Jak zadbać o produkcję mleka – {Mleko Mamy Rządzi – konkurs}


Kiedy niemowlę jest zdrowe, karmione na żądanie, przybiera na wadze, moczy kilka pieluszek dziennie (około 6 – 8 w zależności od miesiąca życia), robi około 3-4 kupek dziennie (ta liczba może być inna w zależności od dziecka), piersi są lżejsze i mniej napięte po karmieniu, dziecko prawidłowo chwyta pierś, przy piersi jest aktywne, dziecko samo puszcza po karmieniu pierś, po karmieniu jest zadowolone zrelaksowane i spokojne acz aktywne, a podczas długich serii ssania i połykania wyraźnie widać jak pracuje na piersi żuchwą i słychać jak przełyka, kiedy u mamy występuje prawidłowy odruch oksytocynowy to wtedy najprawdopodobniej wszystko z naszą produkcją mleka jest ok.

 

Jak rozpoznać czy wszystko jest ok z naszym odruchem oksytocynowym? Niektóre mamy zauważają niektóre z poniższych zjawisk:

 • łaskotanie lub lekkie szczypanie w piersi
 • mleko wypływa z piersi na myśl i widok dziecka
 • mleko wypływa z drugiej piersi podczas karmienia dziecka
 • jeżeli ssanie zostanie nagle przerwane z piersi mleko może tryskać
 • powolne głębokie ssanie i połykanie przez dziecko co pokazuje że mleko wypływa do jego ust
 • występują bóle skurczowe macicy lub wypływ krwi z macicy w połogu
 • mama czuje pragnienie podczas karmienia[1]

 

 

A skąd wiedzieć, ze dziecko jest źle przystawione i ssie nieefektywnie?

 • pierś może być nabrzmiała, mogą pojawić się zatkane kanaliki, rozwinąć się zapalenie piersi ponieważ niewystarczająca ilość mleka jest pobierana
 • dziecko może zbyt mało przybierać na wadze
 • dziecko może odrywać się od piersi i denerwować się, że nie może prawidłowo jeść
 • dziecko może być głodne ssać często i przebywać przy piersi przez długi czas (niektóre dzieci przebywają długo przy piersi, wręcz przy niej wiszą i nie mają problemu z pobieraniem pokarmu – po prostu to lubią i tego potrzebują, szczególnie na początku drogi mlecznej. Można to poznać po tym, że są przy piersi zadowolone, odprężone i spokojne)
 • pierś może być przestymulowana ale nie opróżniana[2]

 

Poniżej opisane są metody, które stanowią dobre kroki dla mam małych dzieci, które z różnych powodów muszą się rozstać z małym niemowlęciem na dłuższy czas z powodu np. pobytu w szpitalu czy wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Mamy, które karmią dzieci swoim mlekiem, ale odciągniętym także w ten sposób mogą wspomóc swoja produkcję mleczną. Mamy adopcyjne, które decydują się na podjęcie próby karmienia naturalnego także mogą z nich korzystać, chociaż one powinny być pod opieką i otrzymywać szerokie wsparcie laktacyjne. Mamy, które podejmują decyzję o relaktacji także mogą odczuć korzyści z wymienionych niżej działań.

 

Jeżeli mamy wątpliwości, co do tego czy mamy wystarczająco dużo mleka warto:

 • Pokazać specjaliście naszą technikę karmienia – może to być doradca laktacyjny, położna z doświadczeniem, promotor karmienia piersią, certyfikowana duola
 • jeżeli problemy są od początku, a towarzyszy im częsty ból brodawek warto sprawdzić oprócz techniki przystawiania wędzidełka w buzi dziecka
 • warto skontrolować stan zdrowia dziecka – może infekcja sprawia, że dziecko nie ma chęci lub siły ssać pierś, (chociaż zwykle jest na odwrót)
 • powinno się przy obawie o ilość mleka  odstawić smoczki i jakiekolwiek butelki oraz nie dokarmiać dziecka mieszanką
 • jeżeli używasz kapturków powinnaś z doradcą laktacyjnym lub innym specjalistą ze znajomością fizjologii laktacji przestawić się na karmienie bez kapturków
 • warto przestawić się na karmienie na żądanie (o ile nie karmisz już tak), a nawet przez jakiś czas karmić dziecko jak noworodka czyli być jak najczęściej z nim przy piersi – dziecko to najlepszy stymulator laktacji
 • warto też jak najwięcej czasu poświęcić na regenerację sił i odpoczynek

 

Żeby sobie pomóc przy niedoborze pokarmu, relakatcji, rozkręcaniu laktacji w niektórych sytuacjach, możesz stosować odciąganie mleka laktatorem lub ręcznie. Dobrą metodą jest odciąganie metodą tzw. 7-5-3.

Żeby była ona efektywna należy ją kontynuować, co najmniej przez 7 dni, a czasem dłużej. Jest to tzw pełne odciąganie pokarmu i przebiega wg schematu Chele Marmet[3]. Polega ona na regularnym odciąganiu mleka z piersi po każdym karmieniu (nigdy przed!)

 

W pierwszej kolejności odciągamy, (chociaż lepiej powiedzieć pracujemy laktatorem na piersi, bo mleko nie musi lecieć na początku od razu) przez 7 minut z lewej piersi, potem 7 minut z prawej. Analogicznie odciągamy od razu potem z lewej 5 minut i 5 z prawej, a na koniec 3 minuty z lewej i 3 minuty z prawej. (Jeżeli jesteśmy w niedoczasie czas odciągania można skrócić do 5-3-2 minut.) Takie odciąganie możemy przeprowadzić zarówno ręcznie jak i za pomocą laktatora.

Cały cykl daje nam 30 – 20 minut pełnego odciągania mleka. Należy taką pracę powtórzyć ok 8 razy dziennie (tylko PO karmieniu) i przynajmniej raz w nocy.

 

Mama może też stosować w sytuacjach kiedy chce utrzymać, wesprzeć laktację suplementy diety, które pozytywnie wpływają na produkcję mleka mamy. Większość kobiet nie potrzebuje wsparcia suplementów żeby utrzymać i polepszyć ilość mleka w piersi.

Każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym, położną albo doulą lub promotorem karmienia piersią, a suplementom powinno towarzyszyć opróżnianie piersi poprzez przystawianie dziecka do niej a jeżeli jest to niemożliwe odciąganie pokarmu.

 

Jednym z produktów, które mama może przyjmować jest Femaltiker, który jest wyprodukowany na bazie słodu jęczmiennego. Sugeruje się, że jeden ze składników słodu – beta-glukan jest odpowiedzialny za efekt zwiększenia poziomu prolaktyny, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na produkcję mleka. Słód jęczmienny łącznie  z poradą laktacyjną i stymulacją laktacji jest skuteczny w 93% przypadków według badania opublikowanego w czasopiśmie Położna, Nauka i Praktyka[4].

 

Słód jęczmienny jest dobrze scharakteryzowanym składnikiem naturalnym, którego laktogenne działanie można zaobserwować na poziomie komórkowym i wytłumaczyć jego podłoże molekularne.

Bezpieczeństwo i zasadność stosowania samego słodu jęczmiennego w odróżnieniu od napojów z alkoholem zawierających słód potwierdza Thomas W. Hale

American Breastfeeding Medicine wymienia słód jęczmienny jako przydatny w żywieniu kobiet mających problemy laktacyjne[5]

 

Pamiętajcie, że picie piwa nie jest właściwym sposobem przyjmowania słodu jęczmiennego:), Jeżeli mama karmiąca chce się napić piwa, to może to zrobić, ale warto zapoznać się z danymi na temat spożywania alkoholu przez mamy karmiące. [6]

 

Dzisiaj, przy okazji tego wpisu razem z producentem Femaltikeru zapraszam Was na konkurs.

 

logo

„Mleko Mamy Rządzi – konkurs”

Zadanie konkursowe:

 

Wymyślcie hasło, którym według Was można najlepiej zachęcić przyszłe mamy do karmienia piersią lub zareklamować mleko mamy.

Wasze propozycje możecie zostawić w komentarzu.  

Jeżeli macie zdolności plastyczne to stwórzcie plakat, metodami tradycyjnymi (kredki, farby, wycinanki), który mógłby promować karmienie piersią!

 

Na Wasze odpowiedzi czekam do 25 maja, a zwycięzców poznacie w dzień dziecka!

Femaltiker_cocomilo

 

Nagrody w Konkursie to:

– za najlepsze hasło reklamowe – rogal do karmienia Cocomilo

– za najlepszy plakat reklamowy – rogal do karmienia Cocomilo

– trzy nagrody pocieszenia od Femaltiker

 POWODZENIA!

regulamin

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148970/#session2.s22

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148970/#session2.s22

[3] https://lllrochester.weebly.com/uploads/7/9/5/4/795404/marmet_technique_tearoff.pdf

[4] POlOżNA nauka i praktyka 1 (29)/2015

[5] https://kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf

https://www.bfmed.org/Media/Files/Protocols/Protocol%209%20-%20English%201st%20Rev.%20Jan%202011.pdf

https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~AHzL0G:4

[6] LINK do wpisu o alkoholu

What is a galactagogue? Do I need one?

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

104 komentarze

 • Kaska
  25 czerwca 2018 at 10:54

  A czy można do pobudzenia laktacji metodą 7-5-3 zamiast laktatora przykładać maluszka do piersi? Tzn. Pierw pokarmic go z obu piersi tak z 15 minut na każda stronę (żeby zaspokoil głód), a potem jak już nie ssie tak efektywnie, to jeszcze dodatkowo przystawić go do piersi wg schematu 7-5-3?

  • Hafija
   25 czerwca 2018 at 13:10

   Tylko, że dziecka nie zmusisz do ssania jak nie będzie chciało 😉

  • Kaska
   27 czerwca 2018 at 04:22

   Mój model jest takim ssakiem, ze kiedykolwiek go nie przyłożę do piersi to zacznie ssać, tylko jeśli nie jest głodny to po prostu mniej efektywnie 😉 stad moje pytanie o „wykorzystanie go” zamiast laktatora 🙂

 • Ola
  11 stycznia 2018 at 21:24

  Hmm… a czy zdarza się, że niemal żaden z wymienionych „sygnałów” prawidłowego odruchu oksytocynowego nie jest obecny? Moja córka przybiera na wadze, jest zdrowa ale nigdy nie zdarzyło mi się, żeby mleko samo wypłynęło z piersi nie mówiąc już o tryskaniu przy nagłym odstawieniu. Stąd nie użyłam ani jednej nakładki laktacyjnej. Czy tak może być?

 • Marta
  6 lipca 2017 at 10:30

  czy można metodę 7-5-3 stosować mając dwa laktatory albo podwójny? Może po prostu podciągać jednocześnie i robić przerwy na odpoczynek?

 • Ewa
  25 maja 2017 at 21:02

  bez mleka Mamy życie do bani

 • mamma
  5 kwietnia 2016 at 07:16

  Witam. A co w sytuacji gdy po karmieniu próbuję odciągnąć mleko wskazaną metodą 7-5-3 i nic nie leci?- zalecono mi dokarmiac maluszka własnym odciaganym pokarmem jednak kiedy próbuje odciągnąć mleko laktatorem niestety nie ma co odciągać a tym samym nie ma czym dokarmiac. Bardzo chcę uniknąć podawania dziecku mm ale ono nie przybiera właściwie na wadze i obawiam się że mimo moich starań nie unikniemy tego 🙁

 • MalinaImiod
  25 maja 2015 at 22:57

  Wypnij pierś do przodu i bądź dumna! Bo jesteś matką. Matką karmicielką!
  ————-
  Jeszcze wczoraj karmiła mnie każda kropla Twej krwi. Już od dziś karmi mnie każda kropla Twego pokarmu. Kropla Ciebie Mamo – ocean miłości.

  albo w skrócie : każda kropla mleka mamy tworzy ocean miłości dla dziecka.

 • Karolina Bis
  25 maja 2015 at 18:02

  Hi hi ha! Mleko Mamy to najlepsza sprawa! Femaltiker ją w tym wspomaga!

 • Aneta
  25 maja 2015 at 09:20

  Zrób najlepszą inwestycję w przyszłość twojego dziecka – karm piersią!

 • Patrycja
  24 maja 2015 at 23:01

  Karmię z piersi-karmię z serca
  Bo tak smakuje miłość

 • MatczyneFanaberie
  21 maja 2015 at 13:23

  „Mleko mamy to podstawa, to nie czary, ni zabawa”
  „Mleko mamy chętnie pij, będziesz potem długo żył”

 • Ania
  21 maja 2015 at 13:02

  1. Mleko mamy – bo natura się nie myli.
  2. Matczyna miłość w każdej kropli
  3. Mleko mamy – bo karmić to kochać

 • Ema
  21 maja 2015 at 12:19

  1. Podarowałaś życie, podaruj najlepszy pokarm!
  2. Podarowałaś życie, podaruj pokarm życia!
  3. Mleko mamy – moc miłości w każdej kropli!
  4. W każdej kropli mleka mamy – wiele odcieni miłości!

 • Tarnosia
  20 maja 2015 at 20:28

  „Mleko mamy = fabryka przygód dla malucha”
  „Karmienie – ekstremalna bliskość”
  „Karmienie – dotyk tego co nieziemskie”
  ” Nowy Design wśród mam – tylko naturalne karmienie”

 • Anyczka
  19 maja 2015 at 21:39

  Mama i ja,
  Najpiękniejsza chwila dnia,
  Kiedy razem z nami są cycuszki dwa,
  A z nich mleko mama da:)

  • AAnna
   20 maja 2015 at 19:56

   Zdrowy start zaczyna się od piersi mamy.

 • Aleksandra
  18 maja 2015 at 20:32

  „Karmienie piersią – najsłuszniejsza rzecz na świecie”

 • Malinka
  18 maja 2015 at 16:27

  Kraina mlekiem od matki płynąca zawsze najlepsza dla każdego brzdąca!!!
  I choć czasem ciężko z naturalnym karmieniem bywa wiemy, że nasza pociecha odporność wygrywa!!!
  A więc wszystkie mamy dodaję otuchy byśmy własnym mlekiem dały radę wykarmić maluchy!!!

 • Basia
  18 maja 2015 at 13:16

  ps- o poduchę do karmienia walczę dla przyjaciółki ,zresztą też Basi, która niedługo urodzi synka i mam ogromną nadzieję że też będzie mogła kiedyś powiedzieć że karmienie jest fajne! 😉

 • Basia
  18 maja 2015 at 12:04

  Nie jestem mocna z cyferek i wykresów,gdybym miała powiedzieć innej mamie ile wartości ma jej mleko czy wyliczyć ile jej piersi go produkują…
  Ale powiem jej krótko i zwięźle : zaufaj sobie i zaufaj naturze mamo , bo…

  „KARMIENIE JEST FAJNE!”

  Dla mnie okres karmienia piersią był jak jedne wielkie wakacje-pełen luz i swoboda, świat stanął przed nami otworem i mogliśmy go zdobywać z niemowlęciem u boku! Głodny? Nie ma problemu! W samolocie, na jachcie, w jaskini, na szczycie góry, w restauracji, w pociagu, w samochodzie, w domu, w gościach, na spacerze, w dżungli i na pustyni!Latem gdy upał i zimą podczas mrozów! Gotowe pyszne mleczko na zawołanie! Nie trzeba nic więcej! Czy to nie jest fajne? 🙂

 • Jolanta
  17 maja 2015 at 14:28

  Mleko mamy? – naturalnie!

  (W kontekście mleko matki i ze my, karmiace kobiety „mamy” mleko. Gra słów. Naturalnie – bez dwóch zdań i w zgodzie z naturą.).

 • Monika
  17 maja 2015 at 14:26

  Mleko mamy – natura wie najlepiej.

  Mleko mamy – zaufaj naturze.

  Mleko matki – eliksir życia.

 • MalinaImiod
  17 maja 2015 at 09:39

  Mamo -karm naturalnie! Pozwól dziecku żyć PEŁNĄ PIERSIĄ 🙂 !!!

 • Anna
  17 maja 2015 at 00:03

  1. Breast is the best

  2. Mleko mamy – samo zdrowie

  3. Jak karmie dziecko ? Naturalnie!

 • MalinaImiod
  16 maja 2015 at 22:26

  MAMMALS – ssaki.
  MAMMA – pierś.
  MAMO -karm ! Bądź prawdziwą MAMMĄ !
  🙂

 • Agnieszka
  16 maja 2015 at 22:19

  Bielskamama i Justyna,
  Kasia, Ania czy też Marti,
  Aga, Basia, Ninymama,
  cały sztab kobiet już zwarty.
  Wszystkie mleko zachwalają,
  w stu procentach rację mają.
  Powiem tylko Wam w sekrecie
  …psss…nie ma jak z dzieckiem
  w duecie. ; )

 • Agnieszka
  16 maja 2015 at 21:00

  I CHOĆ KARMIĆ JA NIE MOGĘ
  ROBIĘ WSZYSTKO CO W MEJ MOCY
  ŻEBY DZIECKO PIŁO MLECZKO
  WIĘC ODCIĄGAM W DZIEŃ I W NOCY.

  OSIEM RAZY W CIĄGU DOBY
  TAK MINĘŁO NAM PÓŁ ROKU
  POZYSKUJĘ KROPLE ŻYCIA
  WIĘC DOTRZYMAJ TY MI KROKU.

  KARM SWE DZIECKO, WEŹ W RAMIONA
  ONO TYLKO NA TO CZEKA
  PRZYTUL CZULE DO SWEJ PIERSI
  I PODARUJ TROCHĘ MLEKA.

  DOCEŃ SIŁĘ, CUD NATURY
  I SKORZYSTAJ Z TEJ BLISKOŚCI
  JEŚLI MOŻESZ KARM SWYM MLECZKIEM
  BO W TYM MOC JEST KOBIECOŚCI !!!

 • Małgorzata
  16 maja 2015 at 20:41

  Karm – na zdrowie!

 • Agnieszka
  16 maja 2015 at 09:50

  Idź drogą mleczną, a wyrośnie Ci Gwiazda.

 • marta
  15 maja 2015 at 20:16

  (1) Karm piersią – nie rezygnuj z naturalnego piękna
  albo
  (2) słód służy

 • Lucy
  14 maja 2015 at 20:22

  W każdej kropli mleka mamy zawarte sa najważniejsze budulce jakie możemy dać naszemu dziecku. Poza składnikami odzywczymi i komórkami macierzystym są to milosc, niesamowita wiez i bliskosc. Wszystko to liczy sie bardzo i procentuje z kazdym kolejnym miesiacem karmienia. A ponad wszystko to przecież nie ma niczego lepszego i zdrowszego niż to – co stworzyła natura!

 • wiankirumianki.blog
  14 maja 2015 at 14:55

  Na konkurs:
  Karmienie piersią – bliskość mamy i dziecka.
  Czy może być coś piękniejszego?

  Pozdrawiam! 🙂

 • Marta
  14 maja 2015 at 08:05

  Wydaje mi się metoda 7-5-3 jest dla mnie ostatnią deską ratunku więc muszę dobrze ją prowadzic-stąd moje pytanie- czy jak karmię z jednej piersi przy każdym karmieniu to metodę 7-5-3 stosuje na jednej piersi – na tej co karmiłam czy na obu? z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

 • Justyna
  13 maja 2015 at 20:31

  Z moją mamą więź buduję,
  Gdy jej mleko wciąż próbuję.

 • siwolog
  12 maja 2015 at 20:51

  Moja propozycja: „9 miesiecy chodzilas z brzuszkiem, kolejne 9 pokarm cycuszkiem” 🙂

 • marii
  12 maja 2015 at 20:32

  Nie wiem czy to wlasciwe miejsce, ale zaryzykuje. Jestem podwojna mama, pierwsza corke karmilam piersia dwa lata, druga karmie juz 17-ty mc, cieszy mnie to bardzo, wiem ze mlode dostaja to co najlepsze, ale jest jeden problem. Powiem krotko, chodzi o sex. A raczej jego brak. Zerowe libido. Brak okresu, a co za tym idzie dni plodnych, w czasie ktorych ta ochota sie pojawia. Zmeczenie spowodowane karmieniami nocnymi tez sprawy nie ulatwia. A jak juz dochodzi do czegos, to i tak nie wychodzi, bo zamiast przyjemnosci jest bol i pieczenie.. I tak sobie mysle, czy tylko ze mna cos jest nie tak, ze nikt tu nie wspomina o mrocznej stronie karmienia piersia..?? Budujac bliskosc z corkami, trace ja z mezem i nie potrafie temu zaradzic. Czy ktos to rozumie??

 • Ewek
  12 maja 2015 at 19:51

  Bo w mleku Mamy jest Moc!

 • Monika
  12 maja 2015 at 10:56

  Mleko mamy – tak smakuje miłość.

  Mleko mamy – od serca dla serca.

  • bialskamama
   12 maja 2015 at 12:29

   Super!!! 🙂

  • bialskamama
   12 maja 2015 at 13:58

   Idąc tym tropem…

   Mleko mamy – bo tak smakuje ŻYCIE!

 • Joanna
  12 maja 2015 at 09:56

  MLEKO TO ŻYCIE…

  Dziekuje za ten artykul… moge znaleść gdzieś na blogu wiecej o relaktacji… takiej pełnej.?Pisałam meila:):)Joanna

 • KLUSCKA
  12 maja 2015 at 00:07

  Bez formalności, bez kolejek i bez kosztów – mleko mamy polisą na zdrowie.

 • Joanna.ml
  11 maja 2015 at 21:47

  Kocham więc Karmię

  • Aleksandra
   18 maja 2015 at 20:31

   Jak już parafrazujemy filozofów, to „Niebo gwiaździste nade mną, Droga Mleczna we mnie”

   ;D

 • Joanna.ml
  11 maja 2015 at 21:30

  Karmię miłością gdy karmię piersią.

 • marta220889
  11 maja 2015 at 21:10

  Chcecie wieżyć no to wieżcie
  Jak nie chcecie to nie wieżcie za wielkimi górami głębokimi morzami istniała kraina gdzie czas się zatrzymał i każda mamusia miała małego dzidziusia. Karmiłam je piersią i nic im nie straszne bo zdrowie i siłę dawały im zawsze. Do tego ta bliskość co jest w ciąż tak ważna by dziecko poczuło że jesteś z nim zawsze. Bo takie maleństwo potrzebuje bliskości, przeciwciał, miłości a wszystko zawarte jest w tym naszym cycu i maluch szczęśliwy nie płacze w ukryciu.

 • Ania K
  11 maja 2015 at 19:19

  karm piersią to nic nie kosztuje

  karmiąc piersią dajesz lepszy start swemu dziecku

 • anita
  11 maja 2015 at 16:05

  Karm swoje maleństwo swoim mlekiem – bo możesz! To dar od Matki Natury, którego nikt Ci nie odbierze!

 • Klaudis
  11 maja 2015 at 16:02

  1.”Chcąc zaspokoić każde niemowlęce pragnienie – karmienia piersią na nic nie zamienię.”

  2.”Przytul mnie i nakarm Twoim mlekiem Mamo!”

 • ninymama
  11 maja 2015 at 13:04

  Piers nie Pyta – Piers rozumie ☺

 • Beata
  11 maja 2015 at 11:32

  Jestem Supermamą- Mlekotwórczynią.

 • Beata
  11 maja 2015 at 11:26

  Czy masz duże czy masz małe- Karm malucha- To jego zdrowie!

 • Beata
  11 maja 2015 at 11:19

  Mleko Mamy Fajna Sprawa- Jem i Rosnę! Tra la la la

 • Marzena
  11 maja 2015 at 11:07

  Wszyscy tu wiersze piszą i rymowanki składają a ja ze tak nie potrafię to napisze tylko tyle karm piersią jak najdłużej bo to samo zdrowie i tej bliskości miłości i spojrzeń twego dziecka prosto w oczy nie zastąpi żadna butelka i mleko w proszku

 • anna
  11 maja 2015 at 10:34

  Najlepsze rzeczy są za darmo- karm piersią 🙂

 • Marta
  11 maja 2015 at 10:23

  Mleko mamy – najlepsze!
  (bez zbędnych słów)

 • anita
  11 maja 2015 at 09:10

  Mleko z cycuszka – najlepsze dla małego brzuszka.

 • Sylwia
  11 maja 2015 at 08:53

  Karmienie piersią leży w głowie.
  Jeżeli tylko chcesz zapewnić dziecku zdrowie
  KARM PIERSIĄ !

 • Aga
  11 maja 2015 at 08:38

  Kochasz? – Zawalcz o karmienie piersią.
  To najlepsza i najtańsza inwestycja w zdrowie i przyszłość twojego dziecka 😀

 • Natalia
  11 maja 2015 at 08:32

  Mam uśmiech od ucha do ucha bo karmię cyckiem swojego malucha!

 • bialskamama
  11 maja 2015 at 07:56

  Bo zdrowe dzieci – to dzieci karmione mlekiem mamy…

 • Ania
  11 maja 2015 at 07:42

  Karmkenie piersią to najlepszy start jaki możesz podarować swojemu dziecku.

 • Iszhara
  11 maja 2015 at 07:05

  Chcesz by twoje dziecko miało:
  – wyższe IQ,
  – odporność,
  – brak nadwagi?
  Karm naturalnie!
  To wszystko i wiele więcej, zapewni twoje mleko.

  • Sylwia
   11 maja 2015 at 08:15

   Mleko mamy- Darmowe, Zdrowe i zawsze gotowe 🙂

  • Sylwia
   11 maja 2015 at 08:33

   Czy to w domu , czy to w parku
   Czy to w nocy , czy o poranku
   Mleko mamy – zawsze gotowe
   Mleko mamy- pożywne i zdrowe

 • Iszhara
  11 maja 2015 at 01:45

  Mleko od Mamy!
  Bo natury nie da się oszukać.

 • Iszhara
  11 maja 2015 at 01:44

  Bez konserwantów
  Bez sztucznych barwników
  Zawsze świeże
  Mleko od Mamy!

 • Iszhara
  11 maja 2015 at 01:36

  Mleko od serca?
  Mleko od Mamy!
  Bo bardzo swoje dzidzie kochamy!

 • Oleńka
  10 maja 2015 at 23:38

  „Zdrowo. Smacznie. Blisko. Karm piersią. Takiego bogactwa nie podasz w butelce.”

 • Cherie
  10 maja 2015 at 22:33

  „Dawałaś swojemu dziecku wszystko co najlepsze przez 9 miesięcy, podarowałaś każdą komórkę swojego ciała aby zapewnić mu zdrowie i prawidłowy rozwój. Zadbaj o to również po porodzie. Karm piersią. ”

  Takie coś wymyśliłam. Bo niby czemu przez 9 miesięcy dbamy o właściwą dietę itd bo dziecko się rozwija i w ogóle chcemy aby miało wszystko to co najlepsze a gdy już opuszcza brzuszek, nagle staje się nam wszystko jedno co będzie jeść i jaki będzie to miało wpływ na jego malutki organizm? Smutne to.

 • Wiktoria Ka
  10 maja 2015 at 21:37

  Tanie dobre wyjątkowe każdy maluch ssie bo zdrowe. Mleko mamy fajne jest karm swe dziecko kiedy chcesz. Na podwórku i w galerii w parku metrze i pizzerii. Aby szybciej być tez fit karm swą piersią to nie żaden kit 😀

 • bialskamama
  10 maja 2015 at 21:33

  Najdoskonalsza fabryka je produkuje,
  Szef – czyli mózg wszystkim steruje,
  Przepiękny magazyn je przechowuje,
  I wszystkim dzieciom baaardzo smakuje,
  Wypływa prosto z mamy serduszka,
  I jest najlepsze dla brzuszka maluszka!!!

 • Basia
  10 maja 2015 at 21:31

  Mamo, daj dziecku wypić Wasze zdrowie 🙂

 • Monika
  10 maja 2015 at 21:21

  Mleko mamy – bo miłość płynie z natury.

  • Marti
   10 maja 2015 at 21:37

   Karm piersią – nie poprawiaj natury 😉

 • Justyna
  10 maja 2015 at 21:19

  Karmię piersią to nie bzdura, tak stworzyła mnie natura 🙂

 • Justyna
  10 maja 2015 at 21:17

  PIERŚ i DZIECKO, to tancerze, Oni tańczą ja w to wierzę, bo chcą razem być na scenie pod nazwą ZDROWE ŻYWIENIE.

 • Justyna
  10 maja 2015 at 21:09

  To nie jest oczywiste- a mleko matki to komórki macierzyste!

 • Justyna
  10 maja 2015 at 21:07

  Na dobre życie, zadatki- podaruj dziecku wraz z mlekiem matki.

 • jagoda
  10 maja 2015 at 21:07

  Mam pytanie odnosnie prac plastycznych… wysylamy je poczta tradycyjna czy moze na maila?

  • Hafija
   10 maja 2015 at 21:23

   mailem może być zdjęcie 🙂

 • Przyszła położna
  10 maja 2015 at 21:07

  Chroni mamę przed rakiem piersi i szyjki macicy, a dziecku daje wszystko co najlepsze!

  • Hafija
   10 maja 2015 at 21:23

   chyba jajnika 🙂

  • Karola
   13 maja 2015 at 20:36

   No chyba raczej piersi…. choć można spotkać się z badaniami, że również chroni przed rakiem jajnika 🙂

  • Hafija
   13 maja 2015 at 20:38

   Tak i to w dużym zakresie!

 • moniqa
  10 maja 2015 at 20:59

  Mleko mamy – rekomendowane przez tysiące specjalistów – dzieci 🙂

 • Kasia
  10 maja 2015 at 20:54

  Mleko mamy-białe złoto dla Twojego maluszka!

 • bialskamama
  10 maja 2015 at 20:21

  Mleko mamy rządzi!!!
  Kto tak nie sądzi… ten błądzi!!! 😉

 • Patryszyn
  10 maja 2015 at 20:13

  Hafija, piszesz ze dziecko po jedzeniu ma byc aktywne, spokojne ale aktywne. Jak to sie ma do tego co pisałas ostatnio nt samodzielnego zasypiania? Pisałas ze Twoj bombel przez cały okres karmienia zasypiał przy piersi.
  Ja pozwalam mojemu maluchowi zasypiac przy piersi, rownież w ciagu dnia, wtedy jest bardzo spokojny i wypoczęty, oraz ja nie szukam dziwnych sposobów nt samodzielnego usypiania dziecka.
  To złe??

  • Hafija
   10 maja 2015 at 20:25

   To jest wpis o karmieniu dziecka nie usypianiu. Usypianie przy piersi, a karmienie malucha to dwie różne rzeczy. To co opisujesz to wasze osobiste doświadczenia.

  • betakobieta
   13 maja 2015 at 07:31

   Ale właśnie ten fragment wpisu jest też o karmieniu a nie usypianiu. Jakie wnioski ma wysnuć matka dziecka, które po każdym karmieniu zasypia pomimo spełnienia wszystkich innych kryteriów prawidłowo przebiegającej laktacji? I to jest pytanie na które warto nam – mamom z wątpliwościami odpowiedzieć.
   Powyższa odpowiedź nie jest kompetentna

  • Hafija
   13 maja 2015 at 07:39

   Chyba sama nie wiesz o co pytasz. Czy dziecko może zasypiać przy piersi, tak może. Dlatego napisałam o indywidualnych doświadczeniach, bo to że zasypia nie znaczy że się nie najada lub laktacja przebiega nieprawidłowo, ponieważ wymienione nie są wszystkie konieczne warunki prawidłowego karmienia.

  • betakobieta
   13 maja 2015 at 18:43

   Jim to jest właśnie odpowiedź na pytanie. Dzięki

 • Mila
  10 maja 2015 at 20:10

  Niech mleko będzie z Tobą!

 • Ewa W
  10 maja 2015 at 19:34

  Droga Bialska Mamo! Twa twórczość mnie urzeka i choć na jury wpływu nie mam, niech to na Ciebie nagroda czeka. I niech Mleko Mamy Rządzi!

  • bialskamama
   10 maja 2015 at 20:11

   Hahaha dziękuję… mam nadzieję, że się poznają na moich rymów brzmieniach i dostanę przynajmniej.. nagrodę pocieszenia… 😉

 • Matka Córek
  10 maja 2015 at 19:27

  mocno dwuznaczne „mleko płynie z głowy”, tudzień w postaci popularnego ostatnio hasza #mlekoplyniezglowy

 • bialskamama
  10 maja 2015 at 19:20

  Moja druga propozycja:

  Czy to Janek czy Milusia,
  Zawsze chętni na cycusia,
  – Nie ma dla nas lepszej strawy
  Bo najlepsze – Mleko mamy!!!
  Jest przepyszne no i zdrowe
  Zawsze ciepłe i… darmowe…
  Głód nasz zawsze zaspokaja
  I skutecznie uspokaja… 🙂

  • Justyna
   10 maja 2015 at 21:20

   świetne! gratuluję, kreatywności:D

  • Katarzyna Patrycja
   21 maja 2015 at 14:39

   🙂 super!

  • Dominika
   25 czerwca 2016 at 13:21

   0 super ?

 • bialskamama
  10 maja 2015 at 19:18

  Mleko mamy jest najlepsze,
  Mleko mamy – najsmaczniejsze,
  Mleko mamy jest najzdrowsze,
  Bo przeciwciał ma tysiące!!!

Comments are closed here.