Program tworzenia EMOSTREF – przyłączcie się do nas!

Author: 3 komentarze Share:

W szpitalu z moim dzieckiem byłam dwa razy. Dwa całkowicie koszmarne przeżycia. Szpital jest dla rodziny bardzo trudnym doświadczeniem. Emocjonalnie – w związku z chorobą dziecka, fizycznie – w związku z obciążeniem organizmu nie tylko ekspozycją na wirusy i bakterie, ale też zwyczajnie wyczerpujące i męczące, oraz logistycznie – w związku z wożeniem ubrań, jedzenia, jakiś podstawowych urządzeń, bez których ciężko się obejść, a z którymi raczej nie jedziemy na ostry dyżur, oraz w związku z przeorganizowaniem życia całej rodziny.

Jest to bardzo trudny moment dla dzieci, zarówno tych nowonarodzonych, które muszą zostać w szpitalu  jak i tych większych, które ciężko chorują i muszą być hospitalizowane.

Pamiętam bardzo dobrze kilka nocy z moim synem na oddziale pediatrycznym. Bardzo dobrze pamiętają ten czas moje plecy, moje nogi. A to przecież był czas, kiedy karmiłam go piersią. Nie dostałam łóżka, musiałam gnieździć się na dwóch krzesłach i na prowizorycznym leżaku. Czy wiecie jak ciężko jest budować więź z dzieckiem, kiedy jesteśmy połamane, obolałe i niewyspane a każda nasza myśl to martwienie się o dziecko? A przecież ono nas wtedy potrzebuje – bardziej niż kiedykolwiek. Musimy wiedzieć jak przebiega leczenie/zdrowienie, musimy być empatyczni dla dziecka i wyrozumiali dla jego humoru i zdrowia. Musimy rozumieć, co mówi do nas lekarz i czego wymaga od nas proces leczenia dziecka.

Ciężko? Ciężko.

Dlatego właśnie z wielkim entuzjazmem przyłączyłam się do akcji marki Emotopic.

2

Emotopic w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z tobą chcę być” będzie budować Emostrefy.

Akcja inspirowana rodzicielstwem bliskości i budowaniem więzi, skierowana jest tak naprawdę do wszystkich rodziców obecnych i przyszłych. Każdy z nas może na swojej drodze napotkać przeszkody, które utrudniają budowanie radosnej i bliskiej więzi z dzieckiem. Każdy z nas może być z małym pacjentem w szpitalu i spędzić w nim trudne dni i noce. Czy nie fajnie jest mieć możliwość bycia z dzieckiem blisko w takim momencie?

W ramach tworzenia Emostref w szpitalach pojawią się leżanki dla rodziców, którzy przebywają w nim z dzieckiem. Kiedy dziecko będzie spało w łóżku szpitalnym wy dostaniecie leżanki, które pozwolą Wam na chociaż częściową regenerację sił i sprawią, że pobyt w szpitalu będzie łatwiejszy.

Pojawią się też fotele do kangurowania wcześniaków, – czyli tych najbardziej potrzebujących bliskości i opieki maluchów.

Badania pokazują, że rodzice wcześniaków bardzo potrzebują informacji na temat stanu zdrowia dziecka, wsparcia personelu medycznego, ale bardzo podkreślają też to, że ich zaangażowanie w opiekę nad wcześniakiem jest dla nich niezwykle istotną determinantą w doświadczeniu tego trudnego startu w rodzicielstwie1. Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć badania, które pokazują, że opieka rodzica nad dzieckiem za wcześnie urodzonym jest jednym z najważniejszych elementów leczenia tych malutkich pacjentów. Kangurowanie – pierwszy kontakt cielesny rodzica z dzieckiem, to bardzo ważna procedura, która powinna być osiągalna dla każdego rodzica i wcześniaka.

Kangurowanie 2:

 • zapewnia dziecku ogrzewanie, którego potrzebuje, a badania sugerują, że bywa nawet lepsze niż pobyt w inkubatorze
 • stabilizuje oddech i bicie serduszka maleństwa
 • sprawia, że dzieci śpią spokojniej i dłużej
 • zmniejsza liczbę i długość epizodów płaczu i niepokoju, zmniejsza poziom kortyzolu u dziecka i matki
 • zwiększa szanse na udane karmienie piersią

Ale kangurowanie ma swoje ogromne zalety dla mamy i taty:

 • mamy kangurujące mają większe szanse na karmienie naturalne
 • kangurowanie zmniejsza stres i ryzyko depresji poporodowej oraz zmniejsza ilość kortyzolu w organizmie mamy, taty i dziecka
 • u obydwojga rodziców daje poczucie bycia przydatnym i redukuje uczucie bezradności
 • skraca czas pobytu w szpitalu rodzica i dziecka

Kangurowanie to bezpieczna i efektywna interwencja medyczna, oraz naturalne i bardzo potrzebne dziecku i rodzicom doświadczenie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że fotele do kangurowania są niezbędne!

Dzisiaj zapraszam Was na pierwszy odcinek spotu, jaki zrealizowaliśmy z marką Emotopic dla ogólnopolskiego programu „Blisko z tobą chcę być”. Z wielką radością zapraszam was na przygodę z rodzicielstwem bliskości.

Już niebawem z kolejnego odcinka dowiecie się jak można pomóc budować Emostrefy, oraz kim jest ten uroczy Koala Emo.

DSC_0070kor

Mam nadzieję, że będziecie z nami i zbudujemy razem Emostrefy na oddziałach szpitalnych w całej Polsce!

DSC_0925

3

DSC_0070kor

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25216714
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9042126

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1890034/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3287094/

http://pediatrics.aappublications.org/content/118/5/e1414.short

http://ijp.mums.ac.ir/article_2124_387.html

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378378214003004
Previous Article

Karmienie piersią i ZIKA

Next Article

Gdyby nie dzieci wszyscy bylibyśmy prymitywami

3 komentarze

 1. Urodziłam wcześniaka na przełomie 36/37 tc. I na dodatek przez cc (miednicowo ułożony). Taty niestety nie było. Ja dostałam Dziecko do kangurowania jak już mnie przewieziono na oddział. W sumie to nie wiem ile kangurowanie trwało (chyba z godzinę), ale było nie wygodne. Po znieczuleniu ruszyć się dobrze nie mogłam, położona na płasko. Maluch nie chciał ssać piersi, płakał. Pielęgniarka z noworodków się starała, próbowała przystawiac inaczej itp, ale dopiero gdy ubrała synka zaczął coś próbować jeść ;). A potem się kangurowalismy na własne życzenie, żeby pokarm zdobyć, bo było ciężko. I to w sumie dzięki Tobie Hafijo się udało 😉

 2. Tak, u nas brakowalo fotela, moze 2 razy udalo sie skads przyniesc i nie na dlugo, bo dziecko zmarznie, bo kabelki trzeba przełożyć, mialam wrazenie, ze rodzice przeszkadzaja na oiomie-wiem ze to specyficzny oddzial, ale tego czasu nikt nam nie odda. Na oddziale wczesniakow możliwości kangurowania brak zupelnie. Legnica2012, 32 t.c.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *