Zjawisko Awersji Laktacyjnej nowe badanie


W styczniu ukazało się małe australiskie badanie dotyczące Zjawiska Awersji Laktacyjnej (w badaniu tym nazwane zostało Breastfeeding Aversion Response – w skrócie BAR). Wyniki badania pokrywają się z poprzednio zebranymi danymi na temat ZAL.

Różne oblicza ZAL (Zjawiska Awersji Laktacyjnej)

ZAL objawia się negatywnymi emocjami wobec karmienia piersią ale tylko wtedy, kiedy dziecko jest przystawione do piersi i ją ssie, aż do momentu odessania się dziecka od piersi.

Może dotyczyć jednego karmienia, wszystkich karmień, albo karmienia o konkretnej porze.

Może dotyczyć tylko jednego dziecka, może pojawić się w każdym momencie karmienia piersią np. od razu po porodzie, w okresie niemowlęctwa, ale też w okresie po 12 m.ż. dziecka, albo tylko w ciąży, albo tylko w czasie miesiączki.

Od objawów depresji ZAL odróżnia to, że poza momentami karmienia piersią negatywne emocje nie pojawiają się i mama funkcjonuje normalnie!

Jeżeli dotyka Cię Zjawisko Awersji Laktacyjnej to możesz czuć:

 • Strach przed samym karmieniem i lęk na myśl o nim
 • Złość lub gniew jak dziecko jest przy piersi
 • Swędzenie skóry, ciarki kiedy dziecko jest przy piersi
 • Samookaleczenia w czasie karmienia piersią np. drapanie skóry, skubanie paznokci, bolesne zaciskanie pięści itd.
 • Obezwładaniającą potrzebę odessania dziecka od piersi
 • Poczucie bycia wykorzystanym lub naruszenia Twoich granic
 • Poczucie braku zgody na dotyk kiedy dziecko jest przy piersi
 • Poczucie winy, za odczuwane negatywne emocje
 • Poczucie wstydu za swoje negatywne emocje
 • Myśli o zrobieniu sobie krzywdy
 • Natrętne myśli o tym żeby: odrzucić lub odłożyć natychmiast dziecko
 • Poczucie bycia w zamknięciu, pułapce i uczucie uwięzienia
 • Mozesz myśleć, że nienawidzisz karmienia piersią

na podstawie: Zainab Yate; „When Breastfeeding Sucks: What you need to know about nursing aversion and agitation”

W nowym badaniu podkreślono, że ZAL jest problemem, który może potencjalnie mieć negatywne skutki w kontekście relacji w rodzinie. Jednocześnie kobiety podkreślały, że wsparcie i poznanie technik radzenia sobie z ZAL pomagały im radzić sobie i zarządzać trudnymi momentami kiedy odczuwały negatywne emocje.

Osoby z wcześniej bezproblemowym karmieniem piersią, które doświadczyły ZAL, uważały to doświadczenie za przytłaczające i wywoływało ono u nich wewnętrzny konflikt w dążeniu do celu w karmieniu piersią. Pojawiało się też poczucie winy, wstyd i osamotnienie.

Niektóre kobiety, które doświadczyły ZAL w czasie karmienia starszych dzieci nie były w stanie karmić piersią dalej. Wiele kobiet doświadczających ZAL chciało i kontynuowało karmienie piersią pomimo trudności. Najnowsze badanie pokazało, że kobiety, które dotyka ZAL a które kontynuują karmienie piersią uważa, że ZAL negatywnie wpływa na ich stosunek do karmienia piersia.

Kobiety karmiące piersią, które nie rezygnują z karmienia i doświadczają ZAL odczuwają więcej pewności siebie i poczucia autonomii kiedy stawiają granice w karmieniu piersią.
Może to być np. ograniczenie konkretnych karmień, eliminacja karmień nocnych lub skrócenie czasu ich trwania, co ma pozytywny wpływ na kontynuację karmienia piersią

Niektóre kobiety, które doświadczą ZAL, nie będą chciały kontynuować karmienia piersią ze względu na negatywny wpływ ZAL na ich zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby w tym momencie otrzymały wsparcie w zakończeniu karmienia piersią w sposób, który nie będzie powodował u nich poczucia winy, wstydu i będzie dla nich wspierający.

Proces odstawiania od piersi jest integralną częścią karmienia piersią i wywiera ważny wpływ na pewność siebie kobiety i jej związek z dzieckiem i nie powinno się tego etapu bagatelizować.

Karmienie piersią ma pozytywny wpływ psychologiczny na mamę, kiedy może ona przezwyciężyć trudności z karmieniem piersią, takie jak ZAL i kiedy osiągnie swoje zamierzone cele laktacyjne oraz z zadowoleniem patrzy na wynik swojego karmienia piersią.
Żeby tak się stało, kobieta powinna otrzymać wsparcie laktacyjne i specjalistyczną poradę laktacyjną w sytuacji trudności.
Kobiety z ZAL potrzebują wsparcia ale boją się po nie sięgnąć ze względu na to, że objawy ZAL same z siebie mogą wywoływać wstyd, wyrzuty sumienia i przeświadczenie, że „tylko ze mną jest coś nie tak”

Jeżeli doświadczasz ZAL albo D-MER możesz dołączyć do grupy wsparcia na Facebooku. Zapraszam na webinar poświęcony temu zjawisku.

Melissa A. Morns, Amie E. Steel, Erica McIntyre, Elaine Burns, “It Makes My Skin Crawl”: Women’s experience of breastfeeding aversion response (BAR), Women and Birth, 2022, ,https://doi.org/10.1016/j.wombi.2022.01.001.

Zainab Yate; „When Breastfeeding Sucks: What you need to know about nursing aversion and agitation”

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

Comments are closed here.