Czy moje dziecko prawidłowo przybiera na wadze?


Zastanawiasz się, czy dziecko się najada? Czy Twoje mleko jest wartościowe? Czy częste karmienia są spowodowane głodem? A może myślisz, że jest za chude lub za nisko na centylach? Ten wpis jest dla Ciebie.

Będę w nim mówić o wadze dzieci urodzonych o czasie, zdrowych i karmionych piersią.

Uwaga: Poniższy post nie zastąpi opieki lekarskiej, nie stanowi też porady laktacyjnej i ma charakter tylko informacyjny. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoją położną środowiskową, Doradcą Laktacyjnym lub Konsultantem IBCLC.

Jak ważyć dziecko

Zakładam, że jak wyszłaś z dzieckiem ze szpitala, to zaczęło ono przybierać na wadze.

Tak?

To super!

Nie?

Koniecznie jak najszybciej udaj się do poradni POZ do swojej położnej środowiskowej lub skontaktuj się z CDL lub IBCLC.

Ale zakładam, że tak.

Wskaźniki skutecznego karmienia znajdziesz TUTAJ.

Oznaki głodu u dziecka znajdziesz TUTAJ.

Pamiętaj, że dziecka nie trzeba ważyć codziennie. O częstotliwości ważenia zadecyduje Twoja położna / Twój pediatra. Najczęściej raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, czasem raz w miesiącu.

Dziecko powinno być ważone zawsze na tej samej wadze. Zwróć uwagę, żeby była ona stawiana zawsze w tym samym bezpiecznym miejscu na stabilnym twardym podłożu (stół, podłoga). Ważymy dziecko bez pieluszki na pupie i nie odejmujemy „na oko” pieluszki i jej zawartości. Po prostu rozbierz dziecko do golasa. Staraj się ważyć dziecko mniej więcej o tej samej porze. Na wadze możesz położyć pieluszkę tetrową, ale zanim położysz na niej malucha, wytaruj ją dokładnie.

I bach – masz zważone dziecko. Zapisuj wagę i datę.

Jak rozumieć masę ciała dziecka

Dlaczego ważenie dzieci codziennie bez wskazania jest bez sensu?

Bo dzieci przybierają na wadze różnie. Raz 10 g, raz 89 g, a kolejnego dnia 13 g. Codzienne ważenie zdrowych dzieci bez problemów i takich, które rosną, i zachowane są wskaźniki skutecznego karmienia, jest stratą czasu. Dopiero w dłuższych przedziałach czasowych waga może być analizowana pod kątem przyrostów.

 

Dzieci powinny średnio przybierać na wadze:

 • 26–31 g dziennie w pierwszym kwartale 
 • 17–18 g dziennie w drugim kwartale
 • 12–13 g dziennie w trzecim kwartale
 • 9 g dziennie w czwartym kwartale

Albo:

 • 182–217 g/tydz. w pierwszym kwartale
 • 119–126 g/tydz. w drugim kwartale
 • 84–91 g/tydz. w trzecim kwartale
 • 63 g/tydz. w czwartym kwartale

Pamiętać należy także o tym, że jak to w życiu z bobasem bywa, „dziecko tej książki nie widziało i nie zawsze równo trzyma się tabelki”. Normy te są uśrednione dla dzieci na 50 centylu i u dzieci na niższych centylach mogą być mniejsze, a u dzieci na wyższych centylach nieco większe.

Spójrzcie jeszcze raz na te średnie przyrosty. 

Czy widzicie coś charakterystycznego?

DZIECI Z CZASEM ZWALNIAJĄ!

Muszą zwalniać, bo inaczej wszyscy byśmy rośli bez opamiętania i mierzyli 2 m na 2 m w każdą stronę. Także w drugim kwartalne (sławny czwarty miesiąc) możecie zaobserwować:

 • dziecko mniej przybiera na wadze (czasem i dużo mniej, bo między 26–31 g z pierwszego kwartału, a 17–18 g z drugiego jest wielka różnica)
 • piersi wydają się „puste” i nie zapełniają się tak gwałtownie i znacząco
 • dziecko potrafi „mieć marudę” przy piersi

Często wtedy myślimy: „Ooooo, coś nie tak z laktacją, nie najada się i wolniej przybiera!”. Zanim wpadniecie w ten stres, sprawdźcie z położną WSK i policzcie przybieranie na wadze. Bo w okresie od drugiego kwartału życia dziecka ono musi zwolnić w przybieraniu na wadze!

Po porodzie dzieci spadają na wadze – to fizjologia

Dzieci spadają na wadze po porodzie. Między 6–7% spadku od wagi urodzeniowej jest to spadek fizjologiczny, ale uważa się że do spadku 10% wagi urodzeniowej potrzebna jest jedynie obserwacja i ewentualna korekta techniki karmienia. Spadki powyżej 10% należy oceniać indywidualnie i nie stanowią one automatycznie powodu do dokarmiania.

Po fizjologicznym spadku wagi w szpitalu dziecko powinno wrócić do wagi urodzeniowej po 10–14 dniach.

Około 5-–6 miesiąca (niekiedy 4–5) dzieci powinny podwoić masę urodzeniową!

W pierwszym roku waga dziecka karmionego piersią wynosi od 2,5 do 3 razy wagi urodzeniowej.

Jak policzyć, czy dziecko dobrze przybiera na wadze?

 1. Zapisujemy najmniejszą znaną nam wagę (NZNW) i datę jej wykonania
 2. Zapisujemy wagę najnowszą (NW) i datę jej wykonania
 3. Liczymy:

NW – NZNW / Liczba dni, która minęła = Średnie przybieranie na wadze na dobę

Przykładowo

Staś urodził się z wagą 3800 g. W drugiej dobie zaliczył spadek i ważył 3580 g. Potem już przybierał na wadze. Teraz ma 14 dni i waży 3895 g.

NZNW = 3580 g

NW = 3895 g

Liczba dni: 14 – 2 = 12

3895 – 3580/12 = 26,25 g

Staś przybiera na wadze w normie.

Ten wynik nie oznacza automatycznie, że wszystko jest OK. Żeby to ocenić należy sprawdzić pozostałe wskaźniki skutecznego karmienia, przeprowadzić wywiad i obserwację karmienia. Należy też dokonać pomiarów ciała, czyli ocenić tempo wzrastania i zmierzyć obwód klatki piersiowej i główki.

Kolejny przykład:

Kasia urodziła się z wagą 4100 g. W trzeciej dobie spadła do 3772 g i zaczęła przybierać na wadze.  Po 42 dniach ważyła 4800 g.

NZNW = 3772 g

NW = 4800 g

Liczba dni: 42 – 3 = 39

4800 – 3772/39 = 26,35 g

Kasia przybiera na wadze w normie.

Ten wynik nie oznacza automatycznie, że wszystko jest OK. Żeby to ocenić, należy sprawdzić pozostałe wskaźniki skutecznego karmienia, przeprowadzić wywiad i obserwację karmienia. Należy też dokonać pomiarów ciała, czyli ocenić tempo wzrastania i zmierzyć obwód klatki piersiowej i główki.

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

9 komentarzy

 • Anna
  4 listopada 2019 at 22:48

  A co jeśli moje dziecko nie przybiera dużo na wadze właściwie od miesiaca jesteśmy na jakimś 150 g mamy 4 skończone, ale nie jest głodne… je malo i często co 1.5 h czasem mało i baaaaardzo Zadko no nie chce… Przystawiam je częściej to je jak kot naplakał i juz nieee ale licząc procentowo nadal jesteśmy w normie a nie w niedowadze, było kilka ekscesow typu 2 tyg nie chęci do jedzenia po szczepieniu i kolejne 2 tyg polykabie powietrza mniej mleka ale już ok, hellp a butelka nie wchodzi w grę próbowałam walam kilka razy w różnych odstępach czasu

 • Julia
  5 listopada 2019 at 00:31

  A co jeśli dziecko jest tylko na piersi a przybiera znacznie więcej w pierwszym kwartale? Zaznaczam, że urodziło się z niską masa urodzeniową.

 • Eee
  5 listopada 2019 at 09:40

  Hafija, a co jeśli dziecko na samej piersi przybiera dwa razy tyle co max normy? Nic tylko się cieszyć? 😉
  Na wyjście waga 2620 a po 25 dniach 4080 czyli ponad 56g na dzień.

 • aska
  5 listopada 2019 at 13:46

  Tosia urodziła sie z 2840, (38t3d) spadła do 2600 w drugiej dobie, dzis w 93 dobie wazy 5410, czy w 4tym miesiącu nadal bierzemy pod uwagę wagę najniższa o od niej obliczamy przyrosty? w pierwszych dwoch miesiącach przybierała ponad normę, w trzecim 20g/dobe średnio, zwolniła mega. 19 centyl przy narodzinach, 29 pod koniec 2 miesiąca, 24 teraz. i moje stresy czy wszystko jest ok…

 • Karolina
  5 listopada 2019 at 20:33

  Móje dziecko konczy 3 mce – urodzona o czasie z waga 3100 teraz 4500. Przybrała tylko 1400g. Jest w okolicach 3 centyla… Martwię się mocno, inni nie wiedzą problemu, a przez stres mleka coraz mniej.

 • Marta
  6 listopada 2019 at 08:54

  Mój synek urodził się w 33 tygodniu ciąży. Jako wcześniak początkowo był karmiony w szpitalu przez sondę, później butelką ale cały czas na moim pokarmie. Między jedną wizytą u pediatry a drugą (11 dni) przybrał 552 g. Lekarz powiedział, że w przypadku wcześniaków nie można trzymać się norm, gdyż one „nadganiają” swoich rówieśników – również wagowo.

 • Łucja
  6 listopada 2019 at 15:17

  Mój malec nie podwoił wagi w 6 miesiącu a dopiero w 7 🙁 Pediatra nigdy nic nie powiedziała że coś jest nie tak…teraz się zestresowałam. Jest szczuplutki ale wygląda normalnie i ma słodkie pulaski…nigdy nie pomyślałam że jest niedożywiony. Za to niektóre bobasy wyglądają jak mutanty więc się zastanawiam czy aby ma pewno należy podwoić wagę na pół roku. Przez pierwsze 6 mies wyłącznie na piersi. Teraz ma 9 miesięcy i wg tych wyliczeń brakuje mu jakieś 300 g do wagi wg minimalnych przyrostów.

 • Dorota
  9 listopada 2019 at 22:03

  A co z przybieraniem ponad normę? Niby wiem że dziecka nie można na piersi przekarmic ale… 😀 Z córką miałam ciągle stres, że za mało przybiera natomiast syn wg wyliczeń średnio 60 g na dobę przybiera.

 • Sylwia
  15 listopada 2019 at 11:37

  U nas po kilku trudnościach w pierwszych tygodniach kamienia i martwienia się o wagę synka nastał spokój. Czy raczej było martwienie się całego otoczenia o zbyt szybki wzrost wagi. Leon po 6 miesiącach kp potroił wagę- z 3 kg noworodka wyrósł nam 9 kg maluch. Nas to cieszyło, synek rozwijał się dobrze, był uśmiechnięty, spokojny, w skupieniu poznawał swoje możliwości. Ale ile się nasłuchaliśmy, że go przekarmiamy, że za dużo cyca dostaje, że pewnie mam za tłuste mleko.. itp. Rady szybko ucinam krótkim ” mleko jest dobre, a synek zdrowo się rozwija”. Dobrze, że pediatra normalna i popiera kp dopóki nam się będzie podobało przy jednoczesnym rozszerzeniu diety. I tak nam 8 miesięcy zleciało, Leoś dalej przybiera w swoim tempie i nie planujemy zrezygnować z kp w najbliższym czasie. Dalszym też nie 🙂 Niech pije dopóki ma chęć.

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki