Co zrobić żeby brokuł nie był fe i dziecko nie jadło tylko słodkich tubek?


Małe dzieci preferują słodkie 🍎 smaki a odrzucają smaki 🥬 gorzkie. Jest to efekt działania ewolucji. Dzięki temu prostemu mechanizmowi dzieci szukają produktów gęstych energetycznie (co sugeruje słodki smak) a odrzucają produkty potencjalne 🥬trujące czy toksyczne (co sugeruje smak gorzki). Tylko pechowo się składa, że brokuł, szpinak, seler, awokado czy jarmuż trujące nie są, a smaki mają wymagające 🥬.

Dobra wiadomość jest taka: 🍎 preferencjami tymi można zarządzać w procesie rozszerzania diety dziecka. 🥑

W rozmowie o 🍎 tubkach przewijały się argumenty, że dziecko „tubkę zje a brokuła 🥦 nie, więc nie musi głodować”.
Niestety jest tak, że dziecko brokuła 🥦 musi zobaczyć kilka – kilkanaście razy żeby chcieć go zjeść i przekonać się, że się nie otruje, a słodkie jabłko nie.

Ekspozycja na smaki spoza strefy preferencji jest dla dziecka potrzebna – im więcej i częściej dostaje brokuł, tym lepiej je zjada i chętniej po nie sięga. 🥑

Niestety zniechęcamy się szybko, niestety rezygnujemy po 2-3 razie, niestety uważamy często że ilość jedzenia i pełny brzuch oraz łatwość podania są ważniejsze od tego co ten brzuch napełnia i jaki jest skład tego wypełnienia.

🍎 Więc im częściej dostaje słodkie tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że to jest dobre i po to się sięga! To czym dziecko chce napełniać brzuch w pierwszych latach życia, to efekt naszej pracy lub rezygnacji.

Więc jeżeli Twój kilkumiesięczny maluch ma lubić 🥦brokuł i selera to musi je dostawać. I nie ma tu znaczenia czy je zjada ze smakiem czy gryzie i pluje. Cierpliwości i konsekwencja 🍎 jest kluczem do lubienia tych produktów, których dzieci zwykle nie lubią.

Pamiętajcie też, że jeżeli macie dziecko koło 10-12 miesiąca lub starsze i nadal nieustannie odmawia ono jedzenia produktów stałych, o różnych fakturach, kawałków lub je tylko słodkie tubki, to warto udać się do dobrego dietetyka klinicznego oraz do logopedy wczesnej interwencji lub neurologopedy, żeby upewnić się, że ta niechęć do 🥦 brokuła i szpinaku nie wynika z problemów logopedycznych, napięcia mięśniowego czy integracji sensorycznej.

 Więcej o tubkach przeczytacie:https://www.hafija.pl/2019/06/owocowe-tubki-dla-dzieci.html

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki