Wybieram ubrania z wełny! Wpis gościnny


Od kilku lat wełna zyskuje nowe życie. 

Większość osób wie, że jest to genialny surowiec do produkcji ubrań i akcesoriów na zimę. Wyobrażamy sobie swetry ze stójką – koniecznie grube i… koniecznie gryzące, które na dodatek trzeba prać ręcznie lub czyścić chemicznie. Tymczasem nowoczesna wełna jest surowcem idealnym na każdą porę roku, może być prana w pralce i, co więcej, wcale nie musi nas kąsać!

Inteligentna wełna

Dzisiejszy przemysł włókienniczy oferuje wiele możliwości uzyskiwania materiału przyjaznego dla skóry, a jednocześnie takiego, który zachowa wszystkie „inteligentne” właściwości wełny, czyli:

 • zdolność do regulowania temperatury ciała – termoregulacyjne właściwości wełny można wykorzystać zarówno zimą, jak i latem,
 • zdolność do pochłaniania wilgoci – ciało pozostaje suche nawet wtedy, gdy się spocimy,
 • przewiewność – skóra opatulona wełną doskonale oddycha, bez względu na gęstość splotu,
 • samooczyszczanie – wełna nie wymaga częstego prania, regeneruje się sama poprzez kontakt z tlenem, tak więc na co dzień wystarczy ją wietrzyć,
 • elastyczność – włókna wełniane są bardzo „plastyczne”, zawsze wracają do swojej oryginalnej długości, przez co ubrania zachowują kształt na lata,
 • dzięki dużej zawartości tłuszczów, wełna jest odporna na zabrudzenia oraz zamoczenie – potrzeba dłuższej chwili, aby woda w nią wsiąkła, a do tego czasu można usunąć płyn z powierzchni ubrania,
 • wełna jest odporna na zapach, ponieważ włókna wełniane tworzą środowisko nieprzyjazne bakteriom odpowiedzialnym za powstawanie nieprzyjemnych zapachów,
 • jest to surowiec ognioodporny, w pełni naturalny oraz w pełni biodegradowalny.

Wełna merino

Jedną z najdelikatniejszych odmian wełny jest wełna merynosowa, która pochodzi od owiec rasy merynos. Wywodzą się one z Hiszpanii, jednak w chwili obecnej większość najlepszych jakościowo hodowli mieści się w Nowej Zelandii. Owce merynosowe żyją na terenach górskich, gdzie narażone są na ekstremalne warunki temperaturowe. Zimą temperatura spada tam do -30ºC, zaś latem oscyluje wokół +30ºC.

W toku ewolucji owce merynosowe idealnie przystosowały się do warunków, w których żyją. Runo tych owiec znakomicie chroni je przed negatywnymi skutkami ekspozycji na skrajne temperatury – jest gęste, a włókna niezwykle delikatne i cienkie, kilkakrotnie cieńsze niż włókna owiec żyjących na terenach nizinnych. Im cieńsze włókna i gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna.

Grubość włókien

Grubość włókien wełnianych określa się w mikronach. Włókna merynosowe mają grubość od 13 do 24 mikronów. Im cieńsze włókna, tym wyższa ich cena. Najcieńsze włókna uzyskują taką cenę, że przechowuje się je w sejfach.

Włókno merynosowe jest prawie tak cienkie, jak nić pajęcza! Pomaga to chronić ciało przed ekstremalnymi temperaturami, ponieważ cieńsze włókna oznaczają więcej przestrzeni powietrznych, które są czynnikiem izolującym.

Termoregulacja

Minimalna przewodność cieplna wełny merino sprawia, że jest to idealny surowiec do produkcji materiałów termoaktywnych, które zimą zatrzymują ciepło, zaś latem zapobiegają oddziaływaniu gorącego powietrza na skórę. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których system termoregulacji dopiero się kształtuje.

Odprowadzanie wilgoci

Wełna merino przyjmuje wilgoć w ilości stanowiącej do 35% swojej objętości, dając przy tym skórze uczucie suchości. Jest to możliwe dzięki temu, że wilgoć absorbowana jest wewnątrz włókna, między łuskami, a następnie odparowuje (nie ulega kondensacji na powierzchni włókien). Co ciekawe, dzięki swojej strukturze, włókna merynosowe doskonale spełniają swoją rolę bez względu na to, jak cienki czy gruby jest materiał. Włókna wełniane tworzą pory, przez które przenika woda – nawet wówczas, gdy włókna ułożone są bardzo blisko siebie. Nawet bardzo zbita, sfilcowana wełna doskonale oddycha!

Nie bójmy się wełny!

Wełna posiada szereg wyjątkowych właściwości, których próżno szukać w innych surowcach do produkcji odzieży. Jest ponadczasowa, a ubrania z niej wykonane – niezwykle wytrzymałe. Sprawdzają się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Mają jedną „wadę” – grożą uzależnieniem ;).

Patrycja
Pełnoetatowa mama dwóch.

Farmaceutka.

Wraz z Mężem prowadzi sklep internetowy z organiczną odzieżą dziecięcą www.merinodzieciaki.pl oraz zajmuje się doradztwem chustowym www.chustodzieciaki.pl.

Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

6 komentarzy

 • Anonymous
  20 listopada 2013 at 18:12

  Piękne te sweterki!

 • Monika.
  20 listopada 2013 at 19:03

  Bardzo ładne 🙂

 • Anonymous
  20 listopada 2013 at 19:59

  Ale fajne ciuszki:)
  U nas królują wełniane skarpety dziergane na drutach, niezastąpione podczas wygrzewania przeziębienia:)
  Blogowa mama

 • Paulina Kwiatkowska
  22 listopada 2013 at 12:12

  Piękne ubranka;)

 • Mamani
  24 listopada 2013 at 19:17

  Wada jest jeszcze jedna, dla mnie bardziej istotna-zaporowa cena…

 • Anonymous
  30 listopada 2013 at 20:15

  Czy ja wiem? Bawełniane ubranka muszę zmieniać dzieciom codziennie, bo wieczorem są wymiętoszone i nieświeże. Z wełną nie mam tego problemu i w jednej bluzeczce dziecko spokojnie może chodzić kilka dni. Odkąd naszą garderobę zdominowała wełna, mamy mniej rzeczy w szafkach. Mniejsza ilość to również sumarycznie niższa cena. Ale co kto woli 😉 Tak czy siak, dla mnie komfort cieplny w wełnie jest nie do przecenienia.

  Julia

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki