Karmienie piersią w ciąży

Author: 133 komentarze Share:

Czy kobieta, która jest w ciąży może karmić piersią? Czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne? Czy karmienie piersią powoduje groźne skurcze?

Temat jest nieco kontrowersyjny. Prawie wszystkim moim koleżankom karmiącym, we wczesnej ciąży lekarz ginekolog (!) radził odstawić pierwsze dziecko od piersi.

Kilka z nich dopiero po dodatkowych konsultacjach postanowiło kontynuować karmienie piersią w ciąży. Żadne nie miały z tego powodu problemów.

Zacznę od tego, że kobiety karmiły piersią od zarania dziejów. Między innymi dzięki temu nie jesteśmy gatunkiem wymarłym.

Kiedyś, kiedy nie było mlek zastępczych, a kobiety zachodziły w ciążę i karmiły i nie było w tym nic dziwnego ani nic strasznego.

Było to normalne.

Od tych czasów wiele się zmieniło.

Niestety jesteśmy bardzo wrażliwe na punkcie ciąży i ilości powikłań jakie mogą nas spotkać. Lekarze zalecają różnego rodzaju terapie na zapas i wprowadzają wiele zakazów na wszelki wypadek.

Powszechność i dostępność mlek zastępczych często sprawia, że kobiety nie biorą nawet pod uwagę możliwości kontynuowania karmienia będąc w ciąży mimo, że jest to całkiem naturalne i normalne, a lekarze nie zgłębiają tego tematu. Największą pomoc w tym okresie może udzielić mamie karmiącej doula lub doradca laktacyjny.

Nie ma żadnych dowodów na to, że  karmienie piersią niesie jakieś zagrożenia dla kobiety w prawidłowej ciąży i jej nienarodzonego dziecka i tak naprawdę jest ono uznawane za bezpieczne. 

Przede wszystkim każdą ciążę należy zawsze indywidualnie rozpatrywać.

Przeciwwskazaniem do karmienia piersią w ciąży są:
 • silne skurcze w trakcie karmienia piersią – bardzo bolesne
 • silny ból pleców i krzyża w trakcie karmienia piersią
 • krwawienia i plamienia w trakcie karmienia
 • nieprawidłowe łożysko
 • skrócona szyjka macicy
 • poprzednie poronienia z niewiadomych przyczyn

Mimo to są kobiety, które z powodzeniem i pod okiem lekarzy karmiły swoje dzieci piersią w ciąży z problemami.

Zawsze każdy problem należy indywidualnie omówić z lekarzem. 

Przyjmuje się że przy zdrowej ciąży kiedy nie występują niepokojące objawy to karmić można bez ograniczeń. 

Stymulacja sutków i skurcze

Bardzo dużo się mówi, że będąc w ciąży nie można stymulować sutków bo może to powodować przedwczesny poród. Skurcze jakie mogą być wywołane karmieniem piersią mają najczęściej takie samo nasilenie jak  podczas orgazmu. Jeżeli możesz bezpiecznie kochać się z partnerem to najprawdopodobniej możesz także bezpiecznie karmić.

Stymulacja piersi może (ale wcale to nie znaczy że musi) wywołać poród kiedy ciąża jest już donoszona. 

Została przeprowadzana ankieta* której wyniki wskazywały na to, że kobiety które karmią piersią w ciąży nie odczuwają żadnych skurczy macicy, bo są one zbyt male żeby mogły stwarzać ryzyko przedwczesnego porodu. Skurcze takie mogą być wyczuwalne i są najczęściej nie silniejsze od skurczy Braxtona-Hicksa – czyli skurczy przygotowujących do porodu. 

Uważa się, że macica kobiety w trakcie fizjologicznej ciąży znajduje się w dwóch stadiach – stadium przed czasem kiedy ciąża jest donoszona (do 38TC) – kiedy to odpowiedź aktywna na wzrost oksytocyny w organizmie pojawiający się w trakcie karmienia piersią jest nikła, oraz w stadium gotowości do porodu kiedy to macica reaguje skurczami na wzrost tego hormonu w organizmie i może rozpocząć się akcja porodowa.

Ta druga faza w zdrowej ciąży zaczyna się po 38 tygodniu – czyli kiedy ciąża jest już donoszona. 

Specjaliści, którzy zajmują się sprawami poronień u kobiet są zdania, że karmienie piersią podczas zdrowej ciąży jest bezpieczne **

Mamę karmiąca może spotkać jednak niemiłe zaskoczenie w postaci samo odstawienia się dziecka – spotyka to około 25% ciężarnych mam karmiących.

Ilość pokarmu w piersiach może spaść w okolicy połowy ciąży nawet o 70%. 

Czasem spadki odnotowuje się już na samym początku.

Jest to związane ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, a mianowicie wzrostem ilości progesteronu.

Wiadome jest, że ogólnie ilość mleka w piersi zależy od regularnego ich opróżniania przez dziecko. Niestety w przypadku ciąży działanie hormonów może redukować ten system popytu i podaży mleka i mimo częstego karmienia mleka będzie mniej (trochę jak podczas okresu). Dodatkowo mleko czasem zmienia swój smak z tego samego powodu. 

Te dwa czynniki mimo, że nie redukują właściwości mleka mamy to jednak mogą na tyle przeszkadzać naszemu starszemu dziecku, że samo zrezygnuje ono z posiłków piersiowych albo wręcz przeciwnie – zacznie wisieć na tobie godzinami.

W związku z tym jeżeli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze roku zaleca się uważną kontrolę masy ciała niemowlaka.

W ciąży skład mleka zmienia się trochę podobnie jak podczas odstawienia. Jest więcej przeciwciał – mleko staje się bardziej skoncentrowane. Niektóre kobiety zaczynają pod koniec ciąży produkować siarę i wtedy też wiele dzieci też odstawia się samoczynnie.

Kiedy jesteś w ciąży i karmisz dziecko takim skoncentrowanym mlekiem nie musisz się bać ze zużyje ono siarę przeznaczoną dla noworodka. Natura zadbała o to żeby tak nie było i organizm odpowiada w pierwszej kolejności na potrzeby noworodka. Po porodzie najpierw będzie siara, potem mleko przejściowe i na koniec dojrzałe.

Karminie piersią dziecka starszego przed porodem nic nie zmieni. 

Ponadto na skutek zmiany składu a pod koniec ciąży wystąpienia siary starsze dziecko może mieć bardzo luźne kupki – tak działa siara i nie jest to nic złego. Kiedy siara się skończy a ty karmisz już dwójkę dzieci kupki straszaka będą znowu takie jak dawniej.

Nie musisz się bać o ilość mleka dla dwójki dzieci po porodzie. Nie zużyją one sobie swojego mleka. Przeważająca większość kobiet może produkować pokarm dla większej ilości “młodych” niż dwójka, a nawet trójka.

Pamiętaj tylko, żeby w pierwszych dniach zaczynać karmienie od młodszego dziecka – potem to już nie ma takiego znaczenia.

Jeżeli odciągasz pokarm laktatorem to  musisz wziąć pod uwagę to że może spotkać cię omawiane wcześniej zmniejszenie ilości mleka. Oznacza to, że niestety dodatkowe odciąganie nie zwiększy ilości pokarmu a zapasy będzie trudniej gromadzić. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów które mogą świadczyć o jakimkolwiek zagrożeniu wynikającym z odciągania mleka laktatorem w trakcie prawidłowo przebiegającej  ciąży.  

Niepokoić mogą też wrażliwe brodawki. Częściej mogą tworzyć się drobne ranki o które trzeba bardzo dbać, żeby nie wdało się zakażenie.

Podsumowując.

 • Jeżeli jesteś w ciąży i nadal chcesz karmić piersią to przy jej prawidłowym przebiegu nie powinno być ku temu przeciwwskazań.
 • Skurcze przed 38 tygodniem ciąży jakie może wywołać karmienie rzadko kiedy stanowią zagrożenie i nie bywają silniejsze niż skurcze przygotowujące Braxtona-Hicksa. Dodatkowo macica kobiety jest zaopatrzona w system receptorów który zabezpiecza zdrową ciążę przed przedwczesnym rozwiązaniem.
 • Ilość mleka w ciąży może się zmienić,
 • Może zmienić się smak mleka
 • Mleko nadal będzie dobrym pokarmem dla Twojego dziecka (ani za chude, ani za cienkie, ani za żadne)
 • Możesz używać laktatora będąc w zdrowej ciąży.
 • Każda ciąża jest inna i decyzję o kontynuowaniu karmienia najlepiej omówić z lekarzem prowadzącym i doradcą laktacyjnym lub położną

Poniższy post nie zastąpi opieki lekarskiej, nie stanowi też profesjonalnej porady dotyczącej postępowania z dzieckiem oraz porady dotyczącej karmienia piersią. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. 

Źródła:
*http://kellymom.com/pregnancy/bf-preg/bfpregnancy_safety/
**http://kellymom.com/pregnancy/bf-preg/02miscarriage/
Sztuka karmienia piersią Hanah Lathrop
Praca zbiorowa pod red. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz, Mleko kobiece aktualny stan wiedzy Wydawnictwo Adam Marszałek 2008;
Karin Muss, Karmienie piersią- poradnictwo i promocja, Medpharm Polska 2008;
Karmienie Piersią Shiela Kitzinger
Karmienie piersią w teorii i praktyce Magdalena Nehring-Gugulska, Monika Żukowska-Rubik, Agnieszka Pietkiewicz

The womanly art of breastfeednig LLL
http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827.full
http://kellymom.com
reklama


Previous Article

Nowy plan

Next Article

Wyniki konkursu z Poofi

Podobne

133 komentarze

 1. Super wiedzieć! Szczerze się obawiałam co by było gdybym zaszła w ciążę, jeszcze karmiąc. Ale przecież np. w Afryce kobiety karmią często po kilkoro dzieci, te starsze i mniejsze. Także to raczej naturalne 🙂
  Dziękuję za tego posta.

 2. Z moich obserwacji wynika, że jak lekarz słyszy o karmieniu piersią i planowaniu kolejnej ciąży, to od razu jest informacja, że najpierw należy odstawić dziecko od piersi:). A jak już są problemy z zajściem w kolejną ciążę to lekarz nie diagnozuje tylko mówi, że to efekt karmienia:)).
  W związku z tym znam mnóstwo kobiet, które odstawiły maluchy od piersi ponieważ starają się o rodzeństwo dzieciaczkom.

  A ponieważ sama staram się o kolejne dziecko, to najpierw długo szukałam ginekologa, który nie widzi problemu w karmieniu i zachodzeniu w ciążę i nie sugeruje odstawienia dziecka od piersi, tylko dlatego, że chciałabym być kolejny raz w ciąży.

  Dziękuję za ten post :-)))

  1. Moja córka ma 2 lata i 4 miesiące. Karmiłam Ją piersią bardzo często, dzień i noc, nawet ciężko policzyć jak często. Okres wrócił dopiero półtora roku po porodzie, chociaż lekarze twierdzili, że wszystko ”hula” i mogę zajść w ciążę w każdej chwili. Ale od ponad roku staramy się i nic. Ponad miesiąc temu ograniczyłam karmienia teraz, karmię małą tylko w nocy. Okres mi się spóźniał więc zrobiłam test. Słabe ale dwie kreski 😀 Dwa dni później to samo 🙂 Mam nadzieję, że wkrótce gin to potwierdzi 🙂 Też nie dałam sobie wmówić, że karmię za długo, że jak planuję drugą ciążę to muszę skończyć karmienie, że jak chcę karmić to góra do 6mc bo jak dziecko się urodzi to starsze będzie zazdrosne….. To ograniczenie karmienia samo przyszło, jakoś pewnego dnia stwierdziłam, że to już dziś. Poszło gładko, choć nie idealnie 😉 Nie wiem, jak długo chcę jeszcze karmić, chyba jestem już tym trochę zmęczona, czuję, że już dużo dałam małej od siebie. Chciałabym się w końcu porządnie wyspać, a nie budzić 2-3 razy w nocy, choć mała śpi z nami, tak nam wygodnie 🙂 Ważne by żyć w zgodzie ze sobą 🙂

  2. Do kobiet, które karmią i nie mogą zajść w ciążę:
   Ja też byłam w tej grupie. Staraliśmy się o drugie dziecko ponad rok. Za nic nie chciałam kończyć karmienia córki tylko dlatego, żeby sprawdzić, czy to pomoże mi zajść w ciążę. Bałam się, że to się nie uda mimo odstawienia. Byłam cierpliwa. Pewnego dnia, gdy mała miała ok.2 lat i 3 miesięcy postanowiłam, że przestanę karmić Ją w ciągu dnia. Poszło w miarę gładko, chociaż nie idealnie. Jednak w nocy mała piła bardzo dużo, na początku wydawało mi się, że nadrabia zaległości z całego dnia 😉 Potem piła w nocy tak, jak wcześniej- 2-3 razy, to wystarczało. Po ponad miesiącu okazało się, że jestem w ciąży 😀 Z moich obliczeń wynika, że od ograniczenia karmienia do zapłodnienia musiało minąć ok.2-3 tygodnie.
   Czasem nie warto upierać się przy swoim, ale można próbować znaleźć jakiś kompromis, rozwiązanie, które mogłoby pomóc zajść w ciążę, ale nie jest dla Was radykalne. I poczekać też na właściwy dla Was moment, byście nie czuły się do niczego przymuszone, inaczej ucierpicie i Wy i Wasze dziecko.
   Mnie straszono różnymi rzeczami, chorobami, to było dla mnie trudne i przykre. Oczywiście zrobiłam badania, także zbadałam tarczycę + usg. Wyniki były bardzo dobre. Mimo to niektóre osoby uparcie twierdziły, że jestem na coś chora. To, że po porodzie chudłam, a nie tyłam; to że miesiączka wróciła po półtorej roku od porodu…..to były tylko dodatkowe punkty, które pozwalały niektórym osobom traktować mnie jak niedouczoną, nieodpowiedzialną, biedną, nieświadomą istotę, której należy wytłumaczyć jak bardzo się myli, jak bardzo źle wygląda, jak bardzo powinna szukać w sobie choroby, albo do cholery ZROBIĆ COŚ W KOŃCU! A ja czułam się fantastycznie, czułam, że wszystko robię dobrze i wcale się nie bałam. Moja Pani ginekolog z Krakowa ”nie dokładała mi”;), wychodziłam od Niej spokojna. Ale ten czas otworzył mi oczy na pewne osoby i na pewne sprawy, nauczył pokory, ale dał dużo pewności siebie i siły by bronić siebie i mojej rodziny 🙂
   Czas ograniczenia kamienia to był naturalny etap, który przyszedł nieplanowanie, wyniknął z głębi mnie. Nie myślałam o tym od bardzo długiego czasu, odpuściłam sobie troszkę i skupiłam się na potrzebach córki bardziej niż potrzebie posiadania kolejnego dziecka. Nie przestałam karmić małej, nie przestaliśmy starać się o dziecko, ale musiałam też okazać trochę pokory. Już naprawdę zaczęłam nawet myśleć o tym, że nie będziemy mieć więcej dzieci. I modliłam się. A modlitwa naprawdę pomaga. Pomaga się wyciszyć, poukładać myśli, uczucia, uspokoić się, trochę odpuścić i zdać się na wolę Boga. Dlatego troszkę żal mi ateistów, choć może i bezpodstawnie, może Ich zwyczajnie nie rozumiem. Mam nadzieję, że Ci z nich, którzy to przeczytają nie poczują się dotknięci, nie to było moim zamiarem.
   Pozdrawiam Was serdecznie i trzymam kciuki za Wasze ciąże teraźniejsze i przyszłe, za Wasze dzieciaki i za Was :*

  3. Słuszna obserwacja- też to “przeszłam”- 2 lata po pierwszej ciąży zaszłam w kolejną i poroniłam w 6 tc, następnie przez rok miałam problem z zajściem w ciążę- oczywiście “pierwszym podejrzanym’ było zawsze karmienie piersią, po roku starań i pielgrzymek po ginekologach byłam w marnej kondycji psychicznej a fizycznie też coś zaczeło szwankować- sucha skóra, łamiące paznokcie, skoki ciśnienia- poszłam do endokrynologa i zaczęłam od tego że nie przyznałam się do karmienia bo pewnie diagnostyka by się zakończyła na “proszę odstawić to duże dziecko”- lekarz zlecił badania i okazało się, że mam niedoczynność tarczycy, przeszłam jej stan zapalny, mam guzki- po ustabilizowaniu tsh lekami pierwszy raz od nie pamiętam kiedy poczułam się wypoczęta, skóra wróciła do normy i zaszłam w kolejną ciążę i tym razem jestem już w 8 tc- zarodek prawidłowy, kosmówka w porządku, starszak jedynie narzeka że mleka mało, ale to już trudno;P

 3. Ja zaszlam w kolejna ciaze jak synek mial 5 miesiecy….mimo regularnego karmienia piersia…. Karmilam synka do 8 miesiaca ciazy… Bez zadnych problemow… Przestalam bo synek sam sie odstawil a mi bylo bardzo ciezko z brzuchem i malcem przy piersi..

 4. Moje Ty guru laktacyjne! Tego potrzebowałam! Jestem nakręcona jak pozytywka (cóż za wyszukana metafora…) na karmienie dwójki maluchów. Ciąża z Ąte przebiegała bez najmniejszych powikłań, wszystkie wyniki miałam doskonałe, Antek urodził się naturalnie, pięknie i bez powikłań. Dlatego też mam nadzieję na powtórkę z rozrywki i wielkie marzenie, by syn się nie odstawił, kiedy ja będę nosić drugiego malucha. Wiedziałam, że w końcu poruszysz ten temat:D Dzięki!

 5. Zaszłam w ciążę z drugim dzieckiem jak starsze miało 8 miesięcy, karmiłam starszaka do 10 miesiąca-lekarze mnie nastraszyli i spanikowana odstawiłam dzieciątko choć chciałam je karmić nadal. Teraz młodsze ma już 9,5 miesiąca i odstawię od piersi jak sama zrezygnuje:)))

 6. Ja byłam przekonana o tym, że będę karmić w ciąży. Synek skończył 1,5 roku, było nam dalej po drodze, więc go karmiłam. Na wszelki wypadek dowiedziałam się jak najwięcej mogłam, żeby nie dać się terroryzować babciom, ciotkom i ginekologom 😉 ale niestety – pojawiły się plamienia. Przykro mi z tego powodu, bo bardzo chciałam karmić dwoje.

 7. Dziękuję Ci Agato za ten wpis! Podczas ostatniej wizyty u ginekologa usłyszałam, że jeśli chcemy już się starać o drugie dziecko to mam odstawić synka. Podała mi dwa powody, dziś widzę, że oba były śmieszne! 1. Żeby organizm odpoczął przed kolejną ciążą i 2. Moje mleko i tak już nic nie daje synkowi, który ma 17 miesięcy. Dzięki Tobie wiem, że nie muszę z niczego rezygnować jeśli z ciążą będzie wszystko ok 🙂

  1. Dzisiaj usłyszałam od pani dr ginekolog, że karmienie 13 miesięcznego dziecka niż mu już nie daje oprócz jego emocjonalnego przywiązania i że najlepiej odstawić w sytuacji ciąży. .

 8. Z tym, że ta "prawidłowa ciąża" własnie w każdej chwili moze przeobrazić się w jakieś nieprawidłowości. Lepiej chuchac na zimne:)) Niby ciąża wzorcowa, a wystarczy chwila moment. Lepiej chyba dziecko starsze odstawić, niż potem sobie wypominać. Tak mi się wydaje. A skurcze, zwlaszcza te przed 38 tygodniem są niebezpieczne. Sama karmiłam dwa lata, potem przerwa, kiedy dziecko samo zrezygnowało z cyca, uznałąm, że można zacząć starać się o kolejne:) Ania

 9. Do PamperMamy – lekraz, któy powiedział, że organizm powinien odpocząć po karmieniu miał rację. Poczytaj trochę:) Pozdrawiam Ania

  1. Hafija,
   ja gdzieś wyczytałam, że już w 2 trymestrze ciąży zaczyna się synteza mleka dla dziecka w łonie matki. Mam 10,5 miesięcznego synka i jestem obecnie w 17 tygodniu ciąży. od około 3 tygodni drastycznie zmniejszyła mi się laktacja. I to jest masakra 🙁 mały to strasznie przeżywa, ja się stresuję czy on ma wystarczająco dużo “mlecznych” rzeczy w diecie. Pediatra mówi, że kaszki dla dzieci to też są rzeczy mleczne i ma mieć w sumie 0,5 litra dziennie mlecznych wliczając w to kaszki. Nie uśmiecha mi się mleko modyfikowane, bo to jednak sztuczne (tak, wiem, że w kaszkach też jest chyba że nie są np mleczno-ryżowe, ale same ryżowe). Da się to jakoś przeczekać? Pobudzić laktację? Czy to już tak będzie? On wyje, budzi się co kilkanaście minut jak się dobrze nie napije, bo akurat w piersi jest kilka-kilkanaście łyków. Póki co nie wygląda żeby miał się sam odstawić ze względu na zmianę smaku mleka. Też nie chciałabym jeszcze kończyć karmienia choćby z uwagi na sezon chorobowy. Przy starszej córci karmiłam 22 miesiące (też słyszałam od lekarzy-czy nie mogłaby pani już tego dziecka odstawić?).

  2. Karmiłam całą ciążę i karmię nadal w tandemie. Choć starszaka chciałabym powoli odstawić… W czasie ciąży włączyłam jednak modyfikowane, nie ściągałam przy wyjściu do pracy i wspomagałam się nim podczas nocnych przytulanek, które u mojego synka były bardzo częste i długie. W ciąży bardzo dokuczał mi ból sutków. Takie przerażające szczypanie, gdy choć trochę zmarzły. Nie lubię też karmić 2 maluchów jednocześnie, bo mają inny sposób ssania, inny rytm i odczuwam wtedy dyskomfort. Największym problemem w karmieniu tandemowym wydaje mi się jednak pobyt w szpitalu z noworodkiem. Nas zatrzymali na prawie tydzień, starszak przychodził w odwiedziny raz, dwa razy dziennie… A piersi przyzwyczajone były do karmienia minimum pięć – siedem razy. W ruch poszła melisa. Ale i tak były jak dwie skały. Niemniej przetrwałam. W domu wszystko wróciło do swojego rytmu i teraz już ponad dziesięć miesięcy mam mleko dla dwojga. Choć to nie jest zawsze proste… I trudno szukać zrozumienia i wsparcia….

  3. Mnie właśnie chodzi o czas ciąży. Naprawdę laktacja to już jest szczątkowa mimo przystawiania małego i nawet karmień nocnych. Mam jakoś silnie zakorzenioną awersję do mleka modyfikowanego, a wyczytałam ostatnio, że mamy stosujące BLW używają np mleka roślinnego wzamian. Na opakowaniu ryżowego znalazłam informację, że może być stosowane do urozmaicenia zbilansowanej diety od 5 roku życia, na owsianym w ogóle nie było wzmianki o ograniczeniu wiekowym. Póki co synuś się nie chce odstawić, ja też bym chciała go jeszcze karmić. Co będzie po porodzie to zobaczymy.
   Ale pytanie: czy w czasie ciąży da się jakoś bezpiecznie pobudzić laktację? żeby się dziecko ciut więcej od mamy najadało 🙁

  1. Po 1,5 roku karmienia zrobiłam sobie badania (bo schudłam, bo babcie jęczały, a mama “napomykała”) tak rewelacyjnej morfologii(hemoglobina pierwszy raz w zyciu powyżej 16),glukozy,cholesterolu i hormonów tarczycowych nie miałam nigdy w zyciu, po wizycie u dentysty zeby tez ok- więc karmiłam nadal- trwa to juz blisko 2 lata i nawet w ciążę nam się ostatnio udało wplatać- boję się co dalej alechyba natura mnie w kanał nie wpuściła i przy racjonalnej diecie damy radę;)

 10. Ja tam wierzę w naturę. Jeśli podczas kp dochodzi do zapłodnienia to naturalny sygnał, że organizm jest w stanie utrzymać ciążę i wykarmić jednocześnie. Co do odpoczynku. Naprawdę dla kogoś kp lub ciąża były takie wykańczające? Mam na myśli prawidłową ciążę ofc.

 11. Witam, karmiłam półtorarocznego synka gdy okazało się,że jestem w 11 tyg. ciąży ( w 5tym tygodniu miałam krwawienie,które wzięłam za kolejną miesiączkę), starszy się sam odstawił, nie cierpiałam bo nie miałam zamiaru karmić dwójki. Teraz młodszy ma 11 m-cy i ostatnio miewa dni, że pierś tylko do zasypiania nocnego, przetrawiłam już troszkę temat i myślę, że on sam wie najlepiej co i kiedy, walczę tylko żeby sezon chorobowy choć pociągnął na piesi troszkę. Ostatnio często spotykam się z postawą lekarzy ( również dwóch kobiet które do tej pory były naprawdę wsparciem dla mnie bo same długo karmiły swoje pociechy) że są jakieś nowe wyniki badań dotyczące długiego karmienia piersią potomstwa i zachorowań na osteoporozę możesz coś napisać na ten temat?

 12. mimo calej mojej milosci do kp balabym sie karmic w ciazy. ale ja to jestem wariat jesli chodzi o dmuchanie na zimne. obecnie karmie synka 14 mcy ichyba poczekam ze staraniami az skonczy 20, by w razie ciazy go odstawic. chyba,ze zmienie zdanie. ale post bardzo rzeczowy,jak zawsze! pozdrawiam cieplo.

 13. Generalnie jest tak, że długie KP zmniejsza ryzyko osteoporozy ponieważ po zakończeniu karmienia organizm uzupełnia ewentualnie powstałe braki w zwiększonej ilości i w dłuższej perspektywie wręcz zapobiega osteoporozie. Dużo informacji o tym można znaleźć tu:
  http://kellymom.com/nutrition/vitamins/calcium/

  http://kellymom.com/ages/after12mo/ebf-refs/#Osteoporosis

  http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Bone/Bone_Health/Pregnancy/default.asp

  http://www.llli.org/nb/nbjulaug01p124.html

 14. To fakt, mam półtora roczną córkę. Będąc ostatnio na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu powiedziała mi, że powinnam zacząć odstawiać od piersi Małą, bo jest już dużą dziewczynką…mam wrażenie, że część lekarzy nie jest na bieżąco.

 15. Tak, ale dodałąm, że każda prawidlowa ciąża, może stać się w pewnym momencie nieprawidłowa i zagrożona. A po co dodatkowo zagrozenia prowokować?

 16. Nie spieram się, ale jestem położną i doradcą laktacyjnym, coś o tym wiem, nie tylko z ksiązek, ale i z żcyia:) Ania

 17. To bardzo indywidualna sprawa. To ze kogoś to meczy to nie znaczy, ze o jest reguła dla wszystkich kobiet. Generalnie nie ma żegna takiego jak potrzeba odstawienia zeby organizm sie zregenerowal bo KP to nie jest wyniszczająca choroba tylko normalny stan fizjologiczny kobiety która urodziła dziecko.

 18. Jak widać po wpisach – w prawidłowej ciązy niekiedy pojawiają się plamienia, bardzo często mają one związek z prolaktyną i z karmieniami dotychczasowymi. Wtedy mamy często odstawiają. Starsze dziecko nie ucierpi, a młodsze przynajmniej nie będzie przechodzić traumy skurczów w macicy:)

 19. Najlepiej to zamiast straszyć wiecznie kobiety trauma skurczow i innymi wariacjami to pozwolić im samym podjąć decyzje. Czekam czasów aż przestanie sie matki straszyć potencjalnymi zagrożeniami i będzie sie w końcu mówiło o tym co jest normalne i naturalne. Codziennie wstajac z łóżka narażamy sie na milion niebezpieczenstw.
  Ja cieszę sie ze sa matki ktore nie dają sie napędzić ta paranoja strachu i robią to ci uważają za słuszne i logiczne i zgodne z tym co potwierdza większość analiz tematu.

  1. A ja karmię w ciąży. W pierwszej miałam plamienia. W drugiej nie. Ale nie lubię straszenia, bo się zawsze trochę postresuje 🙁

  2. Hafija, zgadzam się w 100%! Przydalaby się rzetelna wiedza,a nie straszenie…to takie słabe.

 20. Zaszłam w ciążę karmiąc piersią. I byłam na konsultacji u dwóch ginekologów, cieszących się dobrą opinią w moim mieście. I usłyszałam na obu wizytach, że powinnam zrezygnować z karmienia. Żaden nie mówił o ryzyku poronienia, tylko o problemach z dostarczeniem mojemu organizmowi niezbędnych składników. Bo upraszczając chodzi o to, że rozwijające się w nas dziecko "bierze" od nas wiele potrzebnych mu składników. Jeśli dołożymy do tego produkcję pokarmu, dla nas zostanie niewiele. I żadna dieta, ani suplementacja nam nie pomoże. Więc przez kolejne dwa miesiące powoli odstawiałam syna od piersi. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale zaufałam lekarzom.

 21. Przeraża mnie to co piszesz. Mi lekarz nie chciał robic cytologii i USG piersi bo karmie i jakbym miała juz ponad dwa lata, prawie trzy nie mieć tych badań to bym chyba zwariowala… Lekarze vs laktacja – najgorszy problem opieki nad matka karmiąca 🙁

 22. Moja koleżanka z pracy zaszła w ciążę mając prawie dwuletnie dziecko i nadal karmiąc. Zaparła się, że znajdzie lekarza, który nie będzie namawiał jej do przerwania karmienia, tylko będzie jej decyzję popierał. Po 6 miesiącach poszukiwań poddała się. A szukała w Warszawie :/

 23. A ja tam jestem zdania, żeby każda robiłą to, co czuje że powinna robić i tyle. Kiedy byłam w ciązy z trzecim dzieckiem, karmiłam jeszcze drugie – musiałąm odstawić, bo źle by się to skończyło. Zaczęłam mocno plamić, miało to związek z prolaktyną. I kazano odstawić, nie protestowałąm i dzięki temu wiem, że ciążę donosiłam. pozd. Magda

 24. nie sikać pod wiatr – co to za poziom wypowiedzi? Lubię ten blog, ale draznią mnie niektóe wypowiedzi pisane chyba tylko po to by dociąć komuś. To przykre. Jestem za kp, ale w ciązy bym jednak zrezygnowałą. Też wolę nie ryzykować. Ale to moje zdanie
  Pozdrawiam Hafiję i komentatorki, któych wypowiedzi są na poziomie – Olivia

 25. Mój gin (z 35-letnim doświadczeniem) nie widział absolutnie żadnych przeciwwskazań. Karmiłam do 30 tygodnia. Bez absolutnie żadnych problemów. Być może także dzięki temu w karmienie następnego dziecka weszłam gładziutko. Więc jeśli ktoś ma taką ochotę i możliwość, to polecam 🙂

 26. ja tam też uważam że każda kobieta robi swoje i niech każda będzie odpowiedzialna za to, co robi. ja odstawiłam i po dwóch miesiącach zaszłam w ciążę, mimo to miałam na początku wielkie problemy, gdyż organizm jeszcze nie zdązył dostatecznie odpocząć (chodzi równiez jak u poprzedniczki o sprawy z prolaktyną).Więc niech ktoś nie pisze, że orgaznim nie podejmuje wysiłku karmiąc, bo jest to obciążenie dla orgaznizmu. jestem zwolenniczką kp, karmiłam pierwsze dziecko ponad dwa lata, będąc na diecie bezmlecznej (to można sobie wyobrazić czego jeść nie mogłam:)). Co do wpisu mamy piegowatej lepiej nie komentować:DD Pozdrawiam
  Olka

  1. Hm mleko jest niezdrowe. Ja nie jem mleka, karmie i wszystkie rzeczy, ktore wyciagam z mleka sa w innych produktach. Co to za argument?

  2. Jeśli ktoś jest na diecie tzw.”ogólnej”,to jednak bezmleczna jest utrudnieniem. Mleko jest przecież w całej masie produktów,o czym się przekonałam dopiero karmiąc alergika. W restauracjach też trzeba o wszystko wypytywać,więc rozumiem argument Olki. A jak ktoś i tak nie korzysta z mleka,to dla niego betka,jasne.pozdrawiam

 27. Hafija, z jednej strony zupełnie sie z tobą zgadzam, z drugiej jednak sama przestałam karmić jak byłam w trzecim miesiącu a mój Adaś miał 17 miesięcy. Chodzi o to, ze wszystko jest ok jak jest ok 🙂 czytałam tez ze twoja ciąża nie należała do łatwych 😉 jednak obecnie co raz więcej kobiet traci ciąże lub ma problemy z zajściem. Po takich doświadczeniach nie chce sie ryzykować. Nasze odtawienie nie było traumatyczne, przebiegło spokojnie dla obu stron, trwało około 3 tygodni. Także bez jakiejś spinki ale jednak. Pozdrawiam.

 28. Miałam i w następnej będę mieła znów, ale mimo to karmiłabym nadal, bo KP to nie jest zagrożenie dla ciąży, nie większy niż mycie okien i dźwiganie siat z zakupami czy stołowanie się w McDonaldzie. Jestem zła że kobietom wtłacza się do głowy, że są takie słabe i tyle rzeczy może im zaszkodzić, bo tak. Tak samo jak się opowiada, że po 6 miesiącu ich mleko jest nic niewarte co jest niczym nie poparte.

  1. Ja właśnie odstawiłam dziecko od piersi planując kolejne dziecko, gdyż lekarz powiedział mi, że macica musi być “wypoczęta”, żeby powiodło się zapłodnienie. Z tym, że ja miałam poważne problemy z zajściem, więc już sama nie wiem… Cóż stało się, ale zamierzam powrócić do karmienia po urodzeniu drugiego. Mały będzie miał wtedy ok 2 latka. Ciekawe czy się uda, czy będzie chciał…

 29. Jestem właśnie w ósmym miesiącu ciąży i karmię nadal moją dwuletnią córeczkę. Karmię dosyć dużo, szczególnie w nocy. Nie odczuwam przy tym skurczów, a już na pewno nie silniejszych od Braxtona. Mój ginekolog gdy się dowiedział, że nadal karmię zapytał tylko, czy nie mam skurczów. Nie namawiał do odstawienia. Uznał, że wiem, co robię. I tak jest. Gdybym czuła, że coś jest nie w porządku, odstawiłabym M., a tymczasem czuję, że będę karmić tandem, bo M. z mleczka tak łatwo nie zrezygnuje 😉
  Pozdrawiam wszystkie Mamy! 🙂

 30. Właśnie dowiedzialam sie ze jestem w ciąży. Karmię swoją pierworodną prawie 15miesięcy. Oczywiście jak bylam u ginekologa to powiedzial zeby odstawić. Ja naturalnie zaprotestowalam. W 1-szej ciąży mialam nadciśnienie i zalożony pessar,ponieważ szyjka się skracała. Lekarsz powiedzial, ze jezeli trzeba będzie wprowadzić Luteine,czy Duphaston,to i tak muszę odstawić z dnia na dzień. Ale ja nie chcę myśleć pesymistycznie i mam nadzieję, żę wszystko bedzie dobrze… ale co jeżeli naprawdę bedę musiala skonczyć karmienie…boję sie. W jaki sposob odstawic. Moja corka w dzien i na wieczor zasypia tylko przy cycu…Pomocy!

 31. A czy któraś z was karmiła mając wymioty i nudności w ciazy? W moich dwóch ciążach wymiotowalam do 5 miesiąca, plus oczywiście mdłości, początkowo chudlam. Teraz karmie 8 mies. synka, i chciałabym dalej, ale nie wiem czy starczy składników odżywczych dla nas wszystkich…

 32. Nie wiem Hafijo czy przeczytasz mój komentarz w morzu innych komentarzy, ale bardzo dziekuje ci za ten post i za odpowiedz na mojego maila. Jak widać odzew byl duży i post był potrzebny, gdyż nie tylko ja miałam wątpliwości w tej materii. Jak to dobrze że jesteś 🙂 Nikuś pozdrawia 😉

  1. Mi niestety nie było dane karmić w ciąży. Początek, owszem karmiłam i dopiero później zrozumiałam, że rzeczywiście ssanie piersi powodowało u mnie skurcze. Czułam bóle takie jak na miesiączkę. W końcu któregoś dnia zaczęłam krwawić. Od razu postanowiłam zaprzestać karmienia bo bardzo się przestraszyłam. Dostałam Duphaston na podtrzymanie. Na szczęście córeczka bardzo ładnie się odstawiła. Tydzień i zapomniała prosić o pierś. Miała 15 miesięcy. Teraz mam zamiar pokarmić trochę dłużej 😉

 33. Jasne, że można, ale trzeba najpierw zajść w ciążę karmiąc, a to jak się okazuje też nie lada wyczyn. Oczywiście słyszymy o matkach, które wcale nie starając się o kolejne dziecko, podczas karmienia piersią zaszły w kolejną ciąże. Wyjątek potwierdza regułę. Mimo to wysoki poziom prolaktyny, który utrzymuje się jeszcze kilka miesięcy po zakończeniu karmienia sukcesywnie może utrudniać zapłodnienie.

 34. Wiadomo, że wszystko trzeba omówić z lekarzem (och! oby znaleźć ogarniętego w temacie…), ale mam 2 pytania.
  – Poroniłam 3 razy (w 7 tc), nie znam przyczyny. Czwarta ciąża była prawidłowa i mam córeczkę. Czy to kasuje te poronienia?
  – Widziałam zdjęcie 2 butelek z odciągniętym mlekiem od mamy, która była w ciąży i karmiła dziecko jedną piersią. Z niej odciągnęła mleko, a z drugiej (nieużywanej) – siarę. Czy to zalecany sposób?

 35. Cześć dziewczyny
  jestem mamą 3-ki dzieci, odstępy wiekowe to 18, i 17 miesięcy, mam, także mam, 4 latka, 2,5 latka oraz 1 rocznego chłopca (w zaaokręgleniu nie wchodząc wszczególy). Pragnę was powiadomić że będąc po raz drugi w ciązy karmiłam pierwszą córkę do momentu gdy córa miała ok 14-15 miesięcy (presja rodziny że powinnam przestać za bardzo dała mi sie we znaki), natomiast środkowe maleństwo przestałam karmić mniej więcej na miesiąc przed rozwiązaniem. Było to związane z tym, że odczuwałam zbyt intensywne skórcze (bolało jak choler@).
  Chcę nadmienić że mieszkam w Anglii, gdzie oprócz położnej i lekarza rodzinnego (który i tak nic nie robi) zabardzo nikt nie interesował się tematem, czy mam cukrzycę ciążową, czy mam skróconą szyjkę macicy itp. żadnych badań ginekoogicznych tutaj się nie prowadzi (jeśli nie ma historii chorób w rodzinie. także na zakończenie dodam że jeśli wasz organizm może karmić piersią jeśli czujecie isę dobrze, to czemu nie. póki co moje maluchy rosną zdrowo i oby tak dalej. Pozdrawiam matka wiecznie karmiąca 😀

 36. Właśnie usłyszałam, że trułam swoje dziecko karmiąc w ciąży!!! Inny lekarz w 8tc powiedział,żeby powoli odstawiać, bo to obciążenie dla organizmu. Nie było żadnego zagrożenia. Niestety w 9tc przestało bić serce,więc dzisiaj 1,5msc po tym nowy lekarz stwierdził że to na pewno przez karmienie!!! I prawie krzyczał,że w ciąży NIE WOLNO karmić. Wściekła jestem. Co za niewrażliwy imbecyl.

 37. A dlaczego trułam własne dziecko, bo w ciąży wydziela się dużo estrogenu i on to wysysał z mlekiem. Czy są w ogóle lekarze,którzy pozwalają na karmienie w ciąży? Po poronieniu to pewnie już nikt mi nie pozwoli 🙁 smutne to wszystko.

 38. Synek własnie skończył 1,5 roku. Po niedawnej wizycie u gina usłyszałam, że skoro myślę o 2-gim dziecku,to powinnam odstawic pierworodnego, bo ciążą i kp to fizjologicznie 2 przeciwstawne stany:/Ech,a już myślałam że znalazłam fajnego gina na dłużej…Jego zdaniem 15 m-cy kp to wystarczajaco długo i moje mleko już dziecku nic nie dostarcza,więc pora odstawic. Ten lekarz operował mi ropnia piersi (6 tydz kp) i zabronił karmić z chorej piersi,ale po innych konsultacjach i zagojeniu rany z powodzeniem karmie z obydwu.Pozdrawiam:)

 39. Ja wszystko rozumiem jakie to piękne i dobroczynne dla dziecka, sama karmilam 10 mcy ale odstawilam kiedy zaszlam w ciąże, uważam , ze jest to jednak duże obciążenie dla kobiety, dzieciaki zabierają wszystko co najlepsze a potem włosy lecą, zęby do wymiany itd itp… Wiadomo, ze trzeba sie zdrowo odzywiac ale wiadomo, ze nie zawsze sie to udaje…Mój synek po odstawieniu zaczął dopiero ładnie jeść i spać a co ważne ja w ciąży tego snu potrzebowalam baaardzo…. Nie żałuje ze w ciąży nie karmilam, być może wynagrodzeń to synkowi po porodzie… Jak będzie chciał Pic to troszkę odciagne…

  1. Włosy po ciąży lecą ponieważ w ciąży nie leciały – karmeinie piersią nie ma tu nic do rzeczy. Jak lecą włosy i psują się zęby to znaczy że trzeba iść do dentysty i zadbać o dietę, moze zbadać czy dobrze mamy zbilansowane posiłki.

 40. Jestem obecnie w 11tc, starsza córeczka ma 17,5 msc. Karmimy się cały czas, ale muszę przyznać, ze myślałam, że będzie to łatwiejsze. Przez pierwszych kilka tygodni Mała dosłownie wisiała mi na piersi (kiedy od urodzenia jej karmienia trwały 5-10 minut najdłużej)- najgorzej było w nocy. Dalej nie jest kolorowo, bo są noce, kiedy chciałaby być przy piersi non stop (nie wiem, czy to nie wina idących trójek)- jestem przez to potwornie niewyspana, bo każde karmienie to potworny ból sutków (którego nie było nigdy wcześniej), na dodatek brzuch przy takim “wiszeniu” pobolewa i są momenty kiedy solidnie dokucza też krzyż. Nie chcę rezygnować z kp, ale czasami jestem już tak wykończona, że nie wiem, co robić. Nocne karmienie na pewno straciło dla mnie całą magię 🙁 nie wiem też do którego momentu skurcze i bóle krzyża są “w normie” i bardzo się tego boję- nie chciałabym zaszkodzić maleństwu, które noszę w brzuchu 🙁 a jednocześnie kp Małej jest dla mnie bardzo ważne 🙁 ot- i taki dylemat.

 41. Ja zaszłam w ciążę karmiąc 9 miesięcznego synka. Mój lekarz już wcześniej kiedy mówiłam, ze chciałabym szybko zajść w druga ciążę zalecil mi badania jakie mogę zrobić i powiedział, ze jeśli chciałabym nadal karmić będąc w ciąży, to warto byłoby przyjmowac dodatkowo wapn. Zaskoczył mnie tym, ze nie odradzal itd. Będąc już w ciąży powiedziałam mu, ze karmię, po badaniu nie widział przeciwskazan tylko pytał czy dziecko je dużo pokarmow stałych czy głównie moje mleko i ze warto jednak rozszerzac mu dietę zeby mnie bardzo nie uszczuplić 🙂 Dodam, ze jednak druga ciążę gorzej znoszę, dłużej mam mdłości, częściej wymiotuje i przez to mniej różnorodnie jem, częściej mam też krwotoki z nosa i myślę, ze właśnie z tego względu mam mniej pokarmu. Od jakiegoś tygodnia trochę lepiej z jedzeniem i tym samym z ilością pokarmu, więc dajemy z synkiem radę 🙂 obawiam się tylko wstawania w nocy i przednoszenia synka do naszego łóżka na karmienie kiedy brzuszek już będzie baaardzo duży.

 42. Witam, jestem w 30 tygodniu ciąży i nadal karmię swoją 20 miesięczną córeczkę. Od razu po zajściu w ciążę lekarz prowadzący radził odstawić argumentując niedoborami wapnia i innych składników. Ale kontrolowalam badania, wszystko w nich super. Wyszłam z założenia, że jeżeli sexu mi nie zabroniono, to karmić też zamierzam. I tak leci. Teraz przy ssaniu odczuwam w brzuchu jakby swędzenie, bardzo dziwne uczucie, coś mnie tam gilgocze i synuś się rusza bardziej, nie wiem czy to skurcze(bo w pierwszej ciąży skurczy nie doświadczyłam, więc nie wiem jak to ma być odczuwalne) ale nie boli jakoś tak, żeby mnie łamało nagle. Wydaje mi się, że miewam skurcze przepowiadające, bo czasem mnie zaboli bardziej, ale to nie przy kp, tylko w trakcie normalnych czynności. Ogólnie się nie martwię i dopóki to nie bedzie bolało to będę karmiła mojego ssaka:) Włosy mi nie wypadają, paznokcie mam takie jak zawsze, a zęby w największym porządku:) jem to co zwykle, bez specjalnego dobierania składników i dbania o zdrowe produkty. Po prostu nic nie zmieniłam.

 43. Witam. Hafija a orientujesz sie jak wygląd przyjmowanie progesteronu doustnie w trakcie ciazy i jednoczesnego kp. Karmie synka planuje kolejna ciąże. Podczas poprzedniej musiałam brać duphaston i lekarz juz mnie ostrzega ze bede musiała skończyć kp z uwagi na niski poziom progesteronu jak chce utrzymać kolejna ciąże.

 44. To znowu ja-obecnie jestem w 20 tc i mam pytanie czy możliwe, zeby pokarm już zmienił się w mleko początkowe dla ‘nowego’ dzidziusia? Od jakiegoś tygodnia 13 miesięczny synek zaczął robić kupy takie jak robił kiedy miał kilka miesięcy, natomiast od wczoraj robi takie jak noworodek! Kilka razy na dobę żółte papki (czasami z domieszka pokarmow stałych) o kwaśnym zapachu… Męczy mnie przewijanie go w nocy 🙁 przepraszam, ze poruszam ten temat, ale nie wiem czy powinnam się martwic i nie wiem czy dam radę wytrzymać to do porodu bo do lipca zostało jeszcze 5 miesięcy. Poza tym karmię chyba tylko dlatego, ze ja chce – synek nie bardzo chce ssac pierś bo chyba mleko faktycznie już mu nie smakuje. Nie uśmiecha mi się nocne robienie mm, natomiast nie daliśmy rady oduczyć małego budzenia się w nocy na jedzenie… Nie ukrywam, ze odpowiada mi też to, ze synek praktycznie nie choruje, dotychczas miał jedynie katar, więc chciałabym go karmić minimum jeszcze rok. Nie myślałam, ze będzie tak ciężko bo pokarmu mam o wiele mniej, nawet jak nie jesteśmy z synkiem razem cały dzień to piersi wcale nie są pełne, już od końca listopada nie potrzebuje wkładek laktacyjnych, mimo ze przystawiam synka w ciągu dnia.

 45. A czy ktoś słyszał o karmieniu tandemu i zajściu w ciążę? Bo właśnie jestem w takiej sytuacji 😉 Karmię prawie trzylatka i 10 miesięczną córkę i niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jak na razie wszystko ok, mleka mi nie brakuje, dzieci się najadają. Tylko jeszcze nie byłam u ginekologa, będę się dopiero umawiać na wizytę. Tak się zastanawiam czy jest więcej takich mam 😉

 46. “Największą pomoc w tym okresie może udzielić mamie karmiącej doula lub doradca laktacyjny.” Moim zdaniem pomocy mamom karmiącym powinna udzielić przede wszystkim położna (która zresztą może być także doradcą laktacyjnym), nie rozumiem, dlaczego wsparcie niemedyczne miałoby zastąpić profesjonalną poradę medyczną/laktacyjną..?

  1. A dlatego, że PKP ma po szkoleniu 21h nauki o laktacji, a dlatego, że tylko 7% położnych wie o laktacji coś więcej niż ze studiów. Doradca laktacyjny jest osobą z wykształceniem medycznym i to doradcy laktacyjkni powinni w ramach refundowanych wizyt udzielać porad laktacyjnych.

  2. Pani Mario, Nie chodzi o to, żeby zastępować wsparcie położnych. Chodzi o to, żeby każda kobieta dostała wsparcie, idealnie by było gdyby mogła to wsparcie dostać na każdym kroku i od lekarza i od położnej i od osób zajmujących się tym zawodowo, niekoniecznie z wykształceniem medycznym.
   Dlaczego myśli Pani że grupa wsparcia miałaby zastąpić pracę położnej?

  3. Ej ja znam świetne położne – certyfikowanych doradców laktacyjnych – ich się nie da zastąpić 🙂

  4. Po namyśle, chyba jednak źle napisałam 🙂 Uważam, że Doradca Laktacyjny jest NAJLEPSZYM wsparciem laktacyjnym dla kobiet które mają problem z karmieniem i ubolewam, nad tym, że jest ich tak mało i że nie ma więcej położnych oraz lekarzy które posiadają tytuł CDL lub IBCLC. Szkoda, bo nadal jest was za mało i macie za mało czasu dla kobiet – co oczywiście nie jest winą położnych, a ustawodawstwa.

 47. Skąd ma Pani tak dokładne dane, że jest to tylko 7%? Poproszę od razu o link do fachowej literatury. Widzę od razu brak jakiejkolwiek wiedzy o studiach położnych. Osobiście studiowałam na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i mogę powiedzieć, że jako studentka położnictwa miałam nie tylko wykłady czy seminaria zawierające “karmienie i laktację ” w teorii, ale także spędziłam przez 3 lata ok 5 mies na dyżurach na sali porodowej oraz oddziałach położniczych, gdzie wraz z innymi studentami, pod opieką dyplomowanych położnych poznawałam praktykę. Nie wspomnę też o praktykach z poz w patronażach. Gdy pisze Pani o 21 godz szkolenia to wydaje się po prostu śmieszne…

  1. Z resztą ja też się śmieję dość często jak słucham co wygadują przedstawiciele służby zdrowia kobietom karmiącym. Co oczywiście nie znaczy, że wszyscy pracownicy służby zdrowia przedstawiają postawę bierną i pełną ignorancji. Mam wokół siebie grono wspaniałych położnych i przede wszystkim CDLów, których zawsze polecam, a są wśród nich i położne i lekarze i pediatrzy 🙂

 48. Droga Hafijo! Jestem mamą 21 miesięcznej Diany. Oczywiście nadal popija z cyca. Mam istotne zapytanie,bo widzę,że nikt tego tematu nie poruszył, mianowicie choruje na chorobę Hashimoto, biorę sporą dawkę Euthyroxu i generalnie wszystko gra. Jednak gdy moja pani Doktor (szanowany powszechnie specjalista endokrynolog) dowiedziała się,że staramy się o drugiego bobaska a nadal karmię piersią,to dosłownie na mnie nawrzeszczała,że od tego to sie raka piersi dostaje i czy mi tego nie powiedział mój ginekolog.. Muszę Przyznać,że zupełnie zdębiałam… Jestem mgr pielęgniarstwa i nigdy podobnych rewelacji nie słyszałam… Oczywiście małej nie odstawiłam. Może Ty masz Hafijo jakieś rzetelne źródła informacji na ten temat? Czekam z niecierpliwością. I chętnie zaśmieję sie butnej pani Doktor w twarz… Poraża mnie takie coś… Pozdrawiam serdecznie

 49. Jestem w szoku, wróciłam właśnie od ginekologa, karmię 10 m-czne dziecko, jestem w 7 tyg. ciąży, i pani doktor nie powiedziała odstawić i to już, tylko delikatnie, że za 2-3m-ce trzeba będzie odstawić. Nie wchodziłam na razie w dyskusje, powiedziałam tylko, że może sam się odstawi, co zostało spokojnie przyjęte. I tak spodziewałam się, że będzie gorzej, a myślę, że uszanuje każdą moją decyzję. Może są jeszcze normalni lekarze…
  Dzięki za artykuł, jakże potrzebny w morzu dezinformacji.

 50. Ja bardzo chciałam karmić w ciąży, ale w 10. tygodniu zaczęłam plamić i się wystraszyłam – przez tydzień nie karmiłam starszej, a po tygodniu moja dr ginekolog powiedziała, że to nie jest przeciwwskazanie i mogę karmić – tylko córka już nie umiała… I tak się odstawiła w sumie bez żadnego problemu na równe 2. urodziny…

 51. Często temat rozbija się o brak tego specjalisty, który pomógłby. Ja niestety mam pecha do lekarzy wykształconych 30 lat temu, którz absolutnie nie chce przyjąć do wiadomości, że medycyna idzie do przodu, że są nowe badania itp.

 52. Świetny artykuł! Bardzo na czasie jeśli o mnie chodzi, bo jestem w 9 tc i nadal karmię swojego 19 miesięcznego synka. Chociaż to dopiero początek spotkałam się już z sugestiami ze strony obu mam, by odstawiać synka od piersi. Również szwagierka ze zdziwieniem przyjęła wiadomość, że spodziewamy się drugiego dziecka a ja karmię, bo pamięta jak jej jakiś lekarz kiedyś powiedział, że kc może powodować skurcze w ciąży i prowadzić do poronienia… Na szczęście mieszkam od jakiegoś czasu w Danii, to tutaj rodziłam pierwszego synka i to tutaj rozmawiałam z dwójką lekarzy o tym czy mogę w ciąży karmić, oni nie widzą przeszkód 😀 Przyznaję, że szlag mnie trochę trafia na myśl o tym jakie podejście do tego problemu i ogólnie kc mają lekarze w Polsce! Ja na przykład usłyszałam w Polsce podczas badania bioderek dziecka (tutaj tego nie robią bez wyraźnego powodu), że kc jest przereklamowane. A nawet nie pytałam się o zdanie na ten temat! Lekarz sam uznał, że mnie uświadomi w tej kwestii… Jeszcze raz dzięki za artykuł 🙂

 53. A czy są jakieś informacje na temat poziomu progesteronu podczas karmienia w ciąży? Bo u mnie mógłby być trochę wyższy, a z tego co wiem to z prolaktyną się niwelują i w zwiążku z tym obawiam się trochę o dalsze karmienie w ciąży, bo chyba nie o to chodzi, żeby brać sztuczny progesteron i ingerować w gospodarkę hormonalną. I czy w związku ze spadkiem ilości mleka dokarmiać sztucznie?Mam tu na myśli głównie nocne karmienie, bo w dzień młody radzi sobie na innych posiłkach. Prosżę rady, bo właściwie dzięki temu artykułowi wciąż karmię mojego 11m-cznego bobasa i chciałabym dalej, ale nie wyrządzając nikomu szkody.

  1. Jeżeli chodzi o karmienie w ciąży to teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe przy ciąży fizjologicznej – czyli bez np. leków, ale nie koniecznie. Bo czasem można spokojnie karmić. Rozumiem, że problemem jest ilość pokarmu? Twoje dziecko 11 miesięczne jak sama piszesz już spokojnie radzi sobie na innych posiłkach za dnia więc może po prostu na czas ciąży będzie mało aktywnym ssakiem, a potem wróci do karmienia? Możesz o ile lekarz pozwoli próbować kontynuować karmienie w ciąży i oczywiście ja bardzo kibicuje i zachęcam. Czy potrzebujesz znaleźć w swojej okolicy specjalistę który ci pomoże to pogodzić? Mogę pomóc szukać 🙂

  2. Lekarka zasugerowała delikatnie odstawienie w ciągu 2m-cy, ale na razie z nią nie dyskutowałam. Z ciążą wszystko ok na razie, choć zaproponowała luteinę ze względu na progesteron trochę poniżej średniej. Powiedziałam, że wolałabym nie brać sztuczych hormonów tylko monitorować poziom na razie, bo pewnie po całonocnym karmieniu może być niższy, na co przystała. Nie wiem na ile się upierać przy dalszym karmieniu, więc szukam wszelkich inf., m.in.na tym blogu, nota bene świetnie napisanym. Rezygnacja z nocnych karmień myślę, że mogłaby być traumą obecnie dla małego, bo butlę toleruje tylko w dzień, a bez cyca nie zaśnie.
   Za kontakt do specjalisty z Białegostoku będę jak najbardziej wdzięczna.

  3. Owszem, nie jest przeciwskazana, ale jak dla mnie jest to sygnał, że coś nie jest tak jak powinno, i może jednak trzeba się przyjrzeć, czy nie jest to sprawa karmienia, a nie tuszować sygnały organizmu, tym bardziej, że sztuczna suplementacja może nie być skuteczna. Nie wiem, gdybam.

 54. Któraś z Pań wspominała wyżej, że wychodziły jej świetle wyniki podczas ciąży i kp – chciałam zapytać, jakie to były badania? Tylko standardowa morfologia i mocz? Czy może warto zrobić jakieś dodatkowe badania? Zastanawiam się np. nad zbadaniem poziomu wapnia w organizmie, ma to w ogóle sens?

  Pozdrawiam 😉

 55. Jestem w drugiej ciąży (14tc), karmię dwulatka. Mój lekarz od razu powiedział: “Pani Marto, nie ma żadnych powodów, by odstawiała pani synka” 🙂 Tylko mój cyculinek chyba sam się odstawiała i płaczę dziś już cały wieczór, tak mi smutno! To trwa już od jakiś 2 tygodni. Mleko stało się takie gęste jakby i fuj w smaku! Już nie tryska, nie słyszę, by przełykał 🙁 Myślałam, że proces laktogenezy zaczyna się ok 16/17tc. Czy to możliwe, by zaczął się już w 12tc? Agato kochana pociesz 🙂

  1. Witam!Czy ten lekarz jest z Warszawy? W moim przypadku (5 tc, karmię 2,5 latka) moja Pani doktor powiedziała, żebym starania o drugie dziecko rozpoczęła od odstawienia synka (no cóż, nie posłuchałam 😉 a druga u której potwierdzałam ciąże stwierdziła, że z jej doświadczenia więc jest poronień przy kp :/ Nie chcę go jeszcze odstawiać, chcę by ten etap zakończył się z jego inicjatywy (o ile nie będzie to zagrażało drugiemu dzidziusiowi). Szukam więc lekarza który na dzień dobry nie powie mi-odstawić! tak dla zasady. Pomocy!

  2. Nie, niestety, jestem z Legnicy. Już weszłam w trzeci trymestr 🙂 Nadal karmię, mój synuś jednak się nie odstawił tylko pokochał cycusia na nowo. Uwielbiam! Czuję się świetnie. Z dzidzią wszystko dobrze. A prośba synka “Mamusiu, chodź na cycusia” – bezcenna 🙂

  3. Znalazłam lekarza, który powiedział, że nie ma powodu by odstawiać dziecko od piersi. Mam do tego lekarza pełne zaufanie, kiedyś mnie operował. Byłam u niego regularnie na badaniach USG w pierwszej ciąży. Teraz prowadzi kolejną.

 56. Witam,jestem w 4 tc i karmię 10 miesięczną córeczkę. Nawet do głowy by mi nie przyszło że miałabym zrezygnować z jej karmienia przez to że będę w ciąży (ciąża planowana). Nie przyszłoby mi to do głowy i pewnie nie przeczytałabym tego artykułu gdyby nie dzisiejsza rozmowa z pewną osobą która stwierdziła że temu dzidziusiowi w brzuszku odejmuję witaminy przez to że karmię córkę swoim mlekiem. No śmieszne. Ciekawe co powie na to mój gin.

 57. Hafija a znasz przypadki gdzie kp jednak przeszkadzało w ciąży? Ja byłam w ciazy fizjologiznej po roku starań się wkońcu udało. Niestety w 10tc lekarz stwierdził, że dziecko już nie zyje i pytał czy ok 2 tyg temu nie byłam chora. Ja nie byłam ale moja córka tak- corka ma 21 miesiecy i jest kp. Zastanawiam sie czy to moglo miec wplyw na jej niedoszłe rodzeństwo. Wiadomo, ze jak dziecko choruje to mleko sie zmienia i pojawiaja sie w nim przeciwciała. Zastanawia mnie czy organizm mógł chorobe mojego starszego dziecka uznać za pierwszorzedna i pozbyć sie dziecka w brzuszku w tak ” trudnym ” okresie??? Lekarz oczywiscie nie szuka zadnych innych przyczyn jezeli tylko uslyszal o kp

 58. A ja wczoraj usłyszałm od lekarza-” po co pani truje dziecko? przeciez ma pani tyle progesteronu który dziecko wypija.Kończyc karmienie!”
  jest to lekarz z długoletnim doświadczeniem, ordynator oddziału…
  czy rzeczywiście progesteron aż tak bardzo wydzielaany jest z mlekiem? i czy w ogóle jest wydzielany? jakos nie chce mi się wierzyć,że te wszystkie kobiety karmiace tandem, sukcesywnie trują swoje dzieci..przecież gdyby tak było to natura by to inaczej rozplanowała- nowa ciaża-koniec laktacji..tak?

 59. Dziękuję za artykuł. Tego potrzebowałam. Jestem w 8tc i karmię 13mc dziecko. Wczoraj na pierwszej wizycie usłyszałam od lekarki, że koniecznie muszę odstawić od piersi córkę.
  Mimo że moja ciąża przebiega prawidłowo, była planowana. Czuję się doskonale, a córce nadal moje mleko odpowiada. O tym, że jestem wegetarianką nawet nie wspomniałam, bo szczerze nie mam siły ani ochoty by wdawać się w dyskusje z lekarzami tego pokroju. Moja córka karmiona moim “bezmięsnym” mlekiem rozwija się prawidłowo, a nawet wyprzedza niektórymi umiejętnościami rówieśników i rośnie zgodnie z 97 centylem.
  Niestety nie łatwo zmienić lekarza, na zapisanie się do ginekologa w celu prowadzenia ciąży trzeba czekać często nawet ponad 2 miesiące. A przecież trzeba robić badania kontrolne co miesiąc. Zostanę przy tej lekarce, bo mam przychodnię pod domem, po prostu nie będę jej wtajemniczać w moje decyzje odnośnie karmienia. Nie zreformuję jej, a bez sensu się denerwować… Zwłaszcza w moim stanie 😉
  Powodzenia wszystkim Mamom, które decydują się dalej karmić!

  1. Rozmawiałam z pediatrą na temat kamienia w ciąży i “konieczności” odstawiania. Pani doktor powiedziała, że jedynym powodem do odstawienia jest nadmierna eksploatacja organizmu matki, natomiast ani dziecko w brzuchu ani karmione nie cierpią z tego powodu. Nie ma więc obaw, że karmienie wywoła poronienie, albo nie wystarczy mikro/makroelementów i innych substancji dla któregoś z dzieci. Także decyzja czy i kiedy odstawiać należy (w przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu) należy tylko i wyłącznie do nas Drogie Mamy!

 60. Moja córka ma 13 miesięcy a ja jestem w początkowej ciąży. na 1 wizycie u ginekologa prowadzącego usłyszałam, że mam odstawić córkę do 3 miesiąca, bo mój organizm jest osłabiony przy ciąży i z karmieniem nie da już rady. Poinformowałam Panią doktor, że mam odmienne zdanie na ten temat i jeśli tylko podołam fizycznie, a ciąża nie będzie zagrożona będę karmić. Zgadzam się, że karmienie wywołuje bóle podobne do tych po orgazmie, jednakże orgazm trwa kilka sekund a moja córka ostatnio potrafi całą noc wisieć na piersi tylko z małymi przerwami.
  Chciałabym żeby przerwanie karmienia starszego dziecka wyszło naturalnie. Widzę w komentarzach, że wiele mam opisuje, że dziecko odstawiło się samo. Czy możecie napisać, w którym tygodniu ciąży? Jestem ciekawa, czy jest w tym jakaś prawidłowość. Pozdrawiam

 61. Mój synek za 2 tygodnie kończy rok, a ja właśnie zobaczyłam plusik na teście ciążowym. 🙂 Mam zamiar nadal go karmić. Od 7 miesiecy jestem na diecie wegańskiej z uwagi na silne uczulenie synka na białka mleka krowiego. Wegetarianką jestem od 12 lat. Mój synek nigdy nie jadł mięsa. Mam nadzieję, że uda się naszej trójce i będę mogła karmić dwa maluchy jak najdłużej. 🙂

 62. Witam:-)Dobrze ze przeczytalam ten artykuł.Zaszlam w ciąze a karmilam synka,niestety poroniłam,niemialam zadnych objawow bardzo dobrze sie czułam, niestety cos poszło nie tak…mysle ze zaduzo latałam albo moze zle sie zagnizdzila komorka,samo czynne poronienie,jednak mialam zabieg,lekarz stwierdzil ze tak bedzie bezpieczniej,bo bedzie pewne ze macica bedzie wyczyszczona.Spotkalam sie z opinia ze jak sie zachodzi w ciaze to sie nie karmi,jednak moj kekarz powiedzial ze niema przeciwskazań,co prawda mam dwa poronienia ale i 3 dzieciakow:-)Pierwsze poronienie bylo na poczatku,puste jajo jak to nazwal lekarz,wiec moj lekarz stwierdzil ze niema zwiazku poniewaz miedzy poronieniami, jest duzy odstep i ponadto 3 dzieciaczkow.Jednak spotkałam sie z wieksza iloscia stwierdzen ze jak pani chce dziecko to trzeba przestac karmic.Ja nie odczuwalam zadnych bóli ani skórczów,wiec mysle ze było ok,a poronienie bylo spowodowane czyms innym,jak dla mnie natura i zabiegany tryb zycia.Zaczelam odstawiac synka od piersi,ma prawie14mscy,ale on nie zabardzo chce wiec chyba nie bede sie katować z butelkami,tylko zostane przy naturze.Mimo iz wiecej lekarzy uwaza ze nie powinno sie karmic,nie potrafia w wiekszosci nic powiedziec,tylko ze sa skurcze macicy,a skoro sa matki ktorym sie udało,to chyba nie jest niebezpieczne:-)Dziękuje za wyczerpujący opis:-)

 63. Witam, Jestem w 5 tc i karmię 15 miesięczną córkę. Od jakiegoś tygodnia zauważyłam, że mleka mam mniej – mała nie przełyka tak jak kiedyś. W ogóle coś się zmieniło. Dodatkowo mam lekkie pobolewania lewego jajnika. Dodam, że moja ginekolog nie zabroniła mi karmić.

  Czy z ilością mleka już tak będzie? Czy jest szansa, że wszystko wróci do normy? I czy ból jajnika jest spowodowany kp?

 64. Witam:) Synek ma 11 miesięcy, pani gin. ucieszyła się, że karmię, ale kiedy powiedziałam, że myślimy o kolejnym dziecku, to powiedziała, (ale na szczęście spokojnie zostawiając mi wybór) że dobrze byłoby go odstawić, choć miała przypadki pań, które karmiły, ale wtedy podałaby mi jakieś leki (ze względu na stymulację sutków i skurcze).
  Czy leki naprawdę są konieczne?

  1. Mój starszy synek ma 2 latka 8 miesięcy. 7 tygodni temu urodziłam drugiego synka. Karmiłam przez całą ciążę, karmię nadal w tandemie, żadnych leków nie brałam. Zapytaj panią dr, czy podaje leki wszystkim, którzy współżyją w ciąży, bo podczas orgazmu wyzwala się więcej oksytocyny, niż podczas kp…

 65. I udało się. Synek w maju kończy 2 latka, a ja jestem w ciąży. Okres wrócił mi po 20 miesiącach karmienia, udało się za 4 owulacją, choć cykle miałam rozregulowane lekko, jednak obserwacja śluzu się sprawdziła. Karmić nie przestanę na razie. Odstawiłam tylko karmienie do ululania (nie na siłę, po prostu odmawiałam co jakiś czas aż mały sam był gotowy i zasnął bez)Karmię przed snem, ale w dużym pokoju, lub na siedząco i mały zasypia w naszym łóżku. W nocy “budzi” się possać chwilę, wpełza na nasz materacyk ze swojego i po chwili wraca do siebie. Niedługo idę do lekarza i boję się wizyty. Że mój ulubiony gin będzie miał odmienne poglądy na karmienie w ciąży. Na szczęście karmienie nie wywołuje prawie w ogóle skurczów macicy, ja przynajmniej nic nie czuję. Więc jestem dobrej myśli. Chciałabym do porodu oduczyć mojego 2latka picia w nocy, ale liczę że przez 8 miechów damy radę.

 66. Profilaktycznie poradzić komuś odstawić dziecko od piersi, na wszelki wypadek to tak jakby:
  – profilaktycznie zabronić seksu, bo też powoduje skurcze macicy
  – profilaktycznie zabronić jeździć autem, autobusem bo może się zdarzyć wypadek
  – najlepiej nie wychodzić w ciąży z domu…. bo cegła na głowę przecież może spaść
  – zabronić się bawić z dzieckiem, bo może kopnąć w brzuch
  – nie chodzić na basen
  – itp.itd.

 67. Ostatnio byłam u ginekologa na wizycie poporodowej. Pytał jak zawsze o różne rzeczy. M.in. jak mi wychodzi kp. Potem padło pytanie, jak długo karmiłam starszaka. Gdy usłyszał, że nadal tylko uśmiechnął się. Taki uśmiech trochę typu: podziwiam/szalona/mogłem się spodziewać po pani 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *