Razem TworzyMY atmosferę {wyniki konkursu}


Karmienie piersią to inwestycja w zdrowie dzieci, mamy ale też pozwala globalnie ograniczać emisję gazów do atmosfery. Według FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) na każdy kilogram produkcji i przetwarzania mleka na mleko sztuczne emitowane są 21,8 kg równoważnika dwutlenku węgla gazów cieplarnianych[1] . Emisja tych gazów jest jeszcze wyższa jeżeli weźmiemy pod uwagę emisję zanieczyszczeń związanych z transportem, przygotowaniem i utylizacją odpadów produkcji mleka.

Karmienie piersią nie jest związane z produkcja odpadów, nie występuje emisja gazów cieplarnianych. [2]

Z wielkim zainteresowaniem zapoznałam się z waszymi propozycjami jak  zmienić oblicze naszej planety na lepsze. Wybrałam spośród nich trzy i nagrodziłam w konkursie.

tworzymy-atmosfere-logo

 

miejsce I – Olga – nagroda Laktator Medela

Ja już od dawna żyję w taki sposób by mój wkład w ograniczenie zanieczyszczenia powietrza był jak największy, więc w najbliższych miesiącach będę po prostu kontynuować. Często chodzę pieszo jeśli mogę obejśc się bez samochodu. Na rowerze niestety z małym dzieckiem nie daję chwilowo rady. Mam nowy samochód z silnikiem Euro 5, ustawiony na jazdę ekonomiczną, sam sugeruje przy jakich obrotach zmienić bieg by ograniczyć spalanie, na postoju silnik sam się wyłącza. Ogrzewanie w domu mam na gaz, temperatura powietrza nie przekracza 22st C, a w dzień przy ładnej pogodzie często jeszcze ją zmniejszam by ograniczyć zużycie gazu. Staram się też oszczędzać prąd. Zaopatruję się w sklepach z bio żywnością, preferuję produkty krajowe. Warzywa i owoce kupuję u zaprzyjaźnionego rolnika, który ma pole zaraz za miastem i stosuje uprawę ekologiczną uprawiając tylko i wyłącznie produkty sezonowe. Rzadko jem mięso, a jeśli już to szukam ekologicznego z wolnej chodowli. Staram się nie kupować tego co mogę sama upiec, zrobić w domu. Segreguję śmieci, odpady organiczne wrzucam do kosza z kompostem, baterie do kosza na baterie, a nie działającą elektronikę oddaję do punktu skupu. Na zakupy chodzę z moją torbą, nie lubię kupować zafoliowanych warzyw na tackach. Kupuję nalewane płyny do zmywarki, do prania itp, używam wtedy wciąż jednej i tej samej butelki. W domu nie używam żadnej szkodliwej chemii, króluje u mnie ocet i soda oczyszczona, nie używam zapachów do pomieszczeń. Tam gdzie to możliwe wybieram krótkie, oszczędne programy zmywania, prania. Jeśli chodzi o nowe pomysły, to będę się starała przekonać synka by porzucił pieluchy na rzecz toalety (ambitnie aczkolwiek powodzenie w krótkim okresie raczej wątpliwe) i mam zamiar posadzić w domu kwiaty, może storczyki albo paprotki. Jeśli chodzi o inicjatywy lokalne, to popieram i śledzę działania w moim mieście mające na celu niedopuszczenie do budowy 3 spalarni śmieci i ograniczenie wykorzystania dwóch pozostałych. Co jakiś czas pojawiają sie różne pomysły by skupować śmieci z zewnątrz, również te specjalne i wtedy takie lokalne protesty są bardzo potrzebne. Interweniowałam w tym roku u administratora naszego budynku, aby zapobiec opryskaniu podwórka znanym herbicydem. Generalnie jest jeszcze wiele do zrobienia, ale jeśli każdy zacznie od swojego „podwórka” to już to będzie coś.

 

Miejsce II – Karolina – poduszka Poofi Pure

Pierwsza i myślę najważniejszą rzeczą jaka zrobię juz za kilka chwil to przesiadka z 4kulek na 4kulka, ale napędzane miłością 🙂 tak tak juz za tydzień , gora dwa na świecie pojawi się kolejny obywatel , którego zdrowy start jest dla mnie najważniejszy! Papierosy wróg nr 1 rzucone 9 miesięcy temu juz nigdy niezagoszcza u nas w domu! Oszczednisc – od lat w zamyśle od teraz w praktyce! I na koniec nadal będziemy praktykować segregację śmieci oraz wpajac naszym pociechom jak wiele znaczy poszanowanie porządku… Nasz 4letni syn jest juz medalista w sprzataniu świata! Dumna Ja!

 

Miejsce III – Danka – poduszka Poofi Classic

Na pewno mogłabym zrobić więcej w sprawie ochrony powietrza i środowiska… Na pewno wielu z nas mogłoby zrobić cokolwiek… Ale nie każdy chce, ma świadomość .. Jednak wiem, że są takie rzeczy, które wyniosłam z domu i całkowicie „przypadkiem” chronię powietrze poprzez … oszczędzanie. W domu nigdy niczego nie brakowało, ale szacunek do pieniądza był i tak wyrosłam. Więc teraz oszczędzam, a tym samym nieświadomie ochraniam środowisko poprzez : m.in. oszczędzanie na ogrzewaniu mieszkania. Nigdy nie miałam i nie mam kaloryferów ustawionych na full. Ba! W zeszłym roku ani razu ich nie odkręciłam! Nie ma sensu przegrzewać budynku, bo to nie zdrowe. Lepiej założyć bluzę czy skarpetki niż podnieść temp. Poza tym używam żarówek energooszczędnych, wyłączam wszystkie urządzenia, nie zostawiam ich na standby’u … Może to niewiele, ale zawsze coś! Ale mam też coś co robię całkowicie świadomie i z premedytacją. Od zeszłego roku przynajmniej 2 razy w tygodniu nie jeżdżę do pracy samochodem, tylko komunikacją a wracam biegiem. Dzięki temu chudnę, poprawiam swoją wydolność, czuję się lepiej! I namówiłam koleżankę! ;)) (a gdyby jedna z nagród do mnie powędrowała – byłaby cudownym prezentem dla pierwszego w rodzinie wnuczka)

infografika_Producenci zanieczyszczeń infografika_Coś wisi w powietrzu

infografika_TworzyMY atmosferę w podróży infografika_Przez komin do płuc

Untitled design (7)

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnowa%C5%BCnik_dwutlenku_w%C4%99gla

[2] Formula for disaster, Weighing the Impact of Formula Feeding Vs Breastfeeding on Environment, IBFAN, BPNI

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

4 komentarze

 • Monika
  12 listopada 2015 at 22:26

  No tak, ale praca pani Karoliny Woźniak nie była pewnie brana pod uwagę w rozstrzyganiu konkursu, bo widziałam, że ją zdyskwalifikowano już na starcie. To trochę nie fair.

  • Hafija
   12 listopada 2015 at 22:40

   jakbym widziała inne pracę, która się powtarza w innych miejscach to też bym nie brała jej pod uwagę, ponieważ staram się żeby o wyniku decydowała kreatywność i oryginalność – wklejanie tej samej odpowiedzi w wielu konkursach nie jest ani kreatywne ani oryginalne

 • Danka
  12 listopada 2015 at 21:14

  A Monice gratuluję nadgorliwości – a wiesz co o niej mówię. Pozdrawiam serdecznie!

 • Hafija
  12 listopada 2015 at 21:07

  A widzisz masz rację, zwykle w regulaminie jest punkt że praca musi być unikalna – w tym faktycznie nie ma takiego zapisu, dlatego przywracam laureatów.

Comments are closed here.