Bromergon – wpis gościnny Magdaleny Stolarczyk, autorki bloga www.farmaceuta-radzi.pl


Hafija:

Zakończenie karmienia, przerwanie laktacji, walka z nawałem… wiecie jaki lek  lekarze często zalecają w takim momencie?

Bromergon.

Wiele mam może się po nim czuć niedobrze, odczuwać skutki uboczne. Mimo dostępnych różnych metod na zahamowanie produkcji mleko, to jednak nadal Bromergon jest obecny w życiu mam które kończą laktację.

Zapytałam  moje czytelniczki żeby napisały jakie są ich doświadczenia z tym lekiem. Przytoczę tutaj kilka ich wypowiedzi. Celowo nie przytaczam wypowiedzi mam które stosowały Bromergon żaby zajść w ciążę, bo kwestią tutaj podjętą jest jedynie zasadność stosowania tego leku do zahamowania laktacji.

Oto co pisałyście:

Lek przyjmowałam przez 2 tygodnie po 2 tabletki dziennie – czułam się fatalnie. Zawroty głowy do omdlenia, nudności, ogólna słabość nie pozwalały mi normalnie funkcjonować. Czekałam końca „kuracji” z niecierpliwością. Po – laktacja zmniejszyła się, ale występowała nadal.”

Marta

” Lekarz informował, że z powodu ilości podanych mi środków oraz anytbiotyków prawdopodobnie nie wystąpiłaby laktacja, jednak podano mi Bromergon na wszelki wypadek, aby zapobiec bólom piersi przy rozciętym brzuchu.”

Joanna

” Szczęśliwie nic mi nie było, nie miałam skutków ubocznych”

Natalia

” Brałam bromergon przez 2 miesiące i bardzo źle to wspominam. Po pierwszej tabletce, kiedy się
obudziłam, miałam zawroty głowy i w głowie słyszałam przeraźliwy pisk. Następne kilka dni brałam po pół tabletki i w taki sam sposób „odstawiałam bromergon”. Przez cały czas brania bromergonu przed zaśnięciem miałam uczucie duszenia się (…) bardzo szybko po odstawieniu bromergonu wydzielina z piersi powróciła i utrzymywała się przez kolejne 2 lata, czyli do momentu zajścia w drugą ciążę.”

Agnieszka

Stosowałam krótko trochę ponad tydzień.  Wszystko było w porządkuę

Danuta

Bromergon został mi przepisany na wstrzymanie laktacji, a przyczyną wstrzymania laktacji był ropień. (…)pielęgniarki dziwiły się, że laktacja jest wstrzymywana, (…) Jak się czułam po Bromergonie? Coś jakby lekko osłabiona, zmęczona, trochę nudności.”

Joanna

” Nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych po jego zażyciu.”

Magda

” Mimo brania przez 2 tygodnie laktacja powrociła i potem chyba były kolejne 2 tygodnie.”

Dagmara

” Przepisał bromergon, kazał bandażować piersi (…)Nie pamiętam też żadnych skutków ubocznych „

Aga

Przepisany zostal przez lekarza poz, samopoczucie okropne, mroczki przed oczami, zawroty glowy, nudnosci jeszczr nigdy tak zle sie nie czulam po lekach „

Gosia

” nie było żadnych problemów  szybko zatrzymana laktacja:)”

Agnieszka

” po leku traciłam przytomność szybko musiałam odstawić”

Joanna

” czułam się źle,było mi niedobrze.

Basia

” Brałam tylko 3 dni, bo czułam sie fatalnie….”

Agnieszka

” Brałam. Dobrze się czułam. Laktacja się zatrzymał”

Paulina

 

Postanowiłam zapytać o ten lek farmaceutkę –  Magdalenę Stolarczyk, autorkę bloga www.farmaceuta-radzi.pl

 

Magdalena Stolarczyk:

Bromergon zawiera w swoim składzie bromokryptynę (a dokładnie mezylan bromokryptyny – Bromocriptini mesylas – dla ułatwienia używam nazwy bromokryptyna) i jest przepisywany przez wielu lekarzy na zakończenie karmienia (zarówno po porodzie jak i później). Tymczasem zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Agencji Leków z 2014r.  (EMA/698187/2014) nie należy go stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie!

Dlaczego?

Na początek… Bromokryptyna – co to jest i jak działa?

Bromokryptyna to półsyntetyczna pochodna ergokryptyny – alkaloidu występującego w sporyszu.

Bromokryptyna:

 • pobudza receptory dopaminergiczne w podwzgórzu (jest ich agonistą)
 • działa również na receptory dopaminergiczne w istocie czarnej, prążkowiu i układzie limbicznym i tym samym zmniejsza drżenia i akinezję (w przebiegu choroby Parkinsona)
 • jest specyficznym inhibitorem prolaktyny – hamuje jej wytwarzanie i wydzielanie z przedniego płata przysadki ale nie wpływa na stężenie fizjologiczne innych hormonów przysadki
 • zmniejsza stężenie prolaktyny
 • zmniejsza zwiększone stężenie hormonów wzrostu u pacjentów z akromegalią (ze względu na działanie pobudzające receptory dopaminergiczne)
 • u pacjentów z akromegalią dodatnio wpływa na objawy kliniczne i tolerancję glukozy
 • hamuje wzrost i zmniejsza rozmiar gruczolaków przysadki wydzielających prolaktynę (prolactinoma)
 • wykazuje działanie przeciwdepresyjne
 • łagodzi kliniczne objawy zespołu policystycznych jajników poprzez przywrócenie prawidłowego wydzielania hormonu luteinizującego

Bromokryptyna – Jakie są wskazania do jej stosowania?

Leki zawierające bromokryptynę stosowane są w:

 • chorobie Parkinsona
 • leczeniu gruczolaków przysadki
 • leczeniu akromegalii
 • leczeniu hipogonadyzmu u mężczyzn zależnego od prolaktyny
 • leczeniu hiperprolaktynemii współistniejącej z impotencją, brakiem miesiączki, mlekotokiem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego
 • leczeniu normoprolaktynemii – brak miesiączkowania, skąpe miesiączkowanie, brak fazy lutealnej
 • leczeniu niepłodności u kobiet niezależnej od prolaktyny (zespół wielotorbielowatych jajników, bezowulacyjne cykle miesiączkowe)
 • hamowaniu laktacji z przyczyn medycznych

Laktacja i bromokryptyna

Bromokryptyna poprzez swój mechanizm działania (inhibitor prolaktyny i agonista dopaminy) hamuje wydzielanie prolaktyny z przedniego płata przysadki mózgowej, zmniejsza jej stężenie i tym samym zmniejsza syntezę mleka i  jego wydzielanie do światła pęcherzyków.

Lek o nazwie Parlodel (zawierający bromokryptynę) został dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80 XXw. ze wskazaniem – hamowania poporodowej laktacji u kobiet, które nie chcą karmić piersią. Przez niewiele ponad 10 lat FDA (ang. Food and Drug Administration, Agencja Żywności i Leków) otrzymała ponad 500 zgłoszeń działań niepożądanych, jakie wystąpiły po zażyciu tego leku w tym udary, zawały, ciężkie nadciśnienie tętnicze, drgawki i aż 32 kobiety zmarły! 17 stycznia 1995 FDA wycofała zatwierdzenie wskazania stosowania tego leku w hamowaniu poporodowej laktacji u kobiet, które nie chcą karmić piersią.  Ostatnio opublikowano analizę działań niepożądanych, zarejestrowanych we Francji (w latach 1994-2010), związanych ze stosowaniem bromokryptyny, jako leku hamującego laktację.

Udokumentowano:·

105 przypadków poważnych działań niepożądanych ·

2 przypadki śmiertelne!·

działania niepożądane o charakterze sercowo-naczyniowym (epizody niedokrwienne, zawał serca, udar, inne) – 70,5%·

działania niepożądane o charakterze neurologicznym (napady padaczkowe, zawroty głowy, inne) – 14,3% ·

działania niepożądane o charakterze psychiatrycznym (halucynacje, epizody maniakalne) – 8,6%

Francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (Agence nationale de sécurité du medicament – ANSM) uznała te dane za wystarczające i zwróciła się do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zawieszenie lub unieważnienie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających bromokryptynę w rutynowym hamowaniu laktacji.

Dlaczego EMA zmieniła wytyczne co do stosowania bromokryptyny w hamowaniu laktacji?

W 2013 roku Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek o przeanalizowanie danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków zawierających bromokryptynę, stosowanych w rutynowym hamowaniu laktacji. Według Francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (Agence nationale de sécurité du medicament – ANSM) działania niepożądane (o charakterze sercowo-naczyniowym, neurologicznym i psychiatrycznym), występujące w trakcie przyjmowania bromokryptyny są na tyle niebezpieczne, że należy rozważyć zawieszenie lub unieważnienie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających bromokryptynę, w celu hamowania laktacji. Francja postąpiła według art. 31 dyrektywy 2001/83/WE,

EMA wszczęła procedurę 17 lipca 2013 roku. Analizę danych prowadził Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC). Następnie zalecenia tego Komitetu zostały przekazane do organu CMDh – nadzorującego leki i reprezentującego państwa członkowskie Unii Europejskiej. 20 sierpnia 2014r podjęto ostateczną decyzję, która została przekazana do Komisji Europejskiej i w dniu 30 października wydano decyzję ważną w całej UE:

Leku nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie

Bromokryptyna – wytyczne EMA co do stosowania bromokryptyny w hamowaniu laktacji:

 • leków zawierających bromokryptynę nie powinny przyjmować kobiety ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych takich jak:
 • leków zawierających bromokryptynę nie należy stosować w celu złagodzenia objawów bólu lub obrzęku piersi po porodzie
 • leki zawierające bromokryptynę należy stosować (w celu zahamowania laktacji) tylko i wyłącznie ze względów medycznych – w dawce do 2,5 mg.
 • leków zawierających bromokryptynę nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu laktacji

niekontrolowane nadciśnienie

zaburzenia ciśnienia w czasie ciąży (rzucawka, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie spowodowane ciążą)

nadciśnienie po porodzie i w połogu

choroba wieńcowa

zaburzenia psychiatryczne

 • w przypadku stosowania leków zawierających bromokryptynę należy kontrolować ciśnienie krwi
 • jeżeli podczas przyjmowania leków zawierających bromokryptynę wystąpi:

nadciśnienie

 ból w klatce piersiowej

silny, postępujący lub nieustanny ból głowy

zaburzenia widzenia

konieczna jest konsultacja z lekarzem i przerwanie leczenia!

Bromokryptyna – podsumowanie

Leki zawierające bromokryptynę poprzez hamowanie wydzielania prolaktyny z przedniego płata przysadki mózgowej, hamują laktację. Niemniej jednak wywołują one również szereg działań niepożądanych, często niebezpiecznych dla zdrowia i życia matki.

Z powodów wymienionych powyżej stosowanie tych leków do rutynowego hamowania laktacji może być traktowane jako  nadużycie!

 

Autorka:

Magdalena Stolarczyk,

www.farmaceuta-radzi.pl

 

źródła:

 1. Bernard N., Jantzem H., Becker M., Pecriaux C., et al. Severe adverse effects of bromocriptine in lactation inhibition: a pharmacovigilance survey the French Network of Regional Pharmacovigilance Centres, BJOG, DOI: 10.1111/1471-0528.13352
 2. McCarthy, Michael Bromocriptine not for lactation suppression The Lancet; Aug 27, 1994; 344, 8922; ProQuest Central pg. 602
 3. Lolkje de Jong-van den Berg, Mintzes B., Lactation suppression: are the risks acceptable? Pharmacy World & Science, 1995, 17 (4) 93-95
 4. Treatments for suppression of lactation (Review) Copyright © 2012 The Cochrane Collaboration. Published by JohnWiley & Sons, Ltd.
 5. Badowska-Kozakiewicz Anna M., Biologiczna rola prolaktyny, Przegląd Menopauzalny 2012; 4: 305–308
 6. Parada-Turska J., Targońska-Stępniak B., Majdan M.: Prolaktyna w układowych chorobach tkanki łącznej. Postępy Hig. Med. Dośw., 2006; 60: 278-285
 7. Pawlik-Sobecka L., Nawrot L., Kokot I., Sylwia P., Małolepsza E., Majda F.: Hiperprolaktynemia – istotny problem w opiece farmaceutycznej, diagnostycznej i klinicznej. Farm. Pol., 2013; 69: 79-85
 8. Korbut R., Farmakologia, 2012, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 9. Kostkowski W., Herman Z. S., Farmakologia, podstawy farmakoterapii, 2006, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 10. Centrum Nauki o Laktacji – http://www.kobiety.med.pl/cnol/
 11. Decyzja EMA –http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/Referrals_document/Bromocriptine_31/European_Commission_final_decision/WC500178596.pdf
 12. Karta Charakterystyki Produktu Leczniczego – Bromergon – http://leki.urpl.gov.pl/files/Bromergon_tabl_2_5mg.pdf

 

 

 

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o rodzicielstwie bliskości i karmieniu piersią.

10 komentarzy

 • asia
  25 kwietnia 2015 at 20:36

  A co z odwrotnym działaniem… Czyli pobudzanie laktacji? Jedną polozna poleciła mi METLOCLOPRAMID. a druga wręcz od radziła. …

 • farmaceuta-radzi.pl
  25 kwietnia 2015 at 23:57

  Witam.

  Z metoklopramidem jest trochę podobnie jak z bromokryptyną – oczywiście z tą różnicą, że metoklopramid pobudza a bromokryptyna hamuje laktację. Obie te substancje mogą powodować liczne działania niepożądane i ich stosowanie powinno być ograniczone – o bromokryptynie pisałam powyżej a metoklopramidzie napiszę poniżej:)

  Metoklopramid – co to jest i jakie są wskazania do jego stosowania?

  Metoklopramid blokuje receptory dopaminowe D2 oraz receptory serotoninowe 5-HT3. Działa przeciwwymiotnie, usprawnia motorykę górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przyspiesza opróżnianie żołądka. Poprzez wpływ na receptory dopaminergiczne pobudza laktację. Niestety przenika do mleka matki oraz przez barierę krew-mózg i działa uspokajająco. Może powodować wiele działań niepożądanych ze strony układu nerwowego dlatego też obecnie zgodnie z wytycznymi EMA (Europejskiej Agencji Leków) z 2013 roku wskazania do stosowania metoklopramidu zostały ograniczone jedynie do leczenia nudności i wymiotów oraz zapobiegania im. Oprócz tego ograniczono dawkę oraz okres stosowania metoklopramidu (do 5 dni). Ponadto metoklopramidu nie należy stosować u dzieci poniżej 1 r.ż. a u starszych dzieci i u młodzieży do 18 r.ż metoklopramid może być stosowany tylko gdy inne metody leczenia są nieskuteczne lub niemożliwe.

  Metoklopramid i laktacja.

  Rzeczywiście metoklopramid był i czasem jest zalecany w przypadku niewystarczającej laktacji. Metoklopramid poprzez wpływ na receptory dopaminergiczne zwiększa poziom prolaktyny w surowicy i tym samym zwiększa/pobudza laktację.
  W celu pobudzenia laktacji metoklopramid podawany był/jest zazwyczaj w dawce 10 mg 3 razy dziennie przez 7-10 dni – ale tak naprawdę nie ma określonej dawki metoklopramidu, która bezpiecznie pobudza laktację. Ponadto brak jest danych dotyczących stosowania większych dawek metoklopramidu, dłuższego jego stosowania i powtarzania terapii.

  Ponadto:
  • metoklopramid przenika do mleka matki – wykazano, że stężenie metoklopramidu w mleku matki jest wyższe niż w jej osoczu
  • metoklopramid przenikając do mleka matki jest spożywany przez dziecko i przenika do krwi dziecka
  • podaje się, że niemowlęta otrzymują mniej niż 10% dawki metoklopramidu w przeliczeniu na wagę matki – (jeżeli dawka ta wynosi mniej niż 10% to lek uznaje się za bezpieczny – im mniejsza ta wartość tym lepiej)
  • niemniej jednak nieznane są działania niepożądane, jakie mogą wystepować u karmionych piersią niemowląt ale np. wg American Academy of Pediatrics wpływ metoklopramidu na dziecko może być negatywny
  • niemowlęta i małe dzieci reagują na metoklopramid silniej niż dorośli
  • wg ostatnich wytycznych metoklopramid nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 1 r.ż ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu nerwowego
  • metoklopramid może wywoływać lub pogłębiać stany depresyjne, nie powinien być stosowany u osób, które wcześniej chorowały na depresję ponieważ stosowanie go może wiązać się z nawrotem choroby i wystąpieniem depresji z tendencjami samobójczymi.
  • stosowanie metoklopramidu może powodować wystąpienie zaburzeń neurologicznych (objawów pozapiramidowych) np.: zaburzenia napięcia mięśniowego, ruchy mimowolne kończyn, zniekształcenia twarzy, kręcz szyi
  • długotrwałe stosowanie metoklopramidu może powodować tzw. dyskinezy późne (ruchy mimowolne) mogą one być nieodwracalne
  • metoklopramid może wywołać działania niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego (zapaść krążeniową, bradykardię, zatrzymanie akcji serca)
  • wykazano, że metoklopramid u matek karmiących może powodować zmęczenie, nudności, bóle głowy, biegunkę, suchość w jamie ustnej, dyskomfort piersi, zawroty głowy

  Podsumowując

  Ze względu na brak dokładnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania metoklopramidu w czasie karmienia piersią i wpływu tego leku na dziecko a jednocześnie ze względu na liczne dane dotyczące działań niepożądanych, jakie mogą występować w trakcie lub po stosowaniu metoklopramidu osobiście odradzam stosowanie metoklopramidu w celu pobudzenia laktacji.

 • juti
  27 kwietnia 2015 at 10:38

  Witam – pominę akurat temat bromergonu (brałam w innym celu), mam prośbę – o ile jest taka możliwość, można prosić o poprawienie przy wskazaniach do brania tego leku słowa „bezpłodność” na „niepłodność” ? – bo wbrew pozorom jest spora różnica, a domyślam się, że autorce chodziło właśnie o niepłodność.
  Bezpłodne są np. kobiety bez macicy – a w takiej sytuacji chyba ten bromergon już na płodność nie zaradzi.

 • farmaceuta-radzi.pl
  29 kwietnia 2015 at 21:32

  Witam
  Dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam za ten błąd.
  Pozdrawiam

 • anetanatalia
  4 maja 2015 at 20:01

  Bromergon wspominam jak najgorzej – bardzo złe samopoczucie, znaczne obniżenie nastroju, psychiczne rozbicie, okropne zawroty głowy, mega nerwowość – jednym słowem koszmar. Nie było warto.

 • agata
  24 czerwca 2015 at 16:07

  Dzień dobry
  W takim razie co Pani poleca na zahamowanie laktacji???

 • ryr
  20 kwietnia 2017 at 17:07

  Szkoda, że nie została podana alternatywa.

skomentuj

Pobierz darmowy e-book