UŻYJ SZYI – ODWRÓĆ GŁOWĘ | #laktofobia


Zagadnienie numer 1: Ostracyzm społeczny.

Ostracyzm – def. ze słownika PWN

wykluczenie z towarzystwa lub środowiska osoby, która mu się naraziła; też: atmosfera niechęci lub wrogości otaczająca taką osobę

Mamy w naszym społeczeństwie do czynienia z ostracyzmem na wielu poziomach. Ostracyzm mniejszości wyznaniowych, osób o ciemnym kolorze skóry, osób homoseksualnych, osób biednych, osób niepełnosprawnych, osób starszych itd. itd.

Ostracyzm przejawiany przez osoby, które wykluczają lub manifestują niechęć do jakiejś grupy społecznej jest zjawiskiem negatywnym i niestety może wprowadzać do życia społecznego elementy agresji czy złego traktowania osób wykluczonych.

Zagadnienie numer 2: Prawa człowieka

Podstawowe, niezbywalne i uniwersalne prawa przysługujące człowiekowi bez względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, poglądy, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek, urodzenie, stan zdrowia i inne1.

Jednym z elementów praw człowieka i zagadnieniem z zakresu praw matki i dziecka jest karmienie piersią. ONZ  wydało oświadczenie, które w części brzmi tak2:

Breastfeeding is a human rights issue for both the child and the mother

In addition, women are exposed to harmful gender stereotypes and taboos regarding natural and biological functions such a breastfeeding, which leads to different forms of discrimination.  Stigmatization regarding breastfeeding in public spaces and at workplaces are a major source of concern as it exposes women to unnecessary stress, pressure or intimidation, even in countries where the practice is legally protected

States should prevent and protect from discrimination, including exclusion from public space, linked to breastfeeding.

W skrócie: kobiety są narażone na stereotypy związane z płcią i naturalnym procesem jakim jest karmienie piersią, co prowadzić może do różnych form dyskryminacji. Stygmatyzacja kobiet karmiących piersią w miejscach publicznych i miejscach pracy jest dużym problemem ponieważ naraża kobiety na niepotrzebny stres, nakłada na nie presję lub zastrasza je, nawet w krajach gdzie jest prawnie chronione.

Należy zapobiegać i  chronić kobiety przed dyskryminacją, a w tym wykluczeniem ich z przestrzeni publicznej związane z karmieniem piersią.

Negatywne wypowiedzi w stosunku do matek karmiących piersią, które ograniczają im prawo do karmienia dziecka, a które jest procesem naturalnie wynikającym z ciąży, tworzą wokół tych kobiet atmosferę wrogości i wykluczenia.

Często czyta/ słyszy się „Mam prawo do własnego zdania, więc matki karmiące według mnie powinny się zasłaniać i nie świecić cycem, bo ja nie chcę na to patrzeć”, a teraz zmieńmy drugą część wypowiedzi i wyjdzie nam „Mam prawo do własnego zdania ale osoby czarnoskóre wg mnie nie powinny pokazywać się na ulicy, bo ja nie chcę na nie patrzeć” albo „Mam prawo do własnego zdania ale osoby otyłe są obrzydliwe i ja nie chcę na nie patrzeć”.

Fajnie? No nie.

Bo jeżeli nasze wypowiedzi zawierają elementy wykluczające jakąś grupę społeczną to jest już przejaw dyskryminacji. Jeżeli nasza wypowiedź kwalifikuje się do definicji ostracyzmu (przypomnę: wykluczenie z towarzystwa lub środowiska osoby, która mu się naraziła; też: atmosfera niechęci lub wrogości otaczająca taką osobę) to jest to stanowisko dyskryminujące i narusza prawa człowieka. Używanie obraźliwych sformułowań w stosunku do kobiet karmiących piersią, (pejoratywne słownictwo typu „cyce, zwisy, melony, wywalać cyca, świecić sutem” i tym podobne), zawiera elementy tzw. body shamingu oraz jest mową nienawiści.

Zagadnienie numer 3. Body shaming

Body shaming3: Działanie lub praktyka upokarzania kogoś, poprzez szyderstwo lub krytyczne komentarze dotyczące ich kształtu lub wielkości ciała. Wyrażanie się krytyczne lub szydzenie z wielkości lub kształtu ciała drugiej osoby

Zagadnienie numer 4. Mowa nienawiści

Mowa nienawiści4: Mową nienawiści (ang. hate speech) nazywane są różne typy negatywnych emocjonalnie wypowiedzi, wymierzonych przeciwko grupom lub jednostkom ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, powstających na bazie uprzedzeń.

Przypomnę: mamy prawo patrzeć gdzie chcemy – nie mamy obowiązku patrzeć na rzeczy, które nam się nie podobają, ale nasze podobanie się i poczucie osobistej estetyki nie mogą naruszać niezbywalnych praw człowieka.

Nasze osobiste poczucie estetyki, przekonania i uważania jeżeli zahaczają o elementy dyskryminacji i ostracyzmu powinny być potępione jako naruszające prawa człowieka. Tak samo jak rasizm, homofobia czy seksizm. Jest to po prostu stanowisko z gruntu złe. Co nie znaczy, że nie możecie swojego stanowiska wyrażać, po prostu wtedy od razu wpadacie do koszyczka ciasnej dyskryminacji.

Kiedy więc publicznie „tylko wyrażasz swoje zdanie” i krytykujesz matki karmiące piersią, każesz się im chować, zasłaniać, ukrywać lub negatywnie wyrażasz się na temat ich ciała, oceniasz i wartościujesz ich wygląd to operujesz ostracyzmem, dyskryminacją, mową nienawiści i uprawiasz body shaming.

Kiedy mówię o tym, że matka ma prawo karmić piersią swoje dzieci publicznie to bronię podstawowych praw człowieka, praw matki i dziecka.

Zagadnienie numer 5: -fobia

Ostracyzm matek karmiących jawi mi się na tym samym poziomie co rasizm, seksizm, homofobia. Może już czas na to, że powinniśmy zacząć mówić o laktofobii jako wrogości skierowanej do kobiet karmiących piersią?

Fobia ze słownika PWN: ostatni człon wyrazów złożonych oznaczających nieuzasadniony lęk przed czymś lub przed kimś albo wstręt, niechęć do czegoś lub kogoś

Zagadnienie numer 6: #laktofobia

Czas najwyższy nazywać osoby, które wobec karmienia piersią operują negatywnym słownictwem, odnoszą się do matek karmiących z pogardą, wrogością laktofobami. To pierwszy krok, do zbudowania parasola ochronnego, dla matek karmiących piersią. Powiedzmy sobie wprost, przed nami wyzwanie pokazania, że laktofobia, to przejaw dyskryminacji i ostracyzmu kobiet karmiących piersią. 

 1. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prawa-czlowieka;3961793.html
 2. http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=20871&LangID=E
 3. https://en.oxforddictionaries.com/definition/body_shaming
 4. https://rownosc.info/dictionary/mowa-nienawisci-jezyk-nienawisci/

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o rodzicielstwie bliskości i karmieniu piersią.

11 komentarzy

 • Marta
  2 listopada 2017 at 21:03

  Zgadzam się w 100%! Wydaje mi się, że ludzie kompletnie zapomnieli, że są ssakami i małe tego gatunku piją mleko z piersi.

 • Beata
  3 listopada 2017 at 11:57

  Nic dodać, nic ująć. Propagować!

 • DK
  3 listopada 2017 at 12:55

  Jestem matką karmiąca piersią, jestem kobietą całkowicie popierającą karmienie piersią, ba, gorąco namawiam każdą kobietę jaką mam przyjemność spotkać do karmienia piersią, podsyłam linki z wynikami badań o korzyściach wynikających z karmienia piersią itd, ALE, niestety(?), ja też uważam, że wyciąganie piersi na widok publiczny – bo jako matka karmiąca piersią długie miesiące wiem jak to wygląda w praktyce i nikt mi nie powie że tej piersi nie widać… – jest zwyczajnie niestosowne i ma prawo się komuś to nie spodobać. Jest to krępujące dla innych ponieważ żyjemy w społeczeństwie, w którym kobiety nie chodzą na co dzień z „wywalonym cycem”… No po prostu NIE CHODZĄ TOPLES PO ULICY. Taki kraj, taka mentalność. Nawet na plaży przecież nie opalamy się toples (co już np. we włoszech jest całkiem normalne) A czym się różni chodzenie do biedronki pół-nago z cyckami na wierzchu od siedzenia w parku czy w restauracji z gołą piersią?! No ja w każdym razie cycków nie wywalałam przed ciążą to i po ciąży tego robiła nie będę, z szacunku do siebie i do innych. A da się karmić tak żeby obie strony konfliktu były z tego zadowolone, bo są ku temu sposoby. Wystarczy chcieć! 🙂

  • Anna
   6 listopada 2017 at 15:14

   To wyłącznie Pani decyzja, jak i gdzie chce Pani karmić, ale po co tyle ocennych sformułowań odnośnie innych kobiet, które zachowują się inaczej? Nie jestem pewna, czy w naszym kraju widok fragmentu piersi jest dla większości ludzi aż tak szokujący jak dla Pani. W wielu kreacjach z głębokim dekoltem można dostrzec więcej ciała niż pokazuje karmiąca matka (jednak dziecięce główki nie są aż tak mikroskopijne), która chyba naprawdę nie ma obowiązku troszczyć się o to, żeby wszyscy dookoła byli zadowoleni.

 • Asieńka
  3 listopada 2017 at 20:34

  Rowniez nie podoba mi sie podejscie wielu mlodych osob do karmienia. Spotkalam sie z negat opiniami nawet u osob ( kobiet ) okolo 30 stki. Jesli do pol roku to ok, ale juz yroche dluzej, hmmm no niestety przykra jest ta niewiedza…

 • Agata
  4 listopada 2017 at 18:41

  Mam to szczęście ze nigdy nie spotkałam się z żadnymi niefajnymi reakcjami na publiczne karmienie, a karmię dużo i w różnych miejscach, bez jakiejś wielkiej spiny by ani krzty piersi nie było widać. Raczej widzę ze ludzie reagują na to uśmiechem. Inna sprawa ze ja mam na to totalnie „wywalone” czy komuś się to podoba czy nie – może po prostu nie widze krytycznych spojrzeń bo z reguły się wstępuje w błękitne slipka mojego ssaka. Temat ważny tylko tak gdybym czy to nie jakiś medialny wymysł bo mnie to nigdy nie spotkało i w sumie koleżanek też nie (albo nic nie mówiły)

 • Anna
  4 listopada 2017 at 22:34

  Świetny artykuł, doskonała argumentacja w słusznej sprawie. Uwielbiam ten blog! Warto jeszcze poruszyć kwestię osób, które co prawda wielkodusznie godzą się na publiczne karmienie piersią noworodków i maleńkich niemowląt, ale widząc przy piersi dziecko powyżej roku komentują to słowami typu „patologia”, „zboczenie” lub wyrażają jadowitą”troskę” o zdrowie psychiczne dziecka i matki.

 • Monn
  5 listopada 2017 at 19:54

  Nie mogę uwierzyć, że jedna z najbardziej naturalnych rzeczy na tym świecie, jaką jest karmienie dziecka stała się przedmiotem takich dyskusji i wykluczenia takiego stopnia. Na jakim świecie my żyjemy? Czasem chce mi się wyć z żalu do czego to doszło…

 • RGS
  11 listopada 2017 at 13:04

  Karmię gdzie chcę. Dokładniej, karmię gdzie chce On. Nie jest to niestosowne. TO JEST NATURALNE, NORMALNE. Nie wywalam cyca, nie wystawiam piersi na widok publiczny, nie obnażam się przed innymi. Po prostu KARMIĘ DZIECKO. I naprawdę #mamwywalone czy ktoś na to patrzy. Nie zależy mi na tym żeby ktoś patrzył tylko żeby moje DZIECKO nie było głodne. Mam gdzieś skupianie się na innych i zastanawianie się gdzie akurat się patrzą. Mogą się odwrócić. Mogą też uśmiechnąć się czy podnieść kciuk w górę co sama na taki widok czynię 🙂

 • Anonim
  11 listopada 2017 at 15:30

  Karmię gdzie chcę. Dokładniej, karmię gdzie chce On. Nie jest to niestosowne. TO JEST NATURALNE, NORMALNE. Nie wywalam cyca, nie wystawiam piersi na widok publiczny, nie obnażam się przed innymi. Po prostu KARMIĘ DZIECKO. I naprawdę #mamwywalone czy ktoś na to patrzy. Nie zależy mi na tym żeby ktoś patrzył tylko żeby moje DZIECKO nie było głodne. Mam gdzieś skupianie się na innych i zastanawianie się gdzie akurat się patrzą. Mogą się odwrócić. Mogą też uśmiechnąć się czy podnieść kciuk w górę co sama na taki widok czynię 🙂

 • Agnieszka
  13 listopada 2017 at 12:55

  Pragnę zauważyć, że w wielu bardzo restrykcyjnych obyczajowo krajach mułzumańskich wywalenie w miejscu publicznym piersi dla dziecka nikogo nie gorszy. Ba… nikogo nie dziwi, że zakutana po szyję kobieta w autobusie bez najmniejszej żenady wyciągnie pierść i poda dziecku. Oj… przepraszam. Dziwi europejskich turystów.

skomentuj

Gdzie będę niebawem

 1. Warszawa | Świętuj z nami 1. urodziny milk & love!

  Listopad 22 @ 11:00 - 15:00
 2. Warszawa | karmienie piersią od A do Z

  Listopad 24 @ 10:00 - 12:00
 3. Warszawa | Odstawienie od piersi

  Listopad 24 @ 12:30 - 14:30
 4. Lublin | Dzień Bobasa 27-11-17

  Listopad 27 @ 10:00 - 15:00
 5. Bielsko-Biała | Karmienie od A do Z / Odstawienie od piersi

  Grudzień 13 - Grudzień 14

Pobierz darmowy e-book