Wieczorny brak pokarmu


Wiele mam zgłasza, że wieczorem brakuje im mleka i muszą dokarmiać bo dziecko jest głodne. Płacze, jest niespokojne, zdenerwowane, rzuca się przy piersi i denerwuje. Jest to dla wielu mam trudny moment, bo po raz pierwszy spotykają się z takim zachowaniem dziecka i interpretacja takiego niepokoju jako głód lub „coś z mlekiem” jest zwykle pierwszą myślą.

Ale czy tak jest naprawdę? Sprawdźmy to!

W początkowym etapie życia dziecka mamy obserwują takie momenty kiedy dziecko niby chce być przy piersi, ale jednak się wkurza. Wygląda to na „ciągłe ssanie piersi bez żadnego efektu” plus problemy ze spokojnym jedzeniem.

W języku angielskim mówi się o tym „evening cluster feeding” – ja będę pisała o tym pod nazwą „wieczorne kumulowanie karmień”. Ponieważ takie zachowanie dzieje się wieczorem, często nakłada się dziecku na tzw. niepokoje wieczorne – czyli płacz, rozdrażnienie, przebodźcowanie. Co ważne jeżeli dziecko karmione piersią w ciągu dnia ma ograniczany kontakt z mamą oraz ograniczane karmienia, to niepokoje wieczorne mogą być większe i bardziej intensywne. W społecznościach gdzie mamy cały czas noszą dzieci i karmią często na żądanie te wieczorne niepokoje prawie nie występują. Taki nerw i  niepokój u dzieci na piesi objawia się płaczem, odrywaniem od piersi, ponownym zasysaniem piersi, szarpaniem piersi buzią, nieskoordynowanymi ruchami rączek, przerywaniem szybko karmienia na „poskarżenie się na swój ciężki los” i następującym po nim intensywnym szukaniem piersi. Ponadto dzieci często chcą się najeść na dłużej w okresie wieczornym.

Przyznacie – można zwariować i trudno jest nie pomyśleć, że coś jest nie tak z piersiami i z mlekiem.

Ale takie zachowanie jest dla noworodków i malutkich niemowląt normalne – nie jest związane z brakiem pokarmu. Mleka nie jest za mało – wypływ może być zwolniony ale nie produkcja. Ponieważ mleko jest wieczorem i w nocy bogatsze w tłuszcze, a tłuszcze mają tendencję do powolnego wypływu i klejenia się do ścianek kanalików i pęcherzyków to żeby mleko popłynęło dziecko często musi włożyć w posiłek więcej energii.

Jeżeli są problemy z produkcją to nie objawiają się one tym, że na konie dnia brakuje mleka – w takim przypadku mleka brakuje cały czas! Pamiętaj też, że to że nie możesz odciągnąć mleka i masz wrażenie „suchych” piersi nie jest oznaką, że mleka nie ma

Pamiętaj też że takie zachowanie może mieć miejsce kiedy dziecko zalicza tzw. skoki rozwojowe. Wtedy będzie ono oprócz jedzenia programowało swoje zapotrzebowanie na nadchodzące tygodnie. Jedyny sposób żeby to zrobić to więcej stymulować Twoją pierś. Ale jest to dla dziecka też wysiłek i czas przy piersi. Bez tego produkcja może nie być wystarczająca w kolejnych tygodniach.

Ale jak się w tym połapać? Skąd mam wiedzieć, że to jest rozwojowy etap dziecka a nie wieczorny brak pokarmu?

 1. Dziecko przybiera na wadze

26–31 g dziennie w pierwszym kwartale

17–18 g dziennie w drugim kwartale

Lub

182–217 g/tydz. w pierwszym kwartale

119–126 g/tydz. w drugim kwartale

 1. Dziecko robi odpowiednią ilość siusiu i kupki
 1. W ciągu dnia nie ma takich problemów – karmienie jest spokojne a dziecko nie odrywa się od piersi
 2. Dziecko nie jest chore, nie ma skróconego wędzidełka, nie ma problemów z napięciem mięśniowym
 3. Dziecko jest ogólnie pogodne i w miarę spokojne, zgłasza się do karmienia samo co 1,5-3h, karmienie trwa od 5-45 minut (średnio ok. 15) po tych karmieniach puszcza pierś, po posiłku ma rozluźnione rączki i zasypia lub jest zadowolone.

Jak złagodzić objawy wieczornego niepokoju:

 • spędzaj dużo czasu w bliskości dziecka, szczególnie popołudniu i wieczorem
 • karm na żądanie – unikaj planowania pór karmienia
 • noś dziecko w chuście
 • Zadbaj o mniej stymulantów w ciągu dnia – mniej atrakcji – więcej interakcji z mamą
 • naucz się masować maluszka i masuj po południu i wieczorem
 • trzymaj dziecko na rękach i wykonuj powolne przysiady jednocześnie wydając z siebie spokojne uspokajające dźwięki
 • karm w zacisznym miejscu, z wygaszonym światłem (możesz użyć czerwonej lampki), zadbaj o to żeby pokój był wywietrzony i w miarę możliwości było w nim ok 18-20 st C.
 • Wyeliminuj wszystkie przeszkadzajki i rozpraszacze – wyłącz telewizor, możesz włączyć spokojną muzykę
 • śpiewaj dziecku w czasie karmienia
 • spróbuj karmić siedząc na piłce
 • jak dziecko wydaje się mieć niespokojny brzuszek delikatnie „odbeknij go” w czasie karmienia
 • Przebierz maluszka w bardzo wygodne ubranko
 • Karm w pozycji naturalnej, możesz karmić w kontakcie skóra do skóry
 • po południu weź ciepłą relaksującą kąpiel i znajdź 30 minut na wyciszenie swoich emocji
 • po południu lub wieczorem zafunduj maluszkowi spokojną kąpiel
 • w razie niepokoju zadzwoń do położnej środowiskowej lub spotkaj się z pediatrą
 • w razie obaw o to jak idzie karmienia piersią porozmawiaj z promotorem karmienia piersią, doradcą lub konsultantem laktacyjnym
 • zmieniaj techniki uspokajające z czasem responsywnie do reakcji dziecka

 

.
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

8 komentarzy

 • Alicja
  22 stycznia 2021 at 22:25

  Zgadzam się całą sobą. Szkoda, że nie wiedziałam o tym wcześniej. Zaoszczędziłoby mi to przede wszystkim nerwów i zastoów po próbach odciągania mleka, żeby starczyło na wieczór.

 • Anna
  22 stycznia 2021 at 23:28

  Jaka szkoda, że ten post nie powstał jakichś 7 miesięcy temu….

 • Joanna
  22 stycznia 2021 at 23:33

  Mój syn obecnie ma 16 miesięcy i mieliśmy na początku naszej trudnej drogi laktacyjnej taki czas i dlatego chętnie przeczytałam ten artykuł. Jest pięknie napisany, z szacunkiem do dziecka, do jego potrzeb…. ale co z potrzebami matki ? Karm na piłce ? Karmiłam na piłce i później miałam rozwalony kręgosłup. Śpiewaj masuj itp itd a tak naprawdę to tak się nie da i tak to nie wyglada. U mnie sprawdziło się odciąganie pokarmu wtedy kiedy było go więcej i odmrażanie w te ciężkie wieczory. Pozdrawiam Was wszystkie i te insta porady traktujcie z przymrużeniem oka.

  • Hafija
   23 stycznia 2021 at 00:12

   Masz rację, to nie jest takie 0-1, szczególnie, że te porady to nie są na zawsze i na stałe. Dziecko się zmienia i nie każdemu dziecku to samo przypasuje. Jednemu pomoże śpiewanie innemu masaż, innemu kontrola przebiegu laktacji.

 • Samarka
  23 stycznia 2021 at 07:52

  U nas to świeży problem. Kamień spadł mi z serca po przeczytani tego artykułu bo juz myślałam ze moje dziecko mnie nie lubi.

 • Marta
  23 stycznia 2021 at 08:33

  Mój syn od 1,5 miesiąca codziennie wieczorem ryczy przy karmieniu, najpierw szukałam przyczyny lekarze, położna doradca nikt nie wiedział co się dzieje, pierwszy miesiąc ściągałam mleko bo codziennie wypijał to co ściągnęłam, ale zajmowało mi to cały dżień. Plus nie zawsze mogłam ściągnąć bo sama z małym. W końcu się podałam, mój mąż miał dość wieczornych awantur i dostał mm na noc, ciagle próbuje ale on possie 30 sekund i ryk

 • Gabi
  23 stycznia 2021 at 10:38

  U mnie jest totalnie na odwrót 🙂 wieczorne karmienie i nocne karmienia to czysta przyjemność ❤️ za to przystawienie go do piersi w dzień to dramat 🙁 występują wszystkie wyżej wymienione objawy. A ja świruję bo przecież „nie może nie jeść cały dzień.”

 • Malgola_em
  23 stycznia 2021 at 20:21

  Uspokoił mnie ten post. Właśnie trwa wieczorny set karmieniowy u dwumiesięcznych bliźniaczek. Jedzą jedna przez drugą, i tylko zmieniam dzieci i piersi…

skomentuj

Hafijaski – podcast

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.