Podalsie i Mazury na wakacje cz. 1 – kładka edukacyjna Jałowo – Nowy Lipsk


Zapraszam Was dzisiaj na wycieczkę po Podlasiu. Ostatnie dni spędziłam w Dąbrowie Białostockiej u rodziny mojej przyjaciółki. Koniecznie chciałam Wam polecić dwa miejsca, które bez dwóch zdań warto odwiedzić, jeżeli wybieracie się w rejony Dąbrowy, Augustowa lub Suwałk.

Pierwsze miejsce to kładka edukacyjna Jałowo – Nowy Lipsk.

Została ona otwarta wiosną w tym roku. Kładka leśna na trasie Jałowo – Nowy Lipsk to malownicza trasa piesza. Jest to nowe miejsce podlegające pod Biebrzański Park Narodowy.

Wjazd na kładkę jest od strony Jałowa z drogi wojewódzkiej 673 lub od strony Nowego Lipska. My pojechaliśmy od strony Jałowa, jest tam wygodne miejsce, gdzie można zaparkować auto. Od Nowego Lipska warto dojść przez inną kładkę, zaczynającą się w Szuszalewie.

 

Kładka w jedną stronę ma ponad dwa i pół kilometra i prowadzi turystów przez las, malownicze łąki i tereny podmokłe. Najciekawszym punktem jest przeprawa ruchomym pomostem przez rzekę Biebrzę. Przeprawa jest samoobsługowa, co oznacza, że musimy sami sobie przyciągnąć pomost za pomocą łańcucha i sami dociągnąć się na drugi brzeg. Możecie wziąć rękawiczki i nie ubierajcie się na wycieczkę zbyt elegancko – łańcuch jest mokry, pokryty mułem i roślinnością z rzeki. Natomiast widok rekompensuje wszystkie niedogodności. Piękne brzegi rzeki i panująca tam cisza oraz spokój to idealne miejsce na dłuższy postój.

 

Kładka jest szeroka i spokojnie można po niej przejechać wózkiem dziecięcym.

Na trasie jest wieża widokowa oraz punkt obserwacyjny. Jeżeli udacie się tam w słoneczny dzień, to na kładce spotkacie całą masę wygrzewających się jaszczurek.

Pamiętajcie, że aby wejść na ścieżkę, należy uiścić opłatę – informację znajdziecie tu: https://biebrza.eparki.pl/ .

A ja, oprócz pięknych zdjęć, mam dla Was dwa filmy. Pierwszy z naszej wycieczki z kładki, a drugi z ciszą lasu dla Was <3 dla ukojenia zmęczonych nerwów, możecie sobie włączyć na słuchawkach odgłosy przyrody.

 

 

Kolejne miejsce polecę Wam już niebawem!

korekta: AD VERBA

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki