Piercing brodawki a karmienie piersią


„Czy jak mam kolczyk w sutku, to znaczy, że już nie będę mogła karmić?”, spytała mnie czytelniczka. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Piercing zwykle umiejscowiony jest w brodawce i otoczce – czyli ciemnej części piersi. Niekiedy może on powodować trudności w karmieniu piersią, ale nie musi.

Jeżeli chcesz karmić piersią, to pamiętaj, że brodawka musi być zagojona po zabiegu. Może to trwać od 6 do 24 miesięcy. Ponadto jeżeli na okres karmienia wyjmiemy kolczyk, to niezagojona do końca brodawka może po prosu zarosnąć.

W czasie zabiegu może uszkodzony zostać kanalik wyprowadzający mleko na zewnątrz. W piersi kobiety ujść takich kanalików jest około 12 (do samego szczytu piersi może prowadzić aż 22 kanalików, ale zwykle część z nich nie funkcjonuje). Ponieważ jest ich sporo, to pojedynczy piercing raczej nie powinien uszkodzić wszystkich i nie powinno być problemów z wypływem. Natomiast częściowe uszkodzenie lub blizna wokół kanalika może zwiększać ryzyko pojawienia się zatkanych kanalików, zapalenia piersi, a nawet ropnia. Dlatego tak istotne jest, żeby pierś przed laktacją była w pełni wygojona.

Warto zwrócić uwagę na to, że przepływ mleka może być różny. Jeżeli jakiś kanalik jest wyłączony, to drugi, przejmując jego funkcję, może wypuszczać mleko szybciej i powodować szybki wypływ pokarmu. Szybki wypływ pokarmu może być dla dziecka niekomfortowy. Z drugiej strony, częściowo brodawka może mieć w miejscu uszkodzenia kanalika obniżony lub zahamowany wypływ,co warto wziąć pod uwagę przy odpowiednim przystawianiu do piersi.

Kolczyk i blizna w brodawce mogą też spowodować lekkie uszkodzenie nerwów, a co za tym idzie, słabszą interpretację ssania przez gruczoł i trudności w pobudzeniu produkcji czy wypływu.

Przed nakarmieniem dziecka piersią należy wyjąć z brodawki kolczyk, żeby uniknąć połknięcia lub zadławienia, jeżeli kolczyk się odepnie, oraz ewentualnych uszkodzeń w jamie ustnej dziecka. Kolczyk może też powodować oralny dyskomfort w ustach malucha.

Tutaj też kolejną kwestią, na którą nie znalazłam ani jednej odpowiedzi, jest korozja i uwalnianie jonów metali do organizmu i ich wpływ na mleko czy dziecko. Więcej na ten temat w kontekście składu kolczyków znajdziecie TUTAJ. Moja siostra – doktorka inżynierii materiałowej na PW i pasjonatka korozji oraz jej wpływu na organizm ludzki – powiedziała, kiedy próbowałam ustalić, czy są jakieś badania na ten temat: „Ja bym stosowała w okresie karmienia koczyki lub reteinery z tworzywa sztucznego”. Stal chirurgiczna w ogóle nie nadaje się do stosowania dłuższego w ciele ludzkim – czytaj TUTAJ.  Dlatego stosowanie w okresie karmienia reteinerów z tworzywa sztucznego wydawać by się mogło lepszym rozwiązaniem.

Pamiętajcie jednak, że modyfikacje ciała są zjawiskiem ponadczasowym i zawsze towarzyszył ludzkości. Mimo to 😉 nadal gatunek ludzki karmi piersią. Pomimo że mogą (z resztą jak u każdej mamy) wystąpić różne trudności, nie należy zakładać, że wystąpią lub że karmienie piersią będzie niemożliwe.

Warto mieć więc świadomość trudności, które powinny zwrócić naszą uwagę:

 • trudności i nieprawidłowe przystawianie
 • trudności w przybieraniu na wadze w związku z powyższym lub nieadekwatnym przepływem mleka
 • popękane lub poranione brodawki, jeżeli nie zostały wyleczone do końca
 •  zatkane kanaliki
 • nadwrażliwe lub niewrażliwe na stymulację brodawki
 • blizny
 • infekcje

 

korekta: AD VERBA

źródła:
Bociaga, D., Mitura, K., 2008. Biomedical effect of tissue contact with metallic material used for body piercing modified by DLC coatings. Diamond and Related Materials 17, 1410–1415. https://doi.org/10.1016/j.diamond.2008.02.014.
Zucca-Matthes, G., Urban, C., Vallejo, A., 2016. Anatomy of the nipple and breast ducts. Gland Surg 5, 32–36. https://doi.org/10.3978/j.issn.2227-684X.2015.05.10.
Martin, J., 2004. Is Nipple Piercing Compatible with Breastfeeding? Journal of Human Lactation 20, 319–321. https://doi.org/10.1177/0890334404266876.
Trupiano, J.K., Sebek, B.A., Goldfarb, J., Levy, L.R., Hall, G.S., Procop, G.W., 2001. Mastitis Due to Mycobacterium abscessus after Body Piercing. Clinical Infectious Diseases 33, 131–134. https://doi.org/10.1086/320885.
Jacobs, V.R., Golombeck, K., Jonat, W., Kiechle, M., 2002. Drei Fallbeispiele von Brustabszess nach Brustwarzenpiercing: Unterschätzte Gesundheitsprobleme eines Modephänomens. Zentralblatt für Gynäkologie 124, 378–385. https://doi.org/10.1055/s-2002-35545.
Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006. Nipple Piercing. [Updated 2018 Dec 3]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500564/.
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

4 komentarze

 • Patrycja
  25 marca 2020 at 17:59

  A co w przypadku kiedy sutek zostal przerwany przez kolczyk? Miałam sztangę i przez przypadkowe pociągnięcie kolczyk oddzielił mi pół sutka od piersi. Przyrósł sam, bez szycia i konsultacji z lekarzem. Blizna jest prawie nie zauważalna, ale czy w takim razie straciłam połowę kanalikow? Jakie to niesie konsekwencje w przypadku karmienia? Będę skazana na zastój/ropień?

 • Vera
  3 marca 2020 at 10:58

  U mnie dziurki po przekłuciach funkcjonują jako dodatkowe kanaliki do wypływu mleka.

 • Anna
  26 lutego 2020 at 00:31

  Ja bym jeszcze poprosila o wpis o karmieniu po opreacjach piersi. Chyba że taki jest tylko nie znalazłam.
  Czy można coś zrobić z bliznami wewnątrz piersi? Szczególnie tymi około sutkowymi które wylączają dużą część piersi?

 • A.D.D.
  7 lutego 2020 at 09:54

  Kolczyk miałam 2lata. Wyjęłam dopiero chwilę przed porodem. Mój problem polega na tym że pierś „przecieka”. Karmię już drugie synka i obaj wolą pić mleczko z tej piersi ponieważ mniej się męczą. Nie przekuta pierś jest „mniej atrakcyjna” :/
  Cały okres laktacji wiąże się z KONIECZNOŚĆ noszenia wkładek laktacyjnych -bez tego ani rusz 🙁

Comments are closed here.