Zasuwaczek


Dzisiaj spacer zakończył się w TESCO. Garderoba Konusa wzbogaciła się o piracki sweterek:
Ja natomiast w wolnych chwilach znowu czytam książki o karmieniu piersią. Teraz kiedy Młody je już pokarmy stałe (no pół-stałe 😉 ) to na wszystkie teksty patrzę inaczej. (Dzisiaj wcinał zupkę z króliczkiem.) Nadal wiele ciekawych rzeczy mogę się z nich dowiedzieć.  
Znalazłam taki oto fragment:

„Ideałem było by respektowanie naturalnego wzorca rozwoju dziecka, bez wymuszania czegokolwiek. Jeżeli pozwolimy mu rozwijać si we własnym tempie, będziemy obdarzać je miłością i zaspokajać jego potrzebę bliskości, dziecko nie tylko nie uzależni się od nas emocjonalnie (…), lecz wyrośnie na zdrowego, samodzielnego i otwartego człowieka (…).
Kiedy trzymamy nasze dziecko na kolankach, a ono nabierze ochoty na ssanie piersi, wierci się tak długo, aż się przy niej znajdzie. Zaczyna ciągnąć nas za ubranie, a kiedy odsłonimy pierś, rzuca się na nią. Gy ssie jedną pierś, drugą trzyma ręką, jakby obawiało się, że może mu ona się gdzieś zagubić.”*

Dokładnie tak robi moje dziecko – wypisz wymaluj i to z uśmiechem na pyszczku! Przed snem też łapie się kurczowo obu cycusiów (jednego ustami, drugiego ręką) i tak odpływa moja pociecha kochana.
***
Młody zaczął… biegać. Już nie liczy się stanie przy meblach czy stanie przy mamie. Teraz domaga się aby trzymając go pod paszki brnąć z nim przed siebie i gdyby nie to, że równowagi nie umie złapać to pobiegł by sam. Kiedy zostawi się go na czworakach to startuje jak rakieta przed siebie i leeeeci… do gabinetu dziadka, do kuchni, na salony babci i wszędzie gdzie go ręce i nogi poniosą, zasuwaczek jeden 🙂 
Obserwacja rozwoju takiego maleństwa to tak jakby patrzyło się na jakiś cud… codziennie czymś zaskakuje, codziennie odkrywa przed nami nowe umiejętności. 
*Hannah Lothrop, „Sztuka karmienia piersią”, wyd. Media Rodzina
Hafija

Nazywam się Agata. Hafija.pl to najlepszy mainstreamowy blog o karmieniu piersią.

14 komentarzy

 • Mama Ka
  22 października 2011 at 16:57

  Świetny jest ten fragment i rzeczywiście coś w tym jest 🙂

 • BiG m
  22 października 2011 at 19:35

  🙂 słodki Gabryś 🙂 tylko patrzeć a Gulek będzie identycznie latał! 🙂

 • Happy Power Mama
  22 października 2011 at 19:39

  Aż się boję jak mój zacznie tak biegać :))) Gratulacje dla Młodego… a niech biega sobie radośnie 🙂

 • witaaminkaa
  22 października 2011 at 19:59

  Super sweterek 🙂

  Brawo Gabrysiu, chyba sprinter z ciebie rośnie

 • Sroka
  22 października 2011 at 20:30

  Ale Ci się mały rozwija pięknie :).

 • Hafija
  22 października 2011 at 20:31

  @Sroka – skuś baba na dziada, dziękuję 🙂

 • Ag Ryn-Blas
  22 października 2011 at 20:57

  uwielbiam czachy! Moj Antek tez ma pare 'pirackich' wdzianek. Szok, ze faktycznie moj synek tez sie boi, ze mu cyc ucieknie…

 • BiG m
  22 października 2011 at 21:09

  fajny sweterek 🙂

 • Mamuśka-Martuśka
  22 października 2011 at 22:21

  Sweterek- beauty!

 • AnnaR
  23 października 2011 at 00:07

  chciałabym móc też doświadczyć tego cudu…:( ale chyba na mnie jeszcze nie czas. czekamy. śmieszny sweterek 🙂 pozdrawiam.

 • asia-kol7
  23 października 2011 at 00:41

  Sweter – super! No i brawo dla małego, że tak pięknie się rozpędza 😉

 • maya
  23 października 2011 at 07:40

  Śliczny piracki sweterek-bardzo męski 😀 Cieszę się,że znowu czytasz:)))

 • Sylvia
  24 października 2011 at 15:20

  Ostrożnie z tym prowadzaniem pod paszki, to na dłuższą metę może dziecku wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Wiem, że dzieci rwą się do tego niemiłosiernie. Jak wyczają, że można się przemieszczać, to chciałyby tak w nieskończoność wędrować. Trzeba jednak uważać – zwłaszcza jeśli dziecko miało/ma problemy z napięciem.

 • Hafija
  24 października 2011 at 15:34

  nie no nie chodzę z nim tak po domu. młody wstaje sam i chce iść i jak mam do wyboru trzymać go pod pachy albo pozwolić uspaść na twarz to wybieram trzymanie. na codzień czworakujemy po podłodze ale jak już się znajdzie w pionie to przebiera nogami i chce biegac 😉

skomentuj

Bezpłatne tapety

Bezpłatne e-booki