Karmienie piersią i stwardnienie rozsiane


Aktualizacja 2022 / przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym

Stwardnienie rozsiane to autoimmunologiczne schorzenie, w efekcie którego atakowane są komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Na całym świecie ponad 2 miliony ludzi boryka się z tą chorobą. Nie jest ona zakaźna ani nie jest dziedziczna. Zwykle pojawia się między 20 a 50 rokiem życia. Nawet dwukrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Stwardnienie rozsiane nie wpływa na zwiększone ryzyko poronień, śmierci okołoporodowej dziecka, śmierci płodu czy deformacji płodu. Stwardnienie rozsiane nie zmniejsza szans na poród naturalny ani karmienie piersią. Jednak jak pokazują badania, że kobiety które cierpią na stwardnienie rozsiane częściej pozostają bezdzietne. Choroba nie wpływa na zwiększenie częstotliwości cesarskiego cięcia. Kobiety, które chorują na stwardnienie rozsiane częściej same decydują się na bezdzietność z obawy o jakość swojego życia czy życia i zdrowia dziecka1.

W okresie poporodowym wzrasta ryzyko rzutów choroby, szczególnie w ciągu pierwszego półrocza od porodu, a ryzyko rzutu choroby w tym okresie sięga ok. 20-40%. Badania jednak pokazują, że ciąża nie zwiększa niepełnosprawności. W trzecim trymestrze ciąży ryzyko rzutów spada nawet i o 70%.

Kobiety ze stwardnieniem rozsianym mogą karmić piersią, a terapia w trakcie laktacji powinna być dobrana pod kątem laktacji. Uważa się, że laktacja nie zwiększa ryzyka rzutów choroby. Podejrzewa się nawet, że wyłączne karmienie piersią z sposób niewielki zmniejsza ryzyko rzutów, ale efekt ten nie jest do końca zbadany. Jedna meta analiza pokazała, że kobiety które karmią piersią mają nawet i o połowę mniejsze ryzyko rzutów choroby w okresie poporodowym, w porównaniu do kobiet, które piersią nie karmią. Wyłączność karmienia piersią może jeszcze zmniejszać to ryzyko.

2

.

substancja leczniczaKategorie Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a
Interferon Beta – 1aL2
Interferon Beta – 1bL2
PrednizonL2
MetyloprednizolonL2
Galtirameru oktanL3
NatalizumabL3
AlemtuzumabL4
Fumaran dimetyluL2
FingolimodL5
MitoksantronL5
TeryflunomidL5

3

Sposób leczenia, dawki i decyzję o leczeniu oraz karmieniu zawsze podejmuje lekarz i należy się stosować do jego zaleceń. Najlepsze leczenie jest spersonalizowane dla każdego pacjenta i dlatego warto już w ciąży przedyskutować ze swoim lekarzem leczenie planowane na okres laktacji. 

Niedawno opublikowane badania pokazały, że karmienie piersią u zdrowych kobiet może zmniejszać ryzyko pojawienia się choroby. Im dłużej karmione jest dziecko piersią tym mniejsze ryzyko zachorowania dla mamy4.

 1. Definitive childlessness in women with multiple sclerosis: a multicenter study. Ferraro D, Simone AM, Adani G, Vitetta F, Mauri C, Strumia S, Senesi C, Curti E, Baldi E, Santangelo M, Montepietra S, Immovilli P, Guareschi A, Neri W, Granella F, Caniatti L, Tola MR, Motti L, Pesci I, Montanari E, Sola P. Neurol Sci. 2017 Aug;38(8):1453-1459. doi: 10.1007/s10072-017-2999-1. Epub 2017 May 24.
 2. Hellwig K, Rockhoff M, Herbstritt S, Borisow N, Haghikia A, Elias-Hamp B, Menck S, Gold R, Langer-Gould A. Exclusive Breastfeeding and the Effect on Postpartum Multiple Sclerosis Relapses. JAMA Neurol. 2015;72(10):1132–1138. doi:10.1001/jamaneurol.2015.1806

  Multiple Sclerosis Program, UCLA Department of NeurologyDavid Geffen School of Medicine, University of Los AngelesLos AngelesUSA

  Breastfeeding and multiple sclerosis relapses: a meta-analysis Julia Pakpoor • Giulio Disanto • Melanie V. Lacey • Kerstin Hellwig • Gavin Giovannoni • Sreeram V. Ramagopalan, J Neurol (2012) 259:2246–2248; DOI 10.1007/s00415-012-6553-z

  Family planning, pregnancy and breastfeeding in multiple sclerosisn Trygve Holmøy, Øivind Torkildsen

 3. Bibliografia:

  1. Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2016
  2. Drugs in Pregnancy and Lactation, G. G. Briggs, Lippincott Williams and Wilkins, 2017
  3. e-lactancia.org
  4. Breastfeeding, ovulatory years, and risk of multiple sclerosis. Langer-Gould A, Smith JB, Hellwig K, Gonzales E, Haraszti S, Koebnick C, Xiang A. Neurology. 2017 Aug 8;89(6):563-569. doi: 10.1212/WNL.0000000000004207. Epub 2017 Jul 1
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

6 komentarzy

 • Kam
  12 września 2017 at 11:34

  Dziękuję za ten artykuł. U nas podobnie od 2 lat mam zdiagnozowane sm. Nie piszę ze choruje ponieważ wystąpił tylko jeden rzut a czuje się ok. Jeszcze nie jestem w stanie stwierdzić czy zmęczenie to objaw sm czy zwykłe zmęczenie. Natomiast jak czuje się tak jakby mi ktoś wyjął baterie to wtedy wiem ze to może być sm . Cała ciaże dobrze się czułam i teraz karmie 10tyg i nie czuje objawów choroby. Mam nadzieje ze ten stan będzie trwał jak najdłużej.

 • anka
  28 sierpnia 2017 at 18:42

  Bardzo długo czekałam na tak ciekawy post o chorobie, która mnie męczy, bardzo dziękuje 🙂

 • Kasia
  18 sierpnia 2017 at 12:38

  Wow, super artykuł! Bardzo rzetelny i bogaty w przydatne informacje 🙂

 • SMerf
  17 sierpnia 2017 at 06:31

  Choruję na SM i rzeczywiscie wszechobecne straszenie może mocno przeszkodzic w planowaniu dziecka. No bo kto o zdrowych zmysłach swiadomie zdecyduje się na pogorszenie swojego stanu. Wzroku, słuchu, możliwości chodzenia, mowienia i myslenia…ale powiem szczerze, ze jeslu glowa jest nastawiona pozytywnie, to i cialo za tym pojdzie. Karmie corke 12 m-cy. Pierwotnie na lekach powinnam byc od 9. Chodzilam po lekarzach i pisalam do najwiekszych guru od laktacji czy neurologii, zeby dowiedziec się konkretnie co oznacza L3 i czy warto podejmowac ryzyko. Wysoce nieprawdopodobne byloby zeby składniki leku ze wzgledu na swoje wlasciwosci przeniknely do mleka, ale….nie sprawdzono tego nigdy i nigdzie. No to kto narazilby zdrowie swojego dziecka? Moj neurolog powiedzial,ze skoro tak mi zalezy na karmieniu, mogę jeszcze chwile pokarmic a leczyc sie za pol roku…
  Ten czas minął i mimo nagonki na mnie,ze juz dalam dziecku duzo,teraz czas na mnie, wciaz wewnetrznie czuje ze to jeszcze nie ten moment.
  Powiem Wam, lekarze nie zglebiaja tematu w Pl. Jezdza na konferencje do stanow, tam slysza o terapiach podczas kp, ale wracajac do PL przestają widzieć sens. No bo przeciez kp w oczach lekarzy to jakas dziwna moda, ktora w XXI wieku wyglada dla nich zabwnie.
  A dziecku potrzebna jest zdrowa i sprawna mama. Teraz mieszanki sa skladem z blizone albo i lepsze niz mleko mamy. Niekyore mamy w ogole nie kp. I och dzieci sa zdrowe. Mozna zbudowac wiez karmiac butelka.
  Mysle, ze tak czesto slyszalam te argumenty,ze moge mowic je od tyłu. Dlatego aiwdzimy sobie tu w pokoju daleko od wszystkich i czekamy co to bedzie karmiąc się piersią i dbając o swoje zdrowie na wiele innych sposobów :))

 • Dominika
  16 sierpnia 2017 at 21:01

  Czy badanie z kontrastem w celu zbadania pod katem tej choroby jest przeciwwskazaniem do karmienia? znam taki przypdek w ktorym matka musiala w ciagu 10minut zdecydowac czy chce karmic dalej czy chce sie dowiedziec czy jest chora. .zastanawia mnie czy sluszne bylo to porzucenie karmienia?

 • Anka
  16 sierpnia 2017 at 20:01

  Od 3 lat choruje na SM, niecaly rok temu zostalam najszcześliwszą na swiecie mamą karmiąca swojego pączusia juz 11 msc. Przez cala ciążę i teraz jest spokój, rzutów brak… nie jestem objeta zadnym leczeniem. Moze to glupie ale mam poczucie, ze moje dziecko i nasze cycusiowanie to najlepsze lekarstwo… a dobra kondycja psychiczna i pozytywne nastawienie to podstawa w tej chorobie.

Comments are closed here.