Mama karmiąca u kosmetologa {wpis gościnny – www.kosmetomama.pl}


UPDATE 2018

Czasy się zmieniają i kobiety też. Coraz więcej Mam, po urodzeniu dziecka, chce jak najszybciej wrócić do formy. Chcą się czuć nie tylko matkami, ale także zadbanymi, pięknymi kobietami.  Wizerunek Mam na przestrzeni lat zmienił się nie do poznania. Matka to już nie ta kobieta, która nigdy nie jest umalowana, odrosty na głowie sięgają jej do ramion a brzuszek wylewa się ze spodni. Matka, to kobieta świadoma nie tylko swojej wartości, ale także świadoma tego jak chce wyglądać po ciąży i tego, co chce zrobić, aby uzyskać taki efekt. U mam karmiących rodzą się pytania” „czy mogę?” i „co mogę?”

Odpowiedź brzmi: „Możesz!”

Warunkiem jest to, że zachowasz zdrowy rozsądek i indywidualnie podejdziesz do każdego zabiegu. Przed podjęciem decyzji o zabiegu musisz wziąć pod uwagę kondycję zdrowia i skóry po ciąży oraz wziąć poprawkę na przyjmowane leki i suplementy diety. Te wszystkie czynniki mają wpływ na końcowy efekt zabiegu i ewentualne wystąpienie efektów nieporządnych.

Zanim wybierzesz miejsce

Zawsze wybieraj się do miejsc, w których albo już byłaś, albo zostały Tobie przez kogoś polecone. To swoista gwarancja, że zabieg zostanie dobrze przeprowadzony. Jeśli nie masz, kogo zapytać o sprawdzony salon możesz wybrać się sama do interesującego ciebie miejsca i zobaczyć czy pasuje Tobie personel salonu oraz proponowane zabiegi. Nie wstydź się, zadawaj pytania, musisz mieć pewność, że osoba, która ma wykonać zabieg zna się na swojej pracy.

Coraz więcej salonów ma także bezpieczne zabiegi dla kobiet w ciąży, a wtedy też personel kosmetyczny jest specjalnie przeszkolony do obsługi kobiet w stanie błogosławionym. Jednak każda kobieta powinna podjąć indywidualną decyzję czy chce w tym czasie korzystać z zabiegów czy nie. Nie są natomiast wskazane zabiegi z użyciem aparatury u kobiety w ciąży, bo nie ma żadnych badań odnośnie wpływu aparatury zabiegowej (elektrostymulacja, RF, laser, IPL, itp.) na dziecko w macicy. Mama karmiąca natomiast może korzystać z wielu zabiegów kosmetycznych.

Wywiad kosmetyczny powinien być obowiązkową częścią wizyty. Kosmetolog powinien zebrać w takim wywiadzie Twoje dane zdrowotne m.in odnośnie zabiegów, (nie tylko kosmetycznych), które przebyłaś, dane odnośnie innych schorzeń zdrowotnych, alergii, zażywanych leków, operacji, itp. Powinny w wywiadzie znaleźć się także pytania o ciążę, jej trymestr i przebieg oraz pytanie o to czy karmisz piersią. Jeśli kosmetyczka nie zbierze od Ciebie wywiadu lepiej opuścić takie miejsce.  Każdy zabieg ma swoje przeciwwskazania, o których powinnaś zostać poinformowana przed jego wyborem i rozpoczęciem.

Jeśli po mimo braku przeciwwskazań do zabiegu masz jeszcze jakieś wątpliwości, możesz udać się po dodatkowe informację do pediatry, ginekologa lub doradcy laktacyjnego. Taka wizyta powinna rozwiać twoje wątpliwości.

Kosmetyki w ciąży

Nie bój się sprawdzonych kosmetyków w ciąży ani w okresie karmienia piersią, ale pamiętaj wybieraj je z głową. Gdy korzystasz ze sprawdzonych kosmetyków Ich używanie w tym czasie jest bezpieczne, (badania bezpieczeństwa stosowania kosmetyków, pozytywna opinia SCCS – Rada Komisji Europejskiej do spraw Konsumenta). Jeśli masz jednak obawy skorzystaj z rady (pokaż skład) pediatry, ginekologa lub kosmetologa.”

Nie zmieniaj w ciąży sprawdzonego kosmetyku

Jedyne, na co jest narażona tu mama karmiąca lub przyszła mama to ewentualne podrażnienia skóry. Ponieważ skóra kobiety karmiącej jak i w ciąży jest bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień przez wahania hormonalne i nawet kosmetyki, które do tej pory były dobrze tolerowane mogą, (ale nie muszą) prowadzić do zaczerwienienia, swędzenia skóry itp., Dlatego też w okresie ciąży i karmienia piersią nie zaleca się zmian kosmetyków lub testowania nowości. Jeśli chcesz wykonać jakiś zabieg na dużej powierzchni ciała proponuję przeprowadzić próbę uczuleniową.  Możesz ją wykonać zawsze i przed każdym zabiegiem.

Planując zakup kosmetyków, wybieraj te hipoalergiczne lub do skóry wrażliwej, ponieważ te kosmetyki nie zawierają substancji potencjalnie alergizujących (substancje zapachowe, koloryzujące.)

Zabiegi kosmetyczne

Same zabiegi kosmetyczne, bez użycia aparatury zabiegowej są w większości bezpieczne zarówno w ciąży, jaki i dla mamy karmiącej. Mama karmiąca piersią może także pokusić się na zabiegi z aparaturą, (jeśli nie istnieja inne przeciwwskazania).

Zabiegi medycyny estetycznej

Kobieta w ciąży nie może z nich korzystać, są one przeciwwskazane w tym okresie, natomiast według Pani Doktor (specjalizacja medycyna estetyczna), z którą się w tej sprawie konsultowałam, zabiegi medycyny estetycznej nie są przeciwskazaniem dla kobiet karmiących piersią o ile nie ma innych przeciwwskazań do ich wykonania.

Zabiegi nawilżające i relaksujące

Są to zabiegi w pełni bezpieczne dla kobiet karmiących piersią oraz w tych w ciąży i nie widzę przeciwwskazań do ich wykonywania. Namawiam do korzystania z nich. W zakres takich zabiegów wchodzą najczęściej delikatne peelingi, ampułki witaminowe, masaże i nawilżające maski (proszkowe, żelowe, kremowe). Relaksacyjny masaż twarzy i całego ciała też są wskazane. Uelastyczniają i nawilżają skórę dzięki temu będzie ona bardziej odporna na rozciągnięcia i może zmniejszyć lub zniwelować możliwość powstawania rozstępów skóry. Masaż ciała dla kobiet w ciąży powinien być przeprowadzony przez osobę, która skończyła specjalny kurs masażu prenatalnego i wie, w jakich pozycjach ułożyć klientkę oraz jakich ruchów masażu używać, aby masaż miał pozytywny wpływ na ciężarną jak i na jej dziecko. Masaż profesjonalnie przeprowadzony jest bezpieczny i przyjemny, natomiast nie korzystaj z niego, jeśli Twoja ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem.

Ultradźwięki

Niezalecane dla kobiet w ciąży, ponieważ nie ma badań, jaki wpływ ultradźwięki mają na dziecko. Dla kobiet karmiących są bezpieczne. Peeling kawitacyjny o ile nie jest wykonany w pobliżu piersi nie wpływa niekorzystnie na mleko mamy. Jest to też łagodne oczyszczanie skóry, które na pewno cię nie uczuli, bo peeling taki wykonywany jest (najczęściej) bez żadnych kosmetyków wyłącznie z użyciem wody. Pamiętaj natomiast o innych przeciwwskazaniach do ultradźwięków, z którymi zapozna cię kosmetyczka.

Zabiegi z użyciem fal radiowych

Niezalecane dla kobiet w ciąży, ponieważ nie ma badań, jaki wpływ mają one na dziecko w łonie matki. O ile nie są wykonywanie w okolicy piersi mogą być wykonywanie u kobiet karmiących. Pamiętaj natomiast o innych przeciwwskazaniach do fal radiowych, z którymi zapozna cię kosmetyczka/kosmetolog.

Zabiegi i kosmetyki do skóry problematycznej.

Kosmetyki przeciw trądzikowe o ile nie są na bazie alkoholu mogą być stosowane w ciąży i podczas karmienia piersią (nie piszę tu o lekach i suplementach na trądzik, tych nie można używać ani w ciąży ani w okresie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem). Kosmetyki te mogą nie spełnić Twoich oczekiwań w tym okresie, ponieważ skóra pod wpływem hormonów może płatać figle. Na twarzy mogą pojawić się stany zapalne, przebarwienia, zaskórniki. Skóra może produkować więcej sebum lub być przesuszona itp. Skóra często pogarsza swoją kondycje w tym czasie i nawet zabiegi kosmetyczne mogą nie poprawić jej stanu. Zabiegi przeciwtrądzikowe radzę zostawić na później, gdy poziom hormonów wróci do równowagi.

Koloryzacja i keratynowe prostowanie włosów

W ciąży można farbować włosy, ale należy wybierać do tego celu inne farby niż zwykle. Najlepsze są te, które nie zawierają amoniaku i nie mają intensywnego zapachu. Zalecam też przed pierwszym farbowaniem włosów w ciąży zrobić próbę uczuleniową, bo jak pisałam powyżej skóra jest bardziej wrażliwa. Niektóre źródła mówią, że z farbowaniem włosów warto się wstrzymać do końca I trymestru, dla pewności. Zalecałabym też wybierać dni i godziny wizyt, w których jest mniej klientek, wtedy masz większe prawdopodobieństwo, że nie będziesz wdychać innych farb i lakierów do włosów, które mogą wpłynąć niekorzystnie na ciebie i dziecko. Jeśli chodzi o mamę karmiącą piersią to zasada jest podobna, farby bez amoniaku. Należy też pamiętać, że hormony wpływają nie tylko na skórę, ale także na włosy. Farbowanie w tym okresie może być utrudnione, bo włosy mogą nie chcieć się zafarbować lub kolor może wyjść inny niż oczekiwany.

Keratynowe prostowanie włosów  nie jest wskazane ani w ciąży ani przy karmieniu piersią, bo produkty do prostowania włosów wprawdzie nie są nakładane na skórę głowy, tylko na włos, ale w czasie zabiegu ulatniają się drażniące związki.

Akrylowe, żelowe i hybrydowe paznokcie

Sztuczne paznokcie akrylowe lub żelowe nie są zalecane w ciąży i podczas karmienia piersią, z powodu substancji chemicznych, których się w nich używa. Substancje te wnikają w płytkę i mogą przedostać się do krwioobiegu. Innym czynnikiem, który jest szkodliwy jest zapach akrylu, który przyszła mama wdycha.

Natomiast manicure hybrydowy mogą wykonywać i mamy i kobiety w ciąży gdyż nie zawiera (sprawdź to w składzie produktu z manicurzystką) on szkodliwych substancji chemicznych ( toluen, ftalan dibutylu (DBP) aldehyd mrówkowy) oraz produkty te są bezwonne.

Laser

(Rozstępy, fotoodmładzanie, zamykanie naczynek, zabiegi redukujące rozstępy, usuwanie przebarwień i znamion)

Zabiegi z użyciem laserów o różnych parametrach są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ nie ma badań odnośnie ich wpływu na dziecko w macicy. Kobiety karmiące mogą wykonywać zabiegi laserowe natomiast trzeba uważać, bo skóra karmiącej mamy jest jeszcze hormonalnie nieustabilizowana, więc może to spowodować nieoczekiwane reakcje podczas zabiegu albo po jego wykonaniu. Skóra może zareagować długotrwałym rumieniem, bąblami, poparzeniem. Mogą się na niej pojawić przebarwienia. Mogą dojść problemy z gojeniem skóry w miejscu zabiegu lub infekcja. Z usuwaniem znamion i przebarwień po ciążowych wstrzymałabym się do zakończenia karmienia, bo tu prawdopodobieństwo efektów niepożądanych po zabiegu jest duże, ze względu na zwiększony poziom melaniny w skórze kobiety po porodzie i zmiany hormonalne.

Makijaż permanentny

Dzisiejsze barwniki stosowane do tego rodzaju makijażu nie wnikają do organizmu, są one aplikowane płytko, nie dostają się do mleka. Mogą być one wykonywane przez mamę karmiącą, natomiast wzrasta tu ryzyko infekcji w miejscu zabiegu i trudności w gojeniu się rany oraz problemy w dobraniu koloru do makijażu, ponieważ kolor może wyjść inny niż ten, który został wybrany. Winne są hormony. Nie zalecałabym tego typu zabiegów w ciąży z tych samych powodów.

Zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe

Kobiety w ciąży narzekają często, że ich skóra nie wygląda dobrze. Cellulit w tym błogosławionym czasie może się pokazać lub stać się bardziej widoczny. Wszystko przez podnoszący się poziom hormonu estrogenu oraz przez kumulowanie się wody w organizmie. W ciąży zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe są niewskazane, ponieważ większość zabiegów antycellulitowych działa na zasadzie rozgrzania i przekrwienia skóry oraz tkanki podskórnej. Intensywne masaże, rozgrzewające kosmetyki i aparatura mogą być groźne.

Zabiegi wyszczuplające natomiast nie są przeciwwskazane dla kobiet karmiących piersią, ale ich efekty mogą być mniej skuteczne, ponieważ poziom estrogenu u mam karmiących piersią nie jest jeszcze ustabilizowany. Estrogen w dużej mierze jest odpowiedzialny za zmiany cellulitowe, dlatego też u kobiet po ciąży cellulit będzie bardziej widoczny niż  nią. Nie zalecam zabiegów wyszczuplających, które ściskają piersi (np.: bandaże kosmetyczne) mogą one uszkodzić kanaliki mlekowe.

Prąd

Wszelkie zabiegi z użyciem prądu (galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja) są przeciwwskazane w ciąży. Nie są natomiast przeciwwskazane przy karmieniu piersią. Nie robiłabym ich jednak w okolicy piersi (brzuch, dekolt).

Peelingi

Peelingi w kosmetyce i kosmetologii są różne i działają na różne warstwy skóry od tych bardzo powierzchownych, które ścierają tylko wierzchnią warstwę naskórka do tych bardzo głębokich wykonywanych pod nadzorem lekarza.

O ile bardzo powierzchowne peelingi mogą być wykonywane w ciąży (peeling enzymatyczny, lub ziarniste), o tyle nie zalecałabym wykonywania w czasie ciąży głębszych peelingów wykonywanych za pomocą aparatury np. mikrodermabrazja, dermabrazja, oksybrazja, peeling kawitacyjny lub peelingów chemicznych np.; kwasy. Ponieważ nigdy nie wiadomo jak zareaguje na nie skóra pod wpływem hormonów nawet, jeśli przed ciążą już takie zabiegi wykonywałaś. Jeśli chodzi o karmienie piersią to nie ma przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów, trzeba natomiast uważać na kwasy, bo reakcja skóry tak jak w wypadku ciąży może być inna od tej, której się spodziewasz. Zaczerwienienie może się dłużej utrzymywać, skóra może być bardziej wrażliwa itp.

Toksyna botulinowa i wypełniacze

Są przeciwwskazane w ciąży, bo nie ma badań odnośnie ich wpływu na dziecko rozwijające się w macicy. W czasie karmienia piersią także byłabym z nimi ostrożna, bo są to zabiegi, które łączą się z iniekcją skórną, więc zostaje przerwana granica skórno- naskórkowa. Preparaty te działają miejscowo ( toksyna botulinowa szerzy się nieznacznie na inny obszar), ale tu także trzeba pamiętać o zwiększonej wrażliwości skóry i ewentualnych niepożądanych efektach, które mogą doprowadzić do infekcji, która może uniemożliwić dalsze karmienie. Na pewno przed wyborem takiego zabiegu skontaktowałabym się dodatkowo z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Adriana Krynicka

Właścicielka bloga www.kosmetomama.pl.

Kobieta z pasją, kosmetolog z powołania, mama z wyboru.

Perfekcyjna Pani domu z przybrudzoną białą rękawiczką.

Zwariowana i zarobiona mama dwóch księżniczek.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do Ady: kosmetomama@gmail.com

ADA ZDJĘCIE

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

93 komentarze

 • Ola
  22 sierpnia 2020 at 09:57

  Jaki czas po zakończeniu karmienia jest potrzebny na wyciszenie hormonów? Właśnie skończyłam karmić i chciałabym zrobić sobie permanentny makijaż oraz depilację laserową. Wiadomo, nie planuję tego dzień po zakonczeniu karmienia, ale zastanawiam się, czy miesiąc wystarczy, czy lepiej pl odczekać dłużej…

 • Anna
  7 marca 2020 at 02:40

  Jak z laserowym usuwaniem tatuażu?

 • Edyta
  27 lutego 2020 at 13:43

  Witam.
  Mam pytanie: czy podczas karmienia piersią można robić lifting rzęs, laminację lub botox rzęs?

 • Dominika
  18 lutego 2020 at 20:42

  Witam, karmię piersią ośmiomiesięcznego synka, czy mogę poddać się zabiegowi kriolipolizy?

 • Ola
  7 maja 2019 at 08:46

  Witam. Chciałam sie dowiedzieć – czytam sprzeczne opinie – czy podczas kp moźna stosować błoto Guam na uda i brzuch? Corka ma juź 8M.

 • Agat
  13 kwietnia 2019 at 09:10

  Witam, mam pytanie. Skoro „zabiegi medycyny estetycznej nie są przeciwskazaniem dla kobiet karmiących piersią o ile nie ma innych przeciwwskazań do ich wykonania., to co z botoksem podczas KP? Wszędzie widzę informację, że laktacja jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do podania miejscowo botoksu 🙁

 • Marta
  23 grudnia 2018 at 11:29

  Witam. Mam pytanie o przedłużanie rzęs metodą 1:1.
  Czy mogę to zrobić karmiac piersią?

 • Ana
  15 września 2018 at 15:55

  Witam.
  Kp 7 miesięcznego synka. Czy użycie „Peelingu kwasowego AHA 30% + BHA 2%” jest bezpieczne? Jest to kosmetyk do samodzielnego wykonania.

 • Ania
  25 maja 2018 at 14:50

  Czy można poddać się zabiegowi kriolipolizy podczas karmienia

 • Dominika
  12 kwietnia 2018 at 14:08

  Czy można leczyć jonoforeza nadpotliwosc podczas karmienia piersią? Czy ten prad może mieć wpływ na pokarm czy sam zabieg może być nieskuteczny? W Internecie sprzeczne informację.

 • Kasia
  9 lutego 2018 at 08:32

  Jak wyglada sprawa z zabiegiem Agyptos w czasie karmienia piersią?

 • Anita
  8 lutego 2018 at 11:31

  Witam, czy jeśli karmie piersią, mogę zastosować skarpety złuszczające na stopy? pytam z opoźnieniem, gdyż wczoraj to zrobiłam. Mam nadzieję, że nie zaszkodze tym dziecku. Proszę o odpowiedź

 • Patrycja
  8 sierpnia 2017 at 20:57

  Witam,

  Czy podczas karmienia piersia moge pozwolic sobie na zabiegi endermologii?
  Druga sprawa czy maski wyszczuplajace typu GUAM pancia e gerovita sa dozwolnd poczac KP?

  Serdecznie dziekuje za odpowiedz

 • Gośka
  2 czerwca 2017 at 09:05

  Witam, Mam pytanie odnośnie szortów antycellulitowych np. Nivea.. Czy można je nosić w okresie karmienia piersią, czy działają podobnie jak kremy,czy jednak jakieś szkodliwe składniki mogą przeniknąć do mleka matki?
  Szukałam info na ten temat,ale.. Sa często polecane matkom chcącym wrócić do formy po ciąży, ale nigdzie nie jest napisane wprost co z okresem kp…

  • Hafija
   10 czerwca 2017 at 22:04

   Szorty na cellulit? Raczej to nie działa 😛

 • Agnieszka
  27 maja 2017 at 21:39

  Odstawiam córcię od kp. Pozostała nam noc (3 karmienia). Czy mogę wykonać teraz makijaż permanentny brwi? Czy szalejące hormony mogą zaszkodzić dziecku lub sam zabieg może wpłynąć negatywnie na córę?

 • Alex
  16 kwietnia 2017 at 15:06

  Bardzo dziekuje za ten artykul, poniewaz pomogl mi.Cala noc nie spalam zamartwiajac sie, czy uszkodzilam dzidzie staosujac antyperspirant dla mezczyzn. Od wielu lat stosuje tego typu kosmetyki, poniewaz niezmiernie sie poce i damskikie antyperspiranty wystarczaja mi krotki czas. Na poczatku ciazy przeczytalam, ze nie roznia sie one aktywnymi skladnikami, tylko pielegnacyjnymi i zapachowymi, wiec kontynuowalam. Wczoraj zaglebilam sie w temacie i dowiedzialam sie, ze nie nalezy stosowac ich, z powonu zawartosci aluminium i parabenow , ktore przenikaja na pewno do plodu…sprawdzilam i moj antyperspirany je posiada :(((Jestem zalamana. Czy moze udzielic Pani swoja opinie odnosnie meskich antyperspirantow uzywanych przez kobiety?Dziekuje z gory za odpowiedz.

 • Anka
  11 marca 2017 at 00:17

  Ja również w sprawie kwasów. W ciąży miałam cerę idealną, teraz pod wpływem prolaktyny wrócił trądzik i skóra zmieniła swoją „konsystencję”. Chciałabym używać tonik z kwasami salicylowym 2% i mlekowym 8% – mam pytanie: czy nie ma przeciwskazań przy kp ze względu na dziecko? Czy kwas salicylowy w kosmetykach wpływa na dziecko podczas kp? Jaki jest maksymalny % kwasu salicylowego dopuszczalny podczas zabiegów kosmetycznych dla kobiet karmiących? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 • Justyna
  1 marca 2017 at 12:30

  witam
  karmie piersia mojego malucha ma 2 miesiace i zrobilam dzis sobie zabieg zluszczajace skarpetki maja kwasy mlekowy i glikolowy stezenie 7,5%kompleksu kwasow owocowych Czy te substancje moga dostac sie do mleka matki Moge karmic mojego malucha czy nie Ratunku bo nie wiem co robic

 • Anna
  26 lutego 2017 at 21:24

  Witam. Czy karmiąc piersią można pójść na masaż gorącymi kamieniami? Karmię piersią już ponad rok, więc nie są to początki, gdzie mleko samo kapie. Zabieg trwa ok. godziny.

 • Nina
  19 lutego 2017 at 23:48

  Witam, czy można przy kp poddać się mezoterapii igłowej?

 • Sycia
  31 stycznia 2017 at 12:26

  A ja mam pytanie odnośnie kwasu hialuronowego 🙂 czy podczas kp można powiększyć sobie usta tą metodą? Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za te wszystkie informacje,bo ja od 17mcy byłam u kosmetyczki tylko raz i to na pedicure. Uswiadomilyscie mnie,ze mama karmiąca też może o siebie zadbać! Dziękuję ♡

 • kluska
  27 stycznia 2017 at 00:22

  makijaż permanentny – nie zaszkodzi, a co ze znieczuleniem? tu gdzie jestem zapisana rekomendują żeby nie karmić przez 3-4h od użycia znieczulenia.
  wykorzystane preparaty to emla i blue gel – jak to z nimi jest?

 • Mama Emilii
  12 stycznia 2017 at 17:55

  ICOON. Czy można podczas karmienia piersią? Jak sądzisz? Działa trochę na zasadzie drenażu limfatycznego i kosmetyczka-fizjoterapetka twierdzi że można ale powinnam wylać pierwsze mleko po zabiegu…?

  • Kosmetomama
   25 lutego 2019 at 15:31

   Można, często zaleca się właśnie wylanie 1 mleka po zabiegu ale jeśli nie masz innych przeciwskazań to można.

 • Magda
  12 grudnia 2016 at 17:20

  Fajny artykuł 🙂 Mam pytanie tylko odnośnie keratynowego prostowania włosów- wszędzie jest napisane, że np. zabieg Encanto jest niedozwolony a ciąży ani podczas karmienia, ponieważ dostaje się do mleka matki i zawiera szkodliwe substancje.. Już nie wiem co o tym myśleć :)?

 • Anja
  7 grudnia 2016 at 03:19

  Karmie piersią moją 9 tygodniową córkę i chciałabym skorzystać z dermapen usuwając rozstępy na brzuchu, wszędzie widzę przeciwskazania przy kp, chciałabym wiedzieć dlaczego.

 • kasia
  26 listopada 2016 at 19:12

  Witam:) W ciąży malowałam paznokcie wyłącznie lakierami (zwykłymi, nie hybrydowymi) bez toluenu, ftalanów, formaldehydu. Tera zkarmię piersią, czy mogę stosować np. lakiery marki Pupa? Toluenu i Formaldehydu podobno nie mają w składzie… ale mam wątpliwości…
  I jeszcze jedno: czy jeśli pod lakiery kłade podkład bez ytch składników, zwiększę bezpieczeństwo maluszka?

  Z góry dziękuję za pomoc:)

  • Kosmetomama
   6 grudnia 2016 at 09:11

   Witam
   Malowanie paznokci lakierami nie jest szkodliwe w ciąży ani podczas karmienia piersią to raczej kwestia zapachu. Jeśli Pani nie jest na niego wyczulona to można malować paznokcie.

 • Bella Remedios
  20 listopada 2016 at 21:37

  Ja spotkałam sie jeszcze z opinią, że niewskazany jest retinol, także w trakcie karmienia piersią?Czy moge prosić o komentarz?

  • Kosmetomama
   22 listopada 2016 at 20:37

   Jeśli chodzi o ciąże to nie jest to wskazane, ale nie widzę przeciwskakań kosmetyków z retinolem ( nie leków) podczas kp.

 • Karola
  16 listopada 2016 at 12:12

  Witam , sporo juz bylo pytan o kwas migdalowy, jednak ja chcialabym wykonac zabieg z kwasem migdalowym (peeling) na poczatek np 25%, w ciazy okropnie pogorszyla mi sie cera I chcialabym ja troche podreperowac, do jakiego stezenia peeling jest bezpieczny o ile w ogole jest, bo napisala Pani o kosmetykach zawierajacych te kwasy ze sa ok, ale co z peelingami?? Bardzo dziekuje za odpowiedz

  • Kosmetomama
   17 listopada 2016 at 15:07

   Witam
   Jeśli będzie to zabieg wykonany u kosmetyczki to 25% kwas nie będzie równy 25% kwasowi który został by wykonany u lekarze. Bo na kwas i na jego intensywność działani wpływ nie tylko jego procentowość ale także stężenie i ph. Kwasy wykonywane u kosmetyczki działają powierzchownie czyli na naskórek, nie penetruje głębiej, ale ostateczną decyzje musi pani podjąć razem z kosmetyczką bo ja nie znam pani skóry, a ni innych ewentualnych przeciwwskazań, bo sam kwas po ciąży nie jest przeciwwskazaniem.

 • Marta
  8 listopada 2016 at 21:29

  Czy 10% stężenie kwasu migdałowego w serum korygującym firmy Bielenda jest bezpieczne w czasie karmienia piersią? Stosuję od kilku dni to serum na noc i widzę poprawę cery, ale nie chciałabym zaszkodzić dziecku. Pozdrawiam serdecznie

  • Kosmetomama
   14 listopada 2016 at 11:08

   Nie zaszkodzisz. Ponieważ w kosmetykach zwłaszcza w tych na noc (serum) kwasy są stosowane głównie jako substancje nawilżające a nie złuszczające.Możesz bezpiecznie używać jeśli pomagają.

 • Aga
  31 października 2016 at 22:20

  Witam, a czy kremy antycellulitowe mogą dostać się do mleka? Na nich jako przeciwwskazanie jest karmienie piersią, dlaczego? Czy tylko że względu na podrażnienia skóry czy też może zaszkodzić dziecku?

  • Kosmetomama
   2 listopada 2016 at 12:57

   Kosmetyki nie mają zdolności przenikania do krwioobiegu więc nie mogą zaszkodzić dziecku czy przedostać się do mleka. Te antycellulitowe mogą natomiast podrażnić skórę i ją rozgrzewać dlatego nie są zalecane podczas kp. Ich stosowanie podczas kp też nie będzie specjalnie skuteczne ze względu na duży poziom hormonów.

  • Kosmetomama
   14 listopada 2016 at 11:06

   Wspomnę jeszcze że są specjalne linie kosmetyków dla kobiet w ciąży i kp w których można znaleść kosmetyki antycellulitowe ale takie który nie posiadają w składzie drażniących ani rozgrzewających skórę składników.

 • Kasia
  1 sierpnia 2016 at 08:17

  Wczoraj z mężem w ostatni dzień miesiączki nas poniosło w łóżku i skończyło się wytryskiem a w środę mam umowiony zabieg liposukcji laserem na zimno na brzuch i nie wiem czy mogę na to iść czy mogło dojść do zapłodnienia czy też nie niby wypadło że mam niepłodne dni poradzicie coś

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:05

   Kasiu zanim dojdzie do spotkania się plemnika z kom jajową mija około 4 dni więc nawet jeśli cię „poniosło nie zaszkodzisz sobie ani dziecku.

 • Katniss
  16 lipca 2016 at 13:13

  Siedzę sobie na pedicure i myślę „a poczytam Hafiję”. I akurat trafiłam na ten wpis na całe szczęście, bo miałam robić żel. Ufff!

 • Magdalenas
  23 czerwca 2016 at 06:48

  A czy nie jest tak, że farby sklepowe oznaczone jako te „bez amoniaku” mają w składzie prawie identyczna substancję o takich samych właściwościach tylko nie nazywa się amoniak, więc można reklamować, że „bez amoniaku”? Wiedza z programu Wiem co jem- odcinek o farbach do włosów.

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:08

   Te sklepowe mogą mieć zamienniki, najlepiej więc skorzystać z propozycji farb bezamoniakowych u fryzjera, ja sama z takich korzystałam będą w ciąży. Nie śmierdzą i są znacznie bardziej delikatne dla skóry głowy.

 • Ula
  22 czerwca 2016 at 22:06

  Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do powiększania ust kwasem hialuronowym?

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:06

   Nie nie jest to wszystko kwestia już osobliwa, najlepiej skontaktować się z lekarzem w tej sprawie, jeśli nie będzie przeciwwskazań to lekarz zdecyduje czy można teraz czy trzeba się wstrzymać.

 • Kinga
  20 kwietnia 2016 at 01:40

  Witam,
  Bardzo proszę o pomoc!!! Jestem mamą 8 miesięcznej Tosi, nierozważnie zdecydowałam się na odstawienie jej od piersi i wykonałam zabieg Cavifast na brzuchu ( wybrany 1 zabieg) – czy kontynuowanie karmienia córeczki piersią nie wykonując tych zabiegów więcej będzie dla niej bezpieczne, czy moje mleko zawiera juz jakieś niepożądane toksyny które mogłyby jej teraz zaszkodzić …. Cavifast jest to medyczna lipoliza kawitacyjna wykorzystująca ultradźwięki ….

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:10

   Do mleka nie dostają się toksyny bo samie zabiegu ultradźwiękowe nie powodują ich wydostawania się z komórek czy przedostawanie do mleka. Nie zalecam tylko robić tego zabiegu w okolicy piersi jeśli karmisz.

 • Izabela
  7 kwietnia 2016 at 16:37

  Dzień dobry. Wiem że usuwanie świetlne owłosienia nie zaleca się podczas karmienia piersią ze względu na przebarwienia skóry, ale jeśli bym się zdecydowała na taki zabieg na łydkach czy ma to jakikolwiek wpływ na laktację? czy to tylko o te przebarwienia chodzi? Dziękuję i pozdrawiam

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:13

   Jeśli zdecydowałabyś się na depilacje łydek to nie miałoby to wpływu w żadnym wypadku na mleko.Nawet jeśli zrobiłabyś sobie depilacje w innym miejscu to nie przenika do mleka. Chodzi głównie o przebarwienia, ale także o ewentualne efekty nie porządane czyli o poparzenie skóry bo wtedy będzie się gorzej goiła. W tym wypadku proponuję zrobienie próby przed zabiegiem u kosmetyczki .

 • v vbb
  10 lutego 2016 at 21:25

  A glikolowy i salicylowy na twarz w celu złuszczenia naskórka i zwężenia porów? A jeśli te dwa odpadają, to które są bezpieczne i w jakim stężeniu? Jestem mamą karmiaca 1,5- latkę.

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:19

   Migdałowy np. Jeśli chodzi o stężenie to w kosmetykach nie ma takiego które mogłoby być niebezpieczne.

 • Kosmetomama
  10 lutego 2016 at 11:33

  Tak ponieważ jest to działanie miejscowe, ozon nie przenika do mleka.

 • A.
  31 stycznia 2016 at 12:53

  Witam!
  A czy w czasie karmienia piersią można laserowo usuwać włosy z rąk i nóg??

  • Gabi
   8 lutego 2016 at 19:47

   Nie polecam ze względu na zwiększone ryzyko powstania przebarwień

  • Kosmetomama
   10 lutego 2016 at 11:36

   Tak jak pisze pani na dole w komentarzu. Można jak najbardziej korzystać z zabiegów, ale skóra pod wpływem hormonów zachowuje się inaczej niż „normalnie” i mogą powstać przebarwienia, ale nie muszą, to wszystko kwestia osobliwych skłonności skóry.

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:20

   Należy wykonać próbę u kosmetyczki ( próba to jeden strzał laserowy/IPL z którym się idzie do domu i wraca po około 24 h) i na podstawie tej próby można podjąć decyzje.

 • Ines
  23 stycznia 2016 at 18:01

  Witam serdecznie 🙂
  Darsonval – (zwany również Derma Wand, to urządzenie, które za pomocą prądów D’arsonvala produkuje w miejscu zetknięcia peloty ze skórą ozon [O3], czyli inaczej wzbogacony tlen, trójcząsteczkowy). Czy te zabiegi są bezpieczne podczas karmienia piersią ??

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:22

   Używa się ich rzadko, najczęściej jako część zabiegu oczyszczającego więc jeśli nie planujesz korzystać z tego zabiegu codziennie to nie widzę przeciwwskazań.

 • mamaklary
  4 września 2015 at 16:09

  Dzień dobry.
  Chciałam zapytać o lakiery hybrydowe firmy Semilac. Czy są one bezpieczne w czasie karmienia? Oraz o lampę UV, czy nie wpływa szkodliwie?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Kosmetomama
   13 października 2015 at 19:59

   Witam lakiery hybrydowe dobrych firm nie są szkodliwe dla matki karmiącej anie tym bardziej dla dziecka. Tak samo lampa utrwalająca, jej promienie działają tylko na utrwalanie hybrydowego lakieru, jest to zbyt krótkie naświetlanie i na zbyt małej powierzchni, aby miało jakiekolwiek negatywny wpływ na organizm.
   Pozdrawiam

 • niszka
  20 sierpnia 2015 at 12:18

  A skarpetki złuszczające przy kp? W składzie kwas salicylowy, kwas glikolowy…

  • Kosmetomama
   25 sierpnia 2015 at 20:51

   Jeśli jest Pani w ciąży to darowałabym sobie na jej okres skarpetki złuszczające. Jeśli natomiast karmi P ani piersią może je Pani swobodnie używać, ale nie bardzo często. Proszę uważać natomiast na reakcję organizmu, bo może być inna niż zwykle przy tym zabiegu (większe zaczerwienienie, podrażnienie itp) ale nie musi. Kwasy w tych skarpetkach nie są w dużym stężeniu bo działają tylko na naskórek.

  • v vbb
   17 stycznia 2016 at 23:45

   A glikolowy i salicylowy na twarz w celu złuszczenia naskórka i zwężenia porów? A jeśli te dwa odpadają, to które są bezpieczne i w jakim stężeniu? Jestem mamą karmiaca 1,5- latkę.

 • dzieckotoprzygoda
  11 sierpnia 2015 at 08:51

  Podbijam pytanie o zmywanie hybrydy acetonem u karmiących piersią.

  • Kosmetomama
   26 października 2016 at 14:23

   Aceton nie jest toksyczny ( chyba że się go wypije) ale samo zmywanie nie jest niebezpieczne dla dla dziecka o ile nie karmi Pani go wtedy piersią. To chodzi o drażniący zapach więc w pomieszczeniu wentylowanym bez dziecka przy piersi można 🙂

 • Olllz
  10 czerwca 2015 at 20:44

  Mam trzy pytania, a tytułem wstępu karmię trzymiesięcznego malucha 🙂
  1. Nabyłam drogą kupna rozjaśniacz Voila D-free z niską zawartością amoniaku, jest to specjalistyczny produkt stosowany w zakładach fryzjerskich. Czy jest bezpieczne, bym go użyła? Oczywiście w wentylowanym pomieszczeniu i bez dziecka obok.
  2. Lakier hybrydowy Bluesky: czy o nim słyszałaś? Czy jest bezpieczny? To tania marka.
  3. Zdejmowanie hybryd odbywa się z użyciem acetonu. Czy jest to bezpieczne?
  Z góry dziękuję 🙂

  • Aga
   1 sierpnia 2015 at 15:01

   Również interesuje mnie odpowiedz na trzecie pytanie zadane przez Olllz- czy podczas karmienia piersią można zmywać hybrydy acetonem. Sam manicure hybrydowy jest bezpieczny, ale co z jego usuwaniem?

  • Kosmetomama
   25 sierpnia 2015 at 20:46

   Witam jeśli chodzi o pytanie 1 to ciężko mi na nie odpowiedzieć bo nie znam składu tego preparatu, natomiast preparaty profesjonalnie nawet te z małą zawartością amoniaku mogą zawierać inne substancje np drażniące błony śluzowe nosa lub oczu. Nie wiem jak w tym przypadku będzie z tym produktem, używała już go pani wcześniej? czy testuje teraz?
   Co do 2 pytania napisałam do marki w sprawie udostępnienia mi składu lakierów hybrydowych ale nie byli łaskawi mi odpowiedzieć. Jeśli jest to marka dopuszczona w EU to najprawdopodobniej lakiery te nie zawierają szkodliwych substancji. Nie wiem czy go Pani używała wcześniej? jeśli tak to jak zachowywał się paznokieć?
   co do pytania nr 3 aceton nie jest toksyczną substancją, nie przedostaje się do krwiobiegu po przez płytkę paznokcie, Jest natomiast drażniący i może podrażnić błony śluzowe nosa i oczy. jeśli używa się go tylko do zmywania zwykłych lakierów raz na jakiś czas lub hybrydowego manicuru/pedicuru to nie będzie groźni dla dziecka ani dla Pani. Proszę natomiast nie przebywać z dzieckiem w tym samym pokoju gdzie zmywane są paznokcie oraz zmywać paznokcie w wietrzonym pokoju.

 • Anka
  16 kwietnia 2015 at 19:13

  Witam, a co z zabiegiem endermologii? Czytam sprzeczne informacje.

  • Kosmetomama
   22 kwietnia 2015 at 20:54

   Pani Ani czy to Pani napisała do mnie prywatną wiadomość? bo jeśli tak to tam wszystko zawarłam w mailu, ale jeśli to nie Pani to powtórzę i tu ,nie zalecałabym endermologii w czasie karmienia piersią ponieważ wiąże się to z uciskiem, silnym masażem i pozycją uciskającą piersi. Wstrzymałabym się do zakończenia karmienia.

 • Magda
  13 kwietnia 2015 at 15:15

  Świetny wpis Ada, dałaś z siebie wszystko 🙂 Chciałam zrobić sobie permanentną górną kreskę, ale po lekturze Twojego artykułu wstrzymam się do skończenia karmienia 🙂 Znów dziękuję 🙂

  • Kosmetomama
   22 kwietnia 2015 at 20:51

   Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 • włosomamia:)
  29 marca 2015 at 18:20

  Odnośnie prostowania keratynowego:
  Prawda, że preparaty nie są nakładane na skórę głowy i w ten sposób nie szkodza, jednak większość z nich zawiera formaldehydy, sa one mocno drażniące i niezdrowe, które sa wdychane i przez śluzówke nosa przedostaje się do organizmu. Nie ma badań udowadniających szkodliwość, bo nikt ich nie przeprowadza, jednak jako fryzjer zalecałabym wstrzymać sie z zagiegiem prostowania keratynowego na okres ciąży i karmienia piersią. Pozdrawiam:)

  • Kosmetomama
   10 kwietnia 2015 at 19:58

   Dziękuję za informację. Nie jestem z wykształcenia fryzjerką, a konsultowałam się w tej sprawie z nimi, no ale cóż chyba miały mniejszą wiedzie niż Pani.:)
   Pozdrawiam

  • Asia Nowicka
   22 marca 2017 at 10:14

   Ja w okresie ciąży miałam pomysł na zabieg typu nowoczesna trwała (z Kemon) ale moja fryzjerka absolutnie się nie zgodziła mi takiego zabiegu wykonać – wskazując głównie na to, że nie mamy żadnej pewności w okresie takich zmian hormonalnych co wyjdzie po zabiegu i czy nie skończę z afro albo sianem totalnym. Poza tym wskazała że po zabiegu włosy mogą układać się o wiele trudniej niż przed (a chodziło mi o zupełnie odwrotny efekt i rezygnację z układania na szczotkę) i także na to, że struktura włosa zmienia się na długo po zabiegu.

  • Agata
   8 września 2017 at 12:16

   Też mi odradzano ten zabieg w trakcie ciąży i potem na czas karmienia. Oczywiste jest, że zdrowie dziecka jest na 1. miejscu, ale jako że keratynowe prostowanie to zapewnienie sobie ogromnej wygody na wiele miesięcy, nie ukrywam, że trochę martwi mnie to ograniczenie i szukam wyjścia z tej sytuacji. Uprzejmie proszę o informację, czy gdybym przed zabiegiem ściągnęła odpowiednią ilość pokarmu, żeby potem podawać je dziecku przez parę kolejnych dni (5-7?) po zabiegu (oczywiście po odpowiednim przechowywaniu), byłoby to sensowne rozwiązanie? Z kolei pokarm przez tych 5-7 dni po zabiegu ściągałabym i po prostu wyrzucała.
   Pozdrawiam serdecznie

 • val
  29 marca 2015 at 14:33

  Czekam z tatuażem na koniec karmienia. Mam już tatuaż, moja skóra zareagowała dobrze, gojenie również było bez problemów. Na moją głowę nie ma opcji, żeby zaszkodziło to karmieniu. O siebie ani o reakcję skóry też bym się nie bała, ale mój tatuażysta zaleca, żeby się jednak wstrzymać.

  • Asia Nowicka
   22 marca 2017 at 10:07

   Podobno żaden dobry tatuażysta nie wykona zabiegu karmiącej kobiecie… Wydaje mi się że wynika to z ryzyka zakażenia, jednak to jest przerwanie skóry – skoro iniekcja punktowa typu ostrzykiwanie botoksem jest ryzykowna, to tym bardziej tatuowanie, gdzie dodatkowo dochodzi jednak ryzyko poważniejszych zakażeń. Wiadomo dobre salony nie zarażają wzw ale jednak warto się wstrzymać 🙂 tak sądzę

 • Mama z prądem i pod prąd
  28 marca 2015 at 18:46

  Ej, odrosty są w modzie! Więc można… Ale pojscie do fryzjera to taka przyjemność… Uważam, że każdej matce się należy i powinna iść gdzie ma ochotę i zrobić kolor czy paznokcie czy cokolwiek. I wtedy fajniej się jest mama kiedy się z przyjemnością patrzy w lustro czy na te fikusne paznokcie, co tam, że niedługo się spiora 😉

  • Kosmetomama
   28 marca 2015 at 21:42

   Zadbana mama to zawsze pewniejsza siebie i uśmiechnięta kobieta. A odrosty rzeczywiście można potraktować jak modne ombre 😉

  • Magdalena
   22 czerwca 2016 at 20:57

   odkąd dowiedziałam się o ciąży nie robiłam żadnych zabiegów kosmetycznych, dla spokoju ducha, a mój lekarz powiedział mi „można, ale jeśli nie ma pani wielkiej potrzeby to po co?”, więc odpuściłam. dzisiaj jestem 5 miesięcy po porodzie, a odrost naprawdę wygląda jak ombre, dwie panie nawet zapytały mnie ostatnio co to za kolor ha ha ?

  • Wiola
   30 lipca 2021 at 20:59

   A co z kwasem hialuronowym przy karmieniu piersią?
   Chodzi o powiększanie ust.

 • Mycha
  28 marca 2015 at 04:34

  Jak jest z blokerami typu ziaja i etiaxil? Na ulotce jest przeciwwskazane… A ja juz nie wiem co robić 🙁

  • Kosmetomama
   28 marca 2015 at 21:41

   Przeciwwskazane mogą być dlatego że są to preparaty śilniej działające i mogą podrażnić skórę. Spróbuj wykonać test na małym kawałku skóry i zacznij od blokerów łagodniejszych. Antyperspiranty nie dostają sie do mleka bo działają miejcowo a węzły chłonne pracują w kierunku od piersi do pach więc nie spowoduje to dostania sie substancji kosmetycznych do piersi ( mówiąc prosto) Jeśli natomiast masz dalej wątpliwości jak na ciebie zadziała bloker skontaktuj sie ze swoim ginekologiem lub pediatrą.

 • Joa
  27 marca 2015 at 18:01

  „Nie bój się kosmetyków w ciąży ani w okresie karmienia piersią, ale pamiętaj wybieraj je z głową. Ich używanie w tym czasie jest bezpieczne..” To bezpieczne, czy z głową? Żeby wybierać z głową, trzeba mieć wiedzę, że NIE WSZYSTKIE KOSMETYKI SĄ BEZPIECZNE, więc lepiej poczytać o szkodliwych dla płodu/ karmionego dziecka substancjach i ich unikać..

  • Hafija
   27 marca 2015 at 18:49

   Wybieranie z głową = posiadając wiedzę to chyba logiczne?

  • Kosmetomama
   28 marca 2015 at 12:32

   Kosmetyki używane na codzień, nawilżające, uelastyczniające czy nawet te do skóry problematycznej są bezpiecze bo jak pisałam substancje w nich zawarte nie przedostają sie do krwiobiegu, wiec nie mogą zaszkodzić dziecku, czy mleku matki. A z głową miałam na myśli aby nie stosować kosmetyków np rozgrzewających, antycellulitowych bo mogą one podrażnić skórę. Z głową to znaczy nie kupować wielu kosmetyków na raz bo jak sie pojawi alergia na jakiś kosmetyk to nie bedzie wiadomo na jaki. Nie powinno sie stosować kosmetyków z salicylanami ale te składniki nie występują w kosmetykach do codziennego użytku .z głową to znaczy nie zawierające dużej ilości zapachów czy barwników.

 • Magda
  27 marca 2015 at 03:36

  Większość zabiegów na jakich mi zależy musi poczekać na mnie do zakończenia karmienia – trochę mi smutno, bo będzie to za x czasu, bo karmić dopiero zaczęłam i nie zamierzam szybko skończyć. Dobrze jednak wiedzieć na co mogę sobie pozwolić.

 • Martyna
  26 marca 2015 at 21:00

  A mezoterapia na rozstepy? Lub co na rozstepy swieze przy karmieniu piersia?

  • Kosmetomama
   28 marca 2015 at 21:49

   Rozstępy to paskudny straszne i ciężko je zlikwidować bo dochodzi w nich do rozerwania włókien kolagenowych lub jego zaniku. Najlepiej walczyć z tymi świeżymi czerwonymi właśnie, czym bardziej bedą blednąć tym będzie je trudniej usunąć. Przedewszystkim nawilżanie skóry bo jak będzie nawilżona to łatwiej bedzie się regenerować. Mezoterapia możesz wykonać ale poprawi ona stan skóry ale nie spowoduje zniknięcia rozstępów. Tu bardziej skuteczne bedą zabiegi laserowe które zagęszczą skórę i pobudzą kolagen do produkcji.

 • iwona sztukabyciamama.pk
  26 marca 2015 at 20:02

  Ja w ciąży i w czasie karmienia nie chodziłam raczej do kosmetyczki na zabiegi , wyjątkiem bylo nakładanie na paznokci żelu i lakiery reszte wizyt i zabiegów sobie podarowałam. Kobieta w ciąży i tak pięknieje, przez ciaze i tak jej cera i skora sie poprawia i po co tu wiecej udoskonalać. Pozdrawiam Iwona

  • awersja
   27 marca 2015 at 12:04

   To ja jestem zaprzeczeniem teorii o pozytywnym wpływie ciąży na wygląd. W ciąży cera mi się strasznie pogorszyła. Wysypalo mnie na twarzy strasznie.

  • Magdalena
   22 czerwca 2016 at 20:51

   o ja też! zawsze koleżanki zazdrościły mi cery, nawet jako nastolatka przeszłam bardzo łagodnie trądzik, a tu już 5 miesięcy po porodzie, a ja dalej muszę używać specjalnego podkładu do skóry z problemami, bo po prostu tragedia! ☺

Comments are closed here.