Program tworzenia EMOSTREF – przyłączcie się do nas!


W szpitalu z moim dzieckiem byłam dwa razy. Dwa całkowicie koszmarne przeżycia. Szpital jest dla rodziny bardzo trudnym doświadczeniem. Emocjonalnie – w związku z chorobą dziecka, fizycznie – w związku z obciążeniem organizmu nie tylko ekspozycją na wirusy i bakterie, ale też zwyczajnie wyczerpujące i męczące, oraz logistycznie – w związku z wożeniem ubrań, jedzenia, jakiś podstawowych urządzeń, bez których ciężko się obejść, a z którymi raczej nie jedziemy na ostry dyżur, oraz w związku z przeorganizowaniem życia całej rodziny.

Jest to bardzo trudny moment dla dzieci, zarówno tych nowonarodzonych, które muszą zostać w szpitalu  jak i tych większych, które ciężko chorują i muszą być hospitalizowane.

Pamiętam bardzo dobrze kilka nocy z moim synem na oddziale pediatrycznym. Bardzo dobrze pamiętają ten czas moje plecy, moje nogi. A to przecież był czas, kiedy karmiłam go piersią. Nie dostałam łóżka, musiałam gnieździć się na dwóch krzesłach i na prowizorycznym leżaku. Czy wiecie jak ciężko jest budować więź z dzieckiem, kiedy jesteśmy połamane, obolałe i niewyspane a każda nasza myśl to martwienie się o dziecko? A przecież ono nas wtedy potrzebuje – bardziej niż kiedykolwiek. Musimy wiedzieć jak przebiega leczenie/zdrowienie, musimy być empatyczni dla dziecka i wyrozumiali dla jego humoru i zdrowia. Musimy rozumieć, co mówi do nas lekarz i czego wymaga od nas proces leczenia dziecka.

Ciężko? Ciężko.

Dlatego właśnie z wielkim entuzjazmem przyłączyłam się do akcji marki Emotopic.

2

Emotopic w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z tobą chcę być” będzie budować Emostrefy.

Akcja inspirowana rodzicielstwem bliskości i budowaniem więzi, skierowana jest tak naprawdę do wszystkich rodziców obecnych i przyszłych. Każdy z nas może na swojej drodze napotkać przeszkody, które utrudniają budowanie radosnej i bliskiej więzi z dzieckiem. Każdy z nas może być z małym pacjentem w szpitalu i spędzić w nim trudne dni i noce. Czy nie fajnie jest mieć możliwość bycia z dzieckiem blisko w takim momencie?

W ramach tworzenia Emostref w szpitalach pojawią się leżanki dla rodziców, którzy przebywają w nim z dzieckiem. Kiedy dziecko będzie spało w łóżku szpitalnym wy dostaniecie leżanki, które pozwolą Wam na chociaż częściową regenerację sił i sprawią, że pobyt w szpitalu będzie łatwiejszy.

Pojawią się też fotele do kangurowania wcześniaków, – czyli tych najbardziej potrzebujących bliskości i opieki maluchów.

Badania pokazują, że rodzice wcześniaków bardzo potrzebują informacji na temat stanu zdrowia dziecka, wsparcia personelu medycznego, ale bardzo podkreślają też to, że ich zaangażowanie w opiekę nad wcześniakiem jest dla nich niezwykle istotną determinantą w doświadczeniu tego trudnego startu w rodzicielstwie1. Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć badania, które pokazują, że opieka rodzica nad dzieckiem za wcześnie urodzonym jest jednym z najważniejszych elementów leczenia tych malutkich pacjentów. Kangurowanie – pierwszy kontakt cielesny rodzica z dzieckiem, to bardzo ważna procedura, która powinna być osiągalna dla każdego rodzica i wcześniaka.

Kangurowanie 2:

 • zapewnia dziecku ogrzewanie, którego potrzebuje, a badania sugerują, że bywa nawet lepsze niż pobyt w inkubatorze
 • stabilizuje oddech i bicie serduszka maleństwa
 • sprawia, że dzieci śpią spokojniej i dłużej
 • zmniejsza liczbę i długość epizodów płaczu i niepokoju, zmniejsza poziom kortyzolu u dziecka i matki
 • zwiększa szanse na udane karmienie piersią

Ale kangurowanie ma swoje ogromne zalety dla mamy i taty:

 • mamy kangurujące mają większe szanse na karmienie naturalne
 • kangurowanie zmniejsza stres i ryzyko depresji poporodowej oraz zmniejsza ilość kortyzolu w organizmie mamy, taty i dziecka
 • u obydwojga rodziców daje poczucie bycia przydatnym i redukuje uczucie bezradności
 • skraca czas pobytu w szpitalu rodzica i dziecka

Kangurowanie to bezpieczna i efektywna interwencja medyczna, oraz naturalne i bardzo potrzebne dziecku i rodzicom doświadczenie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że fotele do kangurowania są niezbędne!

Dzisiaj zapraszam Was na pierwszy odcinek spotu, jaki zrealizowaliśmy z marką Emotopic dla ogólnopolskiego programu „Blisko z tobą chcę być”. Z wielką radością zapraszam was na przygodę z rodzicielstwem bliskości.

Już niebawem z kolejnego odcinka dowiecie się jak można pomóc budować Emostrefy, oraz kim jest ten uroczy Koala Emo.

DSC_0070kor

Mam nadzieję, że będziecie z nami i zbudujemy razem Emostrefy na oddziałach szpitalnych w całej Polsce!

DSC_0925

3

DSC_0070kor

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25216714
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9042126

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1890034/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3287094/

http://pediatrics.aappublications.org/content/118/5/e1414.short

http://ijp.mums.ac.ir/article_2124_387.html

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378378214003004

.
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

3 komentarze

 • Monika
  28 czerwca 2016 at 20:25

  Urodziłam wcześniaka na przełomie 36/37 tc. I na dodatek przez cc (miednicowo ułożony). Taty niestety nie było. Ja dostałam Dziecko do kangurowania jak już mnie przewieziono na oddział. W sumie to nie wiem ile kangurowanie trwało (chyba z godzinę), ale było nie wygodne. Po znieczuleniu ruszyć się dobrze nie mogłam, położona na płasko. Maluch nie chciał ssać piersi, płakał. Pielęgniarka z noworodków się starała, próbowała przystawiac inaczej itp, ale dopiero gdy ubrała synka zaczął coś próbować jeść ;). A potem się kangurowalismy na własne życzenie, żeby pokarm zdobyć, bo było ciężko. I to w sumie dzięki Tobie Hafijo się udało 😉

  • Hafija
   29 czerwca 2016 at 19:52

   och <3

 • marta
  29 czerwca 2016 at 10:36

  Tak, u nas brakowalo fotela, moze 2 razy udalo sie skads przyniesc i nie na dlugo, bo dziecko zmarznie, bo kabelki trzeba przełożyć, mialam wrazenie, ze rodzice przeszkadzaja na oiomie-wiem ze to specyficzny oddzial, ale tego czasu nikt nam nie odda. Na oddziale wczesniakow możliwości kangurowania brak zupelnie. Legnica2012, 32 t.c.

skomentuj

Hafijaski – podcast

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.