Karmienie piersią a leki – antybiotyki


 

PRZED PRZYJĘCIEM JAKIEGOKOLWIEK LEKU MATKA KARMIĄCA POWINNA SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM!
NIE NALEŻY PRZYJMOWAĆ NICZEGO NA WŁASNĄ RĘKĘ!

 

Antybiotyki a karmienie piersią

W niektórych przypadkach przyjmowanie przez matkę antybiotykow może powodować zaburzenie flory jelitowej i powodować rozluźnienie stolców dziecka.

Przy lekach zalecanych oraz rezerwowych nie powinny występować silne biegunki, od czego wyjątkiem są jedynie rzadkie defekty metaboliczne.
Mogą pojawić się pleśniawki. 

Leki po których u dziecka KP niepokojące objawy po zażyciu leków przez mamę występują rzadko – uznane są za bezpieczne:

 • penicyliny
 • cefalosporyna (cefaleksyna)
 • erytromycyna
 • makrolidy
 • roksytromacyna
Powyższe obecne są w mleku w ilościach niewielkich, nie ma danych na temat stosowania kwasu klawunalowego. W przypadku penicylin i cefalosporyn wskazana jest kuracja lekami nowej generacji.
 

Środki rezerwowe – mogą pojawić się reakcje ze strony dziecka lub lek jest mniej dokładnie zbadany

 • kotrimoksazol
 • trimetoprim
 • doksycyklina
 • azytromycyna
 • spiramycyna
 • metronidazol – aminoglikozydy nie są dozwolone dla matek wczesniaków i noworodków poza tym są one obecne w mleku ale słabo wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie stanowią przeszkody w naturalnym karmieniu; klindamacyna nie jest dozwolona do rutynowego stosowania w stomatologii; ciprofloksacyna – przy infekcjach pseudomonas

Leki , które mogą mieć negatywne działanie na dziecko i należy ich unikać:

 • chloramfenikol i substancje hamujące gyrazę może powodować aplazję szpiku i zespół „szarego dziecka”
 • tetracykliny – niskie stężenie w mleku ale wpływają na rozwój kości i przebarwienia na zębach
Praca zbiorowa pod red. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz, Mleko kobiece aktualny stan wiedzy Wydawnictwo Adam Marszałek 2008; 
Hannah Lothrop, Sztuka karmienia piersią, Media Rodzina, 2011; 
Karin Muss, Karmienie piersią- poradnictwo i promocja, Medpharm Polska 2008;
Karmienie Piersią Shiela Kitzinger
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

37 komentarzy

 • Anna
  22 stycznia 2019 at 11:13

  Jakieś jeszcze objawy przy antybiotyku, branym przez karmiącą matkę, mogą wystąpić u dziecka poza zaburzeniami flory jelitowej, rozluźnionym stolcem , czy pleśniawkami?

 • Krys
  5 stycznia 2019 at 23:07

  Jak to dobrze że jest Hafija

 • Ania
  8 maja 2018 at 23:10

  Witaj,
  Mam ogromne wyrzuty sumienia i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Dziś znalazłam na ciele kleszcza, udałam się do lekarza, wyciągnął go i przepisał mi antybiotyk z doksycyklina, przyjęłam jednorazowa dawkę 200mg. Lekarz wiedząc,że karmię córkę piersią powiedział,że po przyjęciu leku mogę znów nakarmić dziecko po 8 godzinach i tak też zrobiłam. Wcześniej podawałam mieszankę. Później zaczęłam wczytywać się w ulotkę leku i ku mojemu przerażeniu doczytałam o przebarwieniach na zębach, które mogą się pojawić (córcia ma dopiero dwie dolne jedynki). Jestem przerażona, jak mogłam skrzywdzić własne dziecko? Boję się tego gdy zobaczę,że rosną jej przebarwione ząbki.. wychodzę z siebie. Dodam,że karmiłam tylko raz po 8 godzinach i było to krótkie karmieni, ale mimo wszystko.. proszę o wsparcie.

 • Ewelina
  1 maja 2018 at 21:34

  Dziewczyny Wy się martwicie tym, że jakiś lekarz użył maści czy tez innego leku i rozumiem.
  Ja od kiedy moje dziecko miało niecały miesiac- teraz ma 5 miesięcy przyjmuje właśnie 10 antybiotyk!
  Dwa razy prawie „zeszłam” z tego świata bo bałam się brać leki zeby nie zaszkodzić dziecku i karmić je tylko piersią! Robiłam to nawet nieprzytomna z goraczki….
  Za drugim razem skończyło się te moje nieleczenie tak jak kazali lekarze szpitalem i butla mm dla dziecka przez 6 dni ? wiec czułam porażkę bo tyle się męczyłam i walczyłam o to aby karmić dziecko tylko piersią a i tak dostało butle. W końcu zrozumiałam, że muszę zaufać lekarzom i zacząć się leczyć tak jak karzą oni. Dobierają mi antybiotyki i leki, które można brać przy karmieniu piersią bo muszę być zdrowa dla swoich dzieci. Oczywiście, że przeżywam czy tyle antybiotyków nie będzie miało wpływu na maleńkie dziecko w przyszłości. Ale one potrzebują zdrowych mam, a lekarze chyba wiedzą co robią.
  Dziękuję jako kolejna i następna Hafija, że jesteś i wspierasz bardzo mądrze tak wiele mam, o których nawet nie wiesz ☺️
  Pozdrawiam

 • Monika
  29 marca 2018 at 23:06

  Czy organizacje promujące laktację mają jakiś lekarzy do których można wystosować pytanie? Została mi dziś przepisana amoksycyklina z kwasem klawulanowym i w związku z tym lekarz kazał mi zakończyć karmienie piersią. Z tym, że on od początku mówił, że jak dziecko ma 14miesięcy to nie ma sensu go już karmić i odniosłam wrażenie, że nie jest zbyt pozytywnie nastawiony do samego karmienia. Teraz czytam, że ten antybiotyk jest uważany za bezpieczny przy kp i zastanawiam się czy mogłabym mailowo lub telefonicznie skonsultować swój przypadek z jakimś bardziej pro-laktacyjnym lekarzem?

 • Beata
  21 marca 2018 at 19:00

  Bardzo dziękuję za wpis. Właśnie biorę antybiotyk i karmię piersią. Zauważyłam, że synek ma trochę luźniejsze kupki. Czy powinnam mu też podawać jakiś lek osłonowy?

  • Hafija
   16 kwietnia 2018 at 21:03

   trzeba skonsultować z lekarzem

 • Monika
  25 lutego 2018 at 08:29

  Nie znalazłam nigdzie informacji odnośnie chemioterapeutyków, są często mylone z antybiotykami np lewoksacyna. Czy ma Pani jakieś dane odnośnie wpływu na karmienie?

 • Kasia
  25 stycznia 2018 at 17:07

  Po 9 dniach wysokiej gorączki okazało się ze mam zapalenie płuc. Lekarz przypisał Klacid (substancja czynna klarytromycyna z grupy makrolidow) który będę musiała brać pewnie nawet do 2 tyg. Powiedział żeby karmic kp, ale ja nie jestem pewna bo na ulotce jest napisane ze nie ustalono bezpieczeństwa w okresie ciazy i karmienia piersią.

 • Agnieszka
  11 sierpnia 2017 at 22:29

  Witam
  Synek ma 6 mcy i od 2 mcu udało się karmić sama piersia. Mieliśmy strasznie pod górkę ale się udało . Działka się okazało że mam infekcje i dostalam metronizadol dopochwowo. Czy mogę karmić bez obaw skoro na ulotce pisze żeby zaprzestać karmienia.? Boję się że tego kryzysu nie przetrwa moja laktacje,. Proszę o opinie bo nie chce zaszkodzić synkowi!

 • beata
  18 maja 2017 at 09:33

  Czy podczas brania antybiotyku można karmić piersia?moja doktor powiedziała ze może zaniknąć mleko?

  • Hafija
   18 maja 2017 at 19:15

   masakra – jaki antybiotyk!

 • Zaczes
  15 maja 2017 at 06:05

  Nie jest dla mnie jasne kontekst „ciprofloksacyna – przy infekcjach pseudomonas”. Nie jest dozwolone? Mam przyjmować ta substancje i lekarze zabraniają kp. Jednak na https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2 opis pozwala na kp ze wskazaniem po jakim czasie substancja jest w mleku. Czy po 2 tyg butli dziecko może jeszcze chcieć wrócić na pierś?

  • Zofia
   24 lipca 2017 at 10:03

   Mam taką samą sytuację mam bardzo ostra infekcje ucha
   Wcześniej angina brałam 7 dni amotaks ale stan zapalny ucha nasilil się mimo leku i przepisano mi na 10 dni cyprionex czyli ciprofloksacyne i kazano nie karmić piersią.
   Bardzo ro przeżywam też z tekstu z tym pseudomonas nie jest dla mnie jasne czy mogę karmić po jakiś odstępach czasu czy nie.
   Z góry dziękuję za informację

 • Magda
  29 marca 2017 at 10:20

  Mam kieszonkę w dziasle. Stomatolog ma użyć metronizadol w maści. Czy od razu mogę karmić, czy lepiej odciągnąć pokarm? Widzę, że jest w tej grupie, o której nie ma pełnych danych.

  • Hafija
   30 marca 2017 at 21:35

   trzeba skonsultować z lekarzem

 • Sylwia
  2 lutego 2017 at 09:44

  Witaj,
  Dzięki Tobie nie poddałam się i karmię piersią już 6 miesiąc, a miałyśmy naprawdę pod górkę 🙂
  Pojawił się kolejny problem, mam stan zapalny oka, muszę zakraplać je biodacyną, informowałam lekarza o tym, że karmię piersią, stwierdził, że to nic takiego.
  Na ulotce jest napisane „Nie należy karmić w czasie leczenia”
  I co teraz? 🙁

 • fru
  2 listopada 2016 at 07:52

  Na jaki adres emaila pisac do CNOL?

  Dziękuję za szybką odpowiedz

 • fru
  2 listopada 2016 at 06:58

  Hafija, zlapalam toxoplazmoze w 2giej ciazy 12 tc, prawdopodobnie czeka mnie przyjmowanie spiromycyny do konca ciazy, dzis/ jutro pewnie bede miec wizyte u lekarza od zakaznych. Karmie mojego synka juz prawie 2 lata, bez 1 miesiaca, boje sie o malenstwo w brzuchu, ale wiem tez ze odstawienie mojego Cycusia bedzie dla niego trauma, duzo ssie, usypia na cycu. Zobacze co lekarz powie, ale to co do tej pory przeczytalam wskazuje iz nie bede mogla dalej karmic. Hafija masz moze wiecej informacji na temat tego antybiotyku i ewentualnego karmienia. Chcialabym odstawienie przeprowadzic stopniowo, ale nie chce tez mu zaszkodzic jesli antybiotyk przenika do mleka. Jestem zalamana….

 • Ania
  8 sierpnia 2016 at 19:42

  Witaj, a może dopisałabyś, że podczas karmienia piersią można brać antybiotyki. Oczywiście jeśli to konieczne. Ja jestem wielką przeciwniczką antybiotykoterapii i gorąca zwolenniczką kp. Jak córka miała niecałe 3 miesiące złapała mnie angina i niestety musiało skończyć się na antybiotyku po wcześniejszych kilku dniach na paracetamolu, który wcale nie pomógł. Ile ja miałam obaw co do antybiotyku ale jak mus to mus.

  • Gosia
   2 czerwca 2018 at 13:33

   Witaj Aniu, jaki antybiotyk brałaś przy tej anginie ?
   Ja już od tygodnia borykam się z bólem gardła(angina) nie wiem czy iść do lekarza czy nie. Ból jest coraz gorszy…
   Jak z tego wyszłaś ? Też iczywiście karmię piersią.
   Pozdrawiam Gosia

 • Wuwu
  17 marca 2016 at 17:11

  Hej hej a czy ktoś wie czy stosowanie w czasie kp cipronex kropli i flucinar sterydy jest bezpieczne dla dziecka?bo lekarze moi nie są zgodni nawet… Nie wiem co robić…?

 • Asia
  20 stycznia 2015 at 14:00

  Czy któraś z mam ma doświadczenia z metronidazolem? Synek ma niespełna trzy tygodnie, karmiony wyłącznie piersią, a ja niestety dziś muszę zażyć dwie dawki po 1g 🙁 Gin zalecił odstawienie od piersi na 36 godzin, ale znalazłam też informacje, że wg najnowszych badań dopuszcza się karmienie mimo brania tego leku: https://www.bezpiecznekarmieniepiersia.com/lek/inne_leki/imidazol_o_dzia%C5%82aniu_przeciwbakteryjnym/metronidazol

  Nie mam zapasów zamrożonego pokarmu, jedynie jakieś 300 ml, więc na te 1,5 doby będę musiała przejść na modyfikowane :/

  • Hafija
   20 stycznia 2015 at 14:43

   https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~L4EJYP:1 najlepiej napisać do CNOL – tam szybko odpisują lekarze czy można 🙂
   ps. a nie było zamiennika? Doustnie masz brać?

  • Asia
   20 stycznia 2015 at 15:08

   Doustnie 4x250mg dziś wieczorem i jutro rano to samo, potem odczekać 24h. Wcześniej brałam słabszy antybiotyk, który niestety słabo pomógł (mam zakażenie macicy jakimiś bakteriami gnilnymi), więc muszę teraz coś silniejszego w dawce uderzeniowej.

   Znajoma położna podpytała lekarzy ze szpitala i podobno wg najnowszych badań metronidazol nie wyklucza KP, więc niby nie muszę odstawić małego, ale trochę się jednak boję…

  • Asia
   20 stycznia 2015 at 18:28

   Na tej stronie znalazłam:
   https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~p4pdjP:1

   Więc ta moja zalinkowana w pierwszym wpisie strona to jest tłumaczenie tego artykułu na Toxnet…

 • Hafija
  26 maja 2012 at 00:30

  A to dopiero początek:D

 • ambiguity
  26 maja 2012 at 00:24

  świetna robota z wpisami o lekach

 • Gabinowy świat
  26 maja 2012 at 00:07

  u nas na szczęście obeszło się bez leków:))

 • Aga
  25 maja 2012 at 23:46

  Hafija, mam ogromna prosbe jako ze jestes guru w sprawach laktacji. borykam sie z problemem nawału pokarmu obecnie. Ale problem jest troche mniej typowy otoz Zosia nie umie sie dossac, ma mieć w czwartek zabieg na podciecie wędzidełka pod języczkiem bo ma go za krótki no i stad problem dossania do piersi. Dajemy wiec z butelki, ale ze od poczatku ciezko szło mi ze stymulacja piersi to długo pokarmu nie było. Dostawała modyfikowane. Byłam uparta i pompowałam i pompowałam i w końcu wczoraj w 4 dobie zaczeło wychodzic ,a dzis juz mam typowe symptomy nawału, obrzmiałe i bolące piersi itd. STosuje liście i zimne okłady i te sprawdzone rozne metody. Ale prosze napisz czy masz moze jakies rady czy artykuły na temat jak postepowac z nawałem pokarmu gdy odciaga sie laktatorem tylko i wyłącznie, oraz jak z odciągania wyłącznie przenieść dziecko tylko na cyca, czy nie spowduje to kolejnego nawału albo czy nie bedzie na pocatku dostawało za mało mleka z piersi, jako ze pierś nie dostosowywała sie od samego poczatku do potrzeb maluszka. Nie wiem czy rozumeisz co pisze, ale mzoe juz cos podobnego gdzies wczesniej umiescilas na blogu albo wiesz gdzie szukac odpowiedzi. dzieki wielkie!!

 • Dzieciologia
  25 maja 2012 at 15:00

  Dajesz kawał dobrej wiedzy, oby jeszcze tylko lekarze o tym wszystkim wiedzieli! z opowieści wiem, że czarno w temacie jest.
  Mnie się trafił lekarz co prawda lubujący się w antybiotykach, ale muszę przyznać – jeśli czegoś nie jest pewien, od razu sprawdza przy mnie i nie przepisuje antybiotyków na pałę. A jak tylko słyszy o ciąży czy karmieniu, to unika jak ognia.

 • baby and happy mom
  25 maja 2012 at 12:30

  Jak to dobrze, że nie brałam żadnych leków karmiąc piersią.

Comments are closed here.