Jak wybrać fotelik dla noworodka – wywiad | Osiem Gwiazdek Łódź


Dzisiaj znowu mam dla Was fotelikową gratkę! Z Kubą z Osiem Gwiazdek z Łodzi pogadam o wybieraniu fotelika dla noworodka i niemowlęcia.

 

Jakub Paluch to kierownik łódzkiego sklepu Osiem Gwiazdek, założyciel i  administrator największej polskiej grupy o tematyce fotelikowej – Społeczność Osiem Gwiazdek. Odpowiada również za szkolenia nowych pracowników, kontakty z zagranicznymi kontrahentami, wsparcie merytoryczne sieci sklepów Osiem Gwiazdek. Ojciec trzech synów.

Ostatnio, jak byłam na warsztatach w Łodzi, to minęłam się z Kubą, bo on był… no, właśnie.

Agata Aleksandrowicz: To ja przyjechałam do Łodzi, a Ciebie nie ma?

Jakub Paluch  Osiem Gwiazdek Łódź: Ano akurat wywiało mnie do Szwecji.

AA: Co tam robiłeś?

JP: Jak to w Szwecji – pojechałem oglądać nowe foteliki i wymienić doświadczenia z gronem międzynarodowym.

AA: Umieram z ciekawości! Mów, czego nowego się dowiedziałeś!

JP: Cóż, większość z tego, co tam widziałem, jest ściśle tajne, ale za jakiś czas zobaczycie to sami, kiedy już pojawi się na rynku. Jest na co czekać. Natomiast najprzyjemniej dla kogoś takiego jak ja jest po prostu spacerować sobie ulicami Goteborga. W ciągu 5-minutowego spaceru wzdłuż Engelbreksgatan zdążyłem naliczyć 6 RWF-ów w samochodach. Szacuje się, że prawie 80% szwedzkich trzylatków nadal jeździ tyłem. Kiedyś tak będzie i u nas, zobaczysz.

AA: Kuba, pogadajmy dzisiaj o wyborze fotelika dla noworodka i  niemowlaczka, co ty na to?

JP: Wal, co tam masz?

AA: No dobra, to mamy zestawy wózek, gondola, fotelik i co? Kupujemy taki, czy jednak nie warto?

JP: To zależy, zestawy są różne. Czasami do wózka dorzucony jest fotelik dobrej klasy i wtedy, jeśli pasuje do auta, to czemu nie. Trzeba jednak zwracać uwagę na te najtańsze łupinki. Często są to foteliki mniejsze (np. do 10 kg zamiast 13 kg), nietestowane, z nie najlepszymi wkładkami dla noworodka.

AA: Jakbyś mógł zwrócić uwagę na kilka najważniejszych punktów w wyborze fotelika dla maluszka? Takiego, co to go w foteliku wyprowadzamy ze szpitala i jedziemy z nim do domu?

JP: Pierwsza rzecz – choć rynek oferuje całą masę fotelików 0–18 kg, 0–25 kg czy nawet 0–36 kg, naszemu maluszkowi najlepiej będzie w foteliku 0–13 kg. Takie foteliki są najlepiej dopasowane anatomicznie i najwygodniejsze w obsłudze dla rodzica.

Przede wszystkim wybór fotelika powinien się odbywać stacjonarnie, bo trzeba zrobić przymiarkę w aucie. Należy przemyśleć kwestię budżetu i w sklepie zawęzić grono potencjalnych opcji do tych, które w ramach tego budżetu będą oferować najwięcej.

Kiedy już mamy jakąś grupę wstępnie odsianą, to możemy popatrzeć na testy. Aktualnie układa się to tak, że spokojnie, nawet z niższym budżetem można znaleźć foteliki z 4 gwiazdkami ADAC, więc przyjmijmy, że to taki standard: cztery lub powyżej.

Teraz możemy popatrzeć na dodatkowe, już bardziej indywidualne, aspekty: dziecko ma się urodzić drobniejsze? Szukamy modelu, który ma jak najlepsze wkładki. A może urodzi się większe? To skupiamy się na obszerniejszych modelach. Czwarte piętro bez windy? Nie bez znaczenia będzie waga samego fotelika itd.

Jeżeli możemy sobie pozwolić na dodatkowy koszt, a nasze auto jest wyposażone w system isofix, warto rozważyć zakup kompatybilnej bazy. Dzięki temu instalacja fotelika będzie banalnie prosta, a sam montaż dużo stabilniejszy. Dodatkowo niektóre bazy mają możliwość wpięcia większego fotelika (następnego). Jest to dla niektórych dodatkowym atutem.

Teraz, kiedy mamy już na oku te kilka modeli, przystępujemy do przymiarki. To powinien zrobić ogarnięty sprzedawca w dobrym sklepie (na przykład w naszym :)), który zwróci uwagę na to, czy fotelik (baza) przylega tam, gdzie przylegać powinien, czy jest wystarczająco stabilnie, czy pozycja fotelika na kanapie nie jest zbyt pionowa.

Na samym końcu robimy to, od czego niektórzy zaczynają – sprawdzamy, czy wybrany model da się wozić na naszym wózku. Jest to zawsze dodatkowy atut dla kogoś, kto ma w planach czasem używać tej opcji. Jednak tutaj zalecam umiar – z bloku na parking, szybkie zakupy w Żabce – OK. Do spacerów wybieramy gondolkę, która oferuje bardziej anatomiczną pozycję dla małej bulwy.

AA: Wkładka dla noworodka – jak ją stosować? Kiedy usunąć?

JP: Tak jak określił to producent w instrukcji, tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Czasem są odpowiednie naklejki informacyjne na samej wkładce. Jeśli nie ma nic, wtedy robimy to „na oko”. Usuwamy wkładkę lub jej część, kiedy dziecku jest już zbyt ciasno.

AA: Jak mamy dwójkę dzieci – noworodka i starszaka – jak je rozlokować z fotelikami w aucie?

JP: To jest często zależne od auta, czasem po prostu większy się mieści za pasażerem, a za kierowcą już nie. Jeśli jest luźno i dowolnie, to ja stosuję jedną zasadę: to dziecko, którego wyjęcie trwa dłużej, lepiej ulokować za pasażerem. Dzięki temu wyciąganie dziecka w awaryjnej sytuacji będzie bezpieczniejsze  od strony pobocza, chodnika, pasa awaryjnego.

AA: Pojawiło się też takie pytanie wśród czytelniczek: używany taki mały czy nowy?

JP: Bez popadania w skrajności: używany fotelik warto rozważyć po spełnieniu trzech warunków. Jeśli jest on z pewnego źródła  od znajomych czy rodziny. Dzięki temu wiemy, że nie uczestniczył on w żadnej kolizji czy wypadku. Jeśli jego data ważności jeszcze nie upłynęła i nie zbliża się do końca. Jeśli jest kompletny i nieuszkodzony, nie brak mu żadnych wkładek czy ochraniaczy, styropiany nie są popękane. Natomiast fotelik nowy, ze sklepu to gwarancja jakości i spokój w głowie, że wszystko jest tak, jak być powinno.

AA: Jaki fotelik poleciłbyś dla 1,5-rocznego dziecka?

JP: Nadal tyłem do kierunku jazdy. Jaki? Wybór jest tak szeroki, że wszystko zależy od auta, dziecka, wymagań czy budżetu. Ja jestem zwolennikiem wożenia tyłem jak najdłużej, czyli fotelików 925kg, takich jak Axkid Minikid, których to mam sztuk dwie. 😉

AA: Jak wybrać fotelik do ekstremalnie małego auta np. aygo?

JP: Aygo nie jest ekstremalnie małe. Zdziwiłabyś się, co tam można wsadzić, zachowując wygodę pasażera. Gabaryty zewnętrzne mogą mylić. 🙂 Ale ogólnie, jeśli mamy małe auto, to zwracamy uwagę na bardziej kompaktowe modele, np. 018 kg. Przymiarka, przymiarka i jeszcze raz przymiarka. 🙂

AA: I na koniec, jak zabezpieczyć dziecko przed zimnem w fotelikach poszczególnych grup. Masz jakieś pomysły? Podpowiedzi?

JP: Do łupinek najlepszy jest odpowiedni ubiór: ciuszki z wełny merynosa plus niezbyt gruby, np. dzianinowy, kombinezon. Kocyk czy dedykowany śpiworek też robią robotę. Byle nie kombinezon puchowy, który zrobi z dziecka ludzika Michelin.
W foteliku numer dwa robotę robią wszelkiego rodzaju poncza czy kurtki dostosowane do zapinania na nich pasów. Polar, softshell  wszystko to, co dobrze grzeje, a nie robi grubej warstwy. To samo dotyczy fotelika z grupy 1536 kg.

AA: Dzięki i do zobaczenia następnym razem w Łodzi!

korekta: AD VERBA

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

4 komentarze

 • Anonim
  6 lutego 2019 at 21:57

  Bardxo cenne informacje. To wspaniałe, że Osiem gwiazdek z pasją czuwa nad bezpieczeństwem tych maluszków całkowicie uzależnionych ob świadomości dorosłych,

 • Baby Tula
  23 kwietnia 2019 at 11:53

  Bezpieczeństwo w aucie nie jest prostym tematem, a dobry doradca to skarb! Bardzo treściwy wywiad, pozdrawiamy 🙂

 • ftff
  17 maja 2019 at 09:54

  1. A co ma zrobić ktoś, kto mieszka w dużym mieście i np. korzysta z coraz popularniejszych flot aut na minuty, albo z wypożyczalni (bo po prostu samochodu na codzień nie potrzebuje)? Jasne, wypożyczalnie wypożyczają też foteliki, ale jak oni zapewniają, że żaden z poprzednich klientów nie upuścił fotelika niechcący? Ano, nie ma takiej opcji.
  Czy mam rozumieć, że tabele kompatybilności danego fotelika z modelami aut dostarczane przez producenta są zwykłą ściemą?

  2. Niektóre modele osiągają gorsze wyniki w testach bezpieczeństwa po zamontowaniu w bazie isofix niż bez niej. Może być to między innymi spowodowane tym, że fotelik w bazie jest wyżej – dalej od środka ciężkości auta.

 • ftff
  17 maja 2019 at 10:02

  Zapomniałem o jeszcze jednym interesującym aspekcie wyboru fotelika:
  Jak to jest, że niektóre foteliki mają taki zakres stosowania, że spokojnie ze 3 lub 4 lata mogłoby dziecko w nim siedzieć, ale producent daje gwarancję tylko na dwa lata od zakupu?

skomentuj