALNIAJĄ!

Muszą zwalniać, bo inaczej wszyscy byśmy rośli bez opamiętania i mierzyli 2 m na 2 m w każdą stronę. Także w drugim kwartalne (sławny czwarty miesiąc) możecie zaobserwować:

 • dziecko mniej przybiera na wadze (czasem i dużo mniej, bo między 26–31 g z pierwszego kwartału, a 17–18 g z drugiego jest wielka różnica)
 • piersi wydają się „puste” i nie zapełniają się tak gwałtownie i znacząco
 • dziecko potrafi „mieć marudę” przy piersi

Często wtedy myślimy: „Ooooo, coś nie tak z laktacją, nie najada się i wolniej przybiera!”. Zanim wpadniecie w ten stres, sprawdźcie z położną WSK i policzcie przybieranie na wadze. Bo w okresie od drugiego kwartału życia dziecka ono musi zwolnić w przybieraniu na wadze!

Po porodzie dzieci spadają na wadze – to fizjologia

Dzieci spadają na wadze po porodzie. Między 6–7% spadku od wagi urodzeniowej jest to spadek fizjologiczny, ale uważa się że do spadku 10% wagi urodzeniowej potrzebna jest jedynie obserwacja i ewentualna korekta techniki karmienia. Spadki powyżej 10% należy oceniać indywidualnie i nie stanowią one automatycznie powodu do dokarmiania.

Po fizjologicznym spadku wagi w szpitalu dziecko powinno wrócić do wagi urodzeniowej po 10–14 dniach.

Około 5-–6 miesiąca (niekiedy 4–5) dzieci powinny podwoić masę urodzeniową!

W pierwszym roku waga dziecka karmionego piersią wynosi od 2,5 do 3 razy wagi urodzeniowej.

Jak policzyć, czy dziecko dobrze przybiera na wadze?

 1. Zapisujemy najmniejszą znaną nam wagę (NZNW) i datę jej wykonania
 2. Zapisujemy wagę najnowszą (NW) i datę jej wykonania
 3. Liczymy:

NW – NZNW / Liczba dni, która minęła = Średnie przybieranie na wadze na dobę

Przykładowo

Staś urodził się z wagą 3800 g. W drugiej dobie zaliczył spadek i ważył 3580 g. Potem już przybierał na wadze. Teraz ma 14 dni i waży 3895 g.

NZNW = 3580 g

NW = 3895 g

Liczba dni: 14 – 2 = 12

3895 – 3580/12 = 26,25 g

Staś przybiera na wadze w normie.

Ten wynik nie oznacza automatycznie, że wszystko jest OK. Żeby to ocenić należy sprawdzić pozostałe wskaźniki skutecznego karmienia, przeprowadzić wywiad i obserwację karmienia. Należy też dokonać pomiarów ciała, czyli ocenić tempo wzrastania i zmierzyć obwód klatki piersiowej i główki.

Kolejny przykład:

Kasia urodziła się z wagą 4100 g. W trzeciej dobie spadła do 3772 g i zaczęła przybierać na wadze.  Po 42 dniach ważyła 4800 g.

NZNW = 3772 g

NW = 4800 g

Liczba dni: 42 – 3 = 39

4800 – 3772/39 = 26,35 g

Kasia przybiera na wadze w normie.

Ten wynik nie oznacza automatycznie, że wszystko jest OK. Żeby to ocenić, należy sprawdzić pozostałe wskaźniki skutecznego karmienia, przeprowadzić wywiad i obserwację karmienia. Należy też dokonać pomiarów ciała, czyli ocenić tempo wzrastania i zmierzyć obwód klatki piersiowej i główki.

korekta: AD VERBA

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

17 komentarzy

 • Joanna
  28 września 2022 at 20:49

  No właśnie..co jeśli maluch przybiera znacznie wiecej niż normy (w 2 tyg. 500 g, w trzecim 450 g). Karmiona tylko piersią Urodzona po terminie, waga urodzeniowa praw8dlowa. Czy możliwe, że przekarmiam? Np. źle odczytując sygnały, podaje pierś , a powinnam inaczej zaspakajać potrzeby (np. dziecko ma tylko potrzebę ssania, a nie jedzenia… no ale je przy okazji). Brakuje takich informacji… bo wszędzie się zawsze skupiają na niedokarmieniu.

 • Kasia
  6 września 2020 at 19:25

  Mój maluszek przybiera znacznie więcej niż wynosi norma. Ostatnio pediatra powiedziała, że wyskoczył już z siatki centylowej. Dziś waży 7,2 kg ( masa urodzeniowa 3,6 kg) wiec podwoił już masę urodzeniowa, a dopiero za 2 dni skończy 3 miesiące. W pierwszych 2 tygodniach był trochę dokarmiamy mlekiem modyfikowanym ale od tamtej pory jest tylko na piersi, karmiony na żądanie i od jakiegoś miesiąca prawie wyłącznie w dzień bo przesypia całe noce. Ostatnio czas karmienia się znacznie skrócił bo je dużo efektywniej ale tempo przybierania nie zmalało. Czy moje mleko może być za bardzo kaloryczne ze tempo wzrostu jest znacznie powyżej normy?

 • Ola
  28 marca 2020 at 08:23

  A jesli dziecko przybiera mniej niz norma? Wskazniki prawidlowego karmienia sa spelnione, a waga idzie w górę, ale bardzo opornie. Co prawda dopiero dotarla do nas waga, wiec dziecko bylo w ciagu 2 tygodni wazone na 3 roznych wagach i w roznych porach, dopiero teraz beda zachowane stale pory i 1 waga. Dziecko wyglada jakby przybieralo i zachowuje sie normalnie jak na noworodka.

  • Paula
   15 sierpnia 2020 at 15:19

   Nie przejmować się! Jak przybiera, sika i robi kupki to jest ok. Każde dziecko jest inne, ma inna historie wiec nie ma co się trzymać tabelek ! Szkoda że ten artykuł nie ma takiego wydźwięku

 • Justyna
  21 marca 2020 at 21:06

  Moje dziecko w 2 tygodniu życia przybierało na wadze 21 g dziennie, myślałam że jest źle, ale pediatra powiedziała że jest ok. I dobrze że nie zaczęłam dokarmiać, bo w 3 tygodniu przybierała już 33 g dziennie.

 • Lana
  15 stycznia 2020 at 09:54

  Ja się zaczełam trochę martwić. Syn za tydzień kończy 11 miesięcy. Według obliczeń średnio na dobę przybiera 8,14g. Trochę tak ubogo. Patrząc na to ile je to dziwne, że tylko tyle przybiera. Chociaż ostatnio dosyć często robi kupki. Boję się, że nie najada się z piersi… Starszego karmiłam 2.5 roku… chyba potrzebuje jakiejś rady..

 • Sylwia
  15 listopada 2019 at 11:37

  U nas po kilku trudnościach w pierwszych tygodniach kamienia i martwienia się o wagę synka nastał spokój. Czy raczej było martwienie się całego otoczenia o zbyt szybki wzrost wagi. Leon po 6 miesiącach kp potroił wagę- z 3 kg noworodka wyrósł nam 9 kg maluch. Nas to cieszyło, synek rozwijał się dobrze, był uśmiechnięty, spokojny, w skupieniu poznawał swoje możliwości. Ale ile się nasłuchaliśmy, że go przekarmiamy, że za dużo cyca dostaje, że pewnie mam za tłuste mleko.. itp. Rady szybko ucinam krótkim ” mleko jest dobre, a synek zdrowo się rozwija”. Dobrze, że pediatra normalna i popiera kp dopóki nam się będzie podobało przy jednoczesnym rozszerzeniu diety. I tak nam 8 miesięcy zleciało, Leoś dalej przybiera w swoim tempie i nie planujemy zrezygnować z kp w najbliższym czasie. Dalszym też nie 🙂 Niech pije dopóki ma chęć.

 • Dorota
  9 listopada 2019 at 22:03

  A co z przybieraniem ponad normę? Niby wiem że dziecka nie można na piersi przekarmic ale… 😀 Z córką miałam ciągle stres, że za mało przybiera natomiast syn wg wyliczeń średnio 60 g na dobę przybiera.

 • Łucja
  6 listopada 2019 at 15:17

  Mój malec nie podwoił wagi w 6 miesiącu a dopiero w 7 🙁 Pediatra nigdy nic nie powiedziała że coś jest nie tak…teraz się zestresowałam. Jest szczuplutki ale wygląda normalnie i ma słodkie pulaski…nigdy nie pomyślałam że jest niedożywiony. Za to niektóre bobasy wyglądają jak mutanty więc się zastanawiam czy aby ma pewno należy podwoić wagę na pół roku. Przez pierwsze 6 mies wyłącznie na piersi. Teraz ma 9 miesięcy i wg tych wyliczeń brakuje mu jakieś 300 g do wagi wg minimalnych przyrostów.

 • Marta
  6 listopada 2019 at 08:54

  Mój synek urodził się w 33 tygodniu ciąży. Jako wcześniak początkowo był karmiony w szpitalu przez sondę, później butelką ale cały czas na moim pokarmie. Między jedną wizytą u pediatry a drugą (11 dni) przybrał 552 g. Lekarz powiedział, że w przypadku wcześniaków nie można trzymać się norm, gdyż one „nadganiają” swoich rówieśników – również wagowo.

 • Karolina
  5 listopada 2019 at 20:33

  Móje dziecko konczy 3 mce – urodzona o czasie z waga 3100 teraz 4500. Przybrała tylko 1400g. Jest w okolicach 3 centyla… Martwię się mocno, inni nie wiedzą problemu, a przez stres mleka coraz mniej.

 • aska
  5 listopada 2019 at 13:46

  Tosia urodziła sie z 2840, (38t3d) spadła do 2600 w drugiej dobie, dzis w 93 dobie wazy 5410, czy w 4tym miesiącu nadal bierzemy pod uwagę wagę najniższa o od niej obliczamy przyrosty? w pierwszych dwoch miesiącach przybierała ponad normę, w trzecim 20g/dobe średnio, zwolniła mega. 19 centyl przy narodzinach, 29 pod koniec 2 miesiąca, 24 teraz. i moje stresy czy wszystko jest ok…

 • Eee
  5 listopada 2019 at 09:40

  Hafija, a co jeśli dziecko na samej piersi przybiera dwa razy tyle co max normy? Nic tylko się cieszyć? 😉
  Na wyjście waga 2620 a po 25 dniach 4080 czyli ponad 56g na dzień.

  • Agnieszka
   11 stycznia 2020 at 08:08

   Dziecko z niską wagą urodzeniową przybiera inaczej. Też tak mieliśmy prze pewien czas. A teraz rok i 9kg, więc mniej niż większość rówieśników.

  • Alicja
   27 maja 2022 at 20:43

   U nas też taki przyrost większy niż ,,średnia „

 • Julia
  5 listopada 2019 at 00:31

  A co jeśli dziecko jest tylko na piersi a przybiera znacznie więcej w pierwszym kwartale? Zaznaczam, że urodziło się z niską masa urodzeniową.

 • Anna
  4 listopada 2019 at 22:48

  A co jeśli moje dziecko nie przybiera dużo na wadze właściwie od miesiaca jesteśmy na jakimś 150 g mamy 4 skończone, ale nie jest głodne… je malo i często co 1.5 h czasem mało i baaaaardzo Zadko no nie chce… Przystawiam je częściej to je jak kot naplakał i juz nieee ale licząc procentowo nadal jesteśmy w normie a nie w niedowadze, było kilka ekscesow typu 2 tyg nie chęci do jedzenia po szczepieniu i kolejne 2 tyg polykabie powietrza mniej mleka ale już ok, hellp a butelka nie wchodzi w grę próbowałam walam kilka razy w różnych odstępach czasu

Comments are closed here.