​MLEKO MAMY MA MOC


W rym roku Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020 przeznaczyło środki na działania promujące i edukujące w temacie karmienia piersią. Działania objęły zarówno medyczną, jak i niemedyczną sferę opieki laktacyjnej. Miałam przyjemność uczestniczyć i przyłożyć paluszek do wielu z realizowanych przez liczne organizacje działań w ramach tego programu.

Teraz po raz ostatni w tym roku przykładam się do ostatniego w tym roku projektu: „Mleko mamy ma moc”.

„MLEKO MAMY MA MOC”  to kampania Ministerstwa Zdrowia, w ramach której powstał poradnik dotyczący karmienia piersią oraz magazyn „MLECZNA DROGA” przygotowany m.in. przez położne, dietetyka i neonatologa w oparciu o najnowsze wytyczne WHO.

Jak zapewne wiecie, jedną z największych bolączek w temacie karmienia piersią są wszechobecne reklamy mleka modyfikowanego i butelek. Szczególnie w materiałach, która mają być informacyjne lub edukacyjne, ale zawierają elementy reklamy i wizualizacji marek związanych z żywieniem sztucznym dzieci. Jest to ogromy problem, o którym piszę i mówię dość często, a który już dawno dostrzegło WHO. Bardzo kobietom potrzebne są materiały, które byłyby oficjalnymi materiałami Ministerstwa Zdrowia i nie zawierałyby reklam.

W tym roku pojawiły  się informatory stworzone w ramach projektu „Mleko mamy ma moc”, dotyczące karmienia piersią dla rodziców przez Ministerstwo Zdrowia.

Cieszę się, że takie materiały pojawią się w polskich szpitalach i że projekt finansowany jest ze środków ministerialnych.

Bezpłatny poradnik przede wszystkim opiera się na wytycznych WHO i zawiera najważniejsze informacje o karmieniu piersią. Od pierwszych chwil po narodzinach dziecka aż po pozycje do karmienia i odżywianie mamy w czasie laktacji oraz długość karmienia piersią – poradnik stanowi skondensowaną dawkę wiedzy dla kobiet. Oczywiście poradnik zawiera informacje o długości karmienia piersią z wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia:

„Wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych”.

Jest też słowo wsparcia dla karmienia piersią w miejscach publicznych.

W tworzeniu materiału brali udział, oprócz położnych, lekarzy i dietetyka, takie ekspertki jak dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik, prof. nadzw. specjalista neonatologii i pediatrii oraz zdrowia publicznego,  dr n. biol. Aleksandra Wesołowska.

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym się nie przyczepiła do czegoś. W poradniku jest informacja o tym, że w czasie karmienia piersią nie wolno pić alkoholu ani palić papierosów, a to nie jest do końca prawda. Z jednej strony, pisałam już o tym wielokrotnie i zachęcam do tego, żeby nie rzucać karmienia piersią tylko dla jednego toastu na urodzinach lub kiedy nie można poradzić sobie z nałogiem nikotynowym. Warto, jeżeli jesteś nałogowcem, poszukać profesjonalnej pomocy w rzuceniu palenia i nie rzucać karmienia piersią. Więcej poczytacie TU i TU na blogu.

Natomiast rozumiem, że w materiałach sygnowanych przez Ministerstwo taka informacja byłaby chyba nazbyt rewolucyjna. Biorę to na klatę, bo oprócz tej małej niezgodności w spojrzeniu na te kwestie jest naprawdę dobrze!

Takie poradniki, oficjalnie logowane przez Ministerstwo, są niezbędne nam, matkom, i dlatego z ogromną radością podaję Wam go dalej. Możecie go pobrać o TUTAJ.

Możecie też poczytać wydany w ramach projektu magazyn „Mleczna Droga, a na stronie 22 znajdziecie parę słów ode mnie.

W magazynie znajdziecie też artykuły innych blogerek: Marysi z Oczekujac.pl, Natali z Taste Away, Noemi z bloga Matka prezesa. Magazyn możecie pobrać TUTAJ.

Co ważne, materiały są bezpłatne i można je pobrać ze strony Ministerstwa Zdrowia.

„MLEKO MAMY MA MOC” to kampania realizowana na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.

korekta: AD VERBA

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

2 komentarze

  • Kasia
    14 stycznia 2018 at 19:19

    Jestem w 31 tygodniu, ostatnio dostałyśmy te materiały na szkole rodzenia 🙂

  • Michalina
    2 stycznia 2018 at 10:10

    Bardzo się cieszę, że takie materiały powstały. Ucieszyłam się też gdy po urodzeniu drugiego dziecka dostałam książeczkę zdrowia bez reklamy mm. Ale oczywiście zaraz przyplątała mi się teczka na tę książeczkę – oczywiście z logo ?

Comments are closed here.