Bromergon – wpis gościnny Magdaleny Stolarczyk, autorki bloga www.farmaceuta-radzi.pl


Hafija:

Zakończenie karmienia, przerwanie laktacji, walka z nawałem… wiecie jaki lek  lekarze często zalecają w takim momencie?

Bromergon.

Wiele mam może się po nim czuć niedobrze, odczuwać skutki uboczne. Mimo dostępnych różnych metod na zahamowanie produkcji mleko, to jednak nadal Bromergon jest obecny w życiu mam które kończą laktację.

Zapytałam  moje czytelniczki żeby napisały jakie są ich doświadczenia z tym lekiem. Przytoczę tutaj kilka ich wypowiedzi. Celowo nie przytaczam wypowiedzi mam które stosowały Bromergon żaby zajść w ciążę, bo kwestią tutaj podjętą jest jedynie zasadność stosowania tego leku do zahamowania laktacji.

Oto co pisałyście:

Lek przyjmowałam przez 2 tygodnie po 2 tabletki dziennie – czułam się fatalnie. Zawroty głowy do omdlenia, nudności, ogólna słabość nie pozwalały mi normalnie funkcjonować. Czekałam końca „kuracji” z niecierpliwością. Po – laktacja zmniejszyła się, ale występowała nadal.”

Marta

” Lekarz informował, że z powodu ilości podanych mi środków oraz anytbiotyków prawdopodobnie nie wystąpiłaby laktacja, jednak podano mi Bromergon na wszelki wypadek, aby zapobiec bólom piersi przy rozciętym brzuchu.”

Joanna

” Szczęśliwie nic mi nie było, nie miałam skutków ubocznych”

Natalia

” Brałam bromergon przez 2 miesiące i bardzo źle to wspominam. Po pierwszej tabletce, kiedy się
obudziłam, miałam zawroty głowy i w głowie słyszałam przeraźliwy pisk. Następne kilka dni brałam po pół tabletki i w taki sam sposób „odstawiałam bromergon”. Przez cały czas brania bromergonu przed zaśnięciem miałam uczucie duszenia się (…) bardzo szybko po odstawieniu bromergonu wydzielina z piersi powróciła i utrzymywała się przez kolejne 2 lata, czyli do momentu zajścia w drugą ciążę.”

Agnieszka

Stosowałam krótko trochę ponad tydzień.  Wszystko było w porządkuę

Danuta

Bromergon został mi przepisany na wstrzymanie laktacji, a przyczyną wstrzymania laktacji był ropień. (…)pielęgniarki dziwiły się, że laktacja jest wstrzymywana, (…) Jak się czułam po Bromergonie? Coś jakby lekko osłabiona, zmęczona, trochę nudności.”

Joanna

” Nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych po jego zażyciu.”

Magda

” Mimo brania przez 2 tygodnie laktacja powrociła i potem chyba były kolejne 2 tygodnie.”

Dagmara

” Przepisał bromergon, kazał bandażować piersi (…)Nie pamiętam też żadnych skutków ubocznych „

Aga

Przepisany zostal przez lekarza poz, samopoczucie okropne, mroczki przed oczami, zawroty glowy, nudnosci jeszczr nigdy tak zle sie nie czulam po lekach „

Gosia

” nie było żadnych problemów  szybko zatrzymana laktacja:)”

Agnieszka

” po leku traciłam przytomność szybko musiałam odstawić”

Joanna

” czułam się źle,było mi niedobrze.

Basia

” Brałam tylko 3 dni, bo czułam sie fatalnie….”

Agnieszka

” Brałam. Dobrze się czułam. Laktacja się zatrzymał”

Paulina

 

Postanowiłam zapytać o ten lek farmaceutkę –  Magdalenę Stolarczyk, autorkę bloga www.farmaceuta-radzi.pl

 

Magdalena Stolarczyk:

Bromergon zawiera w swoim składzie bromokryptynę (a dokładnie mezylan bromokryptyny – Bromocriptini mesylas – dla ułatwienia używam nazwy bromokryptyna) i jest przepisywany przez wielu lekarzy na zakończenie karmienia (zarówno po porodzie jak i później). Tymczasem zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Agencji Leków z 2014r.  (EMA/698187/2014) nie należy go stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie!

Dlaczego?

Na początek… Bromokryptyna – co to jest i jak działa?

Bromokryptyna to półsyntetyczna pochodna ergokryptyny – alkaloidu występującego w sporyszu.

Bromokryptyna:

 • pobudza receptory dopaminergiczne w podwzgórzu (jest ich agonistą)
 • działa również na receptory dopaminergiczne w istocie czarnej, prążkowiu i układzie limbicznym i tym samym zmniejsza drżenia i akinezję (w przebiegu choroby Parkinsona)
 • jest specyficznym inhibitorem prolaktyny – hamuje jej wytwarzanie i wydzielanie z przedniego płata przysadki ale nie wpływa na stężenie fizjologiczne innych hormonów przysadki
 • zmniejsza stężenie prolaktyny
 • zmniejsza zwiększone stężenie hormonów wzrostu u pacjentów z akromegalią (ze względu na działanie pobudzające receptory dopaminergiczne)
 • u pacjentów z akromegalią dodatnio wpływa na objawy kliniczne i tolerancję glukozy
 • hamuje wzrost i zmniejsza rozmiar gruczolaków przysadki wydzielających prolaktynę (prolactinoma)
 • wykazuje działanie przeciwdepresyjne
 • łagodzi kliniczne objawy zespołu policystycznych jajników poprzez przywrócenie prawidłowego wydzielania hormonu luteinizującego

Bromokryptyna – Jakie są wskazania do jej stosowania?

Leki zawierające bromokryptynę stosowane są w:

 • chorobie Parkinsona
 • leczeniu gruczolaków przysadki
 • leczeniu akromegalii
 • leczeniu hipogonadyzmu u mężczyzn zależnego od prolaktyny
 • leczeniu hiperprolaktynemii współistniejącej z impotencją, brakiem miesiączki, mlekotokiem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego
 • leczeniu normoprolaktynemii – brak miesiączkowania, skąpe miesiączkowanie, brak fazy lutealnej
 • leczeniu niepłodności u kobiet niezależnej od prolaktyny (zespół wielotorbielowatych jajników, bezowulacyjne cykle miesiączkowe)
 • hamowaniu laktacji z przyczyn medycznych

Laktacja i bromokryptyna

Bromokryptyna poprzez swój mechanizm działania (inhibitor prolaktyny i agonista dopaminy) hamuje wydzielanie prolaktyny z przedniego płata przysadki mózgowej, zmniejsza jej stężenie i tym samym zmniejsza syntezę mleka i  jego wydzielanie do światła pęcherzyków.

Lek o nazwie Parlodel (zawierający bromokryptynę) został dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80 XXw. ze wskazaniem – hamowania poporodowej laktacji u kobiet, które nie chcą karmić piersią. Przez niewiele ponad 10 lat FDA (ang. Food and Drug Administration, Agencja Żywności i Leków) otrzymała ponad 500 zgłoszeń działań niepożądanych, jakie wystąpiły po zażyciu tego leku w tym udary, zawały, ciężkie nadciśnienie tętnicze, drgawki i aż 32 kobiety zmarły! 17 stycznia 1995 FDA wycofała zatwierdzenie wskazania stosowania tego leku w hamowaniu poporodowej laktacji u kobiet, które nie chcą karmić piersią.  Ostatnio opublikowano analizę działań niepożądanych, zarejestrowanych we Francji (w latach 1994-2010), związanych ze stosowaniem bromokryptyny, jako leku hamującego laktację.

Udokumentowano:·

105 przypadków poważnych działań niepożądanych ·

2 przypadki śmiertelne!·

działania niepożądane o charakterze sercowo-naczyniowym (epizody niedokrwienne, zawał serca, udar, inne) – 70,5%·

działania niepożądane o charakterze neurologicznym (napady padaczkowe, zawroty głowy, inne) – 14,3% ·

działania niepożądane o charakterze psychiatrycznym (halucynacje, epizody maniakalne) – 8,6%

Francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (Agence nationale de sécurité du medicament – ANSM) uznała te dane za wystarczające i zwróciła się do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zawieszenie lub unieważnienie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających bromokryptynę w rutynowym hamowaniu laktacji.

Dlaczego EMA zmieniła wytyczne co do stosowania bromokryptyny w hamowaniu laktacji?

W 2013 roku Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek o przeanalizowanie danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków zawierających bromokryptynę, stosowanych w rutynowym hamowaniu laktacji. Według Francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (Agence nationale de sécurité du medicament – ANSM) działania niepożądane (o charakterze sercowo-naczyniowym, neurologicznym i psychiatrycznym), występujące w trakcie przyjmowania bromokryptyny są na tyle niebezpieczne, że należy rozważyć zawieszenie lub unieważnienie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających bromokryptynę, w celu hamowania laktacji. Francja postąpiła według art. 31 dyrektywy 2001/83/WE,

EMA wszczęła procedurę 17 lipca 2013 roku. Analizę danych prowadził Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC). Następnie zalecenia tego Komitetu zostały przekazane do organu CMDh – nadzorującego leki i reprezentującego państwa członkowskie Unii Europejskiej. 20 sierpnia 2014r podjęto ostateczną decyzję, która została przekazana do Komisji Europejskiej i w dniu 30 października wydano decyzję ważną w całej UE:

Leku nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie

Bromokryptyna – wytyczne EMA co do stosowania bromokryptyny w hamowaniu laktacji:

 • leków zawierających bromokryptynę nie powinny przyjmować kobiety ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych takich jak:
 • leków zawierających bromokryptynę nie należy stosować w celu złagodzenia objawów bólu lub obrzęku piersi po porodzie
 • leki zawierające bromokryptynę należy stosować (w celu zahamowania laktacji) tylko i wyłącznie ze względów medycznych – w dawce do 2,5 mg.
 • leków zawierających bromokryptynę nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu laktacji

niekontrolowane nadciśnienie

zaburzenia ciśnienia w czasie ciąży (rzucawka, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie spowodowane ciążą)

nadciśnienie po porodzie i w połogu

choroba wieńcowa

zaburzenia psychiatryczne

 • w przypadku stosowania leków zawierających bromokryptynę należy kontrolować ciśnienie krwi
 • jeżeli podczas przyjmowania leków zawierających bromokryptynę wystąpi:

nadciśnienie

 ból w klatce piersiowej

silny, postępujący lub nieustanny ból głowy

zaburzenia widzenia

konieczna jest konsultacja z lekarzem i przerwanie leczenia!

Bromokryptyna – podsumowanie

Leki zawierające bromokryptynę poprzez hamowanie wydzielania prolaktyny z przedniego płata przysadki mózgowej, hamują laktację. Niemniej jednak wywołują one również szereg działań niepożądanych, często niebezpiecznych dla zdrowia i życia matki.

Z powodów wymienionych powyżej stosowanie tych leków do rutynowego hamowania laktacji może być traktowane jako  nadużycie!

 

Autorka:

Magdalena Stolarczyk,

www.farmaceuta-radzi.pl

 

źródła:

 1. Bernard N., Jantzem H., Becker M., Pecriaux C., et al. Severe adverse effects of bromocriptine in lactation inhibition: a pharmacovigilance survey the French Network of Regional Pharmacovigilance Centres, BJOG, DOI: 10.1111/1471-0528.13352
 2. McCarthy, Michael Bromocriptine not for lactation suppression The Lancet; Aug 27, 1994; 344, 8922; ProQuest Central pg. 602
 3. Lolkje de Jong-van den Berg, Mintzes B., Lactation suppression: are the risks acceptable? Pharmacy World & Science, 1995, 17 (4) 93-95
 4. Treatments for suppression of lactation (Review) Copyright © 2012 The Cochrane Collaboration. Published by JohnWiley & Sons, Ltd.
 5. Badowska-Kozakiewicz Anna M., Biologiczna rola prolaktyny, Przegląd Menopauzalny 2012; 4: 305–308
 6. Parada-Turska J., Targońska-Stępniak B., Majdan M.: Prolaktyna w układowych chorobach tkanki łącznej. Postępy Hig. Med. Dośw., 2006; 60: 278-285
 7. Pawlik-Sobecka L., Nawrot L., Kokot I., Sylwia P., Małolepsza E., Majda F.: Hiperprolaktynemia – istotny problem w opiece farmaceutycznej, diagnostycznej i klinicznej. Farm. Pol., 2013; 69: 79-85
 8. Korbut R., Farmakologia, 2012, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 9. Kostkowski W., Herman Z. S., Farmakologia, podstawy farmakoterapii, 2006, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 10. Centrum Nauki o Laktacji – http://www.kobiety.med.pl/cnol/
 11. Decyzja EMA –http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/Referrals_document/Bromocriptine_31/European_Commission_final_decision/WC500178596.pdf
 12. Karta Charakterystyki Produktu Leczniczego – Bromergon – http://leki.urpl.gov.pl/files/Bromergon_tabl_2_5mg.pdf

 

 

 

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

15 komentarzy

 • asia
  25 kwietnia 2015 at 20:36

  A co z odwrotnym działaniem… Czyli pobudzanie laktacji? Jedną polozna poleciła mi METLOCLOPRAMID. a druga wręcz od radziła. …

 • farmaceuta-radzi.pl
  25 kwietnia 2015 at 23:57

  Witam.

  Z metoklopramidem jest trochę podobnie jak z bromokryptyną – oczywiście z tą różnicą, że metoklopramid pobudza a bromokryptyna hamuje laktację. Obie te substancje mogą powodować liczne działania niepożądane i ich stosowanie powinno być ograniczone – o bromokryptynie pisałam powyżej a metoklopramidzie napiszę poniżej:)

  Metoklopramid – co to jest i jakie są wskazania do jego stosowania?

  Metoklopramid blokuje receptory dopaminowe D2 oraz receptory serotoninowe 5-HT3. Działa przeciwwymiotnie, usprawnia motorykę górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przyspiesza opróżnianie żołądka. Poprzez wpływ na receptory dopaminergiczne pobudza laktację. Niestety przenika do mleka matki oraz przez barierę krew-mózg i działa uspokajająco. Może powodować wiele działań niepożądanych ze strony układu nerwowego dlatego też obecnie zgodnie z wytycznymi EMA (Europejskiej Agencji Leków) z 2013 roku wskazania do stosowania metoklopramidu zostały ograniczone jedynie do leczenia nudności i wymiotów oraz zapobiegania im. Oprócz tego ograniczono dawkę oraz okres stosowania metoklopramidu (do 5 dni). Ponadto metoklopramidu nie należy stosować u dzieci poniżej 1 r.ż. a u starszych dzieci i u młodzieży do 18 r.ż metoklopramid może być stosowany tylko gdy inne metody leczenia są nieskuteczne lub niemożliwe.

  Metoklopramid i laktacja.

  Rzeczywiście metoklopramid był i czasem jest zalecany w przypadku niewystarczającej laktacji. Metoklopramid poprzez wpływ na receptory dopaminergiczne zwiększa poziom prolaktyny w surowicy i tym samym zwiększa/pobudza laktację.
  W celu pobudzenia laktacji metoklopramid podawany był/jest zazwyczaj w dawce 10 mg 3 razy dziennie przez 7-10 dni – ale tak naprawdę nie ma określonej dawki metoklopramidu, która bezpiecznie pobudza laktację. Ponadto brak jest danych dotyczących stosowania większych dawek metoklopramidu, dłuższego jego stosowania i powtarzania terapii.

  Ponadto:
  • metoklopramid przenika do mleka matki – wykazano, że stężenie metoklopramidu w mleku matki jest wyższe niż w jej osoczu
  • metoklopramid przenikając do mleka matki jest spożywany przez dziecko i przenika do krwi dziecka
  • podaje się, że niemowlęta otrzymują mniej niż 10% dawki metoklopramidu w przeliczeniu na wagę matki – (jeżeli dawka ta wynosi mniej niż 10% to lek uznaje się za bezpieczny – im mniejsza ta wartość tym lepiej)
  • niemniej jednak nieznane są działania niepożądane, jakie mogą wystepować u karmionych piersią niemowląt ale np. wg American Academy of Pediatrics wpływ metoklopramidu na dziecko może być negatywny
  • niemowlęta i małe dzieci reagują na metoklopramid silniej niż dorośli
  • wg ostatnich wytycznych metoklopramid nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 1 r.ż ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu nerwowego
  • metoklopramid może wywoływać lub pogłębiać stany depresyjne, nie powinien być stosowany u osób, które wcześniej chorowały na depresję ponieważ stosowanie go może wiązać się z nawrotem choroby i wystąpieniem depresji z tendencjami samobójczymi.
  • stosowanie metoklopramidu może powodować wystąpienie zaburzeń neurologicznych (objawów pozapiramidowych) np.: zaburzenia napięcia mięśniowego, ruchy mimowolne kończyn, zniekształcenia twarzy, kręcz szyi
  • długotrwałe stosowanie metoklopramidu może powodować tzw. dyskinezy późne (ruchy mimowolne) mogą one być nieodwracalne
  • metoklopramid może wywołać działania niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego (zapaść krążeniową, bradykardię, zatrzymanie akcji serca)
  • wykazano, że metoklopramid u matek karmiących może powodować zmęczenie, nudności, bóle głowy, biegunkę, suchość w jamie ustnej, dyskomfort piersi, zawroty głowy

  Podsumowując

  Ze względu na brak dokładnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania metoklopramidu w czasie karmienia piersią i wpływu tego leku na dziecko a jednocześnie ze względu na liczne dane dotyczące działań niepożądanych, jakie mogą występować w trakcie lub po stosowaniu metoklopramidu osobiście odradzam stosowanie metoklopramidu w celu pobudzenia laktacji.

 • juti
  27 kwietnia 2015 at 10:38

  Witam – pominę akurat temat bromergonu (brałam w innym celu), mam prośbę – o ile jest taka możliwość, można prosić o poprawienie przy wskazaniach do brania tego leku słowa „bezpłodność” na „niepłodność” ? – bo wbrew pozorom jest spora różnica, a domyślam się, że autorce chodziło właśnie o niepłodność.
  Bezpłodne są np. kobiety bez macicy – a w takiej sytuacji chyba ten bromergon już na płodność nie zaradzi.

 • farmaceuta-radzi.pl
  29 kwietnia 2015 at 21:32

  Witam
  Dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam za ten błąd.
  Pozdrawiam

 • anetanatalia
  4 maja 2015 at 20:01

  Bromergon wspominam jak najgorzej – bardzo złe samopoczucie, znaczne obniżenie nastroju, psychiczne rozbicie, okropne zawroty głowy, mega nerwowość – jednym słowem koszmar. Nie było warto.

 • agata
  24 czerwca 2015 at 16:07

  Dzień dobry
  W takim razie co Pani poleca na zahamowanie laktacji???

 • ryr
  20 kwietnia 2017 at 17:07

  Szkoda, że nie została podana alternatywa.

 • Aga
  20 lipca 2017 at 23:10

  Szkoda że nie napisano co w zamian…

  • Hafija
   23 lipca 2017 at 16:51

   No np szałwia

 • Eliza
  29 września 2017 at 21:27

  Ile razy w ciągu doby i jak długo pić szałwię? Co z piersiami ? Czy jeszcze odciągać ,jak często , jak długo ?

  • Anna
   18 października 2017 at 12:40

   Pani się już chyba nie przyda taka informacja, ale innym może tak. Po dwóch tygodniach od odstawienia dziecka od piersi trafiłam do poradni laktacyjnej, bo czułam, że produkcja przyspiesza zamiast zwalniać. Miałam już zapalenie obu piersi. Położna zaleciła mi szałwię (torebka na szklankę) 3 razy dziennie przez 3 doby, potem przestać. Do tego ibuprofen z racji zapalenia i odciąganie malutkiej ilości (u mnie max 10ml) kiedy czuję, że mleko się zbiera. Odciągać tylko do zmiękczenia, nie zlikwidowania stwardniałych miejsc. Mleko musiałam odciągnąć może dwa razy, te trzy dni szałwi zahamowały produkcję mleka a organizm sobie poradził ze stanem zapalnym. Położna wspomniała, że piersi potrafią po dwóch tygodniach ciszy znowu się aktywować (również kiedy kobieta jest po farmakologicznym hamowaniu laktacji!), więc trzeba je obserwować i wrócić do szałwi w razie czego.

 • Artemisa
  31 grudnia 2017 at 11:38

  Dzień dobry, ja kilka dni temu usłyszałam od położnej, że kategorycznie nie wolno pić szałwii na zahamowanie laktacji, bo ona działa przeciwzapalnie, ale laktację pobudza (wbrew potocznym opiniom). Jestem na Bromergonie z racji konieczności zahamowanie laktacji z powodu antybiotyków. Córeczka skończyła już 2 lata i 3 miesiące i chciałam zakończyć karmienie. Jak zahamować laktację bezpiecznie? Po Bromergonie źle się czuję (biorę od tygodnia i sama zwiększyłam na noc do 1 tabletki, bo mam silny ból w prawej piersi). Lewa pierś OK. Z prawej 1-2 razy odciągam ręcznie minimalną ilość, bo twardnieje i boli. Proszę o poradę. Z obu piersi nadal wypływa sporo mleka (nie karmię od tygodnia). Proszę o radę, co robić, bo ból nie zmniejsza się…Z góry dziękuje za poradę.

skomentuj