Jakie mleko wybrać po mleku matki?


Niezmiennie bawi mnie hasło reklamowe, że jakieś mleko jest najlepsze po mleku matki, bo w sumie… nie jest. Trochę tak jest, że jakoś tak teraz „samo przez się” się rozumie, że jak już nie karmimy piersią, to musimy sięgnąć po jakieś mleko modyfikowane. Reklamy zrobiły nam taką kulturę karmienia dzieci, niestety.

A czy musimy?

Oczywiście, jak to w życiu bywa: „TO ZALEŻY”. Od czego? Kiedy musimy, a kiedy nie musimy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

 1. Czy jest jakieś najlepsze mleko modyfikowane na rynku?

Nie ma. Są różne mleka, mają regulowany skład i tak naprawdę, kiedy musimy sięgnąć po jakieś mleko, to należy brać pod uwagę:

 • w jakim wieku jest nasze dziecko,
 • jak reaguje na daną mieszankę,
 • jakie są nasze możliwości finansowe.

Skład mleka jest tak regulowany, że wszystkie super hiper fajne reklamowane rzeczy ponad to, co w składzie podstawowym, jeżeli faktycznie dawałyby super hiper ekstra efekty zdrowotne, to musiałyby być w składzie podstawowym. Nie są? To znaczy, że efekt ich stosowania nie będzie spektakularny, o ile w ogóle jakikolwiek.

Kulki tłuszczowe, specjalne oligosacharydy, DHA? Na pewno nie szkodzą. Przecież mleko modyfikowane, zanim wejdzie na rynek, musi przejść szereg restrykcyjnych badań. Czy pomagają? Tego nie można powiedzieć na 100%, wątpię, czy na 20% można zagwarantować korzyści zdrowotne z tych dodatków.

(A tak w ogóle to w mleku matki jest ponad 200 oligosacharydów, a oglądam reklamy, gdzie producent chwali się jednym czy dwoma – trochę nawet to bawi).

Więc patrzymy, w jakim wieku jest nasze dziecko. Do 1 roku życia, jeżeli nie karmimy piersią, to wybieramy mleko z numerem 1. Powinno starczyć. Możemy koło 6 miesiąca przerzucić się na mleko 2.

Patrzymy, jak dziecko reaguje na daną mieszankę, to znaczy, czy chce ją jeść w ogóle. Czy nie ma po niej alergii. Czy nie ma suchej skóry. Wszystko ma znaczenie.

Patrzymy też na naszą zasobność portfela.

Zakup mieszanki za miliony monet w srebrnej puszce tylko dlatego, że jest drogie, więc pewnie dobre, to pic na wodę fotomontaż. Mam do powiedzenia tylko tyle: regulowany skład. Śmiało sięgajcie po tańsze mleka, jeżeli dziecko dobrze na nie reaguje i nie ma problemów.

Ja bym jeszcze napisała: sięgajcie po mleka modyfikowane w kartonikach, a nie w plastikowych puszkach. Nie wyrzucajcie miarek. Kwestie środowiskowe i produkcji odpadów to temat na inny wpis, ale chciałam Was do brania tej kwestii pod uwagę także zachęcić.

Tak czy siak, mlekiem modyfikowanym (jak nie karmicie piersią) będziecie karmić rok i warto mieć na uwadze, że jest to spory wydatek.

 1. Czy jak karmię piersią, to muszę sięgnąć po mieszankę?

Jeżeli karmimy piersią i planujemy karmić przez rok, to nie musimy podawać mleka modyfikowanego wcale. Ani do picia, ani w kaszkach, ani w potrawach. Wcale. Kaszki można gotować na wodzie CZYTAJ TU, dodawać np. jogurt do niej lub dobrej jakości twarożek. Po 12 miesiącu możemy już podawać zwykłe mleko krowie pełne.

 • od 12 miesiąca do 2 roku życia: od 2 do 3 kubków dziennie mleka pełnego
 • od 2 roku życia do 3 roku życia: do 2 kubków dziennie mleka odtłuszczonego
 • 4–5 lat: do 2,5 kubka dziennie mleka odtłuszczonego[1]

Mleko pełne to 3,2%, może być w kartonie. Mleko odtłuszczone to albo 0,5%, albo 0%, może być w kartonie. Mleko UHT nie traci, wbrew obiegowej opinii, wartości i jest dobrym produktem, po który możemy sięgnąć dla dziecka.

Czasem zachodzi potrzeba (wynikająca ze specjalnych wskazań medycznych), żeby dziecko po 12 miesiącu dostawało specjalne mleko (np. przy agresywnej alergii na białko mleka). Są to pojedyncze i wyjątkowe przypadki. NIE REGUŁA. Nie ma co uzależniać się od drogiego, wysoce przetworzonego produktu. Mleko krowie, nawet to UHT, jest nie tylko mniej przetworzone, ale i – w mojej osobistej opinii – smaczniejsze (nie pytajcie, skąd wiem).

A jeżeli trzeba dziecko dokarmiać?

Tylko że jak mamy dziecko powyżej 4 miesiąca życia, to możemy mu rozszerzać dietę i nadal nigdy nie podawać mieszanki. Tak wytyczne mówią o wyłącznym karmieniu piersią przez 6 miesięcy życia, a jeżeli mamy podać coś innego, to NIE WCZEŚNIEJ niż w 6 miesiącu. Oznacza to, że dążymy do 6 miesięcy wyłącznego karmienia, a jak z przyczyn medycznych trzeba dokarmiać, to można sięgać po produkty inne niż mleko.

Po 12 miesiącu życia nie musimy podawać specjalnego mleka z numerkami 3, 4, 5… itd.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała takie preparaty za niepotrzebne i nieodpowiednie dla dzieci po 12 miesiącu.

AAP stoi na stanowisku, że takie produkty nie dają wyraźnych korzyści niemowlętom i dzieciom po 12 miesiącu, spożywającym wystarczającą ilość stałych pokarmów zawierających żelazo i witaminy. Ponadto niektóre z tego typu mlek zawierają kaloryczne słodziki i nie są dla dzieci rekomendowane.

Przede wszystkim dlatego że dziecko już wtedy może pić zwykłe mleko. Jego potrzeby żywieniowe powinny być realizowane na podstawie odpowiednio zbilansowanej, różnorodnej diety (a ponieważ nie żyjemy w regionie deficytów żywności, to naprawdę jesteśmy w stanie to zrobić – więcej, jak to zrobić, czytaj TUTAJ), a nie mleka, które jest wysoce przetworzone i zbędne.

Po 12 miesiącu trzeba też dziecko oduczyć picia z butelki i najlepiej zacząć to robić już, jak dziecko kończy pół roku i stabilnie siedzi.

 1. Czy jak dziecko ma 10, 11 miesięcy i odstawiam je od piersi, to na te dwa miesiące mam podawać mleko modyfikowane?

Według wytycznych tak i tego będę się trzymała. Jak dziecko w pierwszym roku życia (do ukończenia 12 miesiąca życia) nie jest karmione piersią z przyczyn medycznych lub obiektywnych, to powinno otrzymywać mleko modyfikowane. Jego ilość zależy od tego, co już dziecko je innego i jak sobie z tym radzi.

Odpowiadając na pytanie, które zadałam w temacie wpisu: jakie wybrać?

Nie ma takiego mleka modyfikowanego, które można wskazać i powiedzieć: „o, to NAJLEPSZE!”. Jeżeli dziecko ma mniej niż rok i wybieramy mleko dla niego – to jest to kwestia indywidualna, a nie ogólna. Należy tę decyzję podjąć z pomocą specjalisty (pediatry).

A jeżeli dziecko ma więcej niż rok i nie ma wskazań medycznych do specjalnego żywienia (naprawdę w wyjątkowych i skrajnych sytuacjach), to śmiało mogę powiedzieć, że żadne mleko modyfikowane nie jest najlepsze po mleku mamy, jak skończysz karmić piersią.

[1] Healthy Beverage Consumption in Early Childhood Recommendations from Key National Health and Nutrition Organizations

 

korekta: AD VERBA

 

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

30 komentarzy

 • Helena
  28 stycznia 2021 at 12:40

  A ja mam inne pytanie. Córka ma obecnie 9 miesięcy. Je jak szalona wszystko co dostanie i domaga się więcej. Przez to nie ma miejsca w brzuszku na mleko. Karmiłyśmy się do tej pory piersią. Je trzy pełnowartosciowe posiłki dziennie. Każdy ok. 200g. Przez to karmimy się tylko rano (waze ja przed i po karmieniu, stad wiem, ze zjada po nocy okolo 150ml) , potem w dzien raz miedzy pierwszym a drugim posilkiem. (Tutaj jest tego mleka mniej, bo jakies 100ml) i na noc (około 150ml). Wydaje mi się, ze to mało mleka jak na jej wiek, bo raptem na cały dzień wychodzi 400 ml, a córka jest spora. Nosi 80tki. Nie wiem czy dopajać mm ? Z piersi juz wiecej nie wycisnie. Jak probowalam miec 4 karmienia to wychodziły mniejsze i corka sie nie najadałq i płakała.

 • Karo
  5 stycznia 2021 at 20:13

  Drogie mamy! Jeśli ze względu na moja dietę i brak w niej mleka krowiego, mogę zaproponować mojej córce po 12 miesiącu życia napój owsiany? Chciałbym uniknąć mleka krowiego, jaka będzie najlepsza alternatywa? Dziękuje za wskazówki!

 • Iza
  20 sierpnia 2020 at 09:15

  Moja mała ma 15,5m, chciałabym powoli konczyc kpi, mogłabym powoli dawać zwykle mleko, problem wtym, że stałych posiłków nie chce jeść, więc na samym krowim mleku to nie dostarczę jej żadnych wartości odżywczych. Czy wtedy mm ma sens?

 • Joanna
  24 kwietnia 2020 at 10:47

  Witam
  Moje dziecko ma skończone 10 m-cy. Jak ja to mówię jest „cycem strasznym”. Nadal karmie go na zadanie zwłaszcza ze nie chce pic wody wiec służę mu jako wodopoj. Oczywiście je już pokarmu stałe. Wszelakie kaszki robię mu na widzie bo nuestety ma stwierdzona alergie na białko mleka krowiego. Za dwa miesiące wracam do pracy która jest bardzo mobilna i już teraz muszę pomyśleć o alternatywie w postaci mm. Mam wykupione neocante. Niestety synek od urodzenia nie używa smoczka a butelka tylko się bawi i gryzie przy tym robi minę jakbym dawała mu pol cytryny. Nie może jeść jogurtów twarożkow itp jeszcze przez conajmniej 3 miesiące bo kwietniowa próba zakończyła się wysypka. Nie wiem zupełnie jak poradzić sobie z kwestia białka i wapnia jak go odstawię a nadal nie będzie chciał mm. Prośba o pomoc

 • Justyna
  6 kwietnia 2020 at 21:22

  Co można zrobić z miarkami po mleku modyfikowanym? Czy one są z rego samego plastiku co nakrętki, które można zbierać?

 • Magda
  18 lutego 2020 at 23:34

  Skąd te zalecenia dotyczące tak chudego mleka? 0.5 lub 0.0 to naprawdę spora różnica pomiędzy również odtłuszczonym 2.5 . To źle podawać mleko pełnotłuste do np. 7 roku życia? Pomijam fakt smaku mleka 0.0 .

  • Hafija
   12 maja 2020 at 02:49

   W diecie ludzi powinno się ograniczać spożywanie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych.

 • Aga
  10 lutego 2020 at 16:49

  Dziękuję za artykuł. Trochę pomógł ale… Córka prawie 11 miesięcy. Odstawiła się przez chorobę i ząbkowanie ( cały czas gryzie sutki i Amerykę l śmieje się do tego, widać że nie chce). A piła bardzo często pierś. Rozszerzenie diety też nam idzie bardzo dobrze .
  I co teraz? Mm – średnio chce pić, jak pije to w nocy, w ciągu dnia średnio. A już próbowałam z 4 rodzaje. Zmienić butelkę? Czy próbować podawać mleko roślinne?

 • Agnieszka
  6 lutego 2020 at 13:40

  Znalazłam Twój drugi artykuł o mleku. Dziękuję tam jest odpowiedź. Dla mnie już wszystko jasne.

 • Agnieszka
  6 lutego 2020 at 13:38

  Ja karmię dziecko już dwa lata piersią. Teraz odstawiamy bo w ciąży jestem. Zastanawia mnie tylko to dlaczego ma być odtłuszczone mleko po 2r.ż.. Pytam bo ja podaję mleko prosto od krowy bo teściowie mają gospodarstwo. Czy to jakiś błąd? Ono jest na pewno pełnotłuste. Dziecko dobrze toleruje ale nie pije codziennie bo woli twarożki jogurt ser żółty.

 • Daria
  6 lutego 2020 at 09:44

  Dziękuje za ten artykuł. Czy możesz powiedzieć jakie mleko roślinne wybrać po 12 m.ż.?

  • Justyna
   14 marca 2020 at 19:25

   Nie ma czegoś takiego jak mleko roślinne. To jest napój roślinny. Mleko daja ssaki a nie rośliny:D

 • Paulina
  4 lutego 2020 at 20:44

  Przeraził mnie ten artykuł z powodu mojej niewiedzy… Synek skończył dzisiaj rok. Jest na mleku nr 3… Mamy ogromny problem z rozszerzaniem diety, butla musi być. Czy w takim przypadku jeśli mało je stałych pokarmów też powinnam przejść na mleko krowie? Pediatrze mówiłam o przejściu na mleko nr 3 ale nie skomentowała. Wie o problemach z jedzeniem. Proszę o odpowiedź bo nie wiedziałam, że tak to wygląda …

  • Iga
   22 sierpnia 2020 at 19:38

   Mam identyczny problem, jestem lekko załamana i nie wiem co robić

 • Natalia
  1 lutego 2020 at 09:56

  Pracuje w markecie i zadziwia mnie popularność mlek 3, 4, nawet i 5… Jeszcze tą 3 jakoś może i bym zrozumiała, ale 5? Dla przedszkolaka który może jeść praktycznie to co dorosły (z mniejszą ilością soli czy cukru), oczywiście w sensie domowej kuchni, nie że jak dorosły wcina fastfood i zupki chińskie to i maluch….
  Parę razy z ciekawości zapytałam się czemu to kupują skoro po roku dziecko może dostawać mleko krowie, kozie, jogurty, twaróg… Bo lubi lub no nic innego nie je… No ale jak ma jeść skoro wiecznie ciamka lizaki, chrupki, chipsy (!?), batony… Zapija nawet nie sokiem a napojem, czysto teoretycznie dedykowanym dla dzieci (woda, cukier, mimnimalny udział soku z koncentratu)… I jak to dziecko ma jeść wartościowe jedzenie… No ale jak rodzicie lecą na zupkach chińskich i dniach gotowych z Biedry, międzyczasie wyskok do maca… To jak to dziecko ma jeść?
  Patrząc na córkę czuje się jakimś dziwolągiem… Pizza? Tylko domowa, z pełnej maki, brokułami, pomidorami, świeżą zieleniną.. Zupa każda to przysmak. Brokuł to przysmak. Apetyt że dziecko zjadło by konia z kopytami, a warzywa kocha w postaci każdej. Słodycze poznała ale chodząc do przedszkola czy później do szkoły nie uniknie się wszystkiego. Na pewno nie dostaje tandetnych słodyczy typu lizaki czy żelki. Dobrej jakości czekolada czy ciastko. Karmiona piersią prawie 4 lata, bez kropli mm 🙂

 • Linka
  31 stycznia 2020 at 22:09

  Pisze Pani, że mleko pełne to 3,2%,a półtłuste o,5% lub 0%. A co z mlekiem 1,5%? Nadaje się dla dziecka? Sama takie piję i zastanawiam się, czy dla malucha muszę kupować inne, czy może pić to samo co ja?

 • Agata
  31 stycznia 2020 at 16:55

  Wlasnie. Smiesza mnie dyskusje na niektorych blogach, kiedy mama odstawia roczne dziecko od piersi i pyta w poscie jakie teraz najlepiej podac mu mleko modyfikowane. A na sugestie, ze przeciez moze podac mleko krowie, oburza sie, ze przeciez musialaby jezdzic na wies po mleko prosto od krowy, bo to sklepowe jest tak przetworzone, ze malo ma wspolnego z mlekiem! No tak, bo mleko modyfikowane przeciez nie jest przetworzone w ogole… 😀

 • Agata
  31 stycznia 2020 at 10:24

  Bardzo dziękuje za wpis.
  Córka ma 13 m. Chce odstawić ja od piersi (2 ciąża ), pije już tylko na noc i w nocy. Nie zna butelki, a karmimy się na leżąco, tak zasypia.
  Jak wprowadzić jej w nocy mleko krowie ? Bbox? Jak będzie Piła na siedząco to się rozbudzi …
  W nocy pije różnie, czasem 2, a czasem z 7 razy

 • Małgosia
  31 stycznia 2020 at 10:08

  Ah i jeszcze , co z mlekiem 1,5-2%-? U nas w domu pijemy głównie 2%- co w przypadku dwulatka? Lepiej wybrać odtłuszczone 0-0,5%niz 2%? Skąd taki przeskok z pełnotłustego ( u młodszych) na odtłuszczone 0,5 u starszych?

 • Małgosia
  31 stycznia 2020 at 09:53

  Witaj! Mam pytanie odnośnie mleka krowiego ( dziecko 2 latka, 3 mce- właśnie trwa odstawianie od piersi)- czy powinnam mleko krowie przegotować przed podaniem czy wystarczy podgrzać? Myślę o mleku świeżym pasteryzowanym i UHT i czy któreś z nich jest lepsze dla malucha? Dziękuję z góry za odpowiedz

 • Dagmara
  31 stycznia 2020 at 08:24

  Czy kubek to 250ml?

 • Mariana
  31 stycznia 2020 at 07:26

  Hafijo, moja córka ma 2,5 roku. Miesiąc temu zakończyliśmy KP, od tego czasu pila krowie. Od urodzenia miała alergię na białko mleka krowiego, czego nie potwierdziły testy z krwi, ale ewidentnie problemy były po krowim. Dodam, ze przez prawie cały okres KP ja byłam na diecie eliminacyjnej. No i po roku zaczęliśmy wprowadzać jogurty, mleko itd. (Wszystko zgodnie z zaleceniami gastrologa) i kiedy zaczęła pic więcej tego mleka, to wróciły dolegliwości. Odstawiliśmy krowie i teraz dajemy napój orkiszowy z wapniem. Teraz clou: czy napoje mlekopodobne maja sens? Dziecko wola o mleko, nie da się oszukać wodą…

 • Ania
  30 stycznia 2020 at 22:27

  Zastanawiam się dlaczego starszym dzieciom powinniśmy dawać mleko odtłuszczone? Czy mleko pełne nie jest najzdrowsze? Pozdrawiam

  • Marika
   29 września 2020 at 20:58

   Zdecydowanie pełne mleko ze względu na obecność witamin rozp. w tłuszczach, m.in. D która zwiększa przyswajalność wapnia, cholesteriolu, fosfolipdów i kwasów tłuszczowych

 • Marta I.
  30 stycznia 2020 at 22:06

  Dziękuję bardzo za ten wpis! Synek skończył właśnie rok, zaczynam odstawianie i temat „jakie mleko teraz???” spędzał mi sen z powiek…
  Teraz już wszystko wiem 🙂 dziękuję i pozdrawiam! ?

 • Dagmara
  30 stycznia 2020 at 21:52

  Kubek czyli 250ml?

 • Karola
  30 stycznia 2020 at 21:49

  Jak powinno wyglądać samo przejście na mleko krowie? Czy może je wprowadzać przed ukończeniem 12 mca i stopniowo zwiększać (jeśli tak to kiedy- pytam o samo mleko do picia), czy stopniowo zwiększać po 12 mcu, czy od razu można wprowadzić większa ilość?

  • Joanna
   17 października 2022 at 20:38

   Bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Właśnie muszę odstawić karmienie piersią z uwagi na konieczność stosowania leków i mogę z całym spokojem podać dziecku krowie.leki. przy okazji zamykając usta „doradcom”

 • Justyna
  30 stycznia 2020 at 21:46

  Mój syn ma 14 miesięcy . Miesiąc temu podałam mu krowie mleko i miał straszne bóle brzucha i gazy . Z tego powodu wróciłam do mleka modyfikowanego, po którym nie ma takiego problemu . Mleko krowie syn toleruje w potrawach ale samo już nie . Nie wiem co robić , wolałabym aby pił krowie . Czy próbować mu podawać mleko krowie co jakiś czas i sprawdzać jaka reakcja ?

 • Marzena
  30 stycznia 2020 at 21:45

  Dlaczego 3 latek powinien pić mleko odtluszczone?

Comments are closed here.