Jakie mleko wybrać po mleku matki?


Niezmiennie bawi mnie hasło reklamowe, że jakieś mleko jest najlepsze po mleku matki, bo w sumie… nie jest. Trochę tak jest, że jakoś tak teraz „samo przez się” się rozumie, że jak już nie karmimy piersią, to musimy sięgnąć po jakieś mleko modyfikowane. Reklamy zrobiły nam taką kulturę karmienia dzieci, niestety.

A czy musimy?

Oczywiście, jak to w życiu bywa: „TO ZALEŻY”. Od czego? Kiedy musimy, a kiedy nie musimy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

 1. Czy jest jakieś najlepsze mleko modyfikowane na rynku?

Nie ma. Są różne mleka, mają regulowany skład i tak naprawdę, kiedy musimy sięgnąć po jakieś mleko, to należy brać pod uwagę:

 • w jakim wieku jest nasze dziecko,
 • jak reaguje na daną mieszankę,
 • jakie są nasze możliwości finansowe.

Skład mleka jest tak regulowany, że wszystkie super hiper fajne reklamowane rzeczy ponad to, co w składzie podstawowym, jeżeli faktycznie dawałyby super hiper ekstra efekty zdrowotne, to musiałyby być w składzie podstawowym. Nie są? To znaczy, że efekt ich stosowania nie będzie spektakularny, o ile w ogóle jakikolwiek.

Kulki tłuszczowe, specjalne oligosacharydy, DHA? Na pewno nie szkodzą. Przecież mleko modyfikowane, zanim wejdzie na rynek, musi przejść szereg restrykcyjnych badań. Czy pomagają? Tego nie można powiedzieć na 100%, wątpię, czy na 20% można zagwarantować korzyści zdrowotne z tych dodatków.

(A tak w ogóle to w mleku matki jest ponad 200 oligosacharydów, a oglądam reklamy, gdzie producent chwali się jednym czy dwoma – trochę nawet to bawi).

Więc patrzymy, w jakim wieku jest nasze dziecko. Do 1 roku życia, jeżeli nie karmimy piersią, to wybieramy mleko z numerem 1. Powinno starczyć. Możemy koło 6 miesiąca przerzucić się na mleko 2.

Patrzymy, jak dziecko reaguje na daną mieszankę, to znaczy, czy chce ją jeść w ogóle. Czy nie ma po niej alergii. Czy nie ma suchej skóry. Wszystko ma znaczenie.

Patrzymy też na naszą zasobność portfela.

Zakup mieszanki za miliony monet w srebrnej puszce tylko dlatego, że jest drogie, więc pewnie dobre, to pic na wodę fotomontaż. Mam do powiedzenia tylko tyle: regulowany skład. Śmiało sięgajcie po tańsze mleka, jeżeli dziecko dobrze na nie reaguje i nie ma problemów.

Ja bym jeszcze napisała: sięgajcie po mleka modyfikowane w kartonikach, a nie w plastikowych puszkach. Nie wyrzucajcie miarek. Kwestie środowiskowe i produkcji odpadów to temat na inny wpis, ale chciałam Was do brania tej kwestii pod uwagę także zachęcić.

Tak czy siak, mlekiem modyfikowanym (jak nie karmicie piersią) będziecie karmić rok i warto mieć na uwadze, że jest to spory wydatek.

 1. Czy jak karmię piersią, to muszę sięgnąć po mieszankę?

Jeżeli karmimy piersią i planujemy karmić przez rok, to nie musimy podawać mleka modyfikowanego wcale. Ani do picia, ani w kaszkach, ani w potrawach. Wcale. Kaszki można gotować na wodzie CZYTAJ TU, dodawać np. jogurt do niej lub dobrej jakości twarożek. Po 12 miesiącu możemy już podawać zwykłe mleko krowie pełne.

 • od 12 miesiąca do 2 roku życia: od 2 do 3 kubków dziennie mleka pełnego
 • od 2 roku życia do 3 roku życia: do 2 kubków dziennie mleka odtłuszczonego
 • 4–5 lat: do 2,5 kubka dziennie mleka odtłuszczonego[1]

Mleko pełne to 3,2%, może być w kartonie. Mleko odtłuszczone to albo 0,5%, albo 0%, może być w kartonie. Mleko UHT nie traci, wbrew obiegowej opinii, wartości i jest dobrym produktem, po który możemy sięgnąć dla dziecka.

Czasem zachodzi potrzeba (wynikająca ze specjalnych wskazań medycznych), żeby dziecko po 12 miesiącu dostawało specjalne mleko (np. przy agresywnej alergii na białko mleka). Są to pojedyncze i wyjątkowe przypadki. NIE REGUŁA. Nie ma co uzależniać się od drogiego, wysoce przetworzonego produktu. Mleko krowie, nawet to UHT, jest nie tylko mniej przetworzone, ale i – w mojej osobistej opinii – smaczniejsze (nie pytajcie, skąd wiem).

A jeżeli trzeba dziecko dokarmiać?

Tylko że jak mamy dziecko powyżej 4 miesiąca życia, to możemy mu rozszerzać dietę i nadal nigdy nie podawać mieszanki. Tak wytyczne mówią o wyłącznym karmieniu piersią przez 6 miesięcy życia, a jeżeli mamy podać coś innego, to NIE WCZEŚNIEJ niż w 6 miesiącu. Oznacza to, że dążymy do 6 miesięcy wyłącznego karmienia, a jak z przyczyn medycznych trzeba dokarmiać, to można sięgać po produkty inne niż mleko.

Po 12 miesiącu życia nie musimy podawać specjalnego mleka z numerkami 3, 4, 5… itd.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała takie preparaty za niepotrzebne i nieodpowiednie dla dzieci po 12 miesiącu.

AAP stoi na stanowisku, że takie produkty nie dają wyraźnych korzyści niemowlętom i dzieciom po 12 miesiącu, spożywającym wystarczającą ilość stałych pokarmów zawierających żelazo i witaminy. Ponadto niektóre z tego typu mlek zawierają kaloryczne słodziki i nie są dla dzieci rekomendowane.

Przede wszystkim dlatego że dziecko już wtedy może pić zwykłe mleko. Jego potrzeby żywieniowe powinny być realizowane na podstawie odpowiednio zbilansowanej, różnorodnej diety (a ponieważ nie żyjemy w regionie deficytów żywności, to naprawdę jesteśmy w stanie to zrobić – więcej, jak to zrobić, czytaj TUTAJ), a nie mleka, które jest wysoce przetworzone i zbędne.

Po 12 miesiącu trzeba też dziecko oduczyć picia z butelki i najlepiej zacząć to robić już, jak dziecko kończy pół roku i stabilnie siedzi.

 1. Czy jak dziecko ma 10, 11 miesięcy i odstawiam je od piersi, to na te dwa miesiące mam podawać mleko modyfikowane?

Według wytycznych tak i tego będę się trzymała. Jak dziecko w pierwszym roku życia (do ukończenia 12 miesiąca życia) nie jest karmione piersią z przyczyn medycznych lub obiektywnych, to powinno otrzymywać mleko modyfikowane. Jego ilość zależy od tego, co już dziecko je innego i jak sobie z tym radzi.

Odpowiadając na pytanie, które zadałam w temacie wpisu: jakie wybrać?

Nie ma takiego mleka modyfikowanego, które można wskazać i powiedzieć: „o, to NAJLEPSZE!”. Jeżeli dziecko ma mniej niż rok i wybieramy mleko dla niego – to jest to kwestia indywidualna, a nie ogólna. Należy tę decyzję podjąć z pomocą specjalisty (pediatry).

A jeżeli dziecko ma więcej niż rok i nie ma wskazań medycznych do specjalnego żywienia (naprawdę w wyjątkowych i skrajnych sytuacjach), to śmiało mogę powiedzieć, że żadne mleko modyfikowane nie jest najlepsze po mleku mamy, jak skończysz karmić piersią.

[1] Healthy Beverage Consumption in Early Childhood Recommendations from Key National Health and Nutrition Organizations

 

korekta: AD VERBA

 

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

3 komentarze

 • Daria
  6 lutego 2020 at 09:44

  Dziękuje za ten artykuł. Czy możesz powiedzieć jakie mleko roślinne wybrać po 12 m.ż.?

 • Agnieszka
  6 lutego 2020 at 13:38

  Ja karmię dziecko już dwa lata piersią. Teraz odstawiamy bo w ciąży jestem. Zastanawia mnie tylko to dlaczego ma być odtłuszczone mleko po 2r.ż.. Pytam bo ja podaję mleko prosto od krowy bo teściowie mają gospodarstwo. Czy to jakiś błąd? Ono jest na pewno pełnotłuste. Dziecko dobrze toleruje ale nie pije codziennie bo woli twarożki jogurt ser żółty.

 • Agnieszka
  6 lutego 2020 at 13:40

  Znalazłam Twój drugi artykuł o mleku. Dziękuję tam jest odpowiedź. Dla mnie już wszystko jasne.

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki