Karmienie piersią – nadciśnienie tętnicze


Nadciśnienie tętnicze to częsty problem zdrowotny kobiet w okresie menopauzalnym. Jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Karmienie piersią może być czynnikiem, który zmniejsza rzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Dzięki karmienu piersią kobieta inwestuje w swoje zdrowie także i w tej sferze.

Jak pokazują badania, w organizmie kobiety, działają różne mechanizmy, które mogą zmniejszać ryzyko pojawienia się nadciśnienia.

Zaliczają się do nich m.in.:

  • pewnego rodzaju reset metabolizmu1
  • działanie oksytocyny sprzyjające zmniejszniu ryzyka 2
  • obniżone poziomy greliny (hormonu głodu) i innych hormonów w czasie karmienia piersią

Karmienie piersią przez 6 miesięcy zmniejszało to ryzyko o 13%, karmienie od 6 do 12 miesięcy, o 17%, a karmienie piersią więcej niż 12 miesięcy o 21% w porównaniu z kobietami, które nie karmiły piersią.

Niedawno przeprowadzone badanie pokazało, że im więcej dzieci karmiła kobieta piersią i im dłużej karmiła piersią tym ryzyko nadciśnienia tętniczego było mniejsze. Ryzyko rosło jeżeli kobieta nie karmiła piersią lub wcześnie skończyła karmienie piersią3.

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3006166/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6684741
  3. Sangshin Park, Nam-Kyong Choi; Breastfeeding and Maternal Hypertension, American Journal of Hypertension, , hpx219, https://doi.org/10.1093/ajh/hpx219
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki