Profilaktyka raka piersi u mamy karmiącej – USG, samobadanie, mammografia
Piersi. To ciekawe, jakim specyficznym elementem kultury (a właściwie pop kultury) się stały, jak zostały spłycone do obiektu pożądań mężczyzn i nadano im jednoznacznie seksualny charakter. Niestety – zaowocowało to tym, że kobiety nie dotykają własnych piersi, nie poświęcają im uwagi, nie badają i czasem z tego powodu rezygnują z karmienia naturalnego.
Najczęściej wykrywaną chorobą nowotworową w Polsce u kobiet jest rak piersi. Jest na drugim miejscu wykrywalności nowotworów w Polsce w całej populacji. Pomimo, że dotyczy on najczęściej kobiet po 50. roku życia, to niestety, w grupie młodych pań 20-49 tendencja zapadania na nowotwór piersi jest coraz większa. Rak piersi odpowiada za 14% zgonów kobiet w Polsce, a co za tym idzie jest zabójcą numer dwa kobiet w naszym kraju. Według prognoz w 2025 r. choroby nowotworowe zostaną wykryte, u 84 tys. Polek. Najbardziej będzie wrastać zachorowalność na raka jelita grubego, raka prostaty u mężczyzn oraz raka piersi u kobiet.
Istnieją dwa rodzaje profilaktyki raka piersi.
Pierwsza wtórna, obejmuj badania przesiewowe:
- Mammografia,
- USG,
- Samobadanie
Drugi rodzaj profilaktyki, profilaktyka pierwotna, polega na profilaktyce społecznej i edukacyjnej – na kształceniu, mówieniu o raku, wspieraniu kobiet.
”Pierwotna profilaktyka raka piersi opiera się przede wszystkim na podnoszeniu świadomości prozdrowotnej dotyczącej udowodnionych naukowo czynników ryzyka zachorowania na raka piersi. Propagowanie wczesnego macierzyństwa, karmienia piersią, nawyków żywieniowych eliminujących otyłość i nadwagę lub aktywności fizycznej, jako czynników chroniących przed nowotworem, szczególnie w grupach pacjentek obciążonych dziedzicznie, skutkuje spadkiem zachorowań na raka piersi. ”[1]
Każda kobieta, która rodzi dziecko, może podjąć jedno z najbardziej istotnych działań w profilaktyce nowotworu piersi – może karmić piersią swoje dziecko.
Badania pokazały, że karmienie piersią redukuje ryzyko pojawienia się nowotworu piersi o ok. 5-10%. Znaczenie ma tu także ilość dzieci, oraz długość karmienia piersią. Kobiety, które karmią piersią, rzadziej zapadają na najbardziej agresywne formy nowotworów piersi.
Badania podają, że ryzyko zachorowania na nowotwory spowodowane obecnością zmutowanego genu BRCA-1, u kobiet karmiących piersią, spada o 32-45%. Im dłuższe karmienie piersią tym większa ochrona dla kobiety. Karmienie nie ma znaczącej ochrony przy nowotworach spowodowanych mutacją BRCA-2. (Ok. 30% nowotworów piersi to nowotwory spowodowane mutacjami dziedzicznymi. Aż do 60% kobiet ze zmutowanym genem BRCA-1 zapadnie na raka piersi przed 70 r. życia, 45%, ze zmutowanym genem BRCA-2). Nie każdego z nas stać na radykalną profilaktykę, jaką podjęła Angelina Jolie – jednak, jeżeli w Twojej rodzinie kobiety zapadają na nowotwory, jeżeli zapadają na nie ciocie, siostry, mama, to karmienie piersią nie jest jedynie czymś najlepszym, co możesz podarować dziecku – to coś, co możesz podarować sobie.
Jednak karmienie piersią nie jest lekiem na całe zło i nie gwarantuje tego, że nowotwór się nie pojawi. Natomiast, okazuje się, że ma ono jeszcze jedną wyjątkową właściwość: u kobiet, które chorowały na raka piersi, karmienie piersią przed chorobą wpłynęło na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby. W badaniu z 2015 roku podano, że ryzyko nawrotu może być niższe nawet o 30%.
Ponadto, wcześniejsze karmienie piersią, zmniejsza o 28% ryzyko śmierci z powodu nowotworu piersi, szczególnie u kobiet, które karmiły piersią powyżej 6 miesięcy.
Ciąża i karmienie piersią zmniejsza ilość cyklów u kobiety, co wpływa na mniejszą ekspozycję ciała kobiety na hormony, które wpływają na pojawianie się niektórych nowotworów, w tym raka piersi.
Rekomenduje się kobietom, które noszą zmutowane geny BRCA karmienie piersią, co najmniej przez rok.
W październiku tego roku pojawiły się wyniki analiz, które pokazały, że karmienie piersią wykazuje działanie ochronne przeciwko nowotworom, które nie poddają się terapii hormonalnej i nie są wrażliwe na wszystkie trzy metody terapii hormonami. Większość nowotworów ma receptory hormonalne, które dzięki terapii można zablokować, a co za tym idzie spowolnić rozwój choroby. Niestety niektóre nowotwory nie poddają się takiej terapii. Takie nowotwory najczęściej dotykają kobiet młodszych spoza grupy ryzyka i są trudniejsze do wyleczenia, częściej notują nawroty, są agresywniejsze. Karmienie piersią może chronić młode kobiety przed tym typem nowotworu. Nadal istnieje potrzeba zbadania, w jaki sposób działa ta zależność. Jest ona jednak udowodniona, a analizie poddano prawie 40 tysięcy przypadków w ponad 25 niezależnych badaniach.
Pamiętać należy, że nie wolno podczas okresu laktacji rezygnować z badań profilaktyki wtórnej.
Najważniejsze, co możesz zrobić to badać się regularnie za pomocą własnych rąk. Jest to jedna z najskuteczniejszych profilaktyk nowotworu piersi. Jeżeli badasz się regularnie to znasz strukturę swoje piersi najlepiej. Jesteś w stanie wykryć najszybciej każdą zmianę. Podczas karmienia pierś zmienia się dość intensywnie i zawsze, kiedy wyczujesz coś niepokojącego powinnaś udać się do lekarza.
USG w trakcie karmienia piersią. Częstotliwość występowanie raka piersi u karmiącej kobiety waha się pomiędzy 1: 3000 do 1: 10 000, a pierwsze objawy nowotworu najczęściej pojawiają się w trakcie ciąży. Niestety akurat te nowotwory są wykrywane stosunkowo późno, ponieważ opóźnia się badania przesiewowe profilaktyki wtórnej,. Lekarze często odmawiają wykonywania USG u kobiet karmiących lub wręcz mówią, że jest to nie potrzebne i obarczone ryzykiem (o ryzyku śmierci na nowotwór piersi jakoś zapominają). Mammografia piersi karmiącej jest trudniejsza do wykonania natomiast podstawowe badanie USG można z powodzeniem wykonywać zarówno u kobiet w ciąży jak i mam karmiących. Zawsze należy poinformować lekarza wykonującego USG o tym,. źe karmicie piersią. Dobry specjalista potrafi wykonać skuteczne badania piersi karmiącej mamy.
Mammografia – w czasie karmienia piersią zmienia się gęstość piersi. Moze to być dla niedoświadczonego technika problem, natomiast nie należy rezygnować z badania mammograficznego tylko, dlatego, że karmimy piersią. Karmienie piersią można podjąć od razu po badaniu mammografem. Możesz natomiast czuć dyskomfort większy niż zawsze, ponieważ karmiąca pierś jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa.
JEŻELI MACIE LEKARZA, KTÓRY WIECIE, ŻE WYKONUJE USG PIERSI U KOBIET KARMIĄCYCH I NIE KRĘCI NOSEM KONIECZNIE NAPISZCIE W KOMENTARZU JAKI TO LEKARZ I GDZIE!
Ja polecam w Warszawie w Babka Medica pana doktora Jacko!
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/genetics/brca-fact-sheet#q2
https://jnci.oxfordjournals.org/content/107/7/djv087.abstract
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22405187
https://jnci.oxfordjournals.org/content/96/14/1094.long, 30 countries
https://www.webmd.com/breast-cancer-types-er-positive-her2-positive
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/genetics/brca-fact-sheet#q2
https://jnci.oxfordjournals.org/content/107/7/djv087.abstract
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22405187
https://jnci.oxfordjournals.org/content/96/14/1094.long, 30 countries
https://www.webmd.com/breast-cancer-types-er-positive-her2-positive
Factors influencing ovulation and the risk of ovarian cancer in BRCA1 and BRCA2 mutation carriers Joanne Kotsopoulos1 , Jan Lubinski2 , Jacek Gronwald2 , Cezary Cybulski2 , Rochelle Demsky3 , Susan L. Neuhausen4, Charmaine Kim-Sing5 , Nadine Tung6 , Susan Friedman7,8,9,10, Leigha Senter11, Jeffrey Weitzel12, Beth Karlan13, Pal Moller14, Ping Sun1 , Steven A. Narod1 and the Hereditary Breast Cancer Clinical Study Group
Breastfeeding and breast cancer risk by receptor status—a systematic review and meta-analysis F. Islami1,2, Y. Liu3, A. Jemal1, J. Zhou2, E. Weiderpass4,5,6,7, G. Colditz3,8, P. Boffetta2 and M. Weiss9,*
Cancers in Australia in 2010 attributable to total breastfeeding durations of 12 months or less by parous women Susan J. Jordan,1,2 Louise F. Wilson,1 Christina M. Nagle,1,2 Adele C. Green,1,2,3 Catherine M. Olsen,1,2 Christopher J. Bain,1,4 Nirmala Pandeya,1,2 David C. Whiteman,1,2 Penelope M. Webb1,2
Ultrasound imaging of the lactating breast: methodology and application Donna T Geddes
https://www.breastcancer.org/research-news/breastfeeding-reduces-hr-neg-risk-in-blacks
[1] Ź: Rak piersi w Polsce – leczenie to inwestycja Autorzy: Anna Smaga, Magdalena Mikułowska, Aleksandra Komorowska, dr Bogdan Falkiewicz – Sequence HC Partners Jerzy Gryglewicz Uczelnia Łazarskiego
https://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/bfm.2015.0094#utm_source=ETOC&utm_medium=email&utm_campaign=bfm
Łódź: dr Ewa Majecka, przyjmuje w Gamecie w Rzgowie oraz pracuje w ICZMP w Łodzi.
Hej,
Jestem z tych 1:10 000 (jak pisalas), u której rozwinął się rak hormonozależny w trakcie karmienia piersią. Późno wykryty przez poprzez niezlecanie mi usg , patrzenie na mlody wiek (33) i wydaje mi się przez mit, ze dlugie karmienie piersią chroni przed rakiem. Mnie nie uchroniło.
Wydaje mi się , że za duzo sie mowi o tym ze karmienie chroni przed rakiem a za malo o badaniach usg. W trakcie karmienia wielokrotnie mialam zastoje, zgrubienia, ktore pozniej schodzily ale tez guzek , ktory sie pojawil początkowo utozsamilam zastojem. Dlatego większy powinien byc nacisk na kontrolne usg w trakcie karmienia.
Pozdr
Wiem, że to stary post, ale jeśli ktoś trafi i przeczyta, niech pamięta. Karmienie piersią może być profilaktyką raka piersi i zmniejszać ryzyko, ale ono nie znika! Moja mama karmiła mnie 3 lata. Zmarła 5 miesięcy temu na raka piersi niepoddającego się terapii hormonalnej. Badajcie się.
Polecam Janusza Wieczorka z Medicover w Warszawie. Bardzo serdeczny i dokładny. Pogratulował, że karmię i zgłaszam się profilaktycznie na badanie. Polecam!
Bardzo potrzebny artykuł ! Dzięki za niego.
Mam tylko takie pytanie: skąd informacja ze po badaniu mammografi mogę od razu podjąć karmienie? Lekarz chirurg onkolog, który mnie skierował na badanie w czasie laktacji, powiedział ze mam odczekać 24 h.. no ale nikt inny tego nie potwierdził .. internet tez mówi ze można od razu..:/ czy są jakies źródła medyczne które możecie polecić które mówią o czasie jaki trzeba odczekać po mammografii?
Cześć,
Czy zna ktoś kogoś godnego polecenia w Łodzi?
Karmię malutka już 4 miesiąc a badanie piersi mialam w 2018 na poczatku roku.
Patrycja
Dostalam zalecenie, aby po mammografi odciagnac pokarm bo jest napromieniowany. Niestety nie mam takiej mozliwosci.co zrobic w takiej sytuacji?moge normalnie karmic po badaniu?
Witam, zdiagnozowane zostaly u mnie komorki nowotworowe, podobno sam poczatek. Karmie dziecko 3 rok, Lekarz powiedziala ze mam przestac karmic, poniewaz mam miec przeprowadzona operacje. Nie mialam zamiaru przestawac karmic, a teraz podobno musze, straszne to jest, I nie wiem czy dam rade przestac karmic.
A polecicie kogoś w Opolu?
Wrocław, dr Jacek Kurcz, Kopexmed. Dwukrotnie miałam wykonywane USG w czasie karmienia, ani razu nie usłyszałam, jakoby karmienie stanowiło jakąkolwiek trudność, w dodatku za drugim razem lekarz nie skomentował nawet faktu karmienia dziecka 3-letniego.
We Wrocławiu, lekarzem, który wykonuje USG piersi nawet podczas karmienia piersią jest dr n.med. Bartosz Dołęga-Kozierowski. Ja systematycznie odbywam wizyty u p. doktora i od razu mi zapowiedział, że poradzimy sobie z kontrolnym badaniem podczas laktacji. Poza tym, każde badanie jakie wykonał pan doktor było absolutnie bezbolesne, a niestety zanim trafiłam do tego lekarza to usg piersi to było „jak za karę”. Nawet gdy w 1 trymestrze baaardzo bolały mnie piersi to usg było absolutnie delikatne, i komfortowe u tego lekarza. Polecam jeśli, któraś z mam musi/chce wykonać usg piersi.
Koszalin – dr Ismaiel Salloum, ginekolog położnik, bardzo fajny, świadomy i dobrze wykształcony lekarz, obeznany z najnowszymi wytycznymi. W ciąży robił mi USG na każdej wizycie, a USG piersi wykonał na moje życzenie 8 tygodni po porodzie – karmię piersią 🙂
Hafija, dziękuję za ten wpis. Byłoby super, gdybyś wznowiła/zaktualizowała go i opublikowała może jakaś aktualizację? Moja ciocia zmarła na raka piersi. Badała się niby regularnie, co roku. Nowotwór rozwinął się w 7 m-cy. Nie udało jej się uratować. A to dlatego, że badanie raz na rok jedną metodą to za mało. Rak jest szybszy. Trzeba się badać częściej. I kilkoma metodami, np. USG raz na rok, samobadanie w domu co m-c. Tylko jeszcze z tym samobadaniem to też jest problem… Nie wykryjesz zmiany która ma 3 mm. Nawet doświadczony lekarz będzie miał problem z wyczuciem takiej zmiany… o ile w ogóle Cię zbada. Z cytologią to jeszcze możesz prosić o 2 w roku. Ale jak już swojego ginekologa poprosisz o skierowanie na USG dwa razy w roku lub gdy jesteś młodsza niż 35 lat, to najczęściej krzywo się patrzą. Napisz o termografii, napisz o Brasterze, napisz że kobiety muszą same się upominać o skierowanie na USG. Bo potem to tylko te kobiety i ich rodziny ponoszą konsekwencje niewykrycia w porę raka. Nie ten lekarz, który nie dał skierowania lub uznał, że nie potrzeba.
Pozdrawiam serdecznie
W Kielcach kogo polecacie?
Bydgoszcz, lek. Krzysztof Kula, radiolog, przyjmuje m.in. w Endomedica. Super podejście do karmiących mam. Długo szukałam takiego lekarza, bo wszędzie oczywiście słyszałam, że usg piersi to dopiero po zakończeniu karmienia ?
Czy w rzeszowie jest ktos godny polecenia?? Mam miesieczne dziecko i ogromna kulke na sutku wyczulam w dniu narodzin. Nie mam powiekszonych wezlow po pacha, dziecko nie odrzuca piersi z guzem. Jak jest ktos godny polecenia jakis specjalista to prosze piszcie.
Przyznam, że Twój wpis mnie zaskoczył. Karmię właśnie drugie dziecko, miałam zamiar dojechać do min. 2 lat, jednak mój lekarz prowadzący twierdzi, że max. rok i wracam do programu profilaktycznego (mam mutację palb2). Miałam między ciążami guza jajnika, stąd wiadomo o mutacji. Wg lekarza, a jest to specjalista w 4-tym wg rankingów niemieckicm szpitaliu akademickim, ryzyko niewykrycia choroby jest niewarte przedłużania karmienia powyżej roku, a przed zakończeniem laktacji nie warto robić badań, bo będą niemiarodajne (mam robione regularne usg i rezonans).
Czy polecacie kogos w Olsztynie lub Elblagu??
Dziś byłam na drugim usg. Dostałam skierowanie na biopsje gruboiglowa. Czy to badanie jest bezpieczne podczas karmienia? Będę mogła po powrocie do domu normalnie karmić czy lepiej zrobić zapas mleczka i nie podawać piersi od razu ?
Biopsja jedyne co to może uszkodzić część tkanek, ale nie znam przeciwwskazań do karmienia po biopsji. trzymam kciuki za dobry wynik!
Dziękuję za ten wpis, karmię już półtora roku, pięć dni temu wynalazłam powiększony węzeł albo co innego pod pachą. Zastanawiałam się czy warto zapisywać się na usg skoro karmię. W poniedziałek się zapiszę. ostatnie usg w 2014, bo potem ciąża, małe dziecko…, a trzeba chronić siebie by ochronić dzieci.
Muszę się uzewnętrznić ponieważ wróciłam właśnie z pracowni usg i chyba nie zasnę po rewelacjach, które usłyszałam od Pani pseudo-doktor.
Po pierwsze, karmię piersią dlatego nie powinno się u mnie wykonywać badania usg (choć skierowanie dostałam od lekarza ginekologa, który podczas badania coś tam znalazł). Zapytałam więc, czy jeśli będę karmić np. 4 lata to w tym okresie mam nie wykonywać żadnych badań, na co pani odparła, że kobietom po 40-ce zaleca się badanie co 3 lata a ja jestem młoda więc w ogóle z czym przychodzę (!!!)
Zrobiła z łaską badanie. Ale to nie koniec rewelacji 😉
Poinformowałam panią pseudo-doktor, że w prawej piersi mam bardzo często zastoje i to w miejscu, w którym lekarz właśnie coś znalazł, czy ma to jakieś znaczenie. I wiecie czego się dowiedziałam? Że powinnam po każdym karmieniu odciągać RESZTĘ pokarmu! Zapytałam co oznacza RESZTA, bo z tego co wiem pokarm produkuje się nieustannie więc mogę sobie tak odciągać 2 godziny. „Nie no 2 godziny to co Pani opowiada, wystarczy 5 minut”. Trzymajcie mnie bo kiedy takich „specjalistów” spotykam zaczynam wątpić w sens prowadzenia dyskusji na temat profilaktyki nowotworowej nie wspominając już o pomocy laktacyjnej…
Wspomniana Pani przyjmuje w Krakowie w placówce prywatnej LUX-MED i jest pediatrą i diagnostykiem…
Hafija, co sądzisz o urządzeniu Braster – do samobadania piersi? Wiele blogerek bardzo zachwala, testuje i propaguje samobadanie. Jestem ciekawa Twojej opinii.
Proponuję własne dłonie i regularne wizyty u lekarza na badaniach 🙂
No właśnie cały problem polega na tym, że nie zawsze możesz te badania regularnie zrobić. Nie robi się zwykle badać co 3 m-ce a palpacyjnie nie wszystkie zmiany da się wymacać. Może warto by pokusić się o jakiś wpis nt. profilaktyki raka piersi po zaprzestaniu karmienia. Ja np. zupełnie nie wiem kiedy powinnam pójść na USG jak skończę karmić ;/
Help, kto w Trójmieście? Muszę szybko się wybrać, karmię 18mcy, i mocno zaczęła mnie pacha boleć :/
dr Maciej Cherek – Medicover Gdańsk
czy wiecie w jakiej cenie jest mniej więcej badanie BRCA1 i BRCA2?
A w Poznaniu kogo polecacie?
A jak ktoś latami na zmianę karmi i zaraz potem jest w ciąży to co? Takie pytanie mam zamiar zadać, kiedy się w końcu wybiorę zbadać, bo mam szczęście długiego niewracania cyklu po porodach dzięki karmieniu – rekord to rok i 7mcy bez owulacji 🙂
W Katowicach usg piersi przeprowadza radiolog Krzysztof Kędziora w oddziale Mediover przy ul. Granicznej.
Rzeczowy, kulturalny, chociaż to mało istotne, najważniejsze-popiera badanie w trakcie laktacji.
Koszt-120 zł
Nie wspomniano w tym artykule że dobrą profilaktyką jest badanie genetyczne genu BRCA1 i BRCA2. Tylko przecież w zwykłym szpitalu takich badań nam nie zrobią. Na szczęście takie badania są już powszechniejsze i można je wykonać. Dobrze że ludzie są coraz bardziej świadomi i zaczynają troszczyć się o swoje zdrowie.
Mi ginekolog powiedział ze z usg piersi należy się wstrzymać do pół roku po zakończonej laktacji – i komu tu wierzyć ?
Bzdura – trzeba iść się badać
Rak piersi może również pojawić się w trakcie ciąży i laktacji, karmienie nie jest przeciwwskazaniem do USG piersi.
Czy polecacie kogoś w Gdańsku lub w pobliżu?
Dodam jeszcze, ze wiele z nas nawet nie wie, ze ma mutacje. Ja wiem i dlatego badam sie czesciej. Każdej dziewczynie, która miała lub ma w rodzinie raka piersi polecam zrobienie badań w kierunku BRCA – polecam kontakt z klinika w Szczecinie pod kierownictwem prof. Jan Lubinskiego – maja ogólnopolski program i robią badania w całej Polsce. Dane zawarte w artykule są nieco inne od tego co usłyszałam od profesora na konsultacji, ale kierunek ten sam. Dodam tylko, ze w przypadku mutacji rekomenduje sie usunięcie jajników po 35 rz (zabieg jest refundowany w Polsce) w związku z tym także zalecane jest urodzenie dzieci do tego czasu.
W Bielsku w Szpitalu Onkologicznym badanie USG piersi karmiących kobiet wykonuje Joanna Szczudło-Chraścina. Bardzo miła Pani doktor . USG prywatnie kosztuje 70 zł
chcialam sie wlasnie zapiasac do Pani doktor na badanie kontrolne. Powiedziala ze u kobiet karmiacych nie wykonuje sie usg :/
dramat – jakie miasto? znajdziemy kogoś!
no wlasnie ta pani Joanna Szczudło-Chraścina w Bielsku (mysle ze pisze komentarz pod wypowiedzia gdzie ktos ja polecil).
Ja zawsze chodze do Krakowa do Pani Joanny Jędrys, ale teraz szukam kogos w Bielsku
Kujawsko-pomorskie – dr Dariusz Łukasiewicz. Przyjmuje w Toruniu i w 20-tysięcznym Rypinie, więc i dla pacjentek z prowincji jest jakaś nadzieja. Zdziwiony moim zdziwieniem, że nie robi problemów z badaniem 🙂 A warto dodać, że wysoko podniosłam poprzeczkę – nie dość, że ciężarna, to jeszcze karmiąca!
miesiąc temu byłam u ginekologa na wizycie profilaktycznej i poprosiłam o skierowanie na USG piersi bo nigdy nie miałam robionego a mam już 35 lat i nowotwory w bliskiej rodzinie – w tym piersi. Pani dr powiedziała, że na NFZ nikt karmiącej USG nie zrobi bo w czasie laktacji gruczoły są powiększone i jest…. TRUDNIEJ, ale oczywiście prywatnie mogę sobie zrobić. Dla ścisłości – robi ten sam specjalista na tym samym urządzeniu. Tylko na NFZ jest mu nie wiedzieć czemu TRUDNIEJ… a za 100,- już sobie poradzi. no dobra. ten schodem przeskoczyłam, zapisałam się prywatnie. i jestem oburzona wiedzą specjalisty… badała mnie kobieta koło 40-tki. powiedziałam, że karmię, że dziecko ma 1,5 roku. a pani rozwiązał się język… po co Pani karmi, przecież mleko już jest bez wartości, ani nie jest odżywcze ani nie ma witamin to tylko zabawka dla dziecka. niepotrzebnie dziecko się zżywa z cycem, bo chwała że to dziewczynka, ale z chłopcami to jest tak, że jak się długo karmi a dziecko już jest kapujące, to tak ciągnie do matczynej piersi, że ma zaburzenia emocjonalne i w dorosłym życiu nie znajdzie sobie partnerki. dalej badając mówi: przecież tu u Pani całkiem pusto, to czym pani karmi? MASAKRA. powiedziałam tylko, że mam inne zdanie na ten temat. sprawa jest zgłoszona na piśmie do kierownictwa przychodni. Pierwszy raz spotykam się z takim zacofaniem, złą wolą i niedoinformowaniem „specjalisty”. pierwsze co to zdenerwowało mnie, że na NFZ nie mogę mieć USG chociaż mam obciążony wywiad rodzinny a drugie to informacje od Pani które prywatnie mi to badanie zrobiła. Badanie i „wiedzą” o laktacji podzieliła się lekarz medycyny Monika Rosiak – Kobyłecka.
Warto jeszcze przy tak waznym artykule wspomniec o cytologii. Niestety spotkalam sie z wieloma kobietami, ktorym lekarze odmowili tego badania twierdzac ze w trakcie karmienia nie ma sensu.
hej a ja poszukuję lekarza w Lublinie, czy znacie kogoś?
lekarz Czechowski Michal z Luxmedu. Młody lekarz, ale nic nie mówił, że mu będzie to przeszkadzać. Nawet powiedział, że wszystko dobrze widzi, ale przed badaniem córka opróżniła piersi.
Podobało mi się też jak powiedział, że dobrze że tyle karmię (22m-ce), bo to najlepsza profilaktyka i to najlepsze dla dziecka 🙂
Poznań – centrum Medicover na Malcie, Lek. med. Ewa Becela (lekarz radiologii i diagnostyki obrazowej)
Jak sprawa wygląda we Wrocławiu??
Wpis genialny!
A polecacie kogoś z Olkusza? Ewentualnie z Krakowa?
Anula, pisałam wyżej. W Krakowie dr Joanna Jędrys
dr Marcin Migaczewski w Krakowie
Polecam dr Jędrys z Centrum Medycznego Dbaj o Piersi w Krakowie.
Dr. Dorota Nowak Stelmach w Krakowie Sofimed
Możecie kogoś polecić w Katowicach? 🙂
Andrzej Kaczorek Luxmed
O! Niedalej jak wczoraj mój Małż mnie wyganiał na badania. Jak już się zbiorę to napiszę jak sprawa we Wrocławiu wygląda.
dr Piotr Kasprzak Onkomed Wrocław
Witam, i jak? Wybrała się Pani? Może Pani powiedzieć coś wiecej jak wygląda sprawa we Wroclawiu? 🙂
Super post. Właśnie zwlekałam z usg aż przestanę karmić, ale teraz się wybiorę. Czekam na więcej informacji o specjalistach z Krakowa 🙂
Poznań dr Chmaj -Wierzchowska
bardzo ważny i potrzebny wpis. Musimy się uświadamiać nawzajem i ciągnąć co jakiś czas na badania. Super, serdecznie pozdrawiam
„Karmienie piersią zmniejsza ilość cyklów u kobiety” – u mnie nie zmniejszyło jakoś radykalnie, ale to może przez laktator? Karmiłam początkowo mlekiem z piersi, ale odciągniętym, dopiero po miesiącu dziecko zaczęło samo ssać. A pierwsza miesiączka była jak dziecko miało 3 miesiące, potem nieregularnie, a teraz już regularnie, choć nadal karmię, ale to już taki dodatek do „dorosłego” jedzenia.
U kobiet karmiących występują cykle nieowulacyjne i o to chodzi. Być moze nieprecyzyjnie napisałam 🙂
Dobrze napisane, CIĄŻA i karmienie piersią, choćby cykl się rozkręcił od razu po porodzie, jesteśmy o 9 miesięcy do przodu 🙂
Czy macie kogoś do polecenia w Gdańsku ?
Czytajmy i uczmy się… Dbajmy o własny świat – o duszę i cało… Dzięki niemu czujemy i żyjemy. Profilaktyka to podstawa, nie bójmy się pytać i zadbać o siebie. Każdy z Nas ma prawo do szczęśliwego życia – w szczęściu, radości, miłości i zdrowiu. Wsłuchajmy się w siebie i podziękujmy za dar życia właśnie w ten sposób – dbajmy o siebie! Gratulujemy artykułu.
Dr Katarzyna Dobruch-Sobczak
Warszawa, Centrum Onkologii lub Enel-med
W enel właśnie się spotkałam z opinią, że USG mija się z celem u karmiącej (chciałam się dowiedzieć kiedy mam ściągnąć mleko przed badaniem zleconym przez mojego ginekologa i pani z recepcji zadzwoniła do lekarza wykonującego badanie – usłyszałam taki właśnie komentarz) Proszę podać nazwisko lekarza z enel medu, który jednak ma inne zdanie.
A czy w Siedlcach jest ktoś godny polecenia? Bo raz mi już odmowiono..
Jeszcze nie byłam, ale mam „zaproszenie na badanie na zapas” od dr Rasteńskiego, wiec chyba nie kreci nosem w tej sytuacji 😉
Pracuje w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach i salusie przy więzieniu.
Doktor Ireneusz Gomoński Szczecin/Białogard.
Poznań: dr Małgorzata Szpakowska, OnkoTeamDiagnostyka, ul. Chwaliszewo 72a/5.
Robi usg u siebie?
Robi pod wskazanym adresem 🙂
A jaki jest koszt takiego badania?
120 zł.
dr Joanna Jędrys, Kraków, centrum medyczne „Dbaj o piersi”.
Babka Medica – dr Jacko- polecam
Ja po 10 miesiącach karmienia wyczułam pewien guzek, po średnio udanym usg w luxmedzie pobiegłam do pana doktora Jacko. Niestety na samym usg sie nie skonczylo, miałam robioną mammografie a nawet biopsje podczas karmienia. Dzieki Bogu okazało się, że mam mleczną galaktocele w piersi. Te tygodnie niepewności i strachu uświadomiły mi jak ważne jest badanie się i niestety nie ma czegoś takiego jak okres ochronny podczas ciąży czy karmienia.
Wpis świetny, ale.. Waha, nie „wacha”, na litość Boską…
o masz 😉 dzięki
Naprawdę aż tak Cię to uraziło?
Babka Medica – dr Szerstobitow, dokładna, cierpliwa, objaśnia.
MediCenter – dr Maria Cygan, jedna z najlepszych specjalistek w W-wie (moje badanie zamiast minut trwało 45 minut, wytłumaczyła co się dzieje i zrobiła od ręki biopsję podejrzanej zmiany)
Niestety, do dr Cygan ciężko się dostać. Zapisy są w poniedziałki od 8 rano na cały tydzień i 8:20 już nie ma numerków 🙁
Pani dr Cygan jest specjalistka nr 1 w Polsce. Zawsze udalo mi sie do niej zapisac bo stalam w kolejce od 7:45 🙂